پراپ تریدینگ

قوانین نانوشته پراپ تریدینگ | 6 خط قرمز و 23 نکته پنهان

پراپ تریدینگ

مطالعه در 11 دقیقه

اگر می‌خواهید در شرکت‌های پراپ تریدینگ معامله‌گری موفق باشید نباید صرفا به فوت و فن تکنیکال و آگاهی از شرایط بازار تکیه کنید. قواعد پنهانی وجود دارند که کشف و درک آنها لازمه موفقیت در چالش‌های معاملاتی شرکت‌های پراپ است. مجموعه‌ای از قوانین نانوشته که بر عملکرد معامله‌گر تاثیر قابل توجهی می‌گذارد و با ماهیت پویا و رقابتی پراپ تریدینگ همگام هستند. بنا به تجربه کسانی که در این شرکت‌ها معامله‌گری می‌کنند، اغلب این شرکت‌ها در وبسایت‌هایشان خیلی راجع به قوانینی که مانع از شکست شما در مرحله ارزیابی یا  مسدود شدن حسابتان بر اثر زیان می‌شود، چیزی نمی‎‌گویند. در این یادداشت برخی از این قوانین پنهان را افشا خواهیم کرد تا در مسیر پر و پیچ خم دنیای معاملاتی شرکت‌های پراپ، راهنما و دستگیرتان باشد.

استراتژی‌های ممنوع در پراپ تریدینگ

اجازه دهید پیش از ورود بحث اصلی ابتدا قوانین و استراتژی‌هایی که در شرکت‌های پراپ تریدینگ ممنوع هستند را معرفی کنیم:

معاملات با فرکانس بالا: شیوه معاملاتی که با نام معاملات بیش از حد یا متعدد شناخته می‌شود.

اسکلپینگ بسیار سریع: نوعی از معاملات که خرید و فروش در کمتر از چند دقیقه انجام می‌پذیرد.

آربیتراژ تاخیری: این نوع معامله‌گری مبتنی بر تاخیر بسیار ناچیز زمانی نشر و دریافت اطلاعات است که معامله‌گر پیش از رسیدن خبر می‌تواند دست به کار شود و از این راه کسب سود کند.

هر گونه تیک اسکلپینگ: یک استراتژی معاملاتی با فرکانس بالا است که شامل معاملات متعدد در یک بازه زمانی کوتاه می‌شود. در این روش معامله‌گران به دنبال کسب یک تیک در هر معامله و جمع آوری آنها هستند. تیک‌ها، کوچکترین واحد افزایشی هستند و  آنها را می‌توان با نمودار تیک مشاهده کرد. به عبارت دیگر نرخ واحد دارایی مالی (ارز، سهام و غیره) است که توسط سیستم اطلاعاتی ارسال می‌شود. در پلتفرم تجاری به هر تغییر و یا حرکت نرخ به هر سمتی تیک می‌گویند.

هرگونه معامله آربیتراژ معکوس: وقتی یک دارایی قیمتش بالاتر از قرارداد آتی یا بازار دیگر باشد با فروش آن و گرفتن پوزیشن خرید در بازار دیگر یا آتی از این اختلاف قیمت می‌توان سود برد که به آن آربیتراژ معکوس گفته می‌شود.

پوشش ریسک با چند حساب: این نوع معاملات اینطور هستند که شما با دو یا چند حساب پوزیشن‌های مخالف هم باز می‌کنید، این استراتژی در شرکت‌های پراپ ممنوع هستند.

قوانین پنهان در پراپ تریدینگ

 حال که قوانین و استراتژی‌های ممنوع در پراپ تریدینگ را بررسی کردیم، سراغ قوانینی می‌رویم که غالبا گفته نمی‌شوند و گاهی هم بی آنکه از وجودشان خبردار باشیم نقض‌شان می‌کنیم :

