چگونه پروژه های ارز دیجیتال را ارزیابی کنیم؟ آموزش یافتن بهترین پروژه های کریپتویی

بهترین پروژه های کریپتویی

در دنیای ارزهای دیجیتال از دیفای گرفته تا گیم فای، وب ۳ و سایر برنامه‌های غیرمتمرکز، میلیون‌ها‌ ایده و پروژه در حال شکل‌گیری هستند و یافتن بهترین پروژه های کریپتویی در میان این همه ایده کار دشواری است.

همراه با طوفانی از ایده‌ها، یکی از مسائل اصلی این است که در گوشه و کنار با شعارهایی مانند نجات بشریت از طریق ارز دیجیتال، کلاهبرداری‌های فراوانی وجود دارد. اصطلاحاتی همچون متاورس، بازی برای کسب درآمد یا حذف بانک از سیستم جهانی با همه این هیاهو و حدس و گمان‌ها ترکیب شده‌اند.

پس اینجا است که چالش اصلی پیش می‌آید: چگونه گندم را از کاه جدا کنیم! چگونه پروژه های ارز دیجیتال را ارزیابی کنیم و بهترین پروژه‌ های کریپتویی را چگونه تشخیص دهیم؟

اهمیت انجام تحقیقات در یافتن بهترین پروژه های کریپتویی

در میان این حجم از هیاهو، سرمایه‌گذاری کار چندان آسانی نیست، اما برای وارد شدن به این دنیای نوپا باید از یک اصل مهم راهنمایی بگیریم. این اصل همان «DYOR» است که به‌معنای «خودت تحقیق کن» است. این نکته مهم، توسط کارشناسان مشهور جامعه ارزهای دیجیتال، تایید شده است. گفتنش آسان است، اما چگونگی انجام تحقیقات شخصی در دنیایی که زبان اصلی آن انگلیسی است، چالش‌های خاص خود را برای سایر جوامع و فرهنگ‌ها دارد.

در ادامه این مقاله کاربردی از ایران بروکر، ما مهم‌ترین نکات را برای انجام تحقیق و یافتن بهترین پروژه های کریپتویی به شما ارائه خواهیم داد. از آنجا که این روزها زمزمه اتمام بازار نزولی به گوش می‌رسد، مطالعه این مقاله می‌تواند در چیدن سبد سرمایه‌گذاری شما نقش بسزایی را ایفا کند.

اولین مرحله؛ بررسی ارزش بازار برای شناسایی و حذف هر گونه نشانه‌ای از ریسک های احتمالی

اگر مطمئن نیستید که کدام پروژه را برای انجام تحقیق و بررسی انتخاب کنید، اما تمایل به شناسایی پروژ‌ها دارید؛ بهتر است با سایت جامع ایران بروکر یا در نسخه انگلیسی آن از کوین مارکت کپ استفاده کنید.

در این مرحله، باید به هزاران توکن پر پتانسیل نگاه کنید و آن‌هایی که با اهداف شما مطابقت دارند را در گروه‌های زیر دسته‌بندی کنید.

دسته‌بندی‌های بهترین پروژه های کریپتویی عبارتند از:

 • Micro Cap: پروژه‌هایی با ارزش بازار کمتر از ۵۰ میلیون دلار
 • Small Cap: پروژه‌هایی با ارزش بازار کمتر از ۱ میلیارد دلار
 • سرمایه متوسط: پروژه‌هایی با ارزش بازار ۱ میلیارد تا ۱۰ میلیارد دلار
 • سرمایه کلان: پروژه‌هایی با ارزش بازار ۱۰ میلیارد دلار یا بیشتر

با انتخاب یکی از دسته‌بندی‌های بالا در واقع تصمیم می‌گیرید که از چه نوع پروژه‌هایی در تشخیص بهترین پروژه های کریپتویی برای تحقیقات خود استفاده کنید و به‌دنبال چه نوع سودی باشید. حالا زمان فیلتر کردن پروژه‌ها است.

