FATF به ارزهای دیجیتال رسید! آغاز مشکلات جدید برای اقتصاد ایران

گزارش‌ها حاکی از آن است که FATF بررسی‌های سالانه‌ای را برای اطمینان از اجرای قوانین ضد پول‌شویی (AML) برای ارائه‌دهندگان ارزهای دیجیتال توسط کشورها انجام خواهد داد.

کشورهایی که از دستورالعمل‌های مبارزه با پول‌شویی (AML) برای ارزهای دیجیتال پیروی نمی‌کنند، ممکن است به «فهرست خاکستری» گروه ویژه اقدام مالی (FATF) اضافه شوند.

بر اساس گزارش 7 نوامبر از الجزیره، منابع می‌گویند که ناظر مالی جهانی در حال برنامه‌ریزی برای انجام بررسی‌های سالانه برای اطمینان از اجرای قوانین AML و مقابله با تامین مالی تروریسم (CTF) در ارائه‌دهندگان ارزهای دیجیتال است.

فهرست خاکستری به فهرست کشورهایی اشاره دارد که FATF آن‌ها را «حوزه‌های قضایی تحت نظارت » می‌داند.

FATF می‌گوید کشورهایی که در این فهرست قرار دارند متعهد به حل «نقص‌های راهبردی» در چارچوب‌های زمانی توافق شده هستند و درنتیجه مشمول نظارت بیشتر می‌شوند. این فهرست با «فهرست سیاه» FATF که به کشورهای دارای «نقص استراتژیک قابل‌توجه در رابطه با پول‌شویی» اشاره می‌کند، متفاوت است، فهرستی که ایران و جمهوری دموکراتیک خلق کره را در بر می‌گیرد.

در حال حاضر 23 کشور ازجمله سوریه، سودان جنوبی، هائیتی و اوگاندا در فهرست خاکستری قرار دارند.

نقاط مهم ارز دیجیتال مانند امارات متحده عربی و فیلیپین نیز در این لیست قرار دارند، اما بر اساس گزارش‌های FATF، هر دو کشور “تعهد سیاسی سطح بالایی” برای همکاری با ناظر مالی جهانی برای تقویت AML و CFT خود را پذیرفته‌اند.

در تاریخ ۲ اسفند ۱۳۹۸ ایران به فهرست سیاه اف‌ای‌تی‌اف اضافه شد. براساس بیانیه‌ای که در پایان نشست دوره‌ای این سازمان صادر شد، از همه کشورها می‌خواهد که اقدامات مقابله‌ای را در مبادلات مالی با ایران بکار بگیرند و مطمئن شوند که خطر پولشویی و تأمین مالی تروریسم از درون نظام بانکی ایران دامن کشورهای دیگر را نگیرد.

مطابق بیانیه فوریه ۲۰۲۰ دو کشور کره شمالی و ایران در لیست کشورهای پرخطر و با ریسک بالا در مراودات مالی شناسایی شده‌اند و در واقع FATF با این اطلاعیه  به نهادهای مالی نسبت به تعامل مالی با این دو کشور هشدار داده است. این سازمان با قراردادن کشور‌ها در لیست سیاه اعلام می‌کند که  این کشور‌ها در زمینه‌هایی مانند مقابله با پولشویی، مبارزه تامین مالی تروریسم و جلوگیری از تامین مالی گسترش تسلیحات هسته‌ای دارای نواقص جدی هستند و از کشور‌های عضو این سازمان می‌خواهد تا مراقبت‌های لازم را در ارتباط مالی با این کشورها انجام دهند.

در ایران برخی بر این نظر هستند که پیوستن به FATF موجب خود تحریمی می‌شود و اجرای الزامات این سازمان مبادلات مالی خارجی و داخلی ایران را برای طرف‌های غربی شفاف می‌کند لذا کار دور زدن تحریم‌ها هم، در این شرایط دشوارتر می‌شود. عده‌ای نپیوستن به FATF را منابع بزرگی در مسیر تجارت بین‌الملل می‌دانند.

دنبال‌کردن
اطلاع از
guest

0 دیدگاه
بازخوردهای درون متنی
دیدن همه نظرات

این وبسایت در راستای قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌نماید و هیچ پیشنهاد مالی در خصوص معامله ارائه نمی‌دهد. بازارهای مالی به دلیل ریسک بسیار بالایی که دارند برای همه‌ی افراد مناسب نیستند.