 1. محدودیت حداکثر سایز لات: به حداکثر میزان واحد ارزی که شما بسته به موجودی یا بسته به ابزارهای معاملاتی خاص‌تان در هر معامله مجاز به تخصیص هستید، حداکثر سایز لات می‌گویند. در معاملات عادی فارکس، هر لات استاندارد برابر با ۱۰۰.۰۰۰ واحد پولی از ارز مد نظر است.
 2. قانون ریسک بر حسب پوزیشن: این قانون به ما درصد مشخصی را نشان می‌دهد که به اندازه آن می‌توانیم در هر معامله‌ای ریسک کنیم.
 3. حد ضرر الزامی: قانون حد ضرر اجباری به این معنی است که قبل از باز کردن هر پوزیشن خرید/فروش باید یک حد ضرر تعیین کنیم که وقتی قیمت از آن تجاوز کرد معامله بصورت خودکار بسته شود.
 4. قانون انسجام: این قانون به شما می‌گوید که در هر شرایطی باید به سبک و استراتژی معاملاتی‌تان که در آنها میزان ریسک و حجم لات‌ مشخص است پایبند باشید.
 5. حداکثر تعداد پوزیشن‌های باز همزمان: این قانون مشخص می‌کند چه تعداد پوزیشن را می‌توانیم بطور کلی یا برای هر ابزار معاملاتی باز نگه داریم.
 6. حداقل زمان برای باز نگه داشتن معامله: این قانون به ما می‌گوید که دست کم تا کی باید پوزیشن ما باز بماند. این مدت می‌تواند از چند ثانیه به بالا متغیر باشد
 7. ثبات معامله‌گری در مدت زمان مشخص شده: این اصل به این معنی است که اگر شما حداقل ده روز معاملاتی نیاز داشته باشید و در روز هفتم به سودتان برسید باید به استراتژی‌ اصلی‌تان پایبند بمانید. هرچند شما به هدف سودتان رسیدید، اما اجازه ندارید که در سه روز باقیمانده ریسک‌تان را کاهش دهید.
 8. سازگاری: از آنجایی که ماهیت بازارهای مالی پویا و پر از نوسان است لازم است که معامله‌گران پراپ تریدینگ به سرعت با تغییرات بازار هماهنگ شوند. این ویژگی مهارتی مهم محسوب می‌شود. سازگاری مستلزم استفاده از فناوری جدید و به روز رسانی ابزارهای معاملاتی، همگام شدن با روندهای بازار و اصلاح روش‌ها و استراتژی‌های معاملاتی است.
 9. گروه ارزیاب ریسک: اگر شرکت پراپ دارای گروه ارزیاب ریسک باشد آنگاه وقتی شما چالش ارزیابی را به پایان برسانید آنها روند پیشرفت شما را تجزیه و تحلیل می‌کنند و تعیین می‌کنند که آیا سبک معاملاتی شما با سیاست معاملاتی شرکت همخوان هست یا خیر. معمولا اگر بگویند که سبک معاملاتی‌تان همخوان با سبک معاملاتی شرکت نیست و شما را رد کنند، هزینه‌ای که برای چالش‌ها کرده‌اید پس داده خواهد شد.
 10. ذهنیت قمارباز نداشته باشید: این قاعده می‌گوید بخاطر اینکه چالش را در سریع‌ترین زمان ممکن تکمیل کنید حسابتان را با ریسک بیش از اندازه به خطر نیندازید. نظم و انضباط را حفظ کنید و با پیروی از استراتژی معاملاتی‌تان به اهداف سودتان برسید.
 11. استراتژی مارتینگل: این استراتژی بدین صورت است که وقتی پوزیشن شما شکست می‌خورد برای جبران ضرر حجم معامله را بیشتر کنید و اگر بازار دوباره برخلاف انتظار شما عمل کرد مجددا بصورت پله‌ای مقدار سرمایه خود را افزایش دهید تا آنجا که بازار برگردد و چون شما با توجه به اینکه میانگین خود را به مرور کم کرده‌اید به سود برسید. این استراتژی هدفش جلوگیری از ضرر است اما ریسک بالایی دارد. ممکن است معاملات انقدر برخلاف انتظار شما رخ بدهند که نتوانید سرمایه جدیدی اضافه کنید و با میزان زیادی زیان از معامله خارج شوید. بسیاری از شرکت‌های پراپ اجازه استفاده از این استراتژی را نمی‌دهند.
