آموزش بازارهای مالی

مزایا و معایب گرید تریدینگ

آموزش بازارهای مالی

مطالعه در 12 دقیقه

گرید تریدینگ (Grid Trading) یک استراتژی معاملاتی است که شامل تعیین قیمت‌های از پیش‌تعیین‌شده برای سفارش‌های خرید و فروش است که به‌صورت خودکار انجام می‌شوند.

این استراتژی مناسب روندهای مختلف (صعودی، نزولی و رنج) در بازار ارزهای دیجیتال است. درحال حاضر استراتژی گرید تریدینگ به‌طور گسترده در معاملات فارکس که بزرگترین بازار مالی در جهان از نظر حجم معاملات است استفاده می‌شود. این مسئله نشان می‌دهد که استراتژی معاملاتی گرید تریدینگ مراحل آزمایشی را پیموده و تقریبا به‌عنوان یک استراتژی معاملاتی اثبات‌شده شناخته می‌شود.

نظر مشترکی که اکثر معامله‌گران درمورد ارزهای دیجیتال دارند این است که بازار کریپتو بسیار نوسانی است و روندهای صعودی و نزولی تکرار می‌شوند.

واقعیت این است که برخی از معامله‌گران تنها در زمان‌هایی که بازار رونددار است در بازار به خرید و فروش می‌پردازند و در زمان‌هایی که بازار در حالت رنج یا ساید قرار دارد عقب می‌نشیند و منتظر می‌مانند تا بازار وارد روند جدید شود. یکی از دلایل آن‌ها برای معامله نکردن در این زمان‌ها، عدم داشتن یک استراتژی مشخص است.

از طرفی افرادی نیز هستند که فقط کوین‌های خود را در کیف پول خود نگه‌داشته‌اند و منتظر افزایش قیمت هستند! این کار باعث می‌شود که فرد معامله‌گر نتواند به‌صورت بهینه از سرمایه خود استفاده کند.

در این مقاله به معرفی مزایا و معایب گرید تریدینگ می‌پردازیم که استفاده از آن تقریبا مناسب انواع روندها در بازار است. این استراتژی علاوه‌بر کارایی در بازارهای صعودی و نزولی، به شما کمک می‌کند در مواقعی که بازار کم‌نوسان و یا رنج است، به ارزش سبد خود بیفزایید و سود کسب کنید. البته که معایبی نیز دارد که در ادامه این مطلب به آن می‌پردازیم.

معرفی استراتژی گرید تریدینگ یا Grid Trading

گرید تریدینگ (Grid Trading) یک استراتژی معاملاتی سیستماتیک (مبتنی بر قوانین و خودکار) است که مناسب انواع روندها در بازار است، مانند بازار صعودی، نزولی و یا بازار رنج.

در این نوع معاملات، معامله‌گر یک یا چند سطح قیمتی را از پیش تعیین می‌کند که در صورت رسیدن قیمت به این سطوح، سفارشات خرید یا فروش او به صورت خودکار اجرا می‌شود.

از آن‌جایی که گرید تریدینگ یک استراتژی سیستماتیک است، بنابراین انجام معاملات در بازار نیازمند قضاوت و تصمیم‌گیری فرد معامله‌گر نیست؛ البته به‌جز مشخص‌کردن سطوح قیمت که معامله‌گر باید آن‌ها را از قبل تعیین کند.

هنگامی که سطوح قیمتی تعیین شوند نوبت به ربات‌های گرید تریدینگ می‌رسد که توسط پلتفرم‌های معاملاتی ارائه می‌شوند. این ربات‌ها وظیفه معامله‌گری را به‌عهده دارند. معامله‌گر می‌تواند عقب بنشیند و اجازه دهد تا ربات استراتژی خودش را روی معاملات اجرا و پیاده کند.

چگونه با استراتژی گرید تریدینگ (Grid Trading) معامله کنیم؟

برای اجرای این استراتژی در معاملات، معامله‌گر ابتدا باید یک قیمت مرجع یا پایه (reference price) را مشخص کند. سپس بسته به نوع حرکت قیمت در بازار (صعودی یا نزولی بودن آن) سفارشات خرید را زیر قیمت پایه و سفارشات فروش را بالاتر از قیمت پایه تنظیم کند. هر سفارش خرید دارای یک سفارش فروش و هر سفارش فروش دارای یک سفارش خرید است.

