معرفی رمزارزها

پولکادات چیست؟ هرآنچه باید درباره ارزدیجیتال DOT بدانید

معرفی رمزارزها

مطالعه در 12 دقیقه

ارز دیجیتال DOT رتبه 12 را در بین ارزهای دیجیتال به خود اختصاص داده است. قرار گرفتن در این جایگاه آن هم به مدت طولانی، نمی‌تواند بی دلیل باشد. پولکادات خود را یک بلاکچین چند زنجیره ای متن‌باز برای ایجاد ارتباط امن بین بلاکچین های تخصصی می داند. این پروژه با هدف افزایش کارایی شبکه های بلاکچین و همچنین ایجاد زیرساختی برای وب3 وارد این عرصه از تکنولوژی شده است. در این مطلب قصد داریم دلیل اهمیت پولکادات و ارز دیجیتال DOT را باهم بررسی کنیم.

بلاکچین پولکادات چیست؟

بلاکچین پولکادات (Polkadot) به دنبال ایجاد پروتکلی است که با استفاده از آن شبکه های مختلف بلاکچین بتوانند هر نوع داده یا دارایی را باهم به اشتراک بگذارند و باهم تعامل داشته باشند. هدف دیگر پولکادات ایجاد یک بلاکچین برای ایجاد و توسعه وب3 است.

علاوه بر موارد گفته شده بلاکچین پولکادات به متاپروتکل لایه 0 نیز معروف است چراکه زیربنایی برای شبکه از بلاکچین های لایه 1 به نام پاراچین (بلاکچین ها موازی) محسوب می‌شود. همچنین این شبکه بلاکچین می‌تواند به شکلی مستقل و بدون استفاده از فورک، پایگاه داده خود را از طریق حاکمیت متقابل در بلاکچین و با استفاده از جامعه هولدرهای ارز دیجیتال DOT به روز رسانی کند.

وب غیرمتمرکز نسخه ای از اینترنت است که اطلاعات آن توسط کاربرانش مدیریت و کنترل می‌شود. پولکادات بستری برای پشتیبانی از این نوع وب است که ایجاد برنامه‌ها و خدمات جدید بر بستر وب3 را ساده سازی می‌کند.

همچنین بلاکچین Polkadat امکان اتصال زنجیره‌های عمومی و خصوصی، شبکه های اوراکل و فناوری های آینده را فراهم می‌کند. به‌این‌ترتیب شبکه های بلاکچین می‌توانند در عین حال که فعالیت‌های خود را به شکلی مستقل انجام می‌دهند، تبادل اطلاعات و تراکنش‌های بین زنجیره را نیز با بلاکچین های دیگر انجام دهند.

تاریخچه و موسسان پولکادات

گوین وود کسی بود که با امید ساخت یک نسخه تکامل یافته از اتریوم، پولکادات را تاسیس کرد و امیدوار بود که یک بلاکچین مستقل ایجاد کند که همزمان بتواند با بلاکچین های موجود مانند بیتکوین و اتریوم، تعامل داشته باشد.

می‌توان Kusama را اولین نسخه آزمایشی از پولکادات دانست که در آگوست 2019 راه اندازی شد. پس از آن و در سال 2020 بلوک پیدایش پولکادات راه اندازی شد و به سرعت پاراچین های این شبکه دنیای تکنولوژی معرفی شد و در همان سال تعداد آن‌ها به 100 پاراچین افزایش پیدا کرد.

مزیت های پولکادات

protocols 1024x403 1
مزیت های پولکادات

افزایش قابلیت همکاری: امکان اتصال بلاکچین های مختلف به یکدیگر، قابلیت همکاری بین اکوسیستم های متنوع بلاکچین را ارتقا می‌دهد.

افزایش مقیاس‌پذیری: اتصال بلاکچین های مختلف از طریق پولکادات، امکان اعتبارسنجی معتبر این شبکه ها را سرعت می‌دهد. این موضوع به‌صورت تصاعدی باعث افزایش مقیاس‌پذیری می‌شود.

