معرفی رمزارزها

ارز دیجیتال لیدو دائو چیست؟ (Lido Dao) معرفی توکن LDO

معرفی رمزارزها

مطالعه در 10 دقیقه

یکی از چالش‌های سرمایه‌گذاری در بلاک چین‌هایی که از الگوریتم اثبات سهام (SoP) استفاده می‌کنند، نقدینگی دارایی‌های استیک شده است. وقتی توکن‌ها استیک و قفل می‌شوند، کاربران نمی‌توانند به آنها دسترسی داشته باشند. همچنین تا زمانی که دوره قفل شدن تمام نشده باشد، کاربران قادر به استفاده از فرصت‌های کسب سود بیشتر از طریق سایر پروتکل‌های DeFi در بازار نیستند. برای افزایش نقدینگی توکن‌های استیک شده و در دسترس‌تر کردن استکینگ، ارز دیجیتال لیدو دائو (Lido Dao) جایگزینی برای استیک کردن سنتی در الگوریتم اثبات سهام است. در ادامه به بررسی اینکه ارز دیجیتال لیدو دائو چیست و چطور به مشکل نقدینگی کمک خواهد کرد می‌پردازیم.

اپدیت مورد انتظار اتریوم 2 (ETH 2.0) بسیاری از چالش‌های پیش راه اتریوم را حل کرد. اما همچنان هر اتریوم که استیک شده باشد، قفل شده و تا مدت زمان مشخصی نمی‌توان آن را در جای دیگری استفاده کرد. هدف لیدو دائو حل مشکلات اتریوم 2.0 از طریق استیک کردن غیرامانی است. از زمان راه‌اندازی Lido Dao در سال 2020، این ارز دیجیتال با توکن مشتق خود، stETH، اجازه می‌دهد تا ETHهای قفل‌شده در فاز اولیه در پروتکل‌های دیگر استیک شوند. در این مقاله علاوه بر پاسخ به سوال ارز دیجیتال لیدو دائو چیست، ویژگی‌های این ارز دیجیتال را نیز بررسی خواهیم کرد.

لیکوید استیکینگ (liquid staking) لیدو دائو چیست؟

قبل از پرداختن به اینکه ارز دیجیتال لیدو دائو چیست، باید با مفهوم لیکوید استیکینگ (liquid staking) و توکن‌های لیکویید آشنا شوید. لیکوید استیکینگ یکی از قابلیت‌های نسبتا جدید فضای دیفای (DeFi) است که راه جدیدی برای کسب بازدهی از دارایی‌های ارز دیجیتال شما ارائه می‌دهند. با ادغام اتریوم 2، اتریوم تبدیل به یک بلاک چین مبتنی بر الگوریتم اثبات سهام (PoS) شد. اتریوم 2 به کاربران اجازه می‌دهد برای ایمن کردن شبکه، ETH را استیک کرده و در ازای آن پاداش دریافت کنند.

لیکویید استیکینگ مشکل نقدینگی را برطرف می‌کند. در فرایند لیکویید استیکینگ، ارائه‌دهنده توکن‌های سپرده شده را دریافت می‌کند، آن توکن‌ها را استیک می‌کند، سپس رسیدی به سپرده‌گذار می‌دهد که برای توکن‌های استیک شده قابل بازخرید است. رسید نشانی از آن توکن‌های استیک شده است که می‌توانند معامله شوند یا به عنوان وثیقه در جاهای دیگر استفاده شوند.

توکن‌‌ نقدینگی (Liquid Token)

توکن لیکویید یا توکن‌‌ نقدینگی (Liquid Token)، یک قرارداد هوشمند است که به عنوان یک بازارساز خودکار با تنظیم خرید و فروش یک توکن در امتداد یک منحنی قیمت از پیش تعیین شده عمل می‌کند. همچنین یک مجموعه وثیقه برای پشتیبانی آن استفاده می‌شود. LP Token که تفاوت چندانی با توکن‌های رایج شبکه خود ندارد، نوعی رسید برای تامین نقدینگی یک استخر هستند.