بعد از مشخص کردن قیمت پایه، باید فواصل میان اوردرهای خرید و فروش خود را تعیین کنید. برای مثال اگر قیمت پایه ۵۰۰ باشد و فاصله میان اوردرها را ۱۰ پیپ در نظر گرفته باشید، سفارشات خرید شما در قیمت‌های ۴۹۰، ۴۸۰، ۴۷۰ و به‌ترتیب با فاصله ده پیپ ثبت می‌شوند. هر یک از سفارشات خرید دارای یک سفارش فروش هستند و در زمان مناسب به‌طور خودکار توسط ربات به فروش می‌رسد.

از نظر بصری، سطوح قیمتی که برای خرید و فروش در این نوع استراتژی در نظر گرفته شده‌اند، مانند خطوط شبکه هستند؛ به همین دلیل آن را استراتژی گرید تریدینگ که به معنای معاملات شبکه‌ای است می‌نامند. فاصله بین هر سطح قیمت خرید و فروش معمولا یکسان تنظیم می‌شود.

معرفی گرید تریدینگ greid trading

مزایای استفاده از استراتژی گرید تریدینگ (Grid Trading)

سادگی در اجرا

برخلاف تحلیل فاندامنتال که مستلزم نظارت مداوم بر نوسانات، حرکات قیمت و بررسی عمیق پروژه مالی، کیفیت تیم توسعه‌دهنده آن و پیگیری عوامل موثر بر حرکات قیمتی در بازار و بسیاری موارد دیگر است، استفاده از استراتژی گرید تریدینگ تنها به قیمت به‌عنوان ورودی نیاز دارد.

علاوه‌براین، زمانی که قیمت مرجع یا پایه توسط معامله‌گر تعیین شود، ربات بدون دخالت معامله‌گر، استراتژی گرید تریدینگ را بر اساس داده‌های خود اجرا می‌کند و دیگر نیازی به نظارت مداوم بر بازار از سوی معامله‌گر نیست.

قابلیت تنظیم و شخصی‌سازی

کاربران می‌توانند بسته به ترجیحات و شرایط شخصی خود، تعداد سطوح قیمتی که باید برای اجرای این استراتژی تعیین کنند را کم یا زیاد در نظر بگیرند. همچنین این استراتژی قابلیت ترکیب با دیگر استراتژی‌های معاملاتی را نیز دارد که تحلیل تکنیکال یکی از رایج‌ترین آن‌هاست. مثلا کاربران می‌توانند از خطوط روند به‌عنوان قیمت مرجع استفاده کنند.

سازگاری با تمام روندهای بازار

استراتژی گرید تریدینگ یک روش مناسب برای معامله انواع مختلف روندها در بازار است، خواه بازار روند داشته باشد و در یک جهت حرکت کند و یا در یک محدوده رنج گیر کرده باشد.

البته این نکته به این معنا نیست که استفاده از این استراتژی همیشه سودآور است. کاربران باید بدانند که بازارها بسیار غیرقابل‌پیش‌بینی هستند و ممکن است به‌سرعت و بدون اینکه نشانه‌های برگشت روند در آن‌ها دیده شود، تغییر مسیر دهند. بنابراین ایده بسیار خوبی است که برخی از تکنیک‌های مدیریت ریسک (که در ادامه توضیح داده شده است) را با این استراتژی ترکیب کنید.

استراتژی پرکاربرد در بزرگترین بازار مالی جهانی

مدت‌هاست که معامله‌گران از استراتژی گرید تریدینگ در بازار فارکس که بزرگ‌ترین بازار مالی جهان (حتی بزرگ‌تر از بازار سهام) است و حجم معاملات روزانه آن حدودا ۶.۶ تریلیون دلار می‌رسد، استفاده می‌کنند. این بدان معناست که گرید تریدینگ یک استراتژی آزمایش‌شده است که در حال حاضر کاربران می‌توانند برای معامله در بازارهای دیگر مانند کریپتو از آن استفاده کنند.

عدم درگیری احساسی در معامله

همان‌طور که می‌دانید معامله‌گری شغلی است که استرس و درگیری احساسی زیادی به همراه دارد که این دخالت احساس می‌تواند منجر به تصمیمات نادرست در معاملات شود که در نهایت جز ضرر چیزی را برای معامله‌گر به همراه ندارد. مزیت اصلی معامله با استراتژی گرید تریدینگ این است که به دلیل سیستماتیک بودن آن، قضاوت و احساسات انسان در فرآیند معامله‌گری حذف می‌شود.

