معرفی رمزارزها

ارز دیجیتال آکالا توکن چیست؟ معرفی شبکه Acala و توکن ACA

معرفی رمزارزها

مطالعه در 11 دقیقه

برای اینکه به سوال ارز دیجیتال آکالا توکن (Acala Token) چیست پاسخ دهیم خوب است بدانیم که در سال 2021، هیچ چیز مانند امور مالی غیرمتمرکز توجه معامله‌گران، سرمایه‌گذاران و صندوق‌های سرمایه‌گذاری را به خود جلب نکرده بود. در حال حاضر نیز برنامه‌های دیفای عمدتاً روی بلاک چین اتریوم ساخته می‌شوند؛ اما مقیاس‌پذیری ضعیف آن منجر به کامزدهای تراکنش بسیار زیاد شده که بسیاری از عملکردهای امور مالی غیرمتمرکز را غیرقابل استفاده می‌کند. پولکادات که توسط گوین وود (Gavin Wood) ساخته شد، یک بلاک چین است که به پروژه‌های دیفای خانه‌ای مقیاس‌پذیر، امن و ارزان برای استفاده ارائه می‌دهد.

شاید عبارت «هاب اقتصادی اکوسیستم پولکادات» به گوش شما خورده باشد. این عبارت، شعار اکوسیستم آکالا توکن (Acala Token)، یک پروتکل دیفای است که به کاربران پولکادات اجازه استفاده از خدمات پیشرفته بلاک چین را می‌دهد. شبکه Acala با پشتیبانی از توکن ACA، طیف وسیعی از خدمات دیفای میان‌-زنجیره‌ای را از طریق برنامه Acala Mandala ارائه می‌دهد. همچنین، شبکه خواهر آکالا، کارورا (Karura)، و توکن بومی Karura به‌عنوان مجموعه‌ای متن باز و بدون مجوز از برنامه‌های مالی غیرمتمرکز (dApps) در بلاک چین کوساما عمل می‌کند. در این مقاله به سوال ارز دیجیتال Acala Token چیست پاسخ داده و توکن این اکوسیستم را بیشتر بررسی خواهیم کرد.

معرفی ارز دیجیتال آکالا توکن یا Acala Token

آکالا یک پلتفرم قرارداد هوشمند و سازگار با اتریوم است که از یک شبکه مالی غیرمتمرکز (DeFi) و مرکز نقدینگی برای پولکادات (DOT) تشکیل شده است. بر اساس اطلاعات وب سایت آکالا، زیرساخت این ارز دیجیتال شامل یک شبکه استیبل کوین و پلتفرم سرمایه‌گذاری نقدینگی است. شبکه استیبل کوین آکالا به‌عنوان یک پایه برای تامین امور مالی غیرمتمرکز در پولکادات عمل می‌کند. آکالا از لایه امنیتی مشترک پولکادات به نام زنجیره رله (relay chain) استفاده می‌کند. این موضوع به کاربران امکان سرمایه‌گذاری در بلاکچین‌هایی به نام پاراچین می‌کند که به پولکادات متصل هستند.

اکوسیستم Acala شامل یک صرافی غیرمتمرکز (DEX) است که توسط یک مدل بازارساز خودکار طراحی شده است. این صرافی به کاربران امکان استیک کردن توکن‌های DOT را برای دریافت LDOT می‌دهد. توکن LDOT به نوبه خود می‌تواند سرمایه‌گذاری شود، وام داده شود یا برای وثیقه کردن دلار آکالا (aUSD) استفاده شود. دلار آکالا، یک استیبل کوین الگوریتمی غیرمتمرکز در پولکادات است.

ارز دیجیتال آکالا توکن چیست؟ توکن ACA

اکوسیستم آکالا در سال 2019، با همکاری لامینار (Laminar) و پولکا والت (Polkawallet)، تاسیس شد. این پروژه برای ایجاد یک بنیاد مالی میان‌زنجیره‌ای برای اکوسیستم پولکادات تشکیل شد. تیم آکالا شامل فویائو جیانگ (Fuyao Jiang)، رویتائو سو (Ruitao Su)، بت چن (Bette Chen) و برایان چن (Brian Chen) است. در سپتامبر (شهریور) سال 2021، عرضه اولیه ارز دیجیتال این شرکت 61 میلیون دلار سرمایه داشت. پس از راه‌اندازی در ژانویه (دی) سال 2022، این وجوه به خزانه‌داری آکالا منتقل شد.