ارز دیجیتال لیدو دائو چیست؟

فرایند استیک کردن (Staking)، فرآیند سپرده‌گذاری ارزهای دیجیتال به عنوان وثیقه به منظور تأیید و ایجاد بلاک در بلاک چین‌های اثبات سهام (PoS) مانند اتریوم است. استیک‌کنندگان این شانس را به دست می‌آورند که با اعتبارسنجی بلاک‌ها جوایزی کسب کنند. طبق داده‌های وب سایت اتریوم، افرادی که اتریوم را استیک کنند می‌توانند پس از ارتقای شبکه شانگهای (Shanghai) در نیمه اول سال 2023، توکن‌های خود را خارج کنند. لیدو دائو (Lido DAO) یک راه حل لیکویید استیکینگ (liquid staking) برای اتریوم (ETH) و دیگر بلاک چین‌هایی است که از الگوریتم اثبات سهام (PoS) استفاده می‌کنند. سولانا (Solana (SOL))، پولیگان (Polygon (MATIC))، پولکادات (Polkadot (DOT)) و بلاک چین کوساما (Kusama (KSM)) نمونه‌ای از این بلاک چین‌ها هستند.

ارز دیجیتال لیدو دائو چیست؟

این پروژه در دسامبر (آذر) سال 2020 راه اندازی شد. از آنجایی که استیک کردن در بیکن چین (Beacon Chain) اتریوم 2 دارایی‌ها را قفل می‌کند، Lido DAO اجازه می‌دهد دارایی‌ها نقد شوند و در پروتکل‌های دیگر قابل استفاده باشند. اصطلاح لیکویید استیکینگ به عمل دریافت توکن‌های لیکویید در ازای استیک کردن توکن‌ها اشاره دارد. توکن‌های لیکویید را می‌توان برای استیک کردن در بلاک چین‌های دیگر استفاده کرد.

Lido DAO به یکی از محبوب‌ترین پلتفرم‌ها برای لیکویید استیکنیگ تبدیل شده است و با گذشت یکسال از راه‌اندازی، دارایی‌های استیک شده آن به بیش از 13 میلیارد دلار رسید. با توجه به اینکه این ارز دیجیتال در ابتدا با تمرکز بر اتریوم توسعه پیدا کرد؛ هم‌اکنون در حال گسترش به دیگر شبکه‌های بلاک چین مانند شبکه ترا (Teraa) و سولانا (Solana) است. استیک کردن در ترا و سولانا به ترتیب در مارس (اسفند) و سپتامبر (شهریور) سال 2021 راه‌اندازی شد.

نحوه عملکرد لیدو دائو چگونه است؟

اکنون که به سوال ارز دیجیتال لیدو دائو چیست پاسخ دادیم، بیایید نحوه عملکرد این ارز دیجیتال را دقیق‌تر بررسی کنیم. برای جذب مشارکت بیشتر کاربران در شبکه‌های مبتنی بر اثبات سهام، سرویس‌های لیکویید استیکینگ، مانند لیدو دائو، به کاربران این امکان را می‌دهند که هر مقدار از دارایی‌های PoS را برای کسب پاداش بلاک استیک کنند. لیکویید استیکینگ (Liquid Staking) یک جایگزین است که نقدینگی، پیچیدگی و متمرکز بودن فرایند استیک کردن در PoS را با قفل نکردن توکن‌های کاربر برطرف می‌کند. همچنین موانع ورود برای استیک کردن و جلوی از دست رفتن فرصت‌ها به دلیل قفل کردن توکن‌ها را می‌گیرد.

هنگامی که کاربران دارایی‌های بلاک چین‌های PoS را به Lido تبدیل می‌کنند، توکن‌های آن‌ها از طریق پروتکل Lido روی بلاکچین PoS قرار می‌گیرد. این پروتکل یک استخر استیکینگ قرارداد هوشمند است که واریز و برداشت‌های کاربران را مدیریت می‌کند، وجوه را به اپراتورهای گره واگذار می‌کند، و کارمزدهایی را برای استیک کردن، مینت کردن و سوزاندن توکن‌ها تعیین می‌کند. کاربران یک نسخه توکن شده از وجوه سپرده شده خود را دریافت می‌کنند که می‌تواند برای کسب پاداش به طور همزمان در پروتکل اصلی و سایر پروتکل‌های DeFi و برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) استفاده شود.