بهترین پروژه های ارز دیجیتال

در سایت CoinMarketCap، می‌توانید برای پروژ‌های مد نظر خود، فیلتر مخصوصی را اعمال کنید.

در این مثال، ما به بررسی دقیق پروژه‌هایی می‌پردازیم که بازدهی ۱۰ برابر یا بیشتر را دارند و همیشه مورد بحث جامعه ارزهای دیجیتال هستند؛ بنابراین، ما به‌دنبال پروژه‌هایی با ارزش بازار حدود ۵ تا ۱۰ میلیون دلار هستیم.

چرا بررسی ارزش بازار مهم است؟

برای توکن‌هایی با بنیادهای قوی، تغییر ارزش بازار از ۵ میلیون به ۵۰ میلیون دلار، نسبت به توکنی با تغییر ارزش بازار ۲۰ میلیون به ۲۰۰ میلیون دلار، راحت‌تر است. حالا که اهمیت این موضوع را درک کردید، به موارد زیر توجه کنید:

 • سرمایه‌گذاری اولیه: در این مرحله، تعیین کنید که چه میزان سرمایه را برای سرمایه‌گذاری در پروژه در نظر دارید. مشخص کنید که آیا حاضرید میزان زیادی از پول خود را برای شروع سرمایه‌گذاری استفاده کنید یا خیر.
 • حجم معاملات: حجم معاملات نشان‌دهنده سلامت توکن است. بررسی کنید که حجم معاملات نسبت به ارزش بازار آن توکن در بازه ۱۰ تا ۵۰ درصد قرار دارد یا خیر. همچنین به ثبات حجم معاملات نیز توجه کنید؛ نزول و رکود معمولاً نشان از وجود یک نقص برای آینده پروژه است.
 • صرافی‌ها: صرافی‌ها ابزار اصلی برای معامله توکن هستند. مطمئن شوید که توکن در صرافی‌های معتبری قابل معامله است. همچنین به تنوع صرافی‌ها دقت کنید. اگر توکن فقط در صرافی‌های غیرمتمرکزی مانند: یونی سواپ یا پنکیک سواپ معامله می‌شود، احتیاط کنید.
 • حجم معاملات صرافی‌ها: حجم معاملات در صرافی‌ها مهم است؛ توجه داشته باشید که صرافی‌های بزرگتر احتمالاً دسترسی بیشتری به سرمایه‌گذاران بزرگتر دارند. اگر صرافی‌ها به اندازه کافی بزرگ نیستند، احتمالاً حجم معاملات کم است.
 • استفاده از CoinGecko: برای بررسی اعتبار صرافی‌ها و مشاهده جزئیات بیشتر، از CoinGecko استفاده کنید. این ابزار به شما اطلاعات مفیدی در مورد صرافی‌ها و سلامت توکن‌ها ارائه می‌دهد.

با توجه به این موارد، مراحل بررسی و یافتن بهترین پروژه های کریپتویی را آغاز می‌کنید.

دومین مرحله؛ مرور اصول پروژه

هر پروژه، اصولی برای خود دارد اما برخی فقط یک نسخه کپی شده از یک پروژه موفق هستند؛ بنابراین باید مراقب این نوع ارزها باشید تا در هنگام سرمایه‌گذاری سرمایه شما دچار خواب نشود.

بهترین ایده های کریپتویی

در زیر مهم‌ترین اصولی که باید هنگام تشخیص و جستجو بهترین پروژه های کریپتویی به آن دقت داشته باشید را بررسی می‌کنیم:

