آموزش بازارهای مالی

آیا سرمایه گذاری در طلا عاقلانه است؟

آموزش بازارهای مالی

مطالعه در 7 دقیقه

از زمانی که رئیس جمهمو ایالات متحده (بایدن) آخرین بسته محرک اقتصادی را معرفی کرد، نگرانی‌های مربوط به تورم در ایالات متحده و سراسر اروپا افزایش یافته است.

آیا تورم می‌تواند باعث پرواز مجدد قیمت طلا و سایر کالا‌ها شود؟ آیا سرمایه گذاری در طلا می‌تواند از دارایی ما در برابر تورم محافظت کند؟

در ادامه با ما همراه باشید تا این سوالات را بررسی کنیم و ببینیم که آیا سرمایه گذاری در طلا در شرایط کنونی کار عاقلانه‌ای است یا خیر.

در این قسمت می‌توانید تحلیل تکنیکال طلا و چارت قیمت انس طلا را مشاهده کنید.

سرمایه گذاری در طلا

چرا سرمایه گذاری در طلا؟

عرضه پول در حال گسترش است و قیمت نفت نیز در حال افزایش است. این موارد به وجود یک محیط تورمی اشاره دارد. در حالی که بازار‌های مالی از تورم متنفرند، دارایی‌های امن مانند طلا معمولا در این شرایط خوب عمل می‌کنند.

برای صد‌ها سال، فلزات گرانبها مانند طلا و نقره بهترین پوشش تورم در جهان بوده‌اند. با این حال، آن‌ها در حال حاضر با رقبای جدیدی مانند بیت کوین و سایر رمزارز‌ها روبرو هستند!

بازار‌های مالی ایالات متحده به دلیل محرک‌های اقتصادی، نوسانات سهام و افزایش بی‌سابقه معاملات مشتقه، وضع خوبی ندارد.

همه این‌ها پیش‌بینی را پیچیده و آینده را نامشخص می‌کند. بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که افزایش سرسام‌آور قیمت‌ها که از سال ۲۰۲۰ آغاز شد، بعید است به این زودی تمام شود!

در حال حاضر، تقاضا برای شمش طلا همچنان به رشد خود ادامه می‌دهد.

سرمایه‌گذارانی که به دنبال تنوع بخشیدن به سبد سهام خود هستند، به طور فزاینده‌ای طلا را نیز زیر نظر دارند.

آیا طلا ثروت شما را حفظ می‌کند؟

ایالات متحده در سال ۱۹۷۱ استفاده از طلا به عنوان پشتیبان دلار را کنار گذاشت. با این حال، حتی اگر طلا دیگر به عنوان ارز ذخیره ایالات متحده (یا هر کشور دیگری) عمل نکند، اما در جامعه همچنان اهمیت دارد و برای اقتصاد جهانی حیاتی است.

برای اثبات این موضوع کافی است نگاهی به ترازنامه بانک‌های مرکزی و سایر مؤسسات مالی مانند صندوق بین‌المللی پول انداخت.

این سازمان‌ها نزدیک به یک پنجم ذخایر طلای سطح زمین را در اختیار دارند. علاوه بر این، برخی از بانک‌های مرکزی ذخایر فعلی طلای خود را در سال‌های اخیر افزایش داده‌اند که نشان‌دهنده نگرانی در مورد چشم‌انداز بلندمدت اقتصاد جهانی است. بانک‌های مرکزی به طلا اعتقاد دارند، پس چرا ما نداشته باشیم!

اهمیت طلا در اقتصاد مدرن ناشی از توانایی آن در حفظ موفقیت‌آمیز ثروت در طی هزاران سال است.

این موضوع در مورد ارز‌های کاغذی صدق نمی‌کند! مثال زیر را در نظر بگیرید:

در اوایل دهه ۱۹۷۰، یک اونس طلا ۳۵ دلار ارزش داشت.

فرض کنید در آن لحظه فقط حق انتخاب یکی را داشتید، یک اونس طلا داشته باشید یا فقط ۳۵ دلار اسکناس‌ نگه دارید.

ارزش هر دو در آن زمان یکی بود و قدرت خرید یکسانی داشتند. مثلا با هر دو می‌توانستید یک کت و شلوار جدید یا یک دوچرخه خوب بخرند. با این حال، اگر امروز یک اونس طلا داشتید و آن را به قیمت‌های امروزی تبدیل می‌کردید، باز هم برای خرید یک کت و شلوار یا دوچرخه کاملا جدید کافی بود، اما ۳۵ دلار دیگر ارزشی نداشت و نمی‌توانستید اقلام قبلی را با آن بخرید!

به طور خلاصه، اگر ۳۵ دلار را به جای یک اونس طلا نگه می‌داشتید، بخش قابل توجهی از ثروت خود را از دست می‌دادید. ارزش طلا در حالی افزایش یافته که ارزش دلار به دلیل تورم کاهش یافته است.

