ارز دیجیتال

معامله تعهدی ارز دیجیتال | 4 صرافی ایرانی برای معاملات مارجین کریپتو

ارز دیجیتال

مطالعه در 13 دقیقه

معامله در حوزه ارزهای دیجیتال به چندین روش امکان‌پذیر است. برای مثال شما می‌توانید دارایی تتر خود (یا ریال در صرافی‌های داخلی) را در حالت اسپات (Spot) با یک رمزارز دیگر معامله کنید. استفاده از روش اسپات فقط به صورت یک طرفه می‌تواند به کاربر سود برساند. یکی دیگر از انواع سفارش‌های معاملاتی در حوزه رمزارز که به تازگی در صرافی‌های ایرانی هم ارائه می‌شود معامله تعهدی ارز دیحیتال است.

معاملات تعهدی امکان سودآوری دو طرفه را در بازار برای کاربران فراهم می‌کنند. در این مقاله از ایران بروکر قصد داریم معامله تعهدی ارز دیجیتال و عملکرد آن را توضیح دهیم. پس از بررسی مفهوم و نحوه کارکرد معاملات تعهدی نیز، به معرفی صرافی ارز دیجیتال برای معامله تعهدی خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

معامله تعهدی ارز دیجیتال یا مارجین چیست؟

اگر پیش از این، تنها با صرافی‌های خارجی به معامله مشغول بودید احتمالا عبارت «معامله تعهدی ارز دیجیتال» برایتان اصطلاح جدیدی به شمار برود. حقیقت این است که این اصطلاح معادل معاملات مارجین (Margin Trading) در صرافی‌های خارجی است که اکنون با عنوان معامله تعهدی در صرافی‌های ایرانی لحاظ شده است.

البته اگر با کنجکاوی قصد آزمایش این نوع معامله در صرافی‌های داخلی را دارید باید کمی محتاط باشید چرا که هر صرافی قوانین خاصی را برای انجام این معاملات در پلتفرم خود در نظر گرفته و حتما پیش از هر اقدامی باید قوانین مربوط به آن را از بخش راهنمای صرافی مطالعه کنید.

معامله تعهدی ارز دیجیتال

معامله تعهدی ارز دیجیتال این امکان را به کاربران می‌دهد تا به کمک اهرم‌های ارائه‌شده توسط صرافی، سرمایه اولیه خود (وثیقه یا مارجین) را چند برابر کرده و پوزیشن یا موقعیت معاملاتی بزرگ‌تری را باز کنند. البته باید توجه داشت که به همان نسبت، میزان سود و ضرر حاصل از معامله نیز چندبرابر خواهد شد. در ادامه جزئیات بیشتری درباره ویژگی‌های این نوع معامله ارائه می‌دهیم.

نحوه عملکرد و ویژگی های معامله تعهدی ارز دیجیتال

یکی از ویژگی‌های جالب معاملات تعهدی این است که امکان سودآوری دوطرفه از بازار را برای معامله‌گران فراهم می‌کند. ویژگی دیگری که برای کاربران بسیار جذاب است، امکان معامله با مبلغی چندین برابر سرمایه اولیه است. این دو ویژگی در ادامه موشکافی شده و با زبان ساده‌تری توضیح داده می‌شود.

سودآوری دو طرفه در بازار ارز دیجیتال

همانطور که می‌دانید در معاملات اسپات امکان سودآوری یک طرفه (در صورت افزایش قیمت) وجود دارد. کاربر پس از پیش‌بینی افزایش قیمت یک ارز دیجیتال، فقط با سرمایه خودش به خرید رمزارز پرداخته و پس از رسیدن به سود یا حد ضرر مورد نظر، دست به فروش رمزارز می‌زند. برای درک بهتر به این مثال معاملاتی در دنیای واقعی توجه کنید:

 شما پیش‌بینی می‌کنید که قرار است قیمت طلا ۱۰ درصد افزایش داشته باشد، سرمایه خود را به طلا تبدیل کرده و پس از افزایش قیمت آن را می‌فروشید و از این راه به سود می‌رسید. در صورتی که پیش‌بینی شما درست از آب درنیاید سعی می‌کنید آن را در قیمتی بفروشید که کمترین ضرر متوجه شما شود (حد ضرر یا استاپ لاس این کاربرد را دارد).