 1. تشکیل تیم مؤسس: برای اطمینان از پایداری پروژه، مهم است که اعضای تیم مؤسس، دارای تجربه کافی در حوزه مربوطه باشند. این تجربه می‌تواند به‌عنوان نشانه‌ای از توانمندی آن‌ها در اجرای پروژه و مواجهه با چالش‌ها در نظر گرفته شود.
 2. توزیع توکن: توزیع منصفانه توکن در انتشار پروژه مهم است. بررسی کنید که آیا نهنگ‌ها یا تیم مؤسس، تعداد زیادی از توکن را در اختیار دارند یا خیر. توزیع متوازن توکن به انحصاری شدن قدرت در دسته‌های کمتر کمک می‌کند.
 3. حمایت نهادی: پروژه باید از حمایت مالی کافی برخوردار باشد تا در مواجهه با چالش‌ها و مشکلات مالی، بتواند مسیر پیش روی خود را ادامه دهد. بررسی کنید که آیا سرمایه‌گذاران معتبری پروژه را حمایت می‌کنند یا خیر.
 4. استفاده از منابع: از منابع معتبر و قابل اعتمادی مانند Messari، Binance Research و ICO Drops برای دریافت اطلاعات دقیق و جامع در مورد پروژه استفاده کنید. این منابع، معمولاً جزئیات مربوط به ارزش پروژه، تکنولوژی و تاریخچه توزیع توکن را در اختیارتان قرار می‌دهند.

هدف از مرور اصول پروژه، این است که تمامی جوانب پروژه را مورد بررسی دقیق قرار دهید و از اطلاعات به‌دست آمده تصمیم‌گیری هوشمندانه‌تر برای سرمایه‌گذاری انجام دهید. توجه به نقاط قوت و ضعف پروژه به شما کمک می‌کند تا تصمیمات صحیح‌تری برای ورود به بهترین پروژه های کریپتویی مد نظر بگیرید.

سومین مرحل؛ بررسی سابقه فعالیت ها

در این مرحله برای پیدا کردن بهترین پروژه های کریپتویی به مفاهیمی چون مشارکت جامعه، حمایت مالی، انتشار اطلاعات توسعه، مصاحبه‌ها، انجمن، مطالب تصویری و وایت پیپر پروژه‌ها توجه خواهیم کرد.

 • مشارکت با بازیگران معتبر: پروژه‌هایی که با افراد یا تیم‌های مطرح در فضای بلاک چین همکاری می‌کنند، اغلب از شهرت و اعتبار آن‌ها بهره‌مند می‌شوند. همکاری با افراد دارای اعتبار و با سابقه نشان‌دهنده اعتماد در تیم پروژه است.
 • دریافت سرمایه از سرمایه‌گذاران ریسک‌پذیر: دریافت حمایت مالی از سرمایه‌گذاران ریسک‌پذیر (VCs) می‌تواند نشانگر تعهد به پروژه باشد. حضور VCs اغلب به‌معنای این است که پروژه، مورد توجه صنعت بلاک چین قرار گرفته است.
 • انتشار اطلاعات توسعه: اطلاعات منظم و بروز درباره توسعه، نشان‌دهنده مدیریت فعال تیم پروژه است. تعهد به انتشار اطلاعات بروز و شفاف نشان‌دهنده تعهد و شفافیت در جهت جلب اعتماد است.
 • مشارکت فعال با جامعه: ارتباط فعال با جامعه نه‌تنها نشان‌دهنده اهمیت اعتبار جامعه برای تیم پروژه است، بلکه بازاریابی رایگانی را نیز برای پروژه ایجاد می‌کند. انجام AMA یا ارائه هدایا به جامعه نشان‌دهنده مشارکت و تعامل فعال است.
 • مصاحبه‌ها: مصاحبه‌ها اغلب اطلاعات ارزشمندی ارائه می‌دهند.
 • انجمن: تعداد و فعالیت اعضای انجمن، نشان‌دهنده تعامل فعال با جامعه است. انجمن قوی نشان از حمایت جامعه و اهمیت پروژه دارد.
 • مطالب تصویری: محتوا‌های تصویری از ویدیو‌ها و مصاحبه‌های یوتیوب معمولاً نکات اصلی و اهداف پروژه را به تصویر می‌کشند.
 • وایت پیپر: وایت پیپر به‌عنوان سند اصلی پروژه، به‌طور دقیق اهداف، برنامه‌ریزی و اصول کار را مشخص می‌کند.