به عنوان مثال استیک کردن اتریوم را در نظر بگیرید. از آنجایی که اتریوم در ادغام (The Merge) به الگوریتم اثبات سهام انتقال پیدا کرد، کاربران می‌توانند حداقل 32 اتر (ETH) را برای تبدیل شدن به یک اعتبارسنج و دریافت مبلغی برای تایید تراکنش‌های شبکه استیک کنند. اما لیدو دائو به کاربران این امکان را می‌دهد که برای کسب جوایز بلاک، تنها کسری از 1 اتر را استیک کنند. پس از استیک کردن ETH، کاربران stETH را دریافت خواهند کرد، یک توکن ERC-20 که نشان دهنده ETH سپرده شده آنها است.

نحوه عملکرد لیدو دائو چگونه است؟

اتر استیک شده کاربران بین اپراتورهای گره (اعتبارکننده‌ها) در شبکه Lido توزیع می‌شود و برای اعتبارسنجی در زنجیره اتریوم بیکن (Ethereum Beacon) سپرده می‌شود. وجوه در یک قرارداد هوشمند تضمین شده و اعتباردهندگان نمی‌توانند به آنها دسترسی داشته باشند. پس از آن، لیدو دائو آدرس‌های اعتبارسنجی‌ها را انتخاب، نصب و پشتیبانی کرده و آنها را به قرارداد هوشمند اضافه می‌کند. پس از آن به اعتبارسنج‌های انتخاب‌شده مجموعه‌ای از کلیدها برای اعتبار‌سنجی داده می‌شود.

اتریوم کاربران به مجموعه‌های 32 اتریوم در میان تمام اپراتورهای‌ گره Lido تقسیم می‌شوند. آنها از یک کلید اعتبارسنجی عمومی برای تأیید تراکنش‌های مربوط به دارایی‌های استیک شده کاربران استفاده می‌کنند. توزیع سهام کاربران بین چند اعتبارسنج به طور موثر ریسک‌های مرتبط با استیک کردن انفرادی را از بین ببرد. علاوه بر این، اپراتورهای گره آدرسی را تنظیم خواهند کرد تا به کاربران اجازه دهد پس از اتمام ادغام، ETH سهام خود را برداشت کنند.

توکن لیدو دائو (LDO) چیست؟

توکن LDO، توکن اختصاصی و حاکمیتی شبکه Lido است که هدف پلتفرم استیک کردن را برای ایجاد یک سرویس لیکویید استیکینگ تسهیل می‌کند. این یک توکن ERC-20 بوده و مجموع عرضه آن 1 میلیارد است. مالکیت غیرمتمرکز و ساختار مستقل Lido با تصمیمات حاکمیتی جامعه Lido DAO بر اساس توکن LDO هدایت می‌شود. هر کسی که توکن LDO داشته باشد، مجاز به شرکت در رای‌گیری‌های مرتبط با این پلتفرم است.

این امر به تمامی کاربران امکان می‌دهد نظر خود را بیان کنند و در نتیجه شبکه کاملا غیرمتمرکز بماند. از دسامبر (آذر) سال 2020، توکن‌های LDO به مدت یک سال به طور کامل قفل شدند. از دسامبر 2020 تا دسامبر 2021، تنها امکان استفاده از ویژگی‌ حاکمیتی این توکن‌ها وحود داشت؛ اما امکان انتقال آنها وجود نداشت. از دسامبر 2021 به بعد، توکن‌های LDO دیگر قفل نبوده و به صورت بلاک قابلیت جابه‌جایی دارند. همچنین از LDO برای پاداش دادن به کاربران در شبکه استفاده می‌شود.

