بورس ایران

بهترین صندوق سرمایه گذاری بورس | ۲۰ صندوق برتر سرمایه گذاری در بورس در سال ۱۴۰۱

بورس ایران

مطالعه در 6 دقیقه

بازار سرمایه داخلی از بدو تاسیس همواره برای معامله‌گران مختلف جذاب بوده و فعالیت در این بازار همانند بازارهای جهانی ریسک و هیجان خود را به همراه دارد. بسیاری از افراد علاقه‌مند به فعالیت در این بستر هستند اما ممکن است به دلیل مشغله‌های روزانه و یا عدم دانش کافی در حوزه سرمایه‌گذاری در بازار داخلی، نتوانند به فعالیت در این بازار بپردازند. در این میان، صندوق‌های سرمایه‌گذاری می‌تواند انتخاب مناسبی برای این دسته از افراد باشد.

صندوق سرمایه‌ گذاری بورس چیست؟

صندوق‌های سرمایه گذاری با جمع آوری مبالغ و سرمایه افراد مختلف، به مدیریت این منابع به صورت تخصصی در حوزه‌های مختلف می‌پردازند. این نهادها زیر نظر سازمان بورس و اوراق بهادار فعالیت‌ می‌کنند و دارای تیم‌های حرفه‌ای از تحلیل‌گران و معامله‌گران هستند تا به دقت میزان ریسک و بازدهی این صندوق‌ها را کنترل کنند.

این صندوق‌ها با ایجاد تنوع در سبد سرمایه‌ای، از ریسک کمتری برخوردار می‌شوند و می‌تواند بهترین بازده را برای سرمایه‌گذاران خود فراهم کند. به این ترتیب، سرمایه‌گذارانی که با محدودیت زمان و دانش کافی مواجه هستند، قادر خواهند بود بدون نیاز به دانش یا تجربه زیاد، به صورت مستقیم در بورس سرمایه‌گذاری کرده و از این فرصت بهره‌مند شوند.

مزایا صندوق‌های سرمایه گذاری

نقد شوندگی مناسب: بدون شک یکی از مهم ترین ویژگی‌های سرمایه گذاری در صندوق‌های سهامی، نقد شوندگی مناسب است. بازار اوراق بهادار و سهام مکن است در مواقع اصلاح‌های قیمتی شدید دچار صف فروش‌های سنگین شود و نقد کردن دارایی‌ها برای معامله‌گران ممکن نباشد. اما صندوق‌های سرمایه گذاری به دلیل سرمایه در گردش مناسب نقد شوندگی قابل قبولی دارند و ریسک عدم خارج کردن سرمایه به مقدار زیادی از بین می‌رود.

مدیریت ریسک: کاربران می‌توانند بسته به نیاز و تمایل خود با بررسی گزینه‌های موجود، بهترین انتخاب را برای سرمایه‌گذاری داشته باشند. تنوع مناسب صندوق‌های سرمایه گذاری نیاز طیف وسیعی از افراد با هر میزان ریسک پذیری را برآورده می‌کند.

fund in bourse

سرمایه گذاری با مبالغ کم: یکی از مواردی که برای بسیاری از کاربران جذاب است، امکان سرمایه گذاری با مبالغ کم است. حداقل خرید صندوق‌های سرمایه گذاری 500 هزار تومان است و افراد با هر مقدار سرمایه ای می‌توانند در صندوق مورد نظر خود سرمایه گذاری کنند.

صرفه جویی در زمان و هزینه‌ها: صندوق‌های سرمایه گذاری دارای تیم‌های حرفه‌ای هستند که شرایط بازار را به دقت رصد کرده و دیگر نیازی به فعالیت سرمایه گذاران نیست. به همین دلیل دیگر نیازی به صرف وقت و هزینه افراد نمی‌باشد.

انواع صندوق‌های سرمایه گذاری

صندوق‌های سرمایه گذاری بسته به نوع فعالیت خود، در صنایع، اوراق بهادار و یا کالاهای مشخصی سرمایه‌گذاری و فعالیت می‌کنند. موارد ذکر شده، بازدهی و ریسک‌ صندوق‌های مختلف را مشخص می‌کنند.

صندوق‌های سهامی

این نوع صندوق‌ها بیشتر فعالیت و سرمایه خود را صرف خرید و فروش و سرمایه گذاری در اوراق بهادار و سهام‌های مختلف می‌کنند و بسته به نوع مدیریت سرمایه آنان، میزان بازدهی و ریسک هر صندوق سهامی متفاوت است. با توجه به نوسانات قیمتی بازار اوراق بهادار، این نوع صندوق‌ها پر ریسک محسوب می‌شوند.

صندوق‌های درآمد ثابت

بیشتر فعالیت صندوق‌های درآمد ثابت مربوط به سرمایه گذاری در اوراق درآمد ثابت است و این نوع صندوق‌ها کم‌ترین ریسک را میان صندوق‌های دیگر دارد. سود این صندوق‌ها اغلب به صورت روز شمار و ماهیانه پرداخت می‌شود و فارغ از نوسانات قیمتی به فعالیت خود ادامه می‌‌دهد. ریسک سرمایه‌گذای در این صندوق‌ها تقریبا صفر است اما در مقابل شما میزان مشخصی سود دریافت می‌کنید و بهره خاصی از نوسانات قیمتی بازار نخواهید برد.

