معرفی رمزارزها

ارز دیجیتال رندر توکن (Render Token) چیست؟ معرفی توکن RNDR

معرفی رمزارزها

مطالعه در 12 دقیقه

بعد از پیدایش ارزهای دیجیتال، ارزهای زیادی مانند بیت کوین و اتریوم و آلت کوین‌های دیگر از قابلیت‌های عملکرد GPU استفاده کرده‌اند. اما ارزهای دیجیتالی مانند ارز دیجیتال رندر توکن (Render Token)، از این فراتر رفته و از قابلیت ترکیب بسیاری از تکنولوژی‌ها برخوردار است. این ارز دیجیتال یک بازار پردازنده گرافیکی (GPU) همتا به همتا است که به کاربران امکان می‌دهد تا قدرت محاسباتی خود را در پروژه‌های فرایند رندر سه‌بعدی مشارکت داده و در ازای آن ارز دیجیتال دریافت کنند. در ادامه این مقاله به بررسی اینکه ارز دیجیتال Render Token چیست خواهیم پرداخت.

هرکسی که با طرح‌های سه بعدی، انیمیشن‌ها و جلوه‌ها کار کرده باشد، می‌داند که این فرآیندها بسته به پروژه، پردازش یا رندرینگ پروژه نهایی ممکن است ساعت‌ها طول بکشد. در نتیجه هرکس که توانایی تهیه تکنولوژی بالاتری را داشته باشد، در این فرایند موفق‌تر خواهد بود. با این‌ حال، با پتانسیل شبکه‌سازی بلاک چین و فضای ابری، استفاده از قدرت محاسباتی GPU دیگران برای سرعت بخشیدن به پردازش پروژه نهایی و بهبود تجربه برای تمامی افراد ممکن شده است. در ادامه علاوه بر پاسخ به سوال ارز دیجیتال رندر توکن چیست، قابلیت‌ها و نحوه استفاده از توکن RNDR را نیز بررسی خواهیم کرد.

ارز دیجیتال Render Token چیست؟

شبکه رندر توکن (Render Token) برای حل یک مشکل بزرگ ایجاد شد: در دسترس بودن قدرت محاسبات بالای کارت گرافیکی (GPU) برای تمامی هنرمندان و استودیوها. هنرمندانی که قصد ساخت یک انیمیشن، طرح‌های سه بعدی، بازی ویدئویی و جلوه‌های مرتبط به واقعیت مجازی را داشته باشد، بیشتر از هر چیز باید به نزدیک بودن آثار خود به دنیای واقعی توجه کنند. این عمل توسط فرایندی به نام رندر کردن (Rendering) یا پردازش انجام می‌شود. بسیاری از هنرمندان و استودیوها دستگاه‌های گرافیکی قوی مورد نیاز را برای انجام این فرایند ندارد.

ارز دیجیتال رندر توکن (Render Token) چیست؟

Render Token یک شبکه رندر است که هنرمندان یا استودیوهایی را که به قدرت محاسباتی GPU نیاز دارند به شرکای ماینینگی متصل می‌کند که می‌خواهند در ازای دریافت توکن‌های RNDR، قدرت GPU خود را اجاره دهند. هدف این است هدف که بتوان از پروتکل‌های بلاک چین برای انتشار و کسب درآمد از آیتم‌های سه بعدی در آینده استفاده کنیم. آنوراگ گوئل (Anurag Goel)، مدیرعامل رندر توکن، درباره این مسئله گفته است:

رندر توکن، اولین شبکه‌ای است که قدرت محاسبات GPU را به یک اقتصاد غیرمتمرکز از دارایی‌های سه بعدی متصل تبدیل می‌کند.

این شبکه به منظور سرعت‌دهی به فرایند رندر کردن، از یک سیستم غیرمتمرکز برای ردیابی و مدیریت کارهای رندر به روشی مقیاس‌پذیر استفاده می‌کند. کاربرانی که به دنبال استفاده از قدرت محاسباتی شبکه رندر هستند، باید ابتدا درخواستی برای دسترسی ارسال کنند. سپس پروتکل مقدار توکن‌های RNDR مورد نیاز برای درخواست کاربر را تعیین می‌کند و یک قرارداد هوشمند با جزئیات مربوطه ایجاد می‌شود. این قرارداد به سراسر شبکه ارسال می‌شود که در آن اعضایی که دارای GPU هستند برای ارائه قدرت محاسباتی خود برای انجام رندرینگ پاداش دریافت می‌کنند.