نوآوری: شبکه پولکادات این امکان را برای توسعه دهندگان ایجاد کرده که به راحتی بتوانند بلاکچین سفارشی خود را ایجاد کنند. همین موضوع باعث می‌شود توسعه دهندگان بیشتری تمایل به مشارکت در اکوسیستم بلاکچین را داشته باشند.

حذف فورک ها: با استفاده از ویژگی خودترمیمی، امکان ادغام کردن ویژگی های جدید و همینطور برطرف کردن باگ ها نیاز به فورک در شبکه هایی که از پولکادات استفاده می‌کنند کاهش پیدا می‌کند. تجربه فورک در اکوسیستم هایی مانند بیتکوین و اتریوم نشان می‌دهد که معمولا فروک باعث خرابی شبکه و همینطور تجزیه جوامع بلاکچین می‌شود.

امنیت بهتر: ارز دیجیتال DOT به کاربران بلاکچین پولکادات این امکان را می‌دهد که به شکل موثری با یکدیگر همکاری داشته باشند و همچنان استقلات خود را در ایجاد مدل های حاکمیتی منحصربه فرد حفظ کنند.

ارز دیجیتال DOT

رمزارز DOT که ارز دیجیتال اختصاصی بلاکچین پولکادات است با سه هدف اصلی سرمایه‌گذاری برای افزایش امنیت و بهبود عملیات، تسهیل حاکمیت در شبکه و پیوند ارزهای دیجیتال برای اتصال به پاراچین ها ایجاد شده است.

به گزارش کوین مارکت کپ ارز دیجیتال DOT در زمان نگارش این مطلب (فوریه 2023) به قیمت 6.25 دلار در حال معامله است. این ارز دیجیتال با مارکت کپ 7 میلیارد و عرضه در گردش بیش از 1 میلیارد رمزارز در رتبه 12 مارکت ارزهای دیجیتال قرار دارد.

Polkadot Price Prediction 2022
ارز دیجیتال DOT

اهداف اصلی ارز دیجیتال DOT در شبکه پولکادات:

حاکمیت: یکی از نقش‌های اصلی رمزارز DOT کمک به هولدرها برای اعمال کنترل کامل بر پروتکل هستند. هولدرها امکان تعیین ساختار هزینه، تغییرات پروتکل و حذف یا اضافه کردن پاراچین ها را خواهند داشت.

عملیات: وجود ارز دیجیتال دات برای اجرای درست مکانیزم اجماع ضروری است. همچنین هولدرهای رمزارز DOT باید به‌صورت فعال در شبکه حضور داشته باشند و از رفتارهای مخرب جلوگیری کنند.

باندینگ: باندینگ به اتصال ارز دیجیتال DOT به پاراچین های جدید گفته می‌شود که توسط اعتبارسنج‌ها می‌دهد تا پاداش‌های شبکه را دریافت کنند.

ساختار شبکه پولکادات

700 X 394 21
ساختار شبکه پولکادات

برای اینکه بتوانیم درک مناسبی از بلاکچین پولکادات داشته باشید، باید با مفاهیم زیر آشنا شویم:

ریلی چین (Relay Chain): ریلی چین را می‌توان قلب اکوسیستم پولکادات دانست، چراکه تمام زنجیره‌ها را به هم وصل می‌کند. به‌این‌ترتیب بلاکچین های مختلف می‌توانند بااتصال به یکدیگر، به شکلی ارگانیک مسائلی که قابلیت همکاری دارند را حل کنند.

relaychain
ریلی چین (Relay Chain)

پاراچین (Parachain): پاراچین به زنجیره‌های موازی که از طریق شبکه پولکادات ایجاد شده‌اند گفته می‌شود. این بلاکچین های موازی باعث افزایش مقیاس‌پذیری در اکوسیستم می‌شوند.