آکالا از مدل وام جمعی (Crowdloan) برای تامین مالی عملیات اولیه خود، برای برنده‌شدن در اولین مزایده پاراچین در پولکادات استفاده کرد. وام‌دهی جمعی، یک مکانیسم است که پروژه‌ها برای برنده شدن در مزایده پاراچین از آن استفاده می‌کنند. پروژه‌ها به کمک وام‌دهی جمعی، در قالب کوین شبکه، نقدینگی جمع‌آوری می‌کنند تا از این طریق در مزایده برنده شوند. با بیش از 32 میلیون توکن DOT که توسط 81,000 شرکت‌کننده در طول هفت روز جمع‌آوری شد، آکالا جایگاه پاراچین خود را تضمین کرد. بلوک جنسیس (بلاک صفر یا اولین بلاک) شبکه آکالا در 18 دسامبر (27 شهریور) سال 2021 راه‌اندازی شد.

نحوه عملکرد ارز دیجیتال آکالا چگونه است؟

صرافی غیرمتمرکز آکالا، استیبل کوین و امکان استیک کردن آن را ارائه می‌دهد. Acala به‌عنوان یک مرکز مالی غیرمتمرکز سازگار با ماشین مجازی اتریوم (EVM) برای پولکادات، دسترسی به مشتقات مبتنی بر DOT و همچنین دارایی‌ها و برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) در شبکه اتریوم را فراهم می‌کند.

شبکه آکالا شامل استیبل کوین آکالا دالر (Acala Dollar)، آکالا سواپ (AcalaSwap)، صرافی غیرمتمرکز با الگوریتم بازارساز خودکار (AMM)، اوپن اوراکل گیت‌وی (Open Oracle Gateway) و دو پروتکل غیرمتمرکز، به نام‌های پروتکل استیبل کوین هونزون (Honzon) و هما توکنایز استیکینگ لیکوییدیتی (Homa Tokenized Staking Liquidity Protocol)، است که ثبات و نقدینگی را در شبکه پولکادات فراهم می‌کنند.

پروتکل هونزون (Honzon)

Honzon پروتکل استیبل کوین در آکالا است. ارز دیجیتال Acala USD از یک سیستم وثیقه (CDP) استفاده می‌کند که در آن هر USD توسط یک دارایی ارز دیجیتال پشتیبانی شده و به دلار ایالات متحده متصل می‌شود. هنگامی که یک کاربر توکن بومی DOT یا دارایی‌های پل شده BTC یا ETH را سپرده‌گذاری می‌کند، یک CDP باز می‌شود که تا زمان دریافت کارمزد از سپرده‌گذار، بسته نمی‌شود.

ارز دیجیتال Acala Token چیست
پروتکل هونزون

CDPها ابتدا توسط MakerDAO و استیبل کوین DAI به‌عنوان راهی برای حفظ ثبات قیمت دارایی‌های ارز دیجیتال، به روشی غیرمتمرکز، رایج شدند. امنیت و پایداری افزایش یافته این پروتکل توسط یک سرویس زمانبندی خودکار به نام «Off-Chain Worker» ارائه می‌شود. Off-Chain Worker پوزیشن‌های معاملاتی که در معرض خطر لیکوئید شدن قرار دارند را نظارت کرده و به طور خودکار می‌بندد.

موتور CDP خطرات پوزیشن معاملاتی کاربر را با در نظر گرفتن نسبت‌های وثیقه و نقدینگی پروتکل مدیریت می‌کند. دلار شبکه آکالا (aUSD) دارای نسبت 1:1 با دلار آمریکا است. این پیوند از طریق تعادل عرضه و تقاضا، الگوریتم مدیریت ریسک خودکار، حاکمیت جامعه و مشوق‌های مختلف در هونزون به دست می‌آید. فرآیند وثیقه به شرح زیر عمل می‌کند:

سپرده‌گذاری وثیقه

کاربر ارز دیجیتال خود را به پروتکل واریز می‌کند. به یاد داشته باشید که فقط یک نوع دارایی را می‌توان برای ایجاد یک CDP جدید در یک زمان وثیقه کرد. این دارایی به‌عنوان وثیقه در یک CDP قفل می‌شود.

باز کردن CDP و قرض گرفتن aUSD

سپس کاربر مقدار مشخصی از دلار آمریکا را قرض می‌گیرد. این مقدار نباید از ارزش کل مقدار ارز دیجیتالی که در ابتدا به CDP سپرده شده بیشتر باشد. تا زمانی که وام به دلار آمریکا بازپرداخت نشود، وثیقه قابل برداشت نیست.