مطالعه دقیق وایت پیپر ضروری است تا اطلاعات عمیق‌تری از پروژه به‌دست آید.

بهترین ایده های ارز دیجیتال

با توجه به این مسائل، تحلیل گام‌به‌گام اطلاعات پروژه را ارزیابی خواهید کرد، اطلاعات مفیدی از وضعیت و ارزش آن به‌دست می‌آورید و پیدا کردن بهترین پروژه های کریپتویی برای شما آسان‌تر می‌شود.

چهارمین مرحله؛ بررسی آینده

در این مرحله از نحوه ارزیابی و یافتن بهترین پروژه های کریپتویی، به آینده پروژه مدنظر نگاهی می‌اندازیم و سؤالات مهمی را مطرح می‌کنیم:

 • شفاف یا مبهم بودن آینده پروژه:
  • آیا نقشه راه آینده پروژه، مفصل و واضح است؟ یا کلی و مبهم مطرح شده است؟
   • اطلاعات دقیق در نقشه راه می‌تواند نشانگر تعهد و شفافیت پروژه باشد.
 • بررسی مراحل گذشته نقشه راه:
  • مراحل قبلی نقشه راه چگونه پیش رفته‌اند؟ آیا به‌موقع تکمیل شده‌اند یا با تأخیر روبه‌رو بودند؟
 • بررسی رسانه‌های اجتماعی و وبلاگ‌های پروژه:
  • چه چیزی در آینده پروژه رخ خواهد داد؟
  • پروژه برای چه مراحل و اهدافی در آینده آماده می‌شود؟
  • چه نظراتی از جامعه کاربری در پلتفرم‌هایی مانند دیسکورد و توییتر وارد شده است؟
   • تحقیق در رسانه‌های اجتماعی می‌تواند پیشرفت و عدم موفقیت را نشان دهد.
 • بررسی اخبار:
  • از منابع خبری معتبر نظیر کوین تلگراف، کوین دسک و منبع فارسی ایران بوکر برای بررسی اخبار مرتبط با پروژه استفاده کنید.
   • حتی اگر همیشه اخبار جدیدی وجود نداشته باشد، این بررسی به شما کمک می‌کند تا از تحولات جاری در جامعه مطلع شوید.

برای رسیدن به درک بهتر از آینده پروژه و نحوه پیدا کردن بهترین پروژه های کریپتویی، باید نقشه راه را جزءبه‌جزء بررسی و نکات کلیدی را مشخص کنید. همچنین، با مشارکت در انجمن‌ها و پلتفرم‌های اجتماعی، نظرات و بازخورد‌های جامعه را زیر نظر داشته باشید. این موارد به شما کمک می‌کنند تا اطمینان حاصل کنید پروژه به سمتی پایدار و موفق حرکت می‌کند.

پنجمین مرحله؛ شناخت اهداف شخصی و برنامه خروج سرمایه

در این مرحله برای پیدا کردن بهترین پروژه های کریپتویی، شخصیت و اهداف شما نسبت به پروژه اهمیت زیادی دارد. این موارد تعیین‌کننده ارتباط شما با پروژه و توانایی شما برای موفقیت در آن هستند. پس به موارد زیر توجه کنید:

 • شناخت اهداف شخصی: پروژه از چه جنبه‌هایی برای شما جذاب است؟ آیا اصلی‌ترین اهداف پروژه با باورها و شناخت شما هم‌خوانی دارد؟ آیا جامعه ایجاد شده توسط پروژه همان جامعه‌ای است که می‌خواهید در آن عضویت داشته باشید؟
 • ارتباط گیم‌ پلی: آیا گیم پلی یا گیم فای پروژه به شما یادآوری بازی‌هایی است که شخصاً لذت می‌برید؟ آیا احساس می‌کنید گیم فای و تجربه کاربری پروژه با سلیقه شما هماهنگ است؟
 • پیش‌بینی مستقل: آیا باور دارید پروژه قدرت تحمل تغییرات قیمتی را دارد؟ آیا مطمئن هستید که می‌توانید در لحظه ناپایداری با افت قیمت پروژه، آن را بفروشید؟
بهترین ارز دیجیتال