در معامله تعهدی ارز دیجیتال شما می‌توانید به صورت دو طرفه (هم در زمان افزایش قیمت و هم در زمان کاهش قیمت) از بازار سود ببرید. در این حالت، پیش‌بینی شما درباره قیمت یک رمزارز، ممکن است افزایش یا کاهش قیمت باشد. در حالت افزایش قیمت، شما رمزارز را در قیمت مناسب (با اهرم مورد نظر) و از طریق سفارش خرید یا لانگ (Long) خریداری و در قیمت بالاتر می‌فروشید و به سود دست پیدا می‌کنید.

معامله تعهدی ارز دیجیتال

برای مثال، فرض کنید طبق پیش‌بینی شما قیمت طلا قرار است ۱۰ درصد افزایش پیدا کند. در چنین شرایطی علاوه بر سرمایه اولیه خود مقداری هم از آشنایان قرض گرفته و طلا می‌خرید. با افزایش یافتن قیمت طلا، آن را می‌فروشید و بدهی خود را پس می‌دهید و به این ترتیب با سرمایه کم خود سود بیشتری به دست می‌آورید. در صورت اشتباه بودن پیش‌بینی هم، قیمتی را در نظر می‌گیرید که با کمترین ضرر طلای خریداری شده را بفروشید.

در صورتی که پیش‌بینی شما نشان‌دهنده کاهش قیمت رمزارز باشد می‌توانید یک پوزیشن یا موقعیت معاملاتی فروش یا به اصطلاح شورت باز کنید. به این ترتیب، شما ارزی که ندارید را به اندازه سرمایه خود و اهرم ارائه شده توسط صرافی به فروش می‌گذارید و کاهش قیمت رمزارز مورد نظر برای شما سودآور خواهد بود.

 فرض کنید شما پیش‌بینی می‌کنید که قرار است قیمت طلا ۱۰ درصد کاهش پیدا کند و خودتان هیچ طلایی ندارید. در این شرایط از شخص دیگری  سکه طلا را قرض گرفته و در بالاترین قیمت ممکن به فروش می‌رسانید. پس از ریزش ۱۰ درصدی قیمت، سکه طلای قرض گرفته شده را با قیمت کمتر خریداری کرده و به صاحب آن بازمی‌گردانید. در نتیجه ۱۰ درصد سود کرده‌اید (در این مثال برای بیان ساده‌تر مفهوم، کاربرد اهرم در نظر گرفته نشده است).

کاربرد اهرم در معامله تعهدی ارز دیجیتال

اهرم در معامله تعهدی ارز دیجیتال به کاربران اجازه می‌دهد تا با چند برابر سرمایه خود وارد معامله شوند. اهرم‌ها می‌توانند سرمایه اولیه تریدر را سه برابر، پنج برابر، ده برابر و حتی صد برابر کنند. هر صرافی ممکن است اهرم‌های متفاوتی را در اختیار کاربران قرار دهد. همانطور که در صرافی نوبیتکس کاربران سطح یک فقط از اهرم ×۳ می‌توانند استفاده کنند و هر چه سطح کاربری بالاتر باشد، امکان استفاده از اهرم‌های بالاتر وجود خواهد داشت.

در نظر داشته باشید که وجود سرمایه اولیه شما، برای معامله تعهدی ارز دیجیتال ضروری است و حکم وثیقه را دارد. برای مثال شما پیش‌بینی می‌کنید که رمزارز شیبا اینو ده درصد افزایش قیمت خواهد داشت. در این شرایط، شما مبلغی را به عنوان وثیقه در نظر می‌گیرید مثلا ۱۰ تتر، و با اهرم ×۳ می‌توانید به اندازه ۳۰ تتر دست به خرید شیبا اینو بزنید.

