نحوه خرید سکه و طلا در بورس ایران و سرمایه گذاری در صندوق طلا

خرید سکه و طلا در بورس ایران و خرید صندوق سرمایه گذاری طلا

این روزها با افزایش تورم و شرایط بی ثبات اقتصادی‌، خیلی از افراد به دنبال راهی برای سرمایه‌گذاری هستند تا هم ارزش پول خود را حفظ کنند و هم سوددهی قابل قبولی داشته باشند و تجربه در این سال‌ها به افراد سرمایه‌گذار نشان داده است که بازار طلا‌، یک بازار قابل اطمینان برای حفظ ارزش پول و سوددهی مناسب است. 

به همین منظور در ادامه این مقاله برای شما شرح خواهیم داد که چرا خرید سکه و طلا در بورس ایران توصیه می‌شود و نحوه خرید سکه و طلا در بورس چگونه است. 

چند روش برای خرید سکه و طلا در بورس ایران وجود دارد؟ 

۱. خرید سکه از بورس کالا 

خرید ربع سکه از بورس کالا بسیار شبیه به خرید سهام‌های بورسی می‌باشد؛ برای ثبت خرید ربع سکه باید از طریق سجام احراز هویت کنید و کد بورسی بگیرید. برای ثبت سفارش ربع سکه در بورس کالا باید عضو سجام باشید و در یکی از کارگزاری‌های بورسی ثبت نام کنید و در نهایت برای شما کد بورسی صادر شده باشد. 

خرید سکه در بورس کالا

شرایط خرید ربع سکه از بورس کالا 

مطابق شرایط عرضه ربع سکه طلا در بورس کالا، نحوه خرید سکه طلا از بورس کالا تمامی اشخاص حقیقی بالای ۱۸ سال دارای کد ملی می‌توانند حداقل یک قطعه و حداکثر پنج قطعه ربع سکه طلای بهار آزادی را  به مدت ۱۰ روز کاری خریداری کنند. خریداران می‌توانند پنج روز کاری بعد از خرید سکه در بورس، به خزانه بانک رفاه مراجعه کرده و با ارائه اسناد مربوط به بورس، بصورت فیزیکی معادل سکه‌های خریداری شده را تحویل بگیرند.

قیمت سکه در بورس کالا چطور تعیین می‌شود؟ 

پاسخ این پرسش این‌گونه مطرح می‌شود که بانک مرکزی قیمت مشخص شده‌ای برای عرضه سکه در نظر ندارد و قیمت‌گذاری سکه بر مبنای شرکت متقاضیان در حراج ناپیوسته می‌باشد.

متقاضیان بعد از خرید سکه پنج روز کاری فرصت دارند تا با مراجعه به خزانه بانک‌های مورد نظر و ارائه مدارک‌، سکه‌هایی را که خرید کردند را تحویل بگیرند.

نحوه خرید شمش از بورس کالا 

  • برای خرید شمش طلا در بورس باید ابتدا کد بورس کالا را دریافت کنید
  • با کارگزار خود تماس بگیرید تا در روز معامله درخواست خرید را ثبت کند
  • کارگزار درخواست را برای خریدار می‌فرستد. در این شرایط باید 10 درصد از ارزش کل معامله خود را تا قبل از ساعت 12 ظهر، به حساب وکالتی که تعیین کرده‌اید، واریز کنید
  • درخواست شما از سوی کارگزار به تالار فرستاده می‌شود
  • خریدار و فروشنده به منظور کشف قیمت طلا در روز معامله، مذاکره می‌کنند و به توافق می‌رسند و قیمت را اعلام می‌کنند
  • مشتری برای پرداخت 90 درصد باقی‌مانده مبلغ، سه روز کاری فرصت پیدا می‌کند
  • پس از تسویه، حواله دریافت طلا برای خریدار فرستاده خواهد شد که می‌تواند برای دریافت طلا اقدام کند.

