پرمعامله ترین جفت ارزهای فارکس در ایران کدامند؟

فارکس با تسهیل مبادلات ارزی و برقراری امکان تجارت بین المللی، نقش مهمی در اقتصاد جهانی ایفا می‌کند. بازار فارکس در ایران به عنوان یک کشور با تاریخ غنی و تجارت پررونق یک پلتفرم حیاتی برای سرمایه‌گذاران داخلی و بین‌المللی محسوب می‌شود. برای درک اهمیت این بازار، به شرح پرمعامله ترین ارزها در ایران می‌پردازیم.

ما در این مقاله به بررسی معاملۀ فارکس در ایران می‌پردازیم و دربارۀ ارزهای اصلی پرمعامله صحبت می‌کنیم. همزمان با ادامۀ رشد و تکال اقتصاد ایران در مواجه با تغیرات همیشگی جغرافیایی سیاسی، انعطاف و تطبیق پذیری بازار فارکس به قوت خود باقی ماند. معامله گران در ایران از فرصت‌های ایجاد شده توسط نوسانات قیمت ارز سود می‌برند و کسب و کارها با استفاده از لوریج معاملاتی بازار فارکس تصمیم‌های وارداتی و صادراتی می‌گیرند. 

به ما ملحق شوید تا به بررسی بازار درهم تنیده شدۀ ارزهای پر معامله در این کشور خاورمیانه ای بپردازیم و به عوامل ایجاد کنندۀ تقاضا برای آن ارزها پی ببریم. ما از ریال ایران (IRR) به عنوان پول ملی آن کشور تا ارزهای خارجی که در بازارش در گردش هستند و نقش شان در تجارت ایران را تحلیل خواهیم کرد. ضمن اینکه، نگاهی کوتاه به نقش بانک مرکزی در تعیین نرخ ها برای مبادلات ارزهای تاثیرگذار و عوامل اقتصادی اجتماعی مؤثر در چشم انداز فارکس می‌پردازیم.

Pictur1

معامله ارز چیست؟

معاملۀ ارز که تحت عنوان معاملۀ مبادلات ارزی (فارکس) نیز شناخته می شود عبارت است از خرید، فروش و تبادل ارزها در بازار جهانی. فارکس یکی از بزرگترین بازارهای مالی در جهان و در عین حال نقدشونده ترین بازار است که فعالان در آن شامل بانک ها، موسسات مالی، شرکت ها، دولت ها و معامله گران خرد می شوند که ارزهای مختلف را مبادله می کنند.

هدف اصلی معاملۀ ارز سود بردن از نوسانات نرخ های مبادلاتی بین جفت ارزها است. نرخ های مبادله ای ارزش یک ارز در برابر ارز دیگر را نشان می دهند و تحت تاثیر عوامل گوناگون اجتماعی، سیاسی و اقتصادی دائم در حال تغییر هستند. معامله گران سعی می کنند با گمانه زنی دربارۀ نوسانات قیمت این ارزها از اختلاف قیمت های شان در طی زمان کسب سود کنند.

پرمعامله ترین ارزها در ایران

پول ملی ایران، ریال (IRR) است. اما تحریم های اقتصادی علیه ایران باعث شده اند تا ریال ایران یک ارز متداول در بازارهای بین المللی فارکس نباشد. در نتیجه، ریال ایران در بین پرمعامله ترین ارزهای جهانی قرار ندارد.

ارزی که عمدتاً در مبادلات بین المللی فارکس مورد استفاده قرار می گیرد دلار آمریکا (USD) است که اصلی ترین ارز برای ذخیره در جهان محسوب می شود بسیاری از تراکنش های بین المللی از جمله نفت و سایر کالاها، به دلار آمریکا قیمت گذاری و تسویه می شوند. ضمن اینکه دلار آمریکا (USD) در بازارهای فارکس در سرتاسر دنیا بطور گسترده ای پذیرفته شده و مورد معامله قرار می گیرد. به همین دلیل دلار آمریکا پرمعامله ترین ارز در سرتاسر جهان است. مطالب بیشتر دربارۀ فارکس را می توانید در مقالۀ دیگر با عنوان فارکس چیست و چگونه کار می‌کند بخوانید.