توزیع اولیه توکن‌ها به شرح زیر بود:

  • 36 درصد: خزانه‌ دائو
  • 22.2 درصد: سرمایه‌گذاران
  • 15 درصد: بنیانگذاران و کارمندان آینده
  • 6.5 درصد: تاییدکنندگان و امضاکنندگان کلید خروج
نحوه توزیع ارز دیجیتال لیدو دائو چیست
نمودار توزیع توکن LDO

فرایند لیکویید استیکینگ روی پلتفرم Lido DAO

همانطور که گفته شد، در درجه اول، LDO حقوق حاکمیت را برای اعضای جامعه Lido فراهم می‌کند. هر کسی که توکن LDO در اختیار داشته باشد، در هر فرآیند تصمیم‌گیری حق رای دارد. هرچه شخصی تعداد LDO بیشتری داشته باشد، از حق رای بیشتری برخوردار است. موارد دیگر استفاده از توکن‌های LDO شامل کمک به مدیریت پارامترهای کارمزد و اضافه یا حذف گره از شبکه است. فرآیند لیکویید استیکینگ روی پلتفرم Lido DAO را می‌توان به سه بخش عمده تقسیم کرد: استیک کردن (staking)، استخراج (minting) و دیفای (DeFi).

استیک کردن (staking)

کاربران می‌توانند هر مقدار ETH را که مایلند در پلتفرم Lido استیک کنند. لیدو مقدار اترهای استیک شده توسط کاربران را دریافت می‌کند.

استخراج (minting)

در ازای استیک ارز دیجیتال ETH، کاربران می‌توانند از توکن مشتق Lido DAO استفاده کنند که به عنوان (sETH) شناخته می‌شود. ارزش کوین‌های برگردانده شده در نسبت 1:1 با مقدار واقعی ETH است.

دیفای (DeFi)

توکن‌های stETH را می‌توان در سراسر اکوسیستم DeFi برای بازدهی بیشتر مورد استفاده قرار داد. sETH را می‌توان در چندین پروتکل Defi استفاده کرد و در نتیجه از فرصت‌های سرمایه‌گذاری بیشتری استفاده کرد.

آیا خرید ارز دیجیتال لیدو دائو ایده خوبی است؟

سرویس لیکویید استیکینگ تمامی مزایای استیکینگ را در اختیار کاربر قرار می‌دهد؛ بدون اینکه لازم باشد کاربران نقدینگی توکن‌های خود از دست بدهند. ارز دیجیتال Lido DAO در سال اول رشد فوق العاده‌ای داشته است. همانطور که کاربران بیشتری از ETH استفاده می‌کنند، تسلط Lido DAO در لیکویید استیکینگ نیز بیشتر می‌شود. در نتیجه منجر به افزایش مشارکت افراد، اعلان‌ها و پروژه‌های جدید می‌شود. با توجه به قابلیت‌هایی که در پاسخ به سوال ارز دیجیتال لیدو دائو چیست به آن‌ها پرداختیم، بسیاری از کارشناسان چشم‌انداز مثبتی نسبت به آینده لیدو دائو دارند.

اگر به خرید توکن Lido (LDO) علاقه‌مند هستید، باید همیشه با مطالعه آخرین اخبار، انجام تحلیل‌های تکنیکال و فاندامنتال و مطالعه طیف گسترده‌ای از نظرات، بررسی‌های لازم اینکار را انجام دهید. به یاد داشته باشید که تصمیم شما برای معامله یا سرمایه‎‌گذاری در هر دارایی باید به نگرش شما نسبت به ریسک، تخصص شما در بازار، ظرفیت پرتفوی سرمایه‌گذاری و مقدار پولی که توانایی از دست دادن آن را دارید بستگی داشته باشد.

سوالات متداول بررسی ارز دیجیتال لیدو دائو

چه تعداد ارز دیجیتال لیدو دائو وجود دارد؟

این ارز دیجیتال دارای حداکثر عرضه 1 میلیارد توکن است.

آیا سرمایه‌گذاری در لیدو دائو ایده خوبی است؟

اکثر پیش‌بینی‌های قیمتی این ارز دیجیتال، حداقل در بلندمدت، خوش‌بینانه هستند. اما لازم به ذکر است که احتمال اشتباه بودن پیش‌بینی‌های قیمت ارزهای دیجیتال وجود دارد و شما باید قبل از خرید تحقیقات لازم را انجام دهید.

چطور ارز دیجیتال لیدو دائو بخریم؟

شما به راحتی می‌توانید با استفاده از انواع صرافی‌های ارز دیجیتال توکن LDO را خریداری کنید.