چه کسی رندر توکن را ایجاد کرد؟

رندر توکن توسط شرکت OTOY ایجاد شد، این شرکت در راه‌حل‌های نرم‌افزاری مبتنی بر GPU فعالیت می‌کرد. OTOY در سال 2009 به عنوان راه‌حلی برای مشکل اختلاف فزاینده بین نیازهای رندر هنرمندان سه بعدی و قدرت پردازش فناوری فعلی CPU/GPU راه اندازی شد. ژول اورباخ (Jules Urbach) یکی از بنیانگذاران OTOY است. او با بیش از 25 سال تجربه در صنعت گرافیک کامپیوتری، استریم و رندر سه بعدی، توانسته استراتژی‌های موثری برای کمک به ایجاد انقلابی در رندرینگ سه بعدی بسازد و همچنین به عنوان طراح اصلی نقشه راه این تکنولوژی عمل کند. وایت پیپر رندر توکن در 28 آگوست (6 شهریور) سال 2017 منتشر شد.

چه کسی رندر توکن را ایجاد کرد؟

پروژه RNDR توسط تیمی از توسعه‌دهندگان و مشاوران بلاک چین، از متخصصان صنعت فیلم و انیمیشن گرفته تا کارآفرینان باتجربه ارزهای دیجیتال پشتیبانی می‌شود.

چطور از شبکه رندر توکن استفاده کنیم؟

حال که دانستیم ارز دیجیتال رندر توکن چیست، باید به بررسی نحوه عملکرد این شبکه بپردازیم. همانطور که پیش از این اشاره شد، شبکه رندر افرادی را که به دنبال انجام رندرینگ هستند، به افرادی متصل می‌کند که با قدرت پردازش گرافیکی خود از پس فرایند رندرینگ برمی‌آیند. افراد GPUهای خود را به شبکه Render متصل می‌کنند و در ازای آن درصد کمی RNDR برای انجام کار دریافت می‌کنند. پس از ثبت پردازنده‌های گرافیکی در شبکه Render، صاحبان GPU به یک اپراتور نود (Node) تبدیل شده و می‌توانند توکن‌های RNDR دریافت کنند.

بیایید برای درک بهتر این فرایند را به صورت خلاصه مرور کنیم:

کاربر (اپراتور گره) دارای قدرت پردازش گرافیکی است ← هنرمند به فرایند رندر نیاز دارد ← هنرمند فایل‌های خود را به شبکه رندر می‌فرستد، و آنها به دیگران اختصاص داده می‌شوند ← کاربر درصد کمی از RNDR را دریافت می‌کند ← در مقابل، فرایند رندرینگ هنرمند انجام می‌شود.

این شبکه به‌عنوان یک بازار خودکار عمل می‌کند و سازندگان محتوا (Creators) می‌توانند کارهای رندر مبتنی بر GPU را در Render بارگذاری کنند. سپس این کارها را می‌توان توسط شبکه غیرمتمرکز ارائه دهندگان خدمات GPU رندر (اپراتورهای گره) تکمیل کرد. از نظر عملکردی، کاربران Render فرآیندی را که در زیر توضیح داده شده است دنبال می‌کنند:

ساخت یک کار

سازنده‌ها (Creators) باید کار خود را در قالب فایل ORBX با استفاده از OctaneRender یا یک افزونه پشتیبانی شده ارسال کنند و پارامترهای کلیدی مانند وضوح گرافیکی، فرمت خروجی و اندازه نمونه را تعریف کنند. سازنده‌ها همچنین می‌توانند بر اساس سطح اولویت کار و معیارهای عملکرد زنجیره‌ای و امتیاز اپراتورهای گره (نود)، ردیف خدماتی را که می‌خواهند انتخاب کنند.

آپلود کردن کار

هنگامی که یک کار از طریق پورتال وب رندر OctaneRender بارگذاری می‌شود، دارایی‌های سازنده به فایل‌های جداگانه تقسیم می‌شوند. سپس رمزگذاری و هش می‌شوند، که قابلیت ردیابی پایان به پایان (end to end) را فراهم می‌کند و تشخیص و جلوگیری از رفتار مخرب را برای پروتکل رمزنگاری رندر آسان‌تر می‌کند. الزامات کار و شرایط پرداخت سپس به یک قرارداد هوشمند ارسال می‌شود که جزئیات مربوطه را در سراسر شبکه Render پخش می‌کند.