۲. صندوق سرمایه‌گذاری طلا

صندوق سرمایه‌گذاری طلا مانند صندوق‌های دیگر یک روش سرمایه‌گذاری در بورس است که سرمایه سرمایه‌گذاران را در گواهی سپرده سکه طلا و اوراق مبتنی بر سکه طلا سرمایه‌گذاری را انجام می‌دهند.

شکل سوددهی این صندوق به این شکل است که مدیران صندوق تلاش می‌کنند با پولی که از سرمایه‌گذاران دریافت کردند سود قابل قبولی را از سرمایه‌گذاری در بازار سکه و طلا به‌دست بیاورند.

مخاطبان صندوق سرمایه‌گذاری طلا می‌خواهند از طریق مدیریتی آگاه و حرفه‌ای بازدهی بالایی از بازار طلا و سکه داشته باشند.

مزیت خرید طلا در بورس

چرا سرمایه‌گذاری طلا در بورس ایران به صرفه‌است؟ 

فایده خرید صندوق سرمایه‌گذاری طلا در بورس ایران این است که کارمزد و اجرت آن‌ها در مقایسه با طلای فیزیکی خیلی پایین‌تر است. از طرف دیگر امکان مفقودی و جعل ندارند و شما می‌توانید با حداقل سرمایه وارد شوید و از بازار پر فوق‌العاده سکه و طلا استفاده کنید.

علاوه‌بر این ‌، به طور کلی به دلیل ماهیت سرمایه‌گذاری‌شان که بخشی از آن در گزینه‌های درآمد ثابت است، ریسک کمتری نسبت به خرید طلای فیزیکی دارند.

در ادامه به برخی دیگر از مزایای صندوق سرمایه‌گذاری طلا می‌پردازیم:

نظارت حرفه‌ای 

در اول باید بگوییم که مدیر صندوق سرمایه‌گذاری طلا به عنوان یک مدیر آگاه نظارت کامل و دقیقی بر روی پرتفوی صندوق دارد.

علاوه‌بر این توانایی مدیریت بهینه ضرر و زیان احتمالی سرمایه‌گذاران را نیز دارد که می‌تواند تصمیمات حساب‌ شده‌ای در شرایط مختلف بازار بگیرد.

این مزیت مهم این صندوق است که افراد عادی عموما‌ً قدرت تحلیل این بازار و تصمیم‌گیری‌های درست را ندارند.

امکان پوشش ریسک نوسان قیمت سکه

یکی دیگر از ابزارهای خوبی که در دست مدیران صندوق سرمایه‌گذاری طلا وجود دارد این است که امکان پوشش ریسک نوسان قیمت سکه با استفاده از ابزارهای مشتقه سکه را دارند. به عبارتی مدیران می‌توانند با استفاده از اهرم قراردادهای مشتقه خرید و فروش سکه، ریسک سرمایه‌گذاری را به نفع ذینفعانش مدیریت کرده و منافع آن‌ها را تقویت کنند و بالا ببرند.

سرمایه‌گذاری غیر مستقیم

صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا که در بازار بین‌المللی به صندق (Gold Funds) مشهور هستند با خرید سکه‌های طلا از بازار و بانک‌، کارگشایی کار خود را آغاز می‌کنند و سرمایه طلا خود را در یک بانک عامل سپرده گذاری می‌کنند.

می‌توان گفت عوامل موثر در ارزش دارایی‌های این صندوق‌ها، قیمت گذاری این فلز گران‌بها بر اساس نرخ روز دلار و قیمت اونس جهانی است. در حقیقت سرمایه گذاری در این صندوق به معنی سرمایه گذاری غیر مستقیم روی نرخ ارز و طلا است و کسانی که قصد پوشش ریسک سرمایه خود را در مقابل افزایش نرخ طلا و ارز دارند می‌توانند با انتخاب صندوق طلا به صورت غیر مستقیم سرمایه خود در سکه و طلا را در این صندوق‌ها سرمایه گذاری کنند.