بازپرداخت aUSD

هنگامی که کاربر CDP خود را می‌بندد، باید مقدار مورد نیاز دلار را برای بازپرداخت بدهی معوق و پرداخت هزینه پایداری واریز کند. این هزینه به صورت توکن‌های ACA یا aUSD پرداخت می‌شود.

بستن CDP

هنگامی که پروتکل با موفقیت کارمزد را دریافت کرد، سپرده‌گذار می‌تواند وثیقه خود را پس بگیرد و CDP بسته می‌شود.

پروتکل هما (Homa)

شبکه آکالا دارای پروتکل هما برای ایجاد یک استخر استیکینگ غیرمتمرکز است. کاربران این پروتکل می‌توانند توکن‌های DOT خود را برای کسب بازده استیک کنند و L-DOTهایی را دریافت کنند که در تمام زنجیره‌های پولکادات قابل مبادله هستند. پروتکل مسئول مدیریت دارایی‌های قفل‌شده، مشارکت در استیک کردن، اجرای استراتژی‌های استیکینگ با تنظیم الگوریتم و مدیریت پاداش‌ها و مجازات‌ها است.

پروتکل هما نقدینگی را از طریق استراتژی استیک تنظیم شده به صورت الگوریتمی تضمین می‌کند. با ایجاد یک استخر استیکینگ در Acala Swap، هما دارایی‌های استیک شده را توکن می‌کند. در پلتفرم آکالا سواپ، توکن LDOT با DOTهای استیک شده مبادله می‌شود و در تمام زنجیره‌های متصل پولکادات قابل معامله باقی می‌ماند. افرادی که توکن LDOT دارند می‌توانند در صورت نیاز توکن‌های DOT را بازخرید کنند.

توکن ACA چیست؟

همانطور که پیش از این در بررسی اینکه ارز دیجیتال Acala Token چیست به آن پرداختیم، توکن ACA ارز دیجیتال بومی این شبکه است. توکن بومی ACA دو عملکرد اصلی در شبکه Acala دارد. در وهله اول، ACA به‌عنوان یک توکن کاربردی در پلتفرم عمل می‌کند. توکن ACA برای کارمزد تراکنش‌ها و برنامه‌های کاربردی مبتنی‌بر قرارداد هوشمندی عمل می‌کند که در سراسر اکوسیستم آکالا استفاده می‌شود. علاوه بر این، توکن ACA در فرایندهای استیک کردن و سایر فعالیت‌های اساسی شبکه استفاده می‌شود.

ارز دیجیتال آکالا توکن چیست؟ توکن ACA

علاوه‌بر این، از توکن ACA برای اداره شبکه نیز استفاده می‌شود. دارندگان توکن ACA حق رای دارند. این موضوع به افراد اجازه می‌دهد تا به پیشنهادات مربوط به مدیریت خزانه‌داری آکالا، انتخاب اعضای شورا، مدیریت ریسک و ارتقاء شبکه رأی دهند. علاوه‌بر این، دارندگان توکن آکالا می‌توانند به تنظیمات پارامترهای کلیدی شبکه Acala و برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) رأی دهند. توکن‌های ACA برای مشارکت در امور حاکمیتی مانند پیشنهاد تغییرات شبکه، رأی‌گیری در همه‌پرسی و مدیریت هزینه‌ها استفاده می‌شود.

دلار آکالا یا Acala Dollar

دلار آکالا (aUSD) یک استیبل کوین چند جانبه است که به برنامه‌های غیرمتمرکز بومی آکالا (dApps) و امور مالی غیرمتمرکز قدرت می‌دهد. این موراد شامل وام، استقراض، سود و معامله دارایی‌های دیجیتال است. توکن aUSD برابر با یک دلار آمریکا است. این موضوع aUSD را به یک جفت معاملاتی مفید و سرمایه‌گذاری قابل اعتماد تبدیل می‌کند.

قیمت ارز دیجیتال ACA

همانطور که پیش از این اشاره شد، وظایف اصلی توکن ACA شامل پرداخت هزینه تراکنش و اداره شبکه است. ACA همچنین می‌تواند به‌عنوان یک راه حل احتمالی در برابر ریزش ناگهانی قیمت دارایی‌های وثیقه استفاده شود. به عقیده سرمایه‌گذاران، توکن Acala در چند سال آینده با افزایش پذیرش ارزهای دیجیتال، پتانسیل شگفت‌انگیزی برای رشد دارد. برخی تحلیل‌گران معتقدند که تا سال 2030، ACA می‌تواند به بالاترین قیمت خود برسد.

