مقالات فارکس

رابطه نرخ بهره و طلا : چگونه نرخ بهره بر قیمت طلا تاثیر می‌گذارد؟

مقالات فارکس

مطالعه در 9 دقیقه

آیا می‌دانستید نرخ بهره و طلا رابطه مستقیم با هم دارند؟! تغییر نرخ بهره فدرال رزرو می‌تواند بر روی قیمت طلا تاثیر بگذارد! اگر تریدرها بتوانند این تغییرات را درک کنند، به راحتی می‌توانند معاملات سوددهی را در طلا تجربه کنند!

در این مقاله نکات مهمی را درباره ارتباط بین نرخ بهره و طلا به شما ارائه می‌کنیم.

طلا و نرخ بهره

توقف افزایش نرخ بهره فدرال رزرو چگونه می تواند بر قیمت طلا تاثیر بگذارد؟

طی یکسال گذشته فدرال رزرو آمریکا تصمیم گرفته است که افزایش نرخ بهره خود را کاهش دهد، چون به نظر می‌رسد تورم در این کشور کاهش پیدا کرده است. این تصمیم ممکن است بر قیمت طلا تاثیر بگذارد و باید ببینیم که در آینده چه اتفاقی خواهد افتاد.

در بیانیه اخیر، فدرال رزرو اعلام کرد که افزایش نرخ بهره را مجدد کاهش می‌دهد. این به دلیل گزارش‌های مثبت اقتصادی است که اخیر منتشر شده و نشان می‌دهد که تورم در ایالات متحده کاهش می‌یابد و اقتصاد بالاخره (ظاهرا) روی پا‌های خود می‌ایستد!

با این حال، این تصمیم سوالاتی را در مورد تاثیر آن بر فلزات گرانبها، به ویژه طلا مطرح کرده است. آیا قیمت طلا به صعود خود ادامه خواهد داد؟ آیا وارد رکود می‌شود یا کاهش خواهد یافت؟ نرخ بهره و طلا در این شرایط چه تاثیری از هم می‌گیرند؟

این موضوع را نمی‌توان با اطمینان مطرح کرد. افزایش آهسته‌تر نرخ بهره را می‌توان به‌عنوان یک تحول مثبت برای سرمایه‌گذاران طلا در نظر گرفت، اما زمانی که صحبت از دنیای مالی به میان می‌آید، آینده همیشه غیرقابل پیش‌بینی است! به طور کلی، رابطه بین قیمت جهانی انس طلا و نرخ بهره پیچیده است و تحت تاثیر عوامل مختلف است.

اما یک چیز مسلم است: دنیای مالی هرگز کسل‌کننده نیست و کسانی که در طلا سرمایه‌گذاری می‌کنند مطمئنا تاثیرات تصمیمات فدرال رزرو را احساس خواهند کرد.

بنابراین، خانم‌ها و آقایان، شمش طلای خود را حفظ کنید و این مقاله را تا انتها بخوانید تا دید بهتری از رابطه بین نرخ بهره و طلا داشته باشید!

از این قسمت می‌توانید قیمت انس طلا را مشاهده کنید.

افزایش آرام نرخ بهره بانک مرکزی دقیقا به چه معناست؟

قبل از اینکه رابطه نرخ بهره و طلا را درک کنید، ابتدا بیایید مروری به وظیفه فدرال رزرو داشته باشیم. فدرال رزرو آمریکا مسئول کنترل عرضه پول در اقتصاد است.

به عبارت دیگر، وظیفه فدرال رزرو نگه داشتن اقتصاد ایالات متحده در یک سطح نرمال است (نه خیلی داغ و نه خیلی سرد).

وقتی اقتصاد خیلی داغ می‌شود چه اتفاقی می‌افتد؟

زمانی که اقتصاد رشد سریعی را تجربه کند تورم به‌شدت بالا می‌رود و اقتصاد به اصطلاح شروع به «داغ شدن بیش از حد» می‌کند، فدرال رزرو وارد عمل می‌شود و نرخ‌های بهره را افزایش می‌دهد تا به کاهش آن و حفظ رشد در مسیر کمک کند.

در غیر این صورت، مشکلاتی مانند تورم و حباب‌های بازار می‌توانند به سرعت از کنترل خارج شده و ثبات کل اقتصاد را تهدید کنند.

تورم بالا می‌تواند به طور قابل توجهی بر قیمت‌های مصرف‌کننده تاثیر بگذارد و انجام تعهدات وام مسکن و سایر هزینه‌های مربوط به خانه را برای صاحبان خانه دشوار کند.

در مقابل اگر اقتصاد کند و شروع به سرد شدن کند، فدرال رزرو نرخ‌های بهره را کاهش می‌دهد تا با تشویق مردم و مشاغل به وام گرفتن و سرمایه‌گذاری بیشتر، رشد اقتصادی را تحریک کند.