نقدشوندگی بالا 

یکی دیگر از ویژگی‌های صندوق سرمایه‌گذاری طلا این است که از امکان بازارگردان برای نقدشوندگی بالای خود می‌توانند استفاده کنند. به همین دلیل‌، اگر بازار به سمت صف خرید یا صف فروش متمایل شود، بازارگردان با عرضه و تقاضاهای خود سرمایه‌گذاران را از وجود طرف معاملاتی مطمئن می‌کند تا با خیالی راحت معاملات خود را انجام دهند. این کار باعث می‌شود که تفاوت نرخ بین عرضه و تقاضا به کمترین میزان برسد. درحالی‌که اگر فرد به‌صورت مستقیم سرمایه‌گذاری کند، در اول اطمینانی برای نقدشوندگی در شرایط یک‌طرفه بازار وجود ندارد، دوما عمدتا تفاوت بین نرخ‌های عرضه و تقاضا بسیار بیشتر از نرخ صندوق است. بنابراین هیچ اطمینانی در کسب سود در ورود و خروج‌ها در این بازار برای این دسته از سرمایه‌گذاران وجود نخواهد داشت.

سرمایه گذاری با مبالغ کم

مزیت دیگر این صندوق‌ها این است که شما می‌توانید بخش‌های کوچکی از دارایی خود را خیلی راحت نقد کنید. گاهی شما می‌خواهید مبلغی کمتر از ارزش یک سکه را خیلی زود نقد کنید که این امکان در فروش سکه فیزیکی امکان‌پذیر نیست و هزینه های معامله را برای شما افزایش می‌دهد که در آخر از سود شما کم می‌شود. اختلاف قیمت خرید و فروش صندوق‌های سرمایه‌گذاری نیز از خرید و فروش سکه‌های فیزیکی کمتر بوده و امکان نقدشوندگی در آن‌ها بیشتر است.

کارمزد کمتر 

حتما در مورد کارمزد طلا چیزهایی شنیده‌اید‌‌، به این معنا که در زمان خرید و فروش طلا به صورت فیزیکی میزانی از پولی که پرداخت و یا در زمان فروش کم می‌شود به نام کارمزد از سرمایه‌ شمام می‌شود. کارمزد در معاملات، هزینه‌ای طبیعی و تعریف شده است اما در مقایسه خرید فیزیکی طلا و شیوه سرمایه گذاری در صندوق آن باید گفت که تفاوت بسیاری در کارمزد وجود دارد؛ زمانی که شما اقدام به سرمایه گذاری در صندوق طلا می‌کنید تنها ۰٫۲۳ درصد از شما کارمزد دریافت می‌شود اما زمانی که اقدام به خرید مستقیم فیزیکی طلا می‌کنید این میزان کارمزد به ۱ الی ۲ درصد می‌رسد.

تفاوت صندوق طلا با صندوق‌های دیگر 

تفاوت صندوق طلا با دیگر صندوق‌های سرمایه‌گذاری این است که ۷۰ درصد از دارایی‌های جمع آوری شده از سرمایه گذاران را برای خرید سکه طلا و اوراق بهادار مشتقه این فلز در نظر می‌گیرند. و باقی دارایی صندوق را در اوراق بهادار با درآمد ثابت سرمایه گذاری می‌کنند تا هم صندوق شرایط با ثباتی از سرمایه‌گذاری داشته باشد و هم در زمان ابطال واحدهای سرمایه گذاری، صندوق بتواند بدون آسیب رسیدن به اصل سرمایه گذاری خود اقدام به تامین مالی برای واحدهای ابطال شده کند و وجه آن را به سرمایه گذار در کم‌ترین زمان پرداخت کند.

بهترین صندوق سرمایه گذاری طلا

صندوق سرمایه گذاری طلا نیز مانند صندوق‌های سرمایه گذاری دیگر دارایی را متنوع‌سازی می‌کند.به این معنا که تمام دارایی سبد صندوق تشکیل شده از گواهی سپرده سکه طلا نیست و سهام و اوراق دیگر نیز به میزان بسیار کمتر در آن وجود دارند. 