با در نظر گرفتن این نکات، به‌دنبال ایجاد یک برنامه خروج منطبق با اهداف شخصی خود باشید. این برنامه خروج، شما را در شرایطی که قیمت پروژه پایین می‌آید یا تغییرات ناخواسته رخ می‌دهد، راهنمایی خواهد کرد. همچنین، از تغییرات ناگهانی در بازار به‌عنوان یک فرصت برای به‌دست آوردن منافع بهره‌مند شوید.

داشتن برنامه خروج پیش از سرمایه گذاری

تا اینجای مقاله یاد گرفتید که چگونه ارزهای دیجیتال را ارزیابی کنید و یافتن بهترین پروژه های کریپتویی نیز هم‌اکنون برای شما کار آسانی است. در انتها می‌رسیم به سخت‌ترین بخش، یعنی خروج و مرحله فروش که برای هر سرمایه‌گذار یک چالش اساسی است. در زیر مهم‌ترین مراحل در مورد خروج پیش از سرمایه‌گذاری را مطرح کرده‌ایم:

 • انتظارات شما از پروژه و تعیین مواردی که ممکن است اشتباه پیش برود: پیش از ورود به هر پروژه‌ای، حیطه‌ها و جنبه‌هایی که ممکن است به اشتباه پیش بروند را مشخص کنید. اگر انتظارات شما برآورده نشدند، باید آماده باشید تا ضرر‌های خود را کاهش دهید و در مواجه با پروژه‌هایی که در حال اجرا هستند، پایبند باشید.
 • آشنایی با راه‌های مختلف خروج از سرمایه‌گذاری: پیش از سرمایه‌گذاری، باید بدانید که چگونه قصد دارید از پروژه خارج شوید. برای این کار، گزینه‌ها و استراتژی‌های مختلفی برای خروج وجود دارد:
  • زمانی که ارزش توکن ۱۰۰٪ افزایش می‌یابد: مقدار اولیه سرمایه را خارج کنید؛ مثال: ۱۰۰ دلار سرمایه اولیه = ۱۰۰ – ۲۰۰ دلار «= ۱۰۰٪ افزایش + ۱۰۰ دلار سرمایه اولیه. کیف پول شما اکنون برابر با سرمایه اولیه شما است.
  • زمانی که توکن رشد ده درصدی دارد:هر بار که ۱۰٪ رشد میکند آن ده درصد را خارج کنید؛ مثال: ۱۰۰ دلار سرمایه اولیه = ۱۰ – ۱۱۰ دلار «= ۱۰٪ افزایش + ۱۰۰ دلار سرمایه اولیه. به‌صورت پیوسته، کیف پول همیشه برابر با مقدار اولیه سرمایه معاملاتی شما است.
  • ٪۲۵ از هر ۵۰٪ افزایش رشد توکن را برداشت کنید: مقدار سرمایه اولیه ۲۵٪ نسبت به دو استراتژی قبلی بیشتر می‌شودِ مثال: ۱۲۵ = ۲۵ – ۱۵۰ «= ۵۰٪ افزایش رشد توکن + ۱۰۰ دلار سرمایه اولیه.
  • زمانی که توکن ۲۵٪ سود می‌کند: ۲۵٪ از سرمایه اولیه و ۲۵٪ سود را بردارید؛ مثال: ۷۵ = ۵۰ – ۱۲۵ «= ۲۵٪ + ۱۰۰ دلار سرمایه اولیه. این‌گونه کیف پول کوچک‌تر از سایر استراتژی‌‎ها می‌شود.

حواستان باشد که گرفتار تعصب نشوید و تمام پول خود را از دست ندهید. همچنین، همیشه برنامه‌ای برای ورود به یک پروژه جدید و خروج از آن را در نظر بگیرید.