Bridge Chain: بریج چین همان‌طور که از نامش پیداست بلاکچین های فاقد پروتکل حاکمیتی پولکادات هستند را به هم وصل می‌کند.

در شکل زیر می‌توانید نحوه تعامل بین این سه زنجیره را مشاهده کنید که چطور با همکاری توانسته‌اند اکوسیستم پولکادات را به یکی از بهترین بلاکچین ها تبدیل کنند.

حاکمیت در پروتکل پولکادات

DOT
مزیت های پولکادات

پروتکل اجماع در پولکادات نسخه از اثبات سهام به نام اثبات سهام کاندید شده است. برای درک این پروتکل اجماع توجه به موارد زیر، کمک‌کننده خواهد بود:

اعتبارسنج یا ولیدیدیتورها با قرار دادن ارز دیجیتال DOT به ایمنی ریلی چین کمک می‌کنند.

برخی از مشارکت‌کنندگان در شبکه که صرفاً هولدرهای ارز دیجیتال DOT هستند، ولیدیتورها را انتخاب می‌کنند تا با تأیید تراکنش‌ها در فرایند اجماع شرکت کنند.

تراکنش‌های پاراچین ها که توسط کاربران انجام می‌شود، توسط جمع آوران پاراچین جمع‌آوری‌شده و مدارک را برای ولیدیتورها ارسال می‌کند.

دو نقش اصلی دیگر در پروتکل اجماع پولکادات حضور دارند که شامل کاندیدها (نامینیتورها) و فیشرمن ها

کاندیدها وظیفه انتخاب اعتبارسنج‌ها را دارند. برای این که حق انتخاب داشته باشند، باید ارز دیجیتال دات را استیک کنند. این موضوع همچنین به حفظ امنیت بیشتر ریلی چین نیز کمک می‌کند.

فیشرمن ها در شبکه پولکادات وظیفه ترویج رفتار درست را دارند. در واقع صاحبان این نقش وظیفه بررسی مداوم رفتارهای مخرب و گزارش آن‌ها به اعتبارسنج‌ها را دارند. فیشرمن ها باید بتوانند وجود رفتار بد را به اعتبارسنج‌ها اثبات کنند. اگر رفتار بد اثبات شود، اعتبارسنج‌ها بخشی از سهام یا تمام آن را به اعتباردهندگان شبکه از دست می‌دهند.

هدف از ساخت پولکادات از دیدگاه گوین وود

هدف از ایجاد اکوسیستم پولکادات ایجاد یک زیرساخت دیجیتال برای حفاظت از منافع کاربران است. این منافع می‌تواند شامل حریم خصوصی، حق تعیین سرنوشت اکوسیستم و همینطور احترام به حقوق بشر است. این زیرساخت طوری طراحی می‌شود که فقط بازیگران خوب امکان تعامل داشته باشند. بنابراین نیازی نخواهد بود که شما برای ارائه خدمات خود نگران بحث اعتماد باشید.

گوین وود همچنین بیام می‌کند که یکی از اهداف اصلی ساخت پولکادات، دسترسی گسترده‌تر به خدمات مالی توسط کاربران است. گوین اعتقاد دارد که ابزارهای مالی پیشرفته نباید صرفاً به شکل انحصاری در دسترس عده معدودی باشد. از نظر سازنده اصلی پولکادات، دسترسی به خلق ثروت واقعی باید به شکلی دموکراتیک باشد و تمام جوامع به‌خصوص افراد کم درآمد بتوانند به آن دسترسی داشته باشند.

پلتفرم‌ها و سرویس‌هایی مانند اینستاگرام یا فیسبوک که صرفاً اطلاعات مربوط به کاربران را جمع‌آوری می‌کنند و با فروش داده‌ها به بیزینس ها کسب درآمد می‌کنند، با وجود پولکادات معنایی نخواهند داشت. با استفاده از این شبکه کاربران به پلتفرم‌هایی غیرمتمرکز و متعلق به جامعه دسترسی خواهند داشت. این نوع از برنامه‌ها از داده‌های مرتبط با کاربران سوءاستفاده نمی‌کنند و آزادی انتخاب بیشتری به آن‌ها می‌دهند.