بهترین صندوق سرمایه گذاری طلا صندوقی است که ارزیابی درستی از شرایط بازار طلا داشته باشد و بتواند تغییرات نرخ ارز و طلای جهانی را دقیق و درست پیش‌بینی کند. 

سود طلا در بورس

بهترین صندوق طلا در زمان نزول قیمت ارز که رابطه مستقیمی با قیمت طلا در بازار داخلی دارد، سبد خود را به صورتی تشکیل می‌دهد که کمتر از افت سکه طلای فیزیکی و سایر صندوق‌ها ضرر کند یا در زمانی که افزایش قیمت ارز در بازار داخلی وجود دارد، سهم بیش‌تری از سبد خود را به گواهی‌های سپرده سکه طلا اختصاص می‌دهد تا از رشد قیمت آن بهره‌ ببرد.

 صندوق‌های طلا در ایران

برای خرید طلا در بورس ایران چهار صندوق طلا با نام‌های صندوق سکه طلا کیان با نماد گوهر، صندوق مفید با نماد عیار، صندوق زرافشان با نماد زر و صندوق لوتوس با نماد طلا وجود دارد. این صندوق‌ها در یک سال اخیر بازدهی خوبی داشته و به طور میانگین 43.4 درصد رشد کرده‌اند. هر چهار صندوق طلای موجود در ایران در فاصله 3 تا 4 سال پیش تشکیل شده‌اند. صندوق سکه طلا همراه با تغییر قیمت طلا در بازار آزاد تغییر می‌کند. در یک تا دو سال اخیر، با توجه به رشد زیاد دلار در بازار آزاد و تورم زیاد در کشور، قیمت طلا رشد زیادی داشته و به دنبال آن به ارزش صندوق‌های طلا نیز افزوده شده است.

نحوه خرید و فروش واحدهای صندوق سرمایه گذاری طلا

برای سرمایه‌‌گذاری طلا مثل سرمایه‌گذاری و خرید سهم‌های دیگر داشتن کد بورسی ضروری است. پس از اینکه کد بورسی دریافت کردید باید در نظر داشته باشید دیدگاه شما برای سرمایه‌گذاری سودآور بهتر است بلند مدت باشد. به همین دلیل باید به تیم‌های حرفه‌ای که مدیریت صندوق‌های سرمایه‌گذاری را برعهده دارند، اطمینان کامل داشته باشد.

برای خرید و فروش  نماد این صندوق‌ها کافی است از طریق یکی از سامانه‌های معاملاتی ارائه‌شده توسط کارگزاران عضو بورس کالا اقدام کنید.

نتیجه‌گیری

در این مقاله برای شما از بهترین روش‌های خرید سکه و طلا در بورس ایران گفتیم و نحوه خرید و فروش در این بازار‌ها را شرح دادیم‌.

با توجه به اطلاعات مذکور می‌توانید با هر مقدار سرمایه‌، وارد بازار طلای بورس ایران شوید و از سوددهی آن بهره ببرید.

فهرست مطالب
تبلیغات

«ایران بروکر» نظری درباره محتوای تبلیغاتی ندارد.

درباره نویسنده

ممکن است دوست داشته باشید

منتخب سردبیر

دیدگاه خود را بنویسید

دنبال‌کردن
اطلاع از
guest

0 دیدگاه
بازخوردهای درون متنی
دیدن همه نظرات
بروکرهای منتخب
یو اس جی
آمارکتس
آلپاری
ارانته
اچ وای سی ام
صرافی‌های منتخب
کوکوین
بینگ ایکس
کوینکس
نوبیتکس
اکسیر
والکس

این وبسایت در راستای قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌نماید و هیچ پیشنهاد مالی در خصوص معامله ارائه نمی‌دهد. بازارهای مالی به دلیل ریسک بسیار بالایی که دارند برای همه‌ی افراد مناسب نیستند.