آنچه در آموزش «یافتن بهترین پروژه های کریپتویی» خواندیم:

در نهایت، یافتن بهترین پروژه های کریپتویی، مسیری پر از چالش و تحقیق است که نیاز به آموزش و آگاهی زیادی در بازار ارزهای دیجیتال است. از مراحل تشخیص نیازها و اهداف شخصی گرفته تا ارزیابی کیفیت تیم و تحلیل ویژگی‌های اقتصادی، هر گام باید با دقت برداشته شود. مطالعه‌ی منطقی و دقیق وایت پیپر، مشارکت فعال در جوامع آنلاین و توجه به نقدها و پیشنهادات متخصصان، کلیدهای موفقیت در انتخاب پروژه مناسب هستند. برای حفظ اطمینان و کاهش ریسک، لازم است برنامه خود را از پیش تعیین کرده و با برنامه‌ریزی مطمئن، در دنیای پویای ارزهای دیجیتال حضور پیدا کنید.

این نکته را همیشه به یاد داشته باشید که انجام تحقیقات در بازار ارزهای دیجیتال توسط شخص شما، بهترین نتیجه را می‌دهد. زمانی که خودتان تحقیقات خود را انجام ندهید و فقط به‌دنبال سیگنال های خریدوفروش در فضای مجازی باشید به احتمال خیلی زیاد در عرض یک الی دو سال، سرمایه خود را از دست خواهید داد.

سوالات متداول «یافتن بهترین پروژه های کریپتویی»

نقش ارزش بازار در یافتن بهترین پروژه های کریپتویی چیست؟

ارزش بازار یک ارز دیجیتال یکی از مهم‌ترین مولفه‌ها برای بررسی یک پروژه است. هر چقدر ارزش بازار بیشتر باشد، احتمال دستکاری در قیمت افت می‌کند و از طرف دیگر اگر کمی ریسک را در سرمایه‌گذاری خود در نظر بگیریم و بخواهیم روی پروژه‌های با ارزش بازار کمتر سرمایه گذاری کنیم، شانس این را داریم که با افزایش سرمایه چند برابری مواجه شویم.

اصول پروژه در یافتن بهترین پروژه های کریپتویی به چه معنا است؟

هر پروژه، اصولی برای خود دارد اما برخی فقط یک نسخه کپی شده از یک پروژه موفق هستند؛ بنابراین باید مراقب این نوع ارزها باشید تا در هنگام سرمایه‌گذاری، سرمایه شما دچار خواب نشود. این اصول مهم عبارتند از: تیم توسعه‌دهنده، بنیان‌گذار آن، حمایت‌های مالی که پروژه را در بر گرفته است، نحوه توزیع توکن و استفاده از منابع.

چگونه آینده پروژه را ارزیابی کنیم؟

برای رسیدن به درک بهتر از آینده پروژه و نحوه پیدا کردن بهترین پروژه های کریپتویی، باید نقشه راه را جزءبه‌جزء بررسی و نکات کلیدی را مشخص کنید. همچنین، با مشارکت در انجمن‌ها و پلتفرم‌های اجتماعی، نظرات و بازخورد‌های جامعه را زیر نظر داشته باشید. این موارد به شما کمک می‌کنند تا اطمینان حاصل کنید پروژه به سمتی پایدار و موفق حرکت می‌کند.

فهرست مطالب
تبلیغات

«ایران بروکر» نظری درباره محتوای تبلیغاتی ندارد.

بهترین بروکر فارکس برای ایرانیان

لوگو بروکر آلپاری
امتیاز کارشناس:
4.5/5
امتیاز کارشناس:
4.4/5
متاتریدر ارانته
امتیاز کارشناس:
4.3/5

ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاه خود را بنویسید

دنبال‌کردن
اطلاع از
guest

0 دیدگاه
بازخوردهای درون متنی
دیدن همه نظرات