پولکادات به کاربران امکان ایجاد پلتفرم‌هایی را ارائه می‌کند که به شکل متن‌باز و همتا به همتا اداره می‌شوند، بنابراین در این نوع از ارتباطات نیاز به ‌واسطه‌ها از بین می‌برد.

بستر پولکادات چقدر امن است؟

توجه به موارد زیر می‌تواند به شما کمک کند، درک خوبی از میزان امنیت این شبکه داشته باشید:

اولین تأمین‌کنندگان امنیت در شبکه پولکادات نودهای اعتبارسنج هستند که امنیت را برای تمام بلاکچین هایی که در پلتفرم دخالت دارند، فراهم می‌کنند. اعتبار بلوک‌ها توسط نودها بررسی می‌شود، درصورتی‌که اطلاعات مربوط به بلاک درست باشد، توسط این نودها تأیید می‌شود.

مانند سازوکار بلاکچین های بیتکوین و اتریوم که نودها در قبال تأمین امنیت پاداش دریافت می‌کنند، در پولکادات نیز نودها انگیزه‌های اقتصادی برای انجام رفتار خوب خواهند داشت.

باید بدانید که حذف یا اضافه شدن پاراچین ها به شبکه پولکادات نیازی به افزودن نودهای بیشتر نخواهد داشت چراکه با افزایش تعداد پاراچین ها، امنیت نیز افزایش پیدا می‌کند. نکته مثبت دیگری که افزودن پاراچین ها باعث آن می‌شود، افزایش جذب کاربران و همچنین افزایش فعالیت آن‌ها در شبکه می‌شود. افزایش فعالیت در شبکه باعث افزایش انعطاف‌پذیری و امنیت کلی در شبکه نیز می‌شود.

زنجیره‌های جدیدی که در شبکه ایجاد می‌شوند نیز می‌توانند به شکل ذاتی از امنیت موجود در شبکه استفاده کنند، بدون اینکه باعث ایجاد اختلال در شبکه شوند.

پیش‌بینی قیمت ارز دیجیتال DOT برای 2023 تا 2030

polkadot price
پیش‌بینی قیمت ارز دیجیتال DOT برای 2023 تا 2030

سایت PricePrediction.Net بر اساس داده‌های مرتبط با گذشته قیمتی پولکادات و با کمک هوش مصنوعی اقدام به پیش‌بینی قیمت ارزهای دیجیتال می‌کند. در این وب‌سایت تلاش بر این است تا حداکثر داده‌های تاریخی مربوط ارزهای دیجیتال که مرتبط با پارامترهای قیمت، بازار گذشته، حجم معاملات و چندین پارامتر دیگر است، در پیش‌بینی‌ها موردبررسی قرار بگیرید. در ادامه این پیش‌بینی‌ها را با شما به اشتراک می‌گذاریم، امیدواریم دید بهتری به شما بدهد.

توجه داشته باشید که ایران بروکر هیچ گونه پیشنهاد سرمایه‌گذاری ارائه نمی‌کند و کاربران مسئول معاملات خود خواهند بود.

سالحداقل قیمتمیانگین قیمتحداکثر قیمت
20238.51 دلار8.76 دلار8.51 10.19 دلار
202412.01 دلار12.36 دلار14.75 دلار
202517.46 دلار17.96 دلار20.78 دلار
202625.70 دلار26.60 دلار30.22 دلار
2027$36.21$37.54$44.58
2028$53.73$55.61$63.57
2029$77.81$80.03$94.20
2030$115.35$118.55$134.70