به طور معمول، فدرال رزرو نرخ بهره را 0.25 تا 0.75 درصد افزایش می‌دهد. این افزایش گاهی اوقات به عنوان”امتیاز‌های پایه” بیان می‌شود. مثلا وقتی می‌گویند نرخ بهره 25 پایه افزایش یافت، یعنی 0.25 درصد!

کلا اقدامات فدرال رزرو صرفا به گرم یا سرد شدن اقتصاد بستگی دارد. در این مورد، افزایش آهسته‌تر نرخ به این معنی است که فدرال رزرو سرعت افزایش نرخ بهره معیار را کاهش می‌دهد و نرخ‌ها اندک اندک افزایش می‌یابند و به یکباره و سریع افزایش پیدا نمی‌کنند. این اتفاق معمولا زمانی می‌افتد که اقتصاد بهبود یافته و تورم کاهش پیدا کرده باشد.

رابطه بین نرخ بهره و طلا

یک باور عمومی وجود دارد که افزایش نرخ بانک مرکزی و قیمت طلا، دشمنان طبیعی یکدیگر هستند! استدلال این موضوع این است که نرخ‌های بالاتر انگیزه سرمایه‌گذاران برای خرید طلا را کاهش می‌دهد، در نتیجه سودی از خرید آن بدست نمی‌آورند که این موضوع باعث کاهش ارزش طلا می‌شود.

نرخ بهره و طلا

اما برخی از اقتصاددانان این دیدگاه را بسیار سطحی می‌دانند و بر این باورند که با عملکرد تاریخی طلا همخوانی ندارد. این اقتصاددانان استدلال می‌کنند که طلا در گذشته رابطه منحصر به فرد و پیچیده‌ای با نرخ بهره داشته است.

بیایید کمی به آن عمیقتر نگاه کنیم.

طلا به عنوان یک پس‌انداز دارایی و محافظ در برابر تورم، تاریخچه طولانی و تاریخی دارد. در زمان عدم اطمینان اقتصادی یا بی‌ثباتی سیاسی، سرمایه‌گذاران اغلب به سمت طلا می‌روند و به آن به عنوان یک پناهگاه امن برای دارایی‌های خود نگاه می‌کنند.

حالا به این فکر کنید که فدرال رزرو در چه زمان‌هایی تصمیم به افزایش نرخ بهره می‌گیرد؟! بله درست است، در زمان تورم یا بی‌ثباتی سیاسی! در این شرایط، قیمت طلا حتی با افزایش نرخ بهره ممکن است در واقع افزایش یابد!

بنابراین، این موضوع تا حدی درست است که افزایش نرخ بانک مرکزی می‌تواند بر بازار طلا تاثیر بگذارد، اما رابطه بین نرخ بهره و طلا چندان ساده هم نیست. تجزیه و تحلیل چارت و درک دقیق روند اصلی نمودار هنگام تصمیم‌گیری سرمایه‌گذاری طلا و نرخ بهره بسیار مهم است.

با افزایش نرخ بهره چه اتفاقی برای قیمت طلا می افتد؟

افزایش نرخ بهره ممکن است جذابیت سایر سرمایه گذاری‌ها مانند دلار را افزایش دهد و به طور جدی تقاضا برای خرید طلا را کاهش دهد که باعث کاهش قیمت آن می‌شود و بر قیمت آن تاثیر بگذارد.

با این حال، توجه داشته باشید که این رابطه همیشه قابل پیش بینی نیست و عوامل مختلفی می توانند بر تقاضای طلا تاثیر بگذارند.

وقتی نرخ بهره کاهش می‌یابد چه اتفاقی برای طلا می‌افتد؟

به طور معمول، نرخ‌های بهره پایین‌تر می‌تواند نشان‌دهنده یک اقتصاد آشفته باشد. به این ترتیب، سرمایه‌گذاران تمایل دارند برای محافظت از دارایی‌های خود به سمت دارایی‌های امن مانند طلا، هجوم بیاورند. این امر تقاضا برای طلا را افزایش می‌دهد و در نتیجه قیمت آن را به سمت بالا حرکت می‌دهد.

به عنوان مثال، با گسترش ویروس کرونا در سال 2020 و شکل‌گیری عدم اطمینان اقتصادی شدید در سطح جهان، فدرال رزرو ایالات متحده نرخ بهره را در ماه مارس به 0 الی 0.25 درصد کاهش داد. این به نوبه خود، بازدهی اوراق بهادار ۱۰ ساله خزانه داری را به پایین‌ترین سطح تاریخ 0.52 درصد در رساند. همین باعث شد تا قیمت طلا در اوت 2020 به رکورد 2072 دلار رسید.

افزایش نرخ فدرال رزرو در طول تاریخ چه تاثیری بر قیمت طلا داشته است؟

داده‌های تاریخی و نمودار گذشته بازار نشان می‌دهد که یک الگوی تکرار شونده بین قیمت طلا و افزایش نرخ‌های فدرال رزرو وجود دارد! اولین چیزی که مشاهده می‌کنیم این است که رابطه معکوس بین نرخ بهره و طلا وجود داشته است.

