ارز دیجیتال کادنا چیست؟ معرفی توکن KDA

ارز دیجیتال کادنا چیست؟ معرفی توکن KDA

تکنولوژی بلاک چین از زمان پیدایش خود، وعده‌هایی مانند افزایش امنیت، حفاظت از حریم خصوصی افراد و موارد دیگر را داده است. با این حال، به دلیل مشکلات موجود در برنامه‌های بلاک چین‌ها، این تکنولوژی هنوز به طور گسترده مورد استفاده قرار نگرفته‌ است. با این حال، Kadena یک سیستم بلاک چین دو لایه با ویژگی‌های جذاب متعدد است و برای پذیرش گسترده این تکنولوژی طراحی شده است. ارز دیجیتال کادنا چیست؟

کادنا (Kadena) یک بلاک چین عمومی است که هدف آن بهینه‌سازی مقیاس‌پذیری است. این ارز دیجیتال دارای یک زبان قرارداد هوشمند جدید به نام Pact است و به قراردادهای هوشمند قابل ارتقا مجهز است. Kadena همچنین از یک مکانیسم اجماع اثبات کار (PoW) جدید به نام چین وب (Chainweb) استفاده می‌کند که شامل چندین زنجیره به صورت جداگانه است که برای اجرای تراکنش‌های شبکه به صورت موازی کار می‌کنند. در این مقاله علاوه بر بررسی بلاک چین کادنا، به سوال توکن KDA چیست نیز پاسخ می‌دهیم.

ارز دیجیتال کادنا چیست؟ (Kadena)

کادنا یک پلتفرم بلاک چین است که خود را به عنوان جایگزینی برای رقبای خود، اتریوم (Ethereum) و بیت کوین (Bitcoin) معرفی می‌کند. این بلاک چین همانند بیت کوین، از الگوریتم اثبات کار (PoW) استفاده می‌کند، در نتیجه بلاک چین توسط مجموعه‌ای از رایانه‌ها به نام ماینر ایمن شده است. در یک سیستم با الگوریتم اثبات کار، ماینرها قدرت محاسباتی خود را به یک استخر کمک می‌کنند و آن استخر تراکنش‌های ذخیره‌شده در بلاک چین را تأیید می‌کند. با این وجود، کادنا برای رفع برخی مشکلات بلاک چین بیت کوین طراحی شده است.

ارز دیجیتال کادنا چیست؟ (Kadena)

امروزه اکثر ارزهای دیجیتال برای پردازش تراکنش‌های خود به سمت الگوریتم اثبات سهام (Proof Of Stake) حرکت می‌کند. کادنا معتقد است که الگوریتم اثبات کار امن‌ترین روش برای ایمن‌سازی بلاک چین است. با این حال، این الگوریتم با مشکلات مقیاس‌پذیری همراه است که در بیت‌ کوین شاهد آن هستیم. بیت کوین تراکنش‌های گران‌تری دارد و در مقایسه با بلاک‌چین‌های جدید کند است. برای حل این مشکل، ارز دیجیتال کادنا از یک شبکه زنجیره‌ای یا چین وب (chainweb) استفاده می‌کند که اساساً تراکنش‌ها را «خرد یا شارد (shard)» می‌کند. شاردینگ (Sharding) فرآیندی است که در آن تراکنش‌ها به بلوک‌های کوچک‌تر تقسیم می‌شوند و به آن‌ها اجازه می‌دهد سریع‌تر و ارزان‌تر پردازش شوند.

علاوه بر این، کادنا از زبان قرارداد هوشمند PACT استفاده می‌کند که قرار است بیشتر از سایر زبان‌های کدنویسی، برای عموم افراد قابل دسترسی باشد. زبان قرارداد هوشمند بومی کادنا، Pact، برای بهبود نقص‌های رایج مشاهده شده در Solidity اتریوم طراحی شده است. قراردادهای هوشمند Pact را نیز می‌توان در هر زمانی بدون نیاز به هارد فورک ارتقا داد.