 12.  سیستم‌های گرید: گرید تریدنیگ در فارکس یکی از روش‌های خودکار معاملات است که استرس باز و بسته کردن معاملات دستی را از میان برمی‌دارد. شیوه کار این سیستم بدین گونه است که  از پیش شبکه‌ای از سفارش‌ها را با فاصله‌ای مشخص در بالا و پایین قمیت کنونی در یک بازه زمانی معین می‌کنند. با نوسان قیمت این نقاط فعال شده و باعث سود دهی می‌شوند. باید توجه داشته باشید که در برخی از شرکت‌های پراپ  تعیین چند دستور خرید، حدضرر و فروش که در فواصل معین و حساب شده‌ای از قیمت فعلی قرار داده شود ممنوع است.
 13.  هجینگ: هجینگ یا پوشش ریسک به نوعی از معامله‌گری اطلاق می‌شود که فرد پوزیشن‌هایی متضاد و مخالف هم بگیرید. این استراتژی باعث می‌شود که معامله‌گران ریسک تغییرات نامطلوب را به حداقل برسانند. با این حال شما مجاز به انجام این شیوه معاملاتی نیز نیستید زیرا باعث معامله بیش از حد می‌شود که از اسپردهای بالا و شکاف‌های قیمتی پدید می‌آید.
 14. EAs: یا همان دستیار معاملات، ربات‌های خودکاری هستند که به جای معامله‌گر معامله می‌کنند. اکثر شرکت‌های پراپ تریدینگ اجازه استفاده از این ربات‌ها را می‌دهند اما باید دقت کنید آیا صرفا اجازه می‌دهند که از دستیار معاملاتی که خودمان نوشتیم استفاده کنیم یا امکان خرید EA های که دیگران نوشته‌اند را داریم؟ برخی از شرکت‌های پراپ تریدینگ چنین اجازه ای نمی‌دهند زیرا احتمال می‌دهند که افراد زیادی از یک ربات استفاده کنند و مقدار افشای ریسک سرمایه شرکت پراپ به شدت بالا رود.
 15. ربات کپی ترید: دستیارهای معاملات کپی ترید اجازه می‌دهند که شما از یک حساب اصلی معاملات در سایر حساب‌ها کپی کنید. بسیاری از شرکت‌های پراپ اجازه چنین کاری را می‌دهند اما فقط اگر شما از معاملات را از حساب‌های اصلی‌تان کپی کنید نه از سیگنال دهندگان. دلیل این ممنوعیت هم مشابه به مورد دستیار معاملات است، چون افراد زیادی می‌توانند این کار را بکنند و مقدار افشای ریسک شرکت پراپ به شدت بالا رود
 16. اهرم شمشیر دو لبه است: اهرام ابزار بسیار موثری در افزایش سود است اما به همان اندازه ممکن است زیان را افزایش دهد. عاقلانه و با احتیاط از اهرم استفاده کنید. اهرم بیش از حد احتمال زیان‌های بزرگ را افزایش می‌دهد. معامله گران باید از قوانین اهرم معقول پیروی کنند و در عین حال باید استراتژی معاملاتی خود، الزامات خاص شرکت و تحمل ریسک را در نظر بگیرند.
 17.  در دنیای معاملاتی همیشه شاگرد باشید: از آنجایی که پیشرفت‌های فناوری بسیار سریع هستند، روندهای بازار و تغییرات مقرارتی نیز تغییر می‌کنند. تعهد جانانه شما به یادگیری راز موفقیت در معاملات پراپ تریدینگ است. شما باید با تغییرات هماهنگ باشید. تاکتیک‌های جدید معاملاتی را بیاموزید و مواد آموزشی که شرکت ارائه می‌دهد را به دقت مطالعه و بررسی کنید. معامله‌گرانی که بر یادگیری مادام العمر تاکید دارند بهتر می‌توانند پویایی پیچیده بازار را مدیریت کنند.
 18.  به احساساتتان افسار بزنید: هوش هیجانی در معاملات شرکت‌های پراپ قاعده‌ای پنهان است. معامله‌گران اغلب باید در میان بازارهای بی ثبات تصمیمات فوری بگیرند. خیلی مهم است که بتوانیم احساسات‌مان را مهار کنیم. از اقدام‌های تکانشی دوری کنید و از یک استراتژی مشخص و دقیق پیروی کنید. انظباط عاطفی عاملی است که معامله‌گران پر سود را از کسانی که در این بازار جا می‌مانند جدا می‌کند. آن را جدی بگیرید.