در میان همۀ جفت ارزهای موجود، جفت ارزهایی که در جدول زیر نام شان آورده شده است پرمعامله ترین جفت ارزها توسط معامله گران و سرمایه گذاران در ایران و سرتاسر جهان هستند.

در ادامه یک شرح مختصر دربارۀ هر جفت ارز بیان می‌شود:

جفت ارزشرح
USDTRYنرخ مبادله ای بین دلار آمریکا و لیرۀ ترکیه
USDJPYنرخ مبادله ای بین دلار آمریکا و ین ژاپن
USDSEKنرخ مبادله ای بین بین دلار آمریکا و کرونای سوئد
EURUSDنرخ مبادله ای بین بین یورو و دلار آمریکا
GBPUSDنرخ مبادله ای بین پوند انگلیس و دلار آمریکا
GBPJPYنرخ مبادله ای بین پوند انگلیس و ین ژاپن
USDCNHنرخ مبادله ای بین دلار آمریکا و یوآن چین (برون مرزی)
AUDCADنرخ مبادله ای بین بین دلار استرالیا و دلار کانادا
EURJPYنرخ مبادله ای بین یورو و ین ژاپن
USDCADنرخ مبادله ای بین دلار آمریکا و دلار کانادا
Pictur2

جفت ارزهایی که قبلاً نام شان آورده شده به دلایل مختلف پرمعامله ترین جفت ارزها هستند. این دلایل عبارتند از:

اهمیت اقتصادی در سطح جهان: دلار آمریکا (USD)، یورو (EUR)، پوند انگلیس (GBP) و ین ژاپن (JPY) ارزهای اصلی برای ذخیره نزد کشورها محسوب می شوند و نقش بسیار مهمی در اقتصاد جهانی ایفا می کنند. بخصوص دلار آمریکا که اصلی ترین ارز ذخیره در جهان است و از آن بطور گسترده ای در تراکنش های مالی و معاملات بین المللی استفاده می شود.

نقدینگی: این جفت ارزها دارای نقدینگی بسیار بالا هستند. یعنی اینکه همیشه تعداد زیادی خریدار و فروشنده در بازار حضور دارند. بالا بودن نقدینگی این اطمینان را به معامله گران می دهد که بدون مواجه شدن با تغییر قیمت به آسانی وارد بازار و از آن خارج شوند.

ثبات جغرافیای سیاسی: ایالات متحده، منطقۀ یورو، بریتانیا، ژاپن و کانادا اقتصادهای مهم دارای شرایط سیاسی باثبات محسوب می شوند. به همین دلیل ارزهای متعلق به این کشورها برای معامله گرانی که به دنبال ثبات و امنیت هستند جذاب است.

تجارت برون مرزی: بسیار از جفت ارزها مربوط به کشورهایی می شوند که ارتباطات تجاری برون مرزی چشمگیری با یکدیگر دارند. به عنوان مثال، USDJPY بازتاب دهندۀ ارتباطات نزدیک بین ایالات متحده و ژاپن است که دو شریک تجاری مهم محسوب می شوند.

معاملات انتقالی: برخی از این جفت ارزها، مانند USDJPY و AUDCAD در استراتژی های معاملات انتقالی (کری ترید) مورد استفاده قرار می گیرند. معاملات انتقالی (Carry trade) عبارت است قرض کردن یک ارز با نرخ بهرۀ پایین و سرمایه گذاری در یک ارز دیگر با نرخ بهره بالا به منظور کسب سود از اختلاف بین نرخ های بهره.