پیدایش ارز دیجیتال کادنا

حال که با اینکه ارز دیجیتال کادنا چیست آشنا شدیم، باید تاریخچه راه‌اندازی این پلتفرم را بیشتر بررسی کنیم. پلتفرم کادنا در سال 2016 توسط ویلیام مارتینو (William Martino) و استوارت پوپجوی (Stuart Popejoy) تأسیس شد. مارتینو و پوپجوی در JP Morgan کار می‌کردند و به همین دلیل درک بالایی از تکنولوژی بلاک چین دارند. استوارت رهبری گروه بلاک چین در حال ظهور در مورگان (Morgan) را بر عهده داشت. دکتر استوارت هابر یکی از اعضای کلیدی فناوری بیت کوین نیز یکی از اعضای اصلی کادنا است. او همچنین پراستنادترین نویسنده وایت پیپر بیت کوین است.

نحوه عملکرد کادنا چگونه است؟

کادنا یک پلتفرم منحصر به ‌فرد است که به دلیل طراحی و ویژگی‌های خود از دیگر بلاک چین‌ها متمایز شده است. تکنولوژی اصلی بلاک چین کادنا زبان قرارداد هوشمند جدیدی به نام Pact است. این ارز دیجیتال مجموعه‌ای از ابزارهای توسعه‌دهنده از جمله یک IDE قرارداد هوشمند را ارائه می‌کند که دلایل اشکالات در کد را مشخص می‌کند. همچنین ایجاد برنامه غیرمتمرکز (DApps) بر روی این بلاک چین بسیار ساده است. اگر کسی بخواهد روی کادنا یک برنامه غیرمتمرکز بسازد، می‌تواند به سادگی اسناد توسعه‌دهنده را برای نوشتن یک قرارداد هوشمند مطالعه کند.

کادنا از ساختار چند زنجیره‌ای برای ارائه امنیت و مقیاس‌پذیری استفاده می‌کند. چین وب کادنا در ابتدا از 10 زنجیره همتای موازی تشکیل شده بود، اما در آگوست (مرداد) سال 2020، از 10 زنجیره همتا به 20 زنجیره ارتقا پیدا کرد. چین وب از ترکیب شاردینگ (sharding) و بریدینگ (braiding) برای افزایش توان استفاده می‌کند. این مکانیسم به کادنا اجازه می‌دهد تا چندین تراکنش را بدون به ایجاد تغییر در زمان و سرعت تأیید کند.

شاردینگ رویه رایج پخش تراکنش‌های بلاک چین در چند تکه، به جای تک تک بلاک‌ها، است. شاردینگ در الگوریتم اثبات سهام (PoS) نیازی به تایید کننده‌ها برای پردازش هر قسمت ندارند، همین موضوع باعث شده تا همچنان جای اشتباه وجود داشته باشد. اما در بلاک چین کادنا به ماینرها انگیزه مالی داده می‌شود تا با دریافت توکن KDA، این تکه‌ها را اعتبارسنجی کنند.

اکوسیستم Kadena همچنین از سیستم‌های بلاک چین خصوصی در سایر زمینه‌های کلیدی جدا است. همانطور که در بخش «ارز دیجیتال کادنا چیست» به آن اشاره کردیم، بلاک چین با زبان توسعه قراردادهای هوشمند به نام «پکت (Pact)» طراحی شده است.