به این ترتیب، در بخش معامله تعهدی ارز دیجیتال، صفحه رمزارز شیبا اینو را باز می‌کنید. اهرم ×۳ را انتخاب کرده و با ۳۰ تتر یک پوزیشن یا موقعیت معاملاتی خرید برای شیبا باز می‌کنید. وقتی قیمت شیبا به مقدار پیش‌بینی‌شده رسید معامله را بسته و سود شما به جای یک دلار، سه دلار خواهد بود. با بسته شدن معامله، صرافی، مبلغ ارائه‌شده به عنوان اهرم و کارمزد معامله را کسر کرده و بقیه مبلغ را به شما عودت می‌دهد.

البته، در صورتی که پیش‌بینی شما درست نباشد باید نقطه‌ای را برای خروج از معامله انتخاب کنید که کمترین ضرر را برایتان داشته باشد. در این صورت هم صرافی با بسته شدن معامله، میزان مبلغ اهرمی ارائه‌شده و کارمزد معامله را کسر کرده و بقیه مبلغ را به شما باز می‌گرداند. ناگفته نماند، اهرم‌ها به همان نسبت که سود را چند برابر می‌کنند، در صورت متضرر شدن، میزان ضرر را نیز افزایش می‌دهند.

در حالت فروش: اگر پیش‌بینی شما این است که شیبا اینو ۱۰ درصد کاهش قیمت خواهد داشت، می‌توانید یک پوزیشن یا موقعیت معاملاتی فروش یا شورت را با سرمایه اولیه خود و اهرم مورد نظر باز کنید. اگر سرمایه اولیه شما ۱۰ تتر باشد و از اهرم ×۳ استفاده کنید، می‌توانید یک معامله فروش ۳۰ تتری داشته باشید.

معامله تعهدی ارز دیجیتال

به این منظور، در بخش معامله تعهدی ارز دیجیتال، رمزارز شیبا اینو را جستجو می‌کنید. در صفحه مربوط به SHIB، به سراغ سفارش فروش رفته، اهرم ×۳ را انتخاب کرده و در قیمت مورد نظر معامله خود را باز می‌کنید. پس از اینکه قیمت رمزارز به مقدار پیش‌بینی شده شما کاهش یافت معامله را می‌بندید و صرافی، با کسر مبلغ ارائه‌شده به عنوان اهرم و کارمزد معامله، بقیه مبلغ را به شما باز می‌گرداند.

در صورتی که پیش‌بینی شما اشتباه بوده و قیمت به جای کاهش رو به افزایش گذاشت باید سعی کنید در قیمتی که کمترین ضرر را برایتان دارد از معامله خارج شوید. در برخی از صرافی‌ها به این منظور می‌توانید قیمت خروج را از قبل در نظر گرفته و آن را به عنوان سفارش استاپ لاس یا حد ضرر در معامله خود لحاظ کنید.

اکنون که می‌دانید معامله تعهدی ارز دیجیتال چیست و چگونه کار می‌کند، مروری هم بر اصطلاحات این نوع سفارش خواهیم داشت.

  • پوزیشن معاملاتی/ موقعیت معاملاتی: معامله تعهدی ارز دیجیتال دارای موقعیت خرید و موقعیت فروش است. در صورتی پیش‌بینی افزایش قیمت، از موقعیت خرید و در صورت پیش‌بینی کاهش قیمت، از موقعیت فروش استفاده می‌شود.
  • مارجین / وثیقه/ وجه تضمینی: کاربر برای باز کردن موقعیت خرید و فروش در معامله تعهدی ارز دیجیتال، باید مبلغی را به عنوان سرمایه اولیه داشته باشد که حکم وثیقه را دارد.
  • لوریج / اهرم / ضریب: اهرم‌ها به کاربران کمک می‌کنند تا چند برابر سرمایه اولیه خود یک موقعیت خرید یا فروش را باز کنند. هر صرافی ممکن است اهرم‌های خاصی را برای کاربران ارائه دهد.
  • مارجین کال / اخطار کسری وثیقه: در صورتی که پیش‌بینی تریدر درباره یک موقعیت خرید یا فروش اشتباه باشد و میزان ضرر معامله زیاد شود، صرافی یک اخطار به کاربر می‌دهد تا با افزایش میزان وثیقه، معامله را از لیکویید شدن حفظ کند.
  • لیکویید شدن: در صورتی که پیش‌بینی تریدر درباره یک موقعیت خرید یا فروش اشتباه باشد، نتواند به موقع معامله را ببندد یا به مبلغ وثیقه اضافه کند، کل سرمایه خود را از دست خواهد داد و به اصطلاح لیکویید خواهد شد.

