Search
Close this search box.

درخشش اونس جهانی طلا با نزدیک شدن به 2000 دلار، افزایش قیمت مس به دلیل کاهش عرضه

 قیمت طلا در روز سه‌شنبه تحت‌تأثیر ضعیف‌تر شدن شاخص دلار و کاهش بازدهی اوراق خزانه‌داری افزایش قابل‌توجهی را تجربه کرد؛ زیرا فعالان بازار انتظارات خود را در مورد افزایش بیشتر نرخ بهره از سوی فدرال رزرو تعدیل کردند.

 قیمت لحظه‌ای طلا با ۰.۷ درصد افزایش به ۱۹۹۲.۱۷ دلار در هر اونس رسید و معاملات آتی طلا در ماه دسامبر نیز با ۰.۷ درصد افزایش به ۱۹۹۴ دلار در هر اونس رسید که نشان‌دهنده جذابیت فزاینده طلا به‌عنوان یک سرمایه‌گذاری در میان انتظارات تغییر سیاست پولی است.

 تمرکز بازارها اکنون بر روی صورت‌جلسه نشست اکتبر فدرال رزرو است و انتظار می‌رود بانک مرکزی مواضع خود را در مورد بالا نگه‌داشتن نرخ بهره برای مدت طولانی حفظ کند. بااین‌حال، داده‌های ضعیف اخیر تورم و بازار کار، معامله‌گران را به این حدس و گمان سوق داده است که فدرال رزرو ممکن است دامنه محدودی برای افزایش بیشتر نرخ‌ها داشته باشد.

 در واقع، قیمت‌های آتی صندوق فدرال رزرو نشان داد که معامله‌گران در حال بررسی احتمال آغاز کاهش نرخ بهره توسط فدرال رزرو از اوایل مارس ۲۰۲۴ هستند. این تغییر بالقوه به سمت نرخ‌های بهره پایین‌تر برای طلا مفید است، زیرا جذابیت بازده فلز را افزایش می‌دهد.

 علاوه بر این، کاهش ارزش دلار که به پایین‌ترین حد ۲ تا ۵ ماه اخیر، از افزایش قیمت طلا نیز حمایت کرده و آن را به آستانه قابل‌توجه ۲۰۰۰ دلار در هر اونس نزدیک‌تر کرده است.

 در حوزه فلزات صنعتی، قیمت مس با افزایش قابل‌توجهی روبرو شد و به بالاترین حد در دو ماه گذشته رسید که ناشی از خوش‌بینی نسبت به چین و نگرانی در مورد اختلالات عرضه بود. معاملات آتی مس با ۰.۲ درصد افزایش به ۳.۸۱۵۷ دلار در هر پوند رسید.

 گزارش‌های رسانه‌های چینی حاکی از آن است که دولت در حال برنامه‌ریزی اقدامات حمایتی بیشتری برای بخش املاک کشور است که محرک اصلی تقاضای مس است. در سمت عرضه، اختلالات احتمالی در افق دیده می‌شود، به‌طوری‌که کارگران اتحادیه در معدن لاس بامباس پرو، یکی از بزرگ‌ترین معادن مس در سطح جهان، برای اعتصاب نامحدود آماده می‌شوند.

 علاوه بر این، معدنچی کانادایی First Quantum Minerals قصد دارد تولید در معدن مس کبر خود در پاناما را به دلیل مسدودشدن عرضه زغال‌سنگ ناشی از اعتراضات متوقف کند.

این تحولات حاکی از انقباض بازارهای مس در زمانی است که انتظار می‌رود تقاضا برای این فلز به طور قابل‌توجهی افزایش یابد.

بهترین بروکر فارکس برای ایرانیان

لوگو بروکر آلپاری
امتیاز کارشناس:
4.5/5
امتیاز کارشناس:
4.4/5
متاتریدر ارانته
امتیاز کارشناس:
4.3/5
دنبال‌کردن
اطلاع از
guest

0 دیدگاه
بازخوردهای درون متنی
دیدن همه نظرات