صندوق‌های طلا

همانطور که از اسم این نوع صندوق‌ها مشخص است، فعالیت اصلی این نوع صندوق‌ها در زمنیه فلز طلا است. بازدهی این صندوق‌ها همراه با نوسانات قیمتی طلا است و این صندوق‌ها در دسته سرمایه گذاری‌های نسبتا پر ریسک قرار می‌گیرد.

صندوق‌های مختلط

صندوق‌های سرمایه گذاری مختلط در زمینه‌های متفاوتی فعالیت می‌کنند. بسته به نوع مدیریت و اطلاعات هر صندوق، ترکیبی در سرمایه گذاری در زمینه‌ای مختلف مانند اوراق بهادار، طلا، اوراق درآمد ثابت و… را به سرمایه گذاران ارائه می‌دهد. ریسک و بازدهی این نوع صندوق‌ها بسته به میزان سرمایه گذاری در هر بخش متفاوت است.

صندوق‌های بازارگردانی

صندوق های اختصاصی بازارگردانی نوعی تخصصی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری و مختص به سرمایه‌گذاران حقوقی هستند که با هدف تنظیم بازار و از بین بردن صفوف خرید و فروش هیجانی فعالیت می‌کنند. این صندوق‌ها در دسته پر ریسک قرار می‌گیرند.

Stock investment fund

بهترین صندوق سرمایه گذاری بورس کدام است؟

در این قسمت لیست بهترین صندوق‌های حال حاضر (13 اسفند 1401) سرمایه گذاری در بورس بر اساس بازدهی یک ساله برای شما کاربران عزیز جمع آوری شده است.

بهترین صندوق‌های سهامی در سال 1401:

نام صندوق بازدهی سالانهمدیریت صندوق
صندوق پالایش یکم94 درصد مثبتتامین سرمایه نوین
صندوق آهنگ سهام کیان73 درصد مثبتمشاور سرمایه گذاری پرتو آفتاب کیان
صندوق زمرد آگاه72 درصد مثبتسبدگردان آگاه
صندوق مشترک دماسنج69 درصد مثبتسبدگردان آرتین
بهترین صندوق‌های سهامی در سال 1401

بهترین صندوق‌های درآمد ثابت در سال 1401:

نام صندوق بازدهی سالانهمدیریت صندوق
صندوق گنجینه الماس بیمه دی28 درصد مثبتسبدگردان الماس
صندوق ارزش کاوان ایرانیان27 درصد مثبتسبدگردان آسال
صندوق سپر سرمایه بیدار25.8 درصد مثبتسبدگردان اقتصاد بیدار
صندوق آرمان آتی کوثر25 درصد مثبتمشاور سرمایه گذاری آرمان آتی

بهترین صندوق‌های سرمایه گذاری مختلط در سال 1401:

نام صندوق بازدهی سالانهمدیریت صندوق
صندوق کیمیای کاردان84 درصد مثبتتامین سرمایه کاردان
صندوق زیتون نماد پایا54 درصد مثبتمشاوره سرمایه گذاری ترنج
صندوق مشترک گنجینه مهر50 درصد مثبتتامین سرمایه امید
صندوق مختلط کاریزما49 درصد مثبتسبدگردان کاریزما

بهترین صندوق‌های طلا در سال 1401:

نام صندوق بازدهی سالانهمدیریت صندوق
صندوق سکه طلا کهربا147 درصد مثبتسبدگردان کاریزما
صندوق اوراق بهادار مبتنی بر سکه طلای مفید142 درصد مثبتسبدگردان انتخاب مفید
صندوق پشتوانه سکه طلای زرافشان امید ایرانیان138 درصد مثبت تامین سرمایه امید
صندوق اوراق بهادار مبتنی بر طلای زرین آگاه133 درصد مثبتسبدگردان آگاه

بهترین صندوق‌های بازارگردانی در سال 1401:

نام صندوق بازدهی سالانهمدیریت صندوق
صندوق اختصاصی بازارگردانی آرمان اندیش322 درصد مثبتمشاور سرمایه گذاری آرمان آتی
صندوق اختصاصی بازارگردانی آتیه باران165 درصد مثبتکارگزاری آتیه
صندوق اختصاصی بازارگردانی آسمان زاگرس105 درصد مثبتسبدگردان آسمان
صندوق اختصاصی بازارگردانی خبرگان اهداف94 درصد مثبتکارگزاری خبرگان سهام

جمع بندی

در این مقاله به توضیح و بررسی سرمایه گذاری در بورس از طریق صندوق‌های سهامی پرداختیم. امیدواریم مطالعه این مقاله برای شما عزیزان مفید بوده باشد.

صندوق‌های سرمایه گذای داخلی دارای تنوع قابل قبولی هم در زمینه ریسک و هم سرمایه گذاری در گروه‌های مختلف هستند و می‌توانند نیاز بسیاری از افراد را به خوبی برآورده کنند. فعالیت تمامی این صندوق‌ها زیر نظر سازمان بورس و اوراق بهادار بوده و این موضوع تا بخش زیادی امنیت وجوه کاربران را تامین می‌کند.

افراد می‌توانند با توجه به ریسک پذیری و نیازهای خود، با بررسی گزینه‌های موجود بهترین انتخاب را داشته باشند.

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید(1نظر)

امتیاز شما:

از 5

( )

امتیازی ثبت نشده

نظر خود را بنویسید

مرتب سازی
حمید ۱۵ بهمن ۱۴۰۲

لطفا منابعی که گزارش رو با توجه به آنها تهیه میکنید رو ابتدا یا انتهای
گزارش بیاورید تا به اعتبار اطلاعات منشره در گزارش کمک کنید