نکته: کاربرانی که قصد انجام معامله تعهدی ارز دیجیتال را دارند باید دانش خوبی در زمینه تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال و مدیریت معاملات این حوزه داشته باشند. در این بازار، احتمال لیکویید شدن، حتی برای زبده‌ترین تریدرها هم وجود دارد. بنابراین برای جلوگیری در ازدست‌رفتن سرمایه، از انجام معاملات تصادفی و بدون انجام محاسبات دقیق بپرهیزید.

در بخش بعدی به معرفی صرافی ارز دیجیتال برای معامله تعهدی می‌پردازیم.

معرفی صرافی برای معامله تعهدی ارز دیجیتال

معرفی صرافی ارز دیجیتال برای معامله تعهدی

اکثر صرافی‌های رمزارز متمرکز خارجی، امکان معاملات مارجین یا تعهدی را به کاربران خود ارائه می‌کنند. در گذشته، صرافی‌های ارز دیجیتال ایرانی فقط از معاملات اسپات پشتیبانی می‌کردند اما اکنون شاهد ارائه معامله تعهدی ارز دیجیتال در این صرافی‌ها هستیم.

همانطور که پیش از این هم ذکر شد، هر صرافی در زمینه معامله تعهدی ارز دیجیتال، دارای قوانین خاصی است که پیش از اقدام به معامله حتما باید درباره آن تحقیق کنید. به خاطر داشته باشید که معامله تعهدی ارز دیجیتال علاوه بر چند برابر کردن سود، میزان ضرر معامله را هم چند برابر می‌کند. در حین بررسی صرافی مورد نظر به مواردی چون کارمزد معامله، حداقل وثیقه لازم برای شروع معامله، مدت زمانی که یک معامله می‌تواند به طول بیانجامد و کارمزد مربوط به طولانی شدن معامله هم توجه کنید.

صرافی ارز دیجیتال نوبیتکس

 اهرم یا ضریب معامله تعهدی ارز دیجیتال در صرافی نوبیتکس با توجه به سطح کاربری و رمزارز مورد نظر تعیین شده است. هر چه سطح کاربر بالاتر باشد، فرد می‌تواند از اهرم‌های بالاتر برای معامله خود استفاده کند. پس از باز شدن هر معامله، تا ساعت ۲۴ همان روز برای بستن موقعیت معاملاتی فرصت دارید. اگر در این مدت، معامله بسته نشود، زمان معامله برای روز بعد تمدید شده و کارمزد زمان اضافه شده از وثیقه کاسته می‌شود.

یک معامله تعهدی ارز دیجیتال در صرافی نوبیتکس تا ۳۰ روز قابل تمدید است. در صورتی که معامله در روز اول بسته شود، هیچ کارمزدی از وثیقه یا وجه تضمین کاربر کسر نمی‌شود. با تمدید معامله در هر روز ۲ درصد از سود به درست آمده از معامله نیز به صرافی تعلق خواهد گرفت.