توکن KDA چیست؟

حال که دانستیم ارز دیجیتال کادنا چیست، شاید این سوال برای شما ایجاد شود که توکن KDA چیست؟ توکن KDA، ارز دیجیتال بومی اکوسیستم کادنا است. در حال حاضر، اکثر توکن‌های KDA عمدتا به عنوان پاداش به ماینرها پرداخت می‌شود. به صورت سالانه طی فرایند هاوینگ (halving)، مقدار توکن‌های اعطا شده به ماینرها در هر بلاک به نصف کاهش می‌یابد. مجموع عرضه این توکن به 1 میلیارد توکن محدود شده است که در طی 120 سال استخراج می‌شوند. در اکوسیستم کادنا کوین‌ها از طریق فرایند استخراج تولید می‌شوند. این کوین‌ها ممکن است:

  • به طور مستقیم توسط کاربران به کار گرفته شوند.
  • برای ایجاد قراردادهای هوشمند جدید استفاده شوند.
  • برای پرداخت کارمزد گس (gas) هنگام اجرای قراردادهای هوشمند استفاده شوند.

همانطور که پیش از این اشاره شد، قراردادهای هوشمند کادنا به زبان Pact، برای سهولت استفاده و پذیرش توسط توسعه‌دهندگان و متخصصان طراحی شده است. برای اجرای قراردادهای هوشمند پکت در بلاک چین کادنا، گس به شبکه پرداخت می‌شود.

image 61
نمودار توزییع توکن‌های KDA

استخراج

اکثر کوین‌ها در اقتصاد کادنا پاداش استخراج هستند. از آنجایی که Kadena یک شبکه با الگوریتم اثبات کار است، برای عملکرد و رشد شبکه به استخراج غیرمتمرکز متکی است. ماینرها همچنین می‌توانند توکن KDA را به عنوان هزینه تراکنش یا کارمزد گس برای اجرای قراردادهای هوشمند دریافت کنند. جوایز بلاک بر اساس یک برنامه زمان‌بندی تعیین‌شده هر شش ماه یک‌بار تنظیم می‌شوند.

ذخیره پلتفرم

این ذخایر به صورت بلندمدت هستند و تا 2 تا 5 سال پس از راه‌اندازی آزاد نمی‌شوند. وقتی پذیرش گسترده قراردادهای هوشمند آغاز شود، مشاغل باید قراردادهای خود را بیمه کنند. با بلوغ پلتفرم‌ها، صرافی‌ها و برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps)، افراد برای محافظت از دارایی‌های خود به نوعی بیمه نیاز خواهند داشت. همچنین نوسانات مرتبط با کارمزد گس باید مورد توجه قرار گیرد.

این ذخایر برای پمپ بنزین یا گس استیشن‌ها (Gas Station) نیز استفاده می‌شود. این گس استیشن‌ها حساب‌هایی هستند که تمام گس مصرف شده برای اجرای قراردادهای هوشمند را به کاربران بازپرداخت می‌کنند. در نتیجه کاربران جدید برنامه‌های هوشمند دیگر نیازی به خرید رمزارز برای تعامل با برنامه متمرکز مورد نظر خود را ندارند.

قیمت ارز دیجیتال KDA

قیمت ارز دیجیتال KDA نیز مانند برخی رمز ارزهای دیگر، دچار نوسانات قیمتی شدیدی شده است. به عنوان مثال، قیمت توکن KDA در اکتبر (مهر) و نوامبر (آبان) سال 2021، حدود 1400 درصد افزایش یافت. دلیل اصلی این افزایش قیمت توجه مثبت رسانه‌ها به این دارایی بود. طبق پیش‌بینی‌های انجام شده، قیمت توکن KDA ممکن است در سال 2023 به بالاتر از 2 دلار برسد. همچنین طبق این پیش‌بینی، ارزش Kadena ممکن است تا پایان سال 2023 به حداکثر قیمت 2.5 دلار برسد.

قیمت ارز دیجیتال KDA

توک‌های KDA از طریق چندین صرافی در دسترس هستند. ساده‌ترین راه برای خرید کادنا از طریق صرافی ارزهای دیجیتال متمرکز است. این دارایی دیجیتال را می‌توانید از صرافی‌هایی مانند بایننس (Binance)، اوکی ایکس (OKX)، ماندالا اکسچنج (Mandala Exchange)، کوکوین (KuCoin) و Gate.io خریداری کنید.