در واقع ۳۵ دلار اسکناس دیگر ارزش قبل را ندارد، اما ۳۵ دلار طلایی که آن زمان خریداری کردید، اکنون بیشتر از قبل ارزش دارد.

سرمایه گذاری در طلا
قیمت طلا از سال 1960 میلادی

افزایش قیمت طلا

طلا برای مدت زمان طولانی به عنوان یک سرمایه‌گذاری محتاطانه و جانبی برای گنجاندن در سبد دارایی تلقی می‌شود. برخی از بالاترین سطوح نقدینگی را در بازار‌های کالایی دارد و اغلب در طول زمان افزایش می‌یابد، اما این افزایش ممکن است مدتی طول بکشد.

از زمان شروع همه‌گیری کرونا، قیمت طلا به طور قابل توجهی افزایش یافته است و کاربرد آن را به عنوان پوششی در برابر سقوط سهام‌های بزرگ (S&P ۵۰۰) بیشتر کرده است.

در سال ۲۰۲۰، زمانی که بازار‌های سهام سقوط کردند، طلا به بالاترین حد خود رسید که از سال ۲۰۱۲ مشاهده نشده بود و بسیاری از تحلیلگران افزایش بیشتری را در ماه‌ها و سال‌های بعد پیش‌بینی کردند.

در طول دوره‌های که اطمینان در زمینه مسائل مالی در جهان وجود نداشته باشد، سرمایه‌گذاران طلا را به عنوان یک پناهگاه امن می‌بینند و می‌تواند ابزار ارزشمندی برای تنوع بخشیدن به ذخایر دارایی و کاهش خطر از دست رفتن سرمایه باشد. با این حال، مانند هر سرمایه‌گذاری، هیچ تضمینی برای سود وجود ندارد و ممکن است سرمایه از دست برود.

کاهش قیمت طلا

قیمت طلا می‌تواند در یک دوره کوتاه به طور قابل توجهی تغییر کند و ریزش داشته باشد. یکی از خاصیت‌های طلا این است که ممکن است زمان زیادی طول بکشد تا قیمتش افزایش یابد و به اوج‌های جدید برسد.

تحمل ریزش‌های قیمتی شدید می‌تواند برای برخی سرمایه‌گذاران دشوار باشد و بسیاری از تریدرها اعتماد خود را در آن زمان از دست می‌دهند. نکته‌ای که باید بدانید این است که سرمایه گذاری در طلا باید برای مدت طولانی باشد.

یکی دیگر از مواردی که باید در نظر گرفت رقابت از سوی ارز‌های دیجیتال است. محبوبیت رمزارزهایی مانند بیت کوین در بین تریدرها در حال افزایش هستند و بسیاری از آن‌ها دیگر در طلا سرمایه‌گذاری نمی‌کنند.

بیت کوین گاهی اوقات طلای دیجیتال نامیده می‌شود. از آنجایی که علاقه به ارز‌های دیجیتال در حال گسترش است، اعتماد و احساسات نسبت به فلزات گرانبها مانند طلا و نقره از بین می‌رود و به طور قابل توجه‌ای منجر به کاهش قیمت آنها می‌شود.

سرمایه گذاری در طلا

طلا یک سرمایه‌گذاری بلند مدت است. ارز‌های دیجیتال ممکن است بازدهی سریعتری داشته باشند، به همین دلیل تریدرها ترجیح می‌دهند در آنها سرمایه‌گذاری کنند.

دور از انتظار نیست که هر چه به تعداد سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال اضافه شود و بیشتر در میان مردم شناخته شوند، ممکن است جایگاه طلا را به عنوان یک دارایی امن بگیرد!

با این حال، هنوز طلا به عنوان یک دارایی امن شناخته می‌شود

آیا باید در طلا سرمایه‌گذاری کنم؟

مانند سایر سرمایه‌گذاری‌ها، سرمایه‌گذاری در طلا هم خطراتی را به همراه دارد. در حالی که قیمت آن در طول تاریخ معاصر افزایش یافته است، اما این تضمین نمی‌کند که در آینده نیز به این کار ادامه دهد.

در واقع دوره‌های طولانی هم وجود داشته که طلا عملکرد ضعیفی داشته و با کاهش قیمت مواجه شده است. در نظر گرفتن خطرات موجود قبل از سرمایه گذاری در طلا بسیار مهم است.

اگر به دنبال سود کوتاه مدت هستید، سرمایه گذاری در طلا ممکن است بهترین گزینه برای شما نباشد! اما اگر به دنبال یک سرمایه‌گذاری بلند مدت هستید و می‌خواهید از ثروت خود در برابر شرایط اقتصادی مبهم در آینده محافظت کنید، ممکن است طلا ارزش بررسی را داشته باشد!