واگذاری کار

پروتکل MTP Render به طور خودکار اوپراتورهای گره را بر اساس امتیاز هر شرکت‌کننده در بازار و مشخصات سازنده‌ها به کار مناسب اختصاص می‌دهد. پس از پیوستن به شبکه، Render به طور خودکار قابلیت‌های عملکرد یک اپراتور گره را ارزیابی می‌کند و این اطلاعات را در فرآیند محک‌زنی و واگذاری گره‌های خود گنجانده است.

تکمیل کار

اپراتورهای نود از OctaneRender برای پردازش کارهای اختصاص داده شده استفاده می‌کنند. مشارکت‌های اوپراتورهای گره به پروفایل آنها در OctaneRender متصل است و ارسال کار و امتیازدهی نیز از طریق OctaneRender تکمیل می‌شود.

تأیید محصولات تحویل داده شده

سازندگان می‌توانند پیشرفت فرایند رندر اوپراتورهای گره خود را به صورت لحظه‌ای مشاهده کنند و قبل از اتمام کار، ناهنجاری‌های پردازش یا اشتباهات را علامت‌گذاری کنند. این پیش‌نمایش‌ها تا زمانی که یک کار تأیید شود، نشانه‌گذاری می‌شوند و سازنده پس از اتمام کار پرداخت را انجام می‌دهد. علاوه بر این، خروجی‌های اوپراتورهای نود نیز رمزگذاری می‌شود.

انجام فرایند پرداخت

تمام پرداخت‌ها در حین کار فرایند رندر نزد شخص ثالث امین (عندالامین) نگهداری می‌شوند، و توکن‌های RNDR پس از اینکه سازنده به‌طور دستی تأیید کرد که فرایند به‌طور رضایت‌بخش انجام شده است، برای اپراتورهای گره ارسال می‌شوند. شبکه رندر درصد کمی از توکن‌های RNDR را برای تسهیل تراکنش و اجرای شبکه رندر دریافت می‌کند. این مقدار از 0.5 تا 5 درصد از کل RNDR مورد نیاز برای پردازش کار، بر اساس سطح عرضه و تقاضای فعلی GPU متغیر است. از آنجا، سازنده‌ها می‌توانند دارایی‌های رندر شده خود را مستقیماً از طریق OctaneRender دانلود یا به اشتراک بگذارند.

توکن RNDR چیست؟

همانطور که در بررسی نحوه عملکرد این شبکه به آن اشاره شد، از توکن RNDR برای پرداخت‌های درون شبکه‌ای بین سازنده‌ها و اوپراتورهای گره استفاده می‌شود؛ اما ارز دیجیتال Render Token چیست؟ ارز دیجیتال رندر توکن (RNDR) توکن بومی شبکه رندر توکن است که در شبکه‌های اتریوم (Ethereum) و پالیگان (Polygon) بر اساس استاندارد ERC-20 ساخته شده است.

توکن RNDR از ترکیبی از سیستم الگوریتم اثبات کار (PoW) دستی و خودکار (یا در این مورد اثبات رندر (proof of render)) استفاده می‌کند. این توکن تأیید می‌کند که تمام آثار هنری قبل از پرداخت و انتشار آثار با موفقیت تکمیل شده است. با استفاده از ویژگی‌های امنیتی ذاتی بلاک چین اتریوم، دارایی‌های اختصاصی پس از آپلود هش شده و به صورت تدریجی برای انجام فرایند رندر به گره‌ها ارسال می‌شوند.

ارز دیجیتال رندر توکن چیست؟

مجموع عرضه RNDR به 536,870,912 توکن محدود شده است. توکن RNDR برای اولین بار از طریق یک فروش توکن عمومی در اکتبر (مهر) سال 2017 منتشر شد و پس از آن یک فروش خصوصی از ژانویه (دی) سال 2018 تا مه (اردیبهشت) همان سال انجام شد که در آن مجموعا 117,843,239 توکن به فروش رسید. در این فروش، هر رندر توکن ارزشی برابر 0.25 دلار داشت. در طول دوره فروش خصوصی، کاربران اولیه وارد شبکه آزمایشی بتا RNDR شدند. در این شبکه آزمایشی، اپراتورها و هنرمندان بتا با تیم RNDR در ساخت و آزمایش شبکه، تا زمان راه‌اندازی عمومی آن در 27 آوریل (8 اردیبهشت) سال 2020، همکاری مشترک داشتند.

 40 درصد از توکن‌های شبکه برای پاداش‌ ماینرها و رشد تیم رندر توکن، 25 درصد برای توسعه شبکه، 20 درصد برای فعالیت‌های بازاریابی، 10 درصد برای توزیع بعد از ساخت نسل سوم و 5 درصد برای شرایط خاص فریز شده است.