البته کنترل چنین احساساتی غیرممکن نیست اما انجام این کار مستلزم شناخت چنین احساساتی است که سوگیری‌های شناختی نامیده می‌شود. سوگیری شناختی مجموعه رفتارها و احساساتی هستند که سرمایه‌گذاران و معامله‌گران از خود نشان می‌دهند.

این احساسات و رفتارها چنان تاثیر مهمی بر سرمایه‌گذاری و اتخاذ تصمیمات معاملاتی دارند که بخشی از کارکنان کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC)، روی این مسئله کار می‌کنند. علاوه‌براین، این موضوع بخش مهمی از آزمون CFA (تحلیل‌گر خبره مالی) را به خود اختصاص می‌دهد.

تاثیر سوگیری‌های شناختی در معاملات

برخی از سوگیری‌های شناختی رایج که تاکنون شناسایی شده‌اند عبارتند از:

  • رفتار گله‌ای (Herd Behaviour): سرمایه‌گذاران تمایل دارند از رفتار اکثریت فعالان بازار کپی کنند. این موضوع گاهی اوقات خود را در قالب ترس از دست دادن نشان می‌دهد که در آن فرد احساس عقب ماندن و جاافتادن می‌کند و در پی آن دست به اقدامی مشابه با رفتار اکثریت می‌زند.
  • سوگیری تایید (Confirmation Bias): در سوگیری تایید، فرد به دنبال یافتن اطلاعات جدیدی است که با نگرش‌ها و تحلیل‌های سرمایه‌گذاری او مطابقت دارد تا به این باور برسند که درست فکر می‌کند.
  • سوگیری از دست دادن (Loss Aversion): از نظر روانشناسی، دردی که در از دست‌دادن وجود دارد بسیار قوی‌تر از لذت به دست‌آوردن است. مثلا معامله‌گر ترجیح می‌دهد ۱ میلیون تومان خود را از دست ندهد تا اینکه ۱ میلیون تومان به دست آورد. چنین سوگیری نسبت به ترس از دست دادن باعث می‌شود معامله‌گر به امید اینکه در نهایت ارزش از‌دست‌رفته دارایی او برگردد، آن را برای یک مدت طولانی نگهدارد.
  • سوگیری تازه‌گرایی (Recency Bias): این سوگیری نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران در هنگام تصمیم برای اقدامات مالی خود به اطلاعات و اخبار جدید در بازار بیشتر اهمیت می‌دهند.
  • سوگیری لنگر انداختن (Anchoring Bias): افراد برای سرمایه‌گذاری‌های خود نسبت به یک معیار یا مرجع که به آن‌ها کمکی در گرفتن تصمیمات منطقی نمی‌کند تعصب دارند و طبق آن عمل می‌کنند.

استفاده از یک استراتژی سیستماتیک مانند گرید تریدینگ به جلوگیری از دخالت چنین سوگیری‌های شناختی در رفتار و احساسات فرد معامله‌گر کمک می‌کند. برخی از موفق‌ترین صندوق‌های پوشش ریسک (Hedge fund) در جهان مانند Ray Dalio’s Bridgewater، Man Group، AQR، wo Sigma و برخی دیگر، مشهور به استفاده از استراتژی‌های معاملاتی سیستماتیک هستند.

معایب گرید تریدینگ

گاهی اوقات ممکن است بازار به روشی که شما این استراتژی را طراحی کرده‌اید پیش نرود. به خصوص در بازارهایی مانند ارز دیجیتال که نوسانات شدیدی وجود دارد ممکن است در نهایت معاملات گرید تریدینگ به ضرر شما تمام شود.

از جمله معایب گرید تریدینگ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • نوسان زیاد قیمت نتیجه خوبی را در استراتژی گرید تریدینگ ایجاد نمی‌کند.
  • در بازارهایی با روند یک‌طرف گرید تریدینگ مناسب نیست.
  • اگر سهام یا ارز دیجیتالی که به صورت گرید تریدینگ معامله می‌کنید به هر دلیل تعلیق شود ممکن است باعث زیان در معاملات شود.
    در شرایط حساس مانند وقوع یک اتفاق طبیعی که بازارهای مالی دچار تلاطم می‌شوند، ممکن است سفارش‌های گرید تریدینگ شما تکمیل نشود و متضرر شوید.

چگونه ریسک های موجود در استراتژی گرید تریدینگ را به حداقل برسانیم؟

اگر قصد دارید از این استراتژی در معاملات خود استفاده کنید، بهتر است قبل از شروع اقداماتی انجام دهید که به شما کمک می‌کند این استراتژی را بهبود بخشیده و تا جایی که می‌توانید ریسک استفاده از آن را پایین بیاورید.