مناطق زمانی متنوع: ارزهای مختف متعلق به کشورهای مختلف هستند. هر کشور نیز دارای منطقۀ زمانی مختص به خود است. به این ترتیب بازار فارکس بطور 24 ساعته در طی روز باز است و حجم بالای معاملات در آن باعث می شود که همیشه در دسترس باشد.

سیاست های بانک مرکزی: سیاست های پولی بانک های مرکزی کشورهای مهم، مانند فدرال ریزرو ایالات متحده (Fed)، بانک مرکزی اتحادیۀ اروپا (ECB)، بانک مرکزی ژاپن (BOJ)، به شدت بر ارزش ارزهای مربوطه شان تاثیر دارد و همین موضوع باعث شده است تا معامله گران علاقمند به سفته بازی روی تغییرات نرخ های بهره و سایر سیاستگذاری های این بانک های مرکزی شوند.

منفعت سرمایه گذار و سفته باز: این جفت ارزها به شدت برای موسسات سرمایه گذاری، شرکت ها و افرادی که سفته بازی انجام می دهند جذاب هستند زیرا متعلق به کشورهایی هستند که اقتصادهای مهمی دارند و نوسان و سود بالقوه ای برای شان وجود دارد.

در مجموع، این جفت ارزها ترکیبی از اهمیت اقتصادی، نقدینگی، ثبات و فرصت های معاملاتی را ارائه می دهند که باعث شده است برخی از آنها تبدیل به پرمعامله ترین ارزها در بازار جهانی مبادلات ارزی (فارکس) شوند.شما برای اتخاذ تصمیم های آگاهانه برای انجام معامله می توانید قیمت‌های ارز آنلاین برای پرمعامله ترین ارزها و همچنین سایر جفت ارزها را بررسی کنید.

Pictur3

کلام آخر دربارۀ پرمعامله ترین ارزها در ایران

در پایان می توان اینگونه نتیجه گرفت که بازار فارکس در ایران یک نقش حیاتی در تسهیل تجارت داخلی و بین المللی اش ایفاء می کند علی رغم آنکه این کشور به دلیل تحریم های بین المللی که بر پول ملی اش وضع شده اند با چالش هایی مواجه است. از آنجائیکه ریال ایران در بازار جهانی فارکس یک ارز پرمعامله نیست، معامله گران و سرمایه گذاران ایرانی بطور فعالانه مشغول معاملۀ جفت ارزهای اصلی شامل دلار آمریکا، یورو، پوند انگلیس، ین ژاپن و سایر ارزهای مهم هستند.

پرمعامله ترین ارزها در ایران، مانندUSDTRY, USDJPY, USDSEK, EURUSD, GBPUSD, GBPJPY, USDCNH, AUDCAD, EURJPY, و  USDCADبه دلیل اهمیت اقتصادهای کشورهای مربوطه شان در سطح جهان، نقدینگی بالا و ثبات جغرافیای سیاسی مورد توجه هستند. این جفت ارزهای اصلی طیف گسترده ای از فعالان بازار از موسسات سرمایه گرفته تا سفته بازهای خرد را جذب می کنند.چه شما یک معامله گر فارکس مشتاق باشید و چه فردی کنجکاو دربارۀ امور اقتصادی ایران باشید، بازار فارکس دروازه ای به سوی فرصت های مالی را به روی شما باز خواهد کرد و فرصتی برای کشف رابطۀ متقابل ارزها در این کشور خاور میانه ای محسوب می شود.

کارشناس ایران بروکر
کارشناس ایران بروکر
متخصص بازار فارکس
فهرست مطالب
تبلیغات

«ایران بروکر» نظری درباره محتوای تبلیغاتی ندارد.

بهترین بروکر فارکس برای ایرانیان

لوگو بروکر آلپاری
امتیاز کارشناس:
4.5/5
امتیاز کارشناس:
4.4/5
متاتریدر ارانته
امتیاز کارشناس:
4.3/5

ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاه خود را بنویسید

دنبال‌کردن
اطلاع از
guest

0 دیدگاه
بازخوردهای درون متنی
دیدن همه نظرات