در این صفحه می‌توانید قیمت Render Token به تومان و دلار و نمودار تحلیل تکنیکال Render Token / RNDR را مشاهده کنید.

نحوه خرید توکن RNDR

RNDR در تعدادی از صرافی‌های ارز دیجیتال فهرست شده است. البته لازم به ذکر است که برخلاف سایر ارزهای دیجیتال اصلی، نمی‌توان RNDR را مستقیماً با پول فیات خریداری کرد. اما می‌توانید بیت کوین (BTC)، اتریوم (ETH)، تتر (USDT) و بایننس کوین (BNB) را از هر صرافی خریداری کرده و سپس به صرافی مورد نظر برای خرید توکن RNDR انتقال دهید. می‌توان این ارز دیجیتال را از صرافی‌های متمرکزی (CEX) مانند بایننس (Binance)، کوینکس (CoinEx)، کوکوین (Kucoin)، هیت بی‌تی‌سی (HitBTC) و MEXC خریداری کرد. همچنین این ارز دیجیتال در صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) مانند یونی سواپ (Uniswap) و کوئیک سواپ (Quick Swap) لیست شده است.

علاوه‌بر این می‌توانید توکن رندر را در صرافی های ایرانی نظیر تترلند و صرافی پینگی نیز خریداری کنید.

جمع بندی

برخلاف پروژه‌هایی که ادعا می‌کنند راه‌حل‌های بلاک چین همه‌جانبه‌ هستند، Render Token بر روی یک بخش خاص تمرکز کرده است و راه‌حلی مناسب برای نیازهای محاسباتی رو به رشد قلمرو دیجیتال ارائه می‌کند. Render Token یک شبکه مخصوص انجام فرایند رندر است که هنرمندان یا استودیوهایی را که به قدرت محاسباتی GPU نیاز دارند به افرادی متصل می‌کند که در ازای توکن‌های RNDR قدرت GPU خود را در اختیار آنها قرار می‌دهند. پردازنده‌های گرافیکی مشکل برنامه‌های گرافیکی متراکمی را حل می‌کنند که بر CPUها فشار می‌آورند یا عملکرد را کاهش می‌دهند.

GPUها می‌توانند حجم قابل توجهی از داده‌ها را به طور همزمان مدیریت کرده و آنها را کامل کنند. شرکت OTOY بیش از یک دهه تجربه در زمینه صنعت نرم افزار رندر GPU دارد. Render Token نیز جدیدترین سرویس آن است که از مزایای بلاک چین برای عمومی کردن تولید محتوای سه بعدی استفاده می‌کند. این قابلیت برای شرکت نوید خوبی دارد، به خصوص زمانی که با حمایت مشاوران پیشرو در صنعت و توسعه دهندگان با استعداد ترکیب شود. حال که پاسخ سوال ارز دیجیتال رندر توکن چیست را می‌دانیم، بهتر متوجه اهمیت این ارز دیجیتال هستیم.

سوالات متداول مقاله معرفی ارز دیجیتال رندر توکن

چطور کاربران ارز دیجیتال رندر به دست می‌آورند؟

وقتی یک کاربر قدرت GPU خود را در شبکه Render ثبت کند، تبدیل به یک اوپراتور گره می‌شوند. سپس با پذیرش کارهای قرار داده شده توسط سازنده‌هایی که نیاز به فرایند رندر دارند، می‌تواند توکن‌های RNDR را به دست آورد.

کوین‌های RNDR جدید چگونه ایجاد می‌شوند؟

طبق گفته‌های شبکه رندر، با رشد شبکه، توکن‌های RNDR بیشتری در اکوسیستم شبکه گنجانده می‌شود. چنین توکن‌هایی یا به صورت ذخیره Render برای جذب کاربر استفاده می‌شوند یا به صورت ایردراپ و پاداش برای اپراتورهای گره یا از طریق روش‌های دیگر در اختیار کاربران قرار داده می‌شوند.

رندر توکن را در چه کیف‌ پولی نگهداری کنیم؟

توکن‌های RNDR را در کیف پول‌های سخت افزاری و نرم‌افزاری متفاوتی می‌توان ذخیره کرد. کیف پول‌های سخت افزاری تزوز و لجر از امنیت بالاتری برخوردارد هستند. همچنین کیف پول‌های نرم‌افزاری مانند تراست والت، متامسک، کوینومی و اگزودوس نیز گزینه‌های رایگان و مناسبی برای نگهداری این دارایی است.

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید(0نظر)

امتیاز شما:

از 5

( )

امتیازی ثبت نشده

نظر خود را بنویسید