بهترین صرافی‌ها برای خرید ارز دیجیتال DOT

به دلیل اینکه ارز دیجیتال DOT ازجمله رمزارزهای اولیه معتبر است و رتبه 11 بازار را در اختیار دارد، در بسیاری از صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز و با جفت‌های معاملاتی مختلف قابل معامله است. همچنین شما می‌توانید این ارز دیجیتال را با استفاده از پول فیات مورد پذیرش صرافی‌ها خریداری کنید. صرافی‌های ایرانی مانند نوبیتکس، تترلند، اکسیر و والکس برای خرید ارز دیجیتال DOT به طور مستقیم و با استفاده از ریال ایران، گزینه‌های مناسبی هستند. همچنین شما می‌توانید از صرافی‌های کوکوین و کوینکس برای خرید این ارز دیجیتال استفاده کنید.

سخن پایانی درباره پولکادات

در این مطلب سعی کردیم نکات مهم در رابطه با پولکادات را با شما در میان بگذاریم. این بلاکچین به‌عنوان قاتل اتریوم، بلاکچینِ بلاکچین ها و بسیاری القاب دیگر در بین معامله گران و سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال شناخته‌شده است. بسیاری از کاربران در فضای ارز دیجیتال اعتقاد دارند که پولکادات یکی از امیدوارکننده‌ترین پروژه‌ها برای آینده بلاکچین است. با توجه به قابلیت‌هایی که پولکادات برای فضای بلاکچین ایجاد کرده، باید منتظر فعالیت‌های آینده این بلاکچین و تحرکات قیمتی ارز دیجیتال DOT بمانیم.

ارز دیجیتال DOT را از کدام صرافی‌ها بخریم؟

صرافی‌های مختلف متمرکز و غیرمتمرکز امکان مبادله DOT را در جفت‌های معاملاتی مختلف برای شما فراهم کرده‌اند. برای خرید ارز دیجیتال DOT از صرافی‌های ایرانی می‌توانید آن را در صرافی‌های بینگ ایکس، نوبیتکس، اکسیر و والکس مشاهده و خرید کنید.

بهترین صرافی ایرانی برای خرید رمزارز دات کدام است؟

همان‌طور که گفته شد، بینگ ایکس، نوبیتکس، اکسیر و والکس صرافی‌های ایرانی برتر برای خرید رمزارز DOT هستند.

رمزارز DOT را در چه کیف پولی نگهداری کنیم؟

شما می‌توانید از کیف پول‌های مختلف مانند تراست ولت، متامسک و انواع کیف پول‌های نرم‌افزاری برای هولد ارز دیجیتال DOT استفاده کنید. همچنین می‌توانید از پلتفرم‌های استیک نیز برای نگهداری و همزمان ایجاد درآمد غیرفعال از این ارز دیجیتال استفاده کنید. کیف پول‌های سخت‌افزاری برای برخی از کاربران که قصد نگهداری مقدار زیادی از این ارزدیجیتال را برای مدتی طولانی دارند، گزینه بهتری خواهد بود.

قیمت DOT چقدر است؟

در زمان نگارش این مطلب (فوریه 2023) قیمت ارز دیجیتال DOT به گزارش کوین مارکت کپ، 6.08 دلار است.
برای مشاهده قیمت لحظه‌ای ارزهای دیجیتال می‌توانید به صفحه قیمت ایران بروکر نیز مراجعه کنید.

چرا به پولکادات قاتل اتریوم می‌گویند؟

این بلاکچین به دلیل ارائه راهکارهای مقیاس‌پذیری و همچنین ارتباطی که بین انواع مختلف بلاکچین ها ایجاد می‌کند، به‌عنوان قاتل اتریوم شناخته می‌شود. علاوه بر این پولکادات هدف خود را برطرف کردن ضعف‌هایی که در بلاکچین اتریوم وجود داشت، بیان کرد، این موضوع نیز دلیل دیگری برای این لقب Polkadot است.

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید

امتیاز شما:

از 5

( )

امتیازی ثبت نشده

نظر خود را بنویسید