برای این‌کار باید از تکنیک‌های مدیریت ریسک مانند حدضرر (Stop-Loss)، پوزیشن سایز (Position Sizing) و یا از هج گرید (Hedge Gride) کمک بگیرید و آن‌ها را در این استراتژی اعمال کنید.

حد ضرر

همان‌طور که بر همه ما روشن است بازارهای مالی مخصوصا بازار ارزهای دیجیتال بسیار بی‌ثبات هستند و ممکن است طبق انتظارات ما و روشی که استراتژی گرید تریدینگ برای آن طراحی شده عمل نکند. مثلا فرض کنید سفارش‌های خرید خود را ثبت کرده‌اید اما بازار بدون برخورد به سفارش‌های فروش‌تان که بالاتر از سفارش‌های خرید قرار گرفته‌اند، مسیر خود را در روند نزولی پیش می‌گیرد.

با ادامه ریزش بازار، معامله‌گر بیشتر ضرر می‌کند. از این رو، تنظیم حد ضرر می‌تواند به کاهش یا کنترل ضرر در معاملات کمک کند.

هج گرید تریدینگ

یک استراتژی معاملاتی که می‌توان با گرید تریدینگ ترکیب کرد، استراتژی هج است که سفارش‌های خرید و فروش را در این استراتژی قرار می‌دهد. در نتیجه این استراتژی را قادر می‌سازد تا بدون توجه به افزایش یا کاهش قیمت، به‌طور بالقوه سود کند. برای مثال، در بازار در حال سقوط، اگر سود حاصل از پوزیشن‌های فروش از ضرر پوزیشن‌های خرید بیشتر باشد، نتیجه کلی سود است.

حجم معاملات

حتی اگر برخی از پوزیشن‌های فرد در ضرر باشد تعیین حجم مناسب برای معاملات می‌تواند به کاهش ضرر در پورتفوی معامله‌گر کمک کند. یک راه ساده برای تعیین حجم معاملات این است که مطمئن شوید هر معامله تنها درصد کمی از کل سرمایه شما را درگیر می‌کند. (یعنی همه تخم‌مرغ‌های خود را در یک سبد قرار ندهید.)

خلاصه مطلب ـ مزایا و معایب گرید تریدینگ

گرید تریدینگ یک استراتژی سیستماتیک است که مناسب انواع روندها در بازار شناخته می‌شود. این استراتژی در بازار مالی فارکس کاربرد بسیاری دارد.

در استراتژی گرید تریدینگ فرد معامله‌گر، یک یا چند قیمت را به‌عنوان قیمت پایه تعیین می‌کند و سپس به‌صورت خودکار در محدوده قیمت مشخص‌شده، اوردرهای خرید و فروش با فواصل تعیین‌شده فعال می‌شود و با فروش آن‌ها معامله‌گر سود دریافت می‌کند.

استفاده از استراتژی گرید تریدینگ مزیت‌های زیادی دارد که اصلی‌ترین آن عدم دخالت احساس در تصمیم‌گیری‌های معاملاتی است زیرا همان‌طور که گفته شد این استراتژی سیستماتیک است و نیاز به دخالت انسان ندارد، البته به جز تعیین قیمت پایه که باید توسط فرد معامله‌گر انجام شود.

سوالات متداول – مزایا و معایب گرید تریدینگ

استراتژی گرید تریدینگ چیست؟

گرید تریدینگ یک استراتژی معاملاتی است که شامل تعیین قیمت‌های از پیش‌تعیین‌شده برای سفارش‌های خرید و فروش است که به‌صورت خودکار انجام می‌شوند. این استراتژی را می‌توان در انواع مختلف روندها از جمله بازار رنج و رونددار استفاده کرد.

استراتژی گرید تریدینگ چگونه کار می‌کند؟

در این نوع معاملات، معامله‌گر یک یا چند سطح قیمتی را از پیش تعیین می‌کند که در صورت رسیدن قیمت به این سطوح، سفارشات خرید یا فروش او به صورت خودکار و با فواصل تعیین‌شده اجرا می‌شوند.

مزایای استفاده از استراتژی گرید تریدینگ چیست؟

برخی از مزایای استفاده از این استراتژی عبارتند از:
سادگی در اجرا، سازگاری با تمام روندهای بازار، حذف احساسات در معاملات.