آموزش بازارهای مالی

تفاوت بین معامله‌ گران خرد و نهادی

آموزش بازارهای مالی

مطالعه در 5 دقیقه

پهنه گسترده بازارهای مالی شامل طیف وسیعی از رویکردها، از رویکردهای ساده معاملاتی معامله‌گران خرد (Retail Traders) تا رویکردهای پیچیده معامله‌گران نهادی (Institutional traders) است. معامله‌گران خرد اغلب افرادی هستند که بیشتر به صورت شخصی تراکنش‌های خود را در بازار ثبت می‌کنند و در مقابل آنها معامله‌گران نهادی قرار دارند که حساب‌های گروه‌ها یا موسساتی مانند صندوق‌های بازنشستگی، صندوق‌های مشترک، شرکت‌های بیمه و ETF‌ها را مدیریت می‌کنند.  در این مطلب از ایران بروکر قصد داریم به بررسی تفاوت بین معامله گران خرد و نهادی بپردازیم.

معرفی معامله گران نهادی

اگرچه پیشرفت فناوری و شفافیت اطلاعاتی و دسترسی عمومی به اطلاعات، باعث شده است امتیازاتی که زمانی در اختیار معامله‌گران نهادی بود، کاهش یابد، اما هنوز رد‌پایی از این امتیازات و تفاوت‌ها باقی‌مانده است. معامله‌گران نهادی همچنان امکان معاملات روی طیف گسترده‌تری از اوراق بهادار را دارند، به‌علاوه توانایی مذاکره در مورد کارمزدها و تضمین بهترین قیمت و اجرا، از جمله امکانات بالقوه‌ای است که در اختیار دارند. 

معامله‌گران نهادی امکان شرکت در معاملات پیچیده مانند فوروارد(Forwards) و سوآپ (swaps) را دارند که معمولاً در دسترس معامله‌گران خرد قرار ندارد. به‌علاوه، اغلب امکان شرکت در فرصت‌های سرمایه‌گذاری در IPOها برای موسسات فراهم شده و می‌توانند برای توافق در مورد هزینه‌های پایه، مذاکره کرده و از تخفیف در هزینه‌های بازاریابی یا توزیع برخوردار شوند. 

با توجه به حجم قابل توجه معاملاتی که معامله‌گران نهادی انجام می‌دهند، پتانسیل بالایی برای تغییر قیمت یک سهم دارند. به‌منظور کاهش اثرات ناشی از معاملات کلان، معاملات را بین کارگزاران مختلف تقسیم می‌کنند یا در یک بازه زمانی این معاملات را اجرا می‌کنند.

تاثیر اندازه یک صندوق نهادی بر ارزش بازار اوراق بهادار تحت مالکیت آن، آشکار است. معمولاً صندوق‌های بزرگ‌تر به سهام‌هایی با ارزش بالاتر تمایل نشان می‌دهند. سهام‌های با ارزش‌های پایین ممکن است معامله‌گران نهادی را با چالش‌هایی روبه‌رو کند. در این سرمایه‌گذاری‌ها ممکن است سرمایه آن‌ها با مالکیت اکثریت محدود شده یا به دلیل محدودیت مشارکت طرف مقابل، با کاهش نقدینگی روبه‌رو شوند.

معرفی معامله گران خرد

معامله‌گران خرد در معاملات خود بیشتر به سهام، اوراق قرضه، اختیار معامله و قراردادهای آتی و در مواردی با اعمال محدودیت به IPOها، دسترسی دارند. حجم معاملات این گروه از معامله‌گران در مقدارهای پایین است. به معامله‌گران خرد، معمولاً هزینه‌های معاملاتی بالاتری تحمیل می‌شود. با توجه به حجم معاملاتی نسبتاً پایین، نمی توانند تاثیر قابل توجهی بر قیمت اوراق بهادار داشته باشند. 