مزایای استفاده از بلاک چین کادنا

مفهوم اصلی پشت این بلاک چین، ایجاد تکنولوژی خواهد بود که توسعه و استفاده از آن برای توسعه‌دهندگان و افراد عادی به اندازه کافی آسان باشد. کادنا، با در نظر گرفتن اهمیت مقیاس‌پذیری طراحی شده است. گفته می‌شود که این شبکه بلاک چین می‌تواند تا بیش از 200 تراکنش در ثانیه (TPS) را پردازش کند و در عین حال تراکنش‌ها را در 10 ثانیه تایید کند. قابلیت‌های قوی و عملکرد باورنکردنی این شبکه بلاک چین با تعدادی از ویژگی‌های عالی پشتیبانی و ارتقا می‌یابد.

مقیاس پذیری صنعتی

همانطور که در بررسی «ارز دیجیتال کادنا چیست» به آن اشاره شد، بلاک چین Kadena را می‌توان با تمرکز بر سرعت، امنیت و مقیاس‌پذیری در بسیاری از صنایع اعمال کرد. مقیاس‌پذیری کادنا توسط قراردادهای هوشمند قابل خواندن و همچنین پروتکل‌های بلاک چین خصوصی و عمومی پشتیبانی می‌شود. استفاده از زبان Pact و فناوری زنجیره‌های بافته شده به کادنا اجازه می‌دهد تا برای طیف گسترده‌ای از کاربردها کاملاً مقیاس‌پذیر باشد.

قراردادهای هوشمند Pact

زبان قرارداد هوشمند Kadena، برای برنامه‌های کاربردی در سطح سازمانی توسعه داده شده است. افرادی که به برنامه‌نویسی آشنا نیستند می‌توانند از Pact برای ایجاد راه حل‌های مقیاس‌پذیر استفاده کنند. قابل ذکر است، Pact بر روی Tendermint، راه حل نرم افزاری که به طور خاص برای راه اندازی بلاک چین ایجاد شده است، توسعه یافته است.

معاملات با کارمزد صفر

همانطور که در توکن KDA چیست گفته شد، کادنا از KDA به عنوان ارز دیجیتال اصلی خود استفاده می‌کند. استخراج بلاک و توان محاسباتی با KDA پرداخت می‌شود. با این حال، هزینه‌های تراکنش برای مصرف‌کنندگان جزئی است و برخی از کسب و کارها می‌توانند با استفاده از این فناوری بلاک چین، کارمزد تراکنش‌ها را به طور کلی حذف کنند. همچنین این شبکه نوآورانه دارای یک گس استیشن ارز دیجیتال است که نیاز به کارمزد تراکنش را از بین می‌برد. در این فرآیند، مانع بزرگی برای پذیرش انبوه سایر فناوری‌های مشابه، برطرف می‌کند.

انرژی کارآمد

استفاده کارآمد از انرژی با افزایش مقیاس‌پذیری تراکنش‌ها کاهش می‌یابد. طراحی منحصر به فرد این فناوری باعث شده تا مصرف انرژی، حتی در زمان افزایش تقاضا در شبکه، ثابت بماند. به دلیل این ویژگی، با افزایش تعداد تراکنش‌های انجام شده در ثانیه، بهره‌وری انرژی بهینه می‌شود.

امنیت

بنیانگذاران کادنا، استوارت پوپجی و ویلیام مارتینو، ابتدا در JPMorgan برای توسعه JPM Coin همکاری کردند. این دو به وضوح متوجه شدند که راه حل‌های بلاک چین موجود دارای محدودیت‌های جدی در امنیت هستند. به دلیل عملکرد Kadena در اثبات کار، سطحی از امنیت را ارائه می‌دهد که در راه حل‌های مشابه دیگر نخواهید یافت.