صرافی ارز دیجیتال والکس

کاربران صرافی والکس می‌توانند حداکثر از اهرم ۳ برابری برای معامله تعهدی ارز دیجیتال استفاده کنند. در والکس یک معامله تعهدی حداکثر تا ۳ روز می‌تواند به طول بیانجامد. کارمزد معامله تعهدی (به ازای هر چهار ساعت) در این صرافی ۰.۰۲ درصد از حجم سرمایه اولیه معامله خواهد بود. معامله تعهدی ارز دیجیتال در صرافی والکس در حال حاضر شامل رمزارزهای بیت کوین، اتریوم، تتر، دوج کوین، شیبا اینو، فلوکی، پنکیک سواپ، ریپل و ترون در بازارهای دارای پایه تومان می‌شود.

معامله تعهدی ارز دیجیتال

صرافی ارز دیجیتال تبدیل

صرافی تبدیل هم بسته به نوع رمزارز، امکان استفاده از اهرم ۱ تا ۱۰ برابری را برای کاربران معامله تعهدی ارز دیجیتال فراهم کرده است. کارمزد معاملات صرافی تبدیل برای سفارش‌های اهرم‌دار، در حین باز کردن پوزیشن معاملاتی به ازای هر ساعت ۰.۰۰۴ درصد (برای معاملات تتری) و ۰.۰۰۵۷ درصد (برای معامله با ریال) از مبلغ قرض‌داده‌شده می‌باشد. در حین نگارش این مقاله، امکان معامله تعهدی روی رمزارزهای بیت کوین، فانتوم، شیبا، دوج کوین و تتر در این صرافی وجود دارد.

صرافی ارز دیجیتال او ام پی فینکس

او ام پی فینکس (لینک صفحه راهنما) امکان معامله تعهدی ارز دیجیتال تا حداکثر اهرم ×۵ را برای کاربران خود فراهم کرده است. کارمزد معاملات تعهدی در این صرافی به ازای هر ۴ ساعت در بازار ریالی ۳۰۰ تومان (به ازای هر یک میلیون تومان) و در بازار تتری ۰.۰۰۸ تتر (به ازای هر ۳۰ تتر) است. حداکثر زمان باز بودن معامله تعهدی در اوام‌پی‌فینکس ۳۰ روز است.

سخن آخر – معاملات مارجین در صرافی های ایرانی

در این مقاله درباره مفهوم معامله تعهدی ارز دیجیتال و نحوه عملکرد آن سخن گفتیم و به معرفی صرافی ارز دیجیتال برای معامله تعهدی پرداختیم. نکته حائز اهمیت در این نوع معامله این است که افراد تازه کار باید از آن دوری بجویند. تنها معامله‌گران باتجربه می‌توانند پوزیشن‌های معاملات تعهدی را مدیریت کنند. از طرفی، باید به خاطر داشته باشید که اهرم‌ها، ریسک معاملات را هم افزایش می‌دهند، هر چه اهرم استفاده شده در معامله شما بالاتر باشد، ریسک بیشتری را به همراه خواهد داشت.

سوالات متداول درباره معامله تعهدی ارز دیجیتال

معامله تعهدی ارز دیجیتال چیست؟

در این نوع معامله، کاربر مبلغی را به عنوان وثیقه وارد حساب معامله تعهدی خود کرده و با انتخاب اهرم مورد نظر، می‌تواند معامله‌ای تا چند برابر ارزش سرمایه اولیه خود انجام دهد. معاملات تعهدی هم در بازار صعودی و هم در بازار نزولی امکان سودآوری را برای تریدرها دارد.

لیکویید شدن در معامله تعهدی ارز دیجیتال به چه معنا است؟

در صورتی که پیش‌بینی تریدر درباره یک موقعیت خرید یا فروش اشتباه باشد، در عین حال نتواند به موقع معامله را ببندد یا به مبلغ وثیقه اضافه کند، کل سرمایه خود را از دست خواهد داد و به اصطلاح لیکویید خواهد شد.

کدام صرافی‌های ایرانی معاملات اهرمی ارائه می‌دهند؟

نوبیتکس، والکس، تبدیل و او ام پی فینکس از معامله تعهدی ارز دیجیتال پشتیبانی می‌کنند.

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید

امتیاز شما:

از 5

( )

امتیازی ثبت نشده

نظر خود را بنویسید