تفاوت معامله گران خرد و نهادی

بر خلاف معامله‌گران نهادی، برای معامله‌گران خرد سرمایه‌گذاری در سهام‌های با ارزش پایین، به صرفه‌تر است و این موضوع به ایجاد پرتفوی متنوع شامل چندین نوع سهم و اوراق بهادار، منجر می‌شود. نکته جالب توجه این است که معامله‌گران خرده فروشی اغلب به معامله‌گران نهادی تبدیل می‌شوند. 

معامله‌گران خرد در ابتدا با حساب‌های تجاری شخصی، آغاز می‌کنند و با موفقیت‌های مداوم دامنه کار خود را گسترش داده و حجم معاملات خود را گسترش می‌دهند. استمرار سود‌آوری و انباشت سرمایه از سایر سرمایه‌گذاران می‌تواند به ایجاد یک صندوق سرمایه‌گذاری کوچک منجر شده و مسیری جدید برای تبدیل شدن به معامله‌گر نهادی را پیش روی سرمایه‌گذار قرار دهد.

با وجود ویژگی‌های متمایزی که در معامله‌گران نهادی و خرد وجود دارد، اما می‌توان گفت مسیری در هم تنیده را در پیش دارند، چرا که با پیشرفت در روند معاملاتی، معامله‌گران خرد می‌توانند به مدیریت پرتفوی‌های سازمانی برسند. این نمونه ای از ماهیت تکاملی چشم‌انداز معاملاتی است.

آنچه در مقاله تفاوت معامله گران خرد و نهادی بررسی کردیم

ویژگی‌های متمایزی بین معامله‌گران خرد و معامله‌گران نهادی وجود دارد که به وضوح در بازار قابل مشاهده است. علاوه بر حجم‌های بالای معاملاتی معامله‌گران نهادی که می‌تواند به تغییرات قیمت سهام منجر شود، این معامله‌گران با امتیازاتی برای کاهش هزینه‌ها و دسترسی به فرصت‌های معاملاتی بیشتر، روبرو هستند. 

اما ماهیت تکامل معاملاتی این فرصت را برای معامله‌گران خرد متصور می‌شود که با انجام معاملات موفق کوچک و مداوم بتوانند با جذب سرمایه از سایرین روند تبدیل شدن به معامله‌گر نهادی را در پیش گیرند.

سوالات متداول معامله‌ گران خرد و نهادی

معامله‌گر نهادی کیست؟

سرمایه‌گذاران نهادی سازمان‌هایی هستند که سرمایه کلانی را از منابعی مانند صندوق‌های بازنشستگی و شرکت‌های بیمه جمع‌آوری کرده و در معاملات کلان مورد استفاده قرار می‌دند. این افراد، مدیران و سرمایه‌گذارانی متخصص هستند و تاثیر قاب‌ توجهی بر شرکت‌های سرمایه‌پذیر دارند.

معامله‌گر خرد کیست؟

معامله‌گر خرد شخصی است که اوراق بهادار را برای حساب شخصی خود معامله می‌کند و در استخدام نهاد یا سازمانی دیگر نیست. معامله‌گران خرده فروشی معمولاً از طریق کارگزاری‌ها به صورت آنلاین یا آفلاین معامله می‌کنند. بنابراین نقش اصلی یک معامله‌گر خرد خرید و فروش اوراق بهادار، برای خود یا شخصی دیگر است.

وجه تمایز معامله گران خرد و نهادی چیست؟

سرمایه‌گذار خرد سرمایه‌گذار فردی و گاهاً غیرحرفه‌ای است که در حوزه خرید و فروش اوراق بهادار از طریق شرکت‌های کارگزاری فعالیت می‌کنند.در مقابل سرمایه‌گذاران نهادی با استفاده از سرمایه کلانی که از نهاد‌ها یا سازمان‌ها در اختیار آنها قرار داده شده است به خرید و فروش اوراق بهادار اقدام می‌کنند. این سرمایه به حدی است که معامله‌گران نهادی بتوانند در حجم بالایی از معاملات شرکت کرده و تاثیر قابل توجهی در تغییرات قیمت سهام داشته باشند.