در اکثر مواقع با افزایش نرخ بهره، قیمت طلا تمایل به کاهش دارد! اما این مورد همیشه اتفاق نیوفتاده! رابطه نرخ بهره و طلا گاهی شما را غافلگیر می‌کند!

به عنوان مثال در دهه ۱۹۷۰، تورم در حال افزایش بود. در اقدام متقابل، فدرال رزرو نرخ بهره را از ۴ درصد در سال ۱۹۷۱ به بیش از ۲۰ درصد در سال ۱۹۸۱ افزایش داد! در این مدت، قیمت طلا از حدود ۳۵ دلار در هر اونس در سال ۱۹۷۱ به بیش از ۸۰۰ دلار در هر اونس در سال ۱۹۸۰ افزایش یافت! دلیلش این بود که سرمایه‌گذاران به دنبال خرید طلا برای محافظت از سرمایه خود در برابر تورم بودند.

نرخ بهره و طلا
این نمودارنشان می‌دهد که قیمت طلا چگونه به افزایش نرخ بهره فدرال رزرو بین سال های 1971 تا 1981 واکنش نشان داد

با این حال بین سال‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰، فدرال رزرو نرخ بهره را از ۲۰ درصد در سال ۱۹۸۱ به زیر ۳ درصد کاهش داد. با وجود این، قیمت طلا نسبتا ثابت ماند و بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ دلار در هر اونس در نوسان بود!

به نمودار زیر دقت کنید:

رابطه طلا و نرخ بهره

همانطور که می‌بینید، بین سال‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۲۰، فدرال رزرو چندین بار نرخ بهره را افزایش داده است که آخرین افزایش آن در دسامبر ۲۰۱۸ بوده است. با وجود این افزایش، قیمت طلا نسبتا ثابت مانده است! در واقع، قیمت طلا در ماه‌های بعد افزایش یافته است.

بنابراین، اگرچه نرخ‌های بهره می‌توانند بر قیمت طلا تاثیر بگذارند، اما رابطه آن‌ها پیچیده و مدام در حال تغییر است.

در واقع قیمت طلا می‌تواند تحت تاثیر عوامل دیگری مانند رویداد‌های سیاسی، انتشار داده‌های اقتصادی و نوسانات ارز هم قرار گیرد.

Nicky Shiels، رئیس استراتژی فلزات در MKS PAMP بررسی انجام داد تا بفهمد که چگونه طلا به افزایش نرخ‌های بهره بزرگ و کوچک، در سال‌های ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ واکنش نشان داده است.

جالب اینجاست که این بار، افزایش‌های بزرگ نرخ بهره (0.75 درصد به بالا) قیمت طلا را پایین آورده است، در حالی که افزایش‌های کوچکتر نرخ (0.25٪ یا 0.5٪)، طلا را ۱۹٪ افزایش داده است!

رابطه بین قیمت طلا و نرخ بهره و استفاده از آن در معاملات!

حالا که به رابطه نرخ بهره و طلا پی بردید، بیایید ببینیم که افزایش آهسته نرخ بهره بانک فدرال چگونه می‌تواند بر شما تأثیر بگذارد!

چهار اتفاق ممکن است رخ دهد:

  1. به طور کلی، کاهش نرخ بهره می‌تواند برای سرمایه‌گذاری طلا و سایر فلزات گرانبها مفید باشد. به طور سنتی، کارشناسان بر این باورند که نرخ‌های بهره پایین‌تر قیمت فلزات گرانبها را بالا می‌برد، زیرا نگه‌داشتن دارایی‌های بدون بازده مانند طلا را برای شما سودآورتر می‌کند.
  2. افزایش آهسته نرخ بهره می‌تواند قیمت طلا را اندکی افزایش دهد. بنابراین، ممکن است در این حالت شاهد نوساناتی در قیمت باشید.

به طور کلی، هیچ تضمینی وجود ندارد که نرخ بهره قیمت طلا را به کدام سمت حرکت می‌دهد، اما مهم است که دانشتان به‌روز باشد و برای تاثیرات احتمالی آن بر معاملات خود آماده باشید!

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید(1نظر)

امتیاز شما:

از 5

( )

امتیازی ثبت نشده

نظر خود را بنویسید

مرتب سازی
ایرج ۲۸ شهریور ۱۴۰۲

باسلام وقتی خونه یا ماشینشون گران میشه نمیدونند که دارند ضرر می‌کنند وخوشحال می شوند در صورتی که ارزش پولشان کاهش پیدا کرده واگر خواستند یک مدل ماشینشون عوض کنند باید پس انداز چندین سالشان را بگذارند رو معامله که یک مدل بالاتر ور دارند واین یعنی کاهش ارزش پول وهیچ ذوقی ندارد بامیدی که ارزش پول جایگاه واقعی راپیدا کنه