آینده ارز دیجیتال کادنا

حال که به سوال ارز دیجیتال کادنا چیست پاسخ دادیم، احتمالا درباره آینده این ارز دیجیتال کنجکاو هستید. بلاک چین کادنا پیشرفت‌ها و ویژگی‌هایی را ارائه می‌کند که حتی بیت‌ کوین و اتریوم هم ارائه نمی‌دهند. همچنین بنیانگذاران و توسعه‌دهندگان بلاک چین به کار روی بلاک چین ادامه می‌دهند تا عملکرد آن را حتی به سطوح بالاتر ارتقا دهند.

امروزه با وجود صدها ارز دیجیتال موجود برای سرمایه‌گذاری، تعیین اینکه کدام گزینه‌ها دارای قدرت ماندگاری واقعی و پتانسیل رشد هستند، می‌تواند چالش برانگیز باشد. با این حال، با تمام ویژگی‌ها و دستاوردهای فعلی و آینده این بلاک چین، به نظر می‌رسد این بلاک جین آینده خوبی برای سرمایه‌گذاری داشته باشد.

Kadena دارای ویژگی‌های برجسته متعددی است که آن را از سایر بلاک چین‌ها متمایز می‌کند. به عنوان مثال، از 20 زنجیره در کنار هم استفاده می‌کند، که سرعت و کارایی، اطمینان و مقیاس‌پذیری را فراهم می‌کند. کادنا همچنین از سیستم گس استیشن استفاده می‌کند تا امکان انجام معاملات بدون کارمزد تراکنش را فراهم کند.

حتی زبان برنامه‌نویسی کادنا، Pact، به گونه‌ای متفاوت طراحی شده است تا به سادگی برای عملکردهای بهینه استفاده شود. در حال حاضر کارهای زیادی روی سیستم Kadena انجام شده است؛ اما توسعه دهندگان بلاک چین برنامه‌های بیشتری برای آینده این بلاک چین در ذهن دارند.

سوالات متداول مقاله بررسی ارز دیجیتال کادنا

آیا خرید کادنا ایده خوبی است؟

با نگاهی به سوابق معاملاتی گذشته، سرمایه‌گذاری در کادنا ایده خوبی بنظر می‌رسد. با این حال، بازارهای کریپتو به شدت نوسان دارند و همیشه سوابق گذشته تضمین کننده آینده یک دارایی نیستند. پس به اندازه تحمل ضرر خود سرمایه‎گذاری کنید.

بهترین صرافی برای خرید و فروش کادنا چیست؟

می‌توانید به سادگی ارز دیجیتال کادنا را در صرافی‌های متفاوت خرید و فروش کنید. محبوب‌ترین صرافی‌ها برای خرید این دارایی، بایننس (Binance)، اوکی ایکس (OKX)، ماندالا اکسچنج (Mandala Exchange)، کوکوین (KuCoin) و Gate.io هستند.

قیمت ماینر کادنا چقدر است؟

بهترین گزینه‌ها برای استخراج ارز دیجیتال کادنا دستگاه‌های KD6 و KD5 گلدشل (GoldShell) و دستگاه KA3 برند انت‌ماینر (Antminer) هستند. قیمت دستگاه KD5 گلدشل در حدود 9 هزار دلار است.

فهرست مطالب
درباره نویسنده

ممکن است دوست داشته باشید

منتخب سردبیر

دیدگاه خود را بنویسید

دنبال‌کردن
اطلاع از
guest

0 دیدگاه
بازخوردهای درون متنی
دیدن همه نظرات
بروکرهای منتخب
یو اس جی
آمارکتس
آلپاری
ارانته
اچ وای سی ام
صرافی‌های منتخب
کوکوین
بینگ ایکس
کوینکس
نوبیتکس
اکسیر
والکس

این وبسایت در راستای قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌نماید و هیچ پیشنهاد مالی در خصوص معامله ارائه نمی‌دهد. بازارهای مالی به دلیل ریسک بسیار بالایی که دارند برای همه‌ی افراد مناسب نیستند.