برای اطلاع از قیمت لحظه‌ای و تغییرات قیمت در توکن ACA به دلار و تومان می‌توانید به صفحه قیمت ارز دیجیتال Acala Token در ایران بروکر مراجعه کنید. در این قسمت تمام اطلاعات مربوط به توکنومیک این دارایی، تاریخچه قیمت، نمودار تحلیل تکنیکال، صرافی‌ها و کیف پول‌های ارزیابی شده توسط سایت ایران بروکر قرار داده شده است.

پیش بینی قیمت ارز دیجیتال آکالا

 بر اساس تحلیل‌های کارشناسان، در سال 2023 ارز دیجیتال ACA محدوده قیمتی 0.077 دلار را تجربه خواهد کرد. بر اساس این پیش بینی‌ها احتمالا قیمت این دارایی در بهترین حالت خود در سال 2023 به 0.084 دلار برسد. مانند سایر ارزهای دیجیتال، افزایش این دارایی تدریجی خواهد بود؛ اما افت قابل توجهی پیش‌بینی نمی‌شود. همچنین در سال 2024، میانگین قیمتی 0.11 دلار برای این دارایی پیش‌بینی شده است. در پیش‌ بینی‌های بلندمدت تا سال 2030، توکن ACA از بالاترین حد قیمتی قبلی خود فراتر رفته و سطوح قیمت جدیدی را به ثبت خواهد رساند. در سال 2030، میانگین قیمتی 1.08 دلار برای این دارایی پیش‌بینی شده است.

خرید و فروش ارز ACA

حال که پاسخ سوال ارز دیجیتال Acala Token چیست را بررسی کردیم، شاید به خرید این دارایی علاقه داشته باشید. امکان خرید توکن پلتفرم آکالا در صرافی‌های زیادی در دسترس کاربران است. برای اطلاع از صرافی‌هایی که این دارایی را لیست کرده‌اند می‌توانید وارد صفحه قیمت توکن ACA در ایران بروکر شوید. در این صفحه لیست صرافی‌های متفاوت را برای خرید و فروش آکالا و بهترین قیمت معامله را پیدا خواهید کرد.

آینده ارز ACA

پاراچین‌های پولکادات زودتر از آن چیزی که مردم فکر می‌کنند توجه افراد را به خود جلب کردند. احتمال اینکه Acala یک تغییر برای امور مالی غیرمتمرکز را معرفی کند، به ویژه برای کاربران و سرمایه‌گذارانی که قبلاً توکن‌های DOT را خریداری کرده‌اند و به اشتراک گذاشته‌اند، زیاد است. با توجه به محبوبیت و جایگاه توکن DOT در بین ده ارز دیجیتال برتر، به طور کلی، افراد زیادی به شبکه آکالا و توکن ACA توجه خواهند کرد.

آکالا با پیدایش خود تا حد زیادی مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفت. پلتفرم مالی غیرمتمرکز یکپارچه Acala Mandala قرار است به قطب دیفای در پولکادات تبدیل شود. آکالا اولین پروتکل زیرساخت دیفای در نوع خود، برای تامین فعالیت‌های مالی در تمام زنجیره‌های شبکه پولکادات است. همچنین کارمزدهای پایین تراکنش نیز ممکن است مورد توجه سرمایه‌گذارانی باشد که به دنبال خرید توکن ACA هستند.

با این وجود تجربه سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال با هیجانات و ریسک بالایی همراه است. از این رو، بهتر است قبل از اقدام به خرید توکن ACA بیشتر درباره این دارایی تحقیق کنید. به یاد داشته باشید که هرگز با پولی که توانایی از دست دادن آن را ندارید معامله انجام ندهید.

سوالات متداول – ارز دیجیتال آکالا توکن

از کجا ارز ACA بخریم؟

برای اطلاع از صرافی‌هایی که این دارایی را لیست کرده‌اند می‌توانید وارد صفحه قیمت توکن ACA در ایران بروکر شوید. در این صفحه لیست صرافی‌های متفاوت را برای خرید و فروش آکالا و بهترین قیمت معامله را پیدا خواهید کرد.

توکن ACA را کجا ذخیره کنیم؟

در صفحه قیمت ارز دیجیتال آکالا در سایت ایران بروکر می‌توانید بهترین کیف پول‌ها برای نگهداری توکن ACA را بررسی کنید. البته دقت کنید که برخی کیف پول‌های ارز دیجیتال به کاربران ایرانی خدمات ارائه نمی‌دهند.

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید

امتیاز شما:

از 5

( )

امتیازی ثبت نشده

نظر خود را بنویسید