 19.  شبکه سازی: معامله‌گری در پراپ تریدینگ به تلاشی بیش از یک فرد نیاز دارد. شبکه، کانالی مخفی است که می‌تواند به فرصت‌ها، همکاری و اطلاعات روشنگری منجر شود.  توسعه ارتباطات با سایر معامله گران، حفظ ارتباط با خبرگان این بخش، و شرکت در فروم‌های معاملاتی یک فرصتی برای تبادل دانش و اطلاعات فراهم می‌کند. علاوه بر بهبود آموزش، شبکه‌سازی می‌تواند منجر به همکاری‌های احتمالی شود.
 20.  حواستان به تغییرات مقرراتی باشد: تغییرات در مقررات ممکن است تاثیر زیادی بر فضای معاملاتی بگذارد. قانون پنهان در این شرایط نظارت بر هرگونه تغییر در مقررات است که احتمال می‌رود بر فعالیت‌های معاملاتی تاثیر بگذارد. معامله گران باید در مورد هرگونه تغییر در الزامات گزارشگری و الزامات پذیرش آگاه باشند. معامله‌گران شرکت پراپ می توانند با به روز نگه داشتن خود، تاکتیک های خود را تغییر دهند تا هماهنگ با تغییر چشم انداز نظارتی باشند.
 21.  در استراتژی‌های معاملاتی کیفیت حرف اول را می‌زند: یک قانون پنهان در معاملات پراپ این است که وقتی صحبت از استراتژی‌های معاملاتی به میان می‌آید، کیفیت غالباً بر کمیت برتری می یابد. معامله گران پراپ تریدینگ موفق به جای استفاده از طیف وسیعی از تاکتیک‌ها، بر تعداد کمی از استراتژی‌های تمرکز می‌کنند که کامل و بی‌چون و چرا هستند. معامله‌گران می‌توانند با تسلط بر استراتژی‌های خاصی، آنها را با دقت و انسجام اجرا کنند. استراتژی‌های با کیفیت بالا همراه با تحقیقات همه جانبه و دانش بازار به احتمال زیاد منجر به موفقیت‌های طولانی‌مدت می‌شوند.
 22.  صبر فضلیت است اما زمان بندی واجب: معروف است که می‌گویند معامله‌گری به صبر نیاز دارد. اما قانون پنهانی که ما به شما می‌خواهیم بگویم این است که زمان بندی از صبر مهمتر است. معامله‌گران خوب در زمان مناسب دست به کار می‌شوند و همواره منتظر بهترین شرایط بازار می‌مانند. خصلتی که یک معامله‌گر شرکت پراپ را با دیگر معامله‌گران برجسته می‌سازد، توانایی آن در ایجاد تعادل میان زمان‌بندی و صبر است. این کار نیاز به درکی عمیق از پویایی بازار دارد
 23.  مدیریت ریسک را فراموش نکنید: اگرچه مدیریت ریسک اصلی کلی به نظر می‌رسد اما یک قانون نانوشته و حیاتی در معاملات پراپ است. معامله‌گران شرکت پراپ برای اینکه سودآوری را افزایش دهند علاوه بر محافظت از پول باید نسبت ریسک به ریوارد را به حداکثر برسانند. قانون پنهان در این شرایط این است که برای هر معامله از پیش آستانه ریسک ایجاد کنید و مطمئن شوید که آنها با رویکرد معاملاتی شما و تحمل ریسک کلی شما همخوان هستند. رعایت دقیق قوانین مدیریت ریسک، معامله‌گران سوداور را از افراد عجول در معامله متمایز می‌کند.
prop trading current landscape

سخن آخر

موفقیت در عرصه معاملات پراپ تریدینگ به چیزی بیش از دانش فنی و آگاهی از بازار نیاز دارد. اگر می خواهید چالش‌های شرکت پراپ را با موفقیت پشت سر بگذارید، درک و پیروی از این قوانین پنهان بسیار مهم است. معامله گران حرفه ای باید با پذیرش ریسک، انعطاف پذیری، تعهد به یادگیری مادام العمر ، کنترل احساسات خود، استفاده از فرصت های شبکه ای، و همگامی با مقررات نظارتی، خود را برای موفقیت طولانی مدت در این صنعت پرسرعت آماده کنند. تغییرات، تاکید بر کیفیت بر کمیت در استراتژی های معاملاتی و ایجاد تعادل بین صبر و زمانبدی لازمه موفقیت در این صنعت است.

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید(0نظر)

امتیاز شما:

از 5

( )

امتیازی ثبت نشده

نظر خود را بنویسید