بزرگان بازارهای مالی

ری دالیو کیست؟ سرمایه گذار افسانه‌ای چگونه ثروتمند شد؟

بزرگان بازارهای مالی

مطالعه در 13 دقیقه

اگر تا حالا برایتان پیش آمده که درباره بزرگان حوزه مالی و سرمایه‌گذاری یک سرچ و تحقیق جزئی در گوگل انجام داده باشید، بدون شک یک نام همیشه در لیست جستجوهای شما ظاهر خواهد شد، و آن کسی نیست جز ری دالیوی (Ray Dalio) کبیر و افسانه‌ای. این شخص در تاریخ بازارهای مالی بخصوص در جبهه موفق این بازار نام خود را پرآوازه کرده است، و در طول دوران کاری هر فرد سرمایه‌گذار یا معامله‌گری اصول او، سرمشق و الگوی افراد زیادی بوده است. در این مقاله کاربردی از مجموعه ایران‌بروکر با ما همراه باشید تا دوران حرفه‌ای دالیو را باهم بررسی کنیم.

مختصری از معرفی ری دالیو

ری دالیو بنیان‌گذار Bridgewater Associates، بزرگترین صندوق تامینی جهان، با ثروت حدود 130 میلیارد دلار تا ژوئن 2022 است. دالیو پس از دریافت مدرک کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی (MBA) از دانشگاه بازرگانی هاروارد و شروع کار خود در وال استریت، Bridgewater را در آپارتمان دو خوابه خود در منهتن، در سال 1975 تاسیس و راه‌اندازی کرد.

روش‌ها و اصول ری دالیو گاهی مورد انتقاد قرار می‌گرفت، اما هنوز هم در سطح گسترده توسط سایر مدیران و سازمان‌ها در بخش خدمات مالی و فراتر از آن تقلید و استفاده می‌شود. دالیو نقش بسیار مهمی را در تبدیل بریج واتر به غول مالی امروزی ایفا کرد. فلسفه و استراتژی او بر این اصول و دیدگاه استوار است که درک روابط علت و معلول، درک واقعیت‌های پیچیده است. دالیو معتقد است که مطالعه چگونگی شکل‌دهی این روابط در گذشته، کلید تصمیم‌گیری درست در زمان حال و موفقیت در آینده را فراهم می‌کند.

نکات کلیدی درباره ری دالیو

ری دالیو بنیان‌گذار Bridgewater Associates است او این شرکت را آنقدر رشد و توسعه داد که به بزرگترین صندوق تامینی جهان تبدیل شد.

ری دالیو

دالیو کسب و کار خود را بر اساس یک سری اصول آزمایش شده با تمرکز بر روابط علت و معلول و تجزیه و تحلیل عمیق پدیده‌های گذشته اداره می‌کند.

فلسفه دالیو و فرهنگ بریج واتر مبنی بر «شایسته سالاری ایده» و «شفافیت رادیکال» در دنیای مالی و فراتر از آن تأثیرگذار بوده است.

سنین جوانی و تحصیل ری دالیو

ریموند توماس دالیو در 1 اوت 1949، در محله جکسون هایتس کوئینز نیویورک، به دنیا آمد و در محله‌ای دارای قشر متوسط در لانگ آیلند، بزرگ شد. مسیر مالی او از دوران کودکی برای تبدیل شدن به یکی از بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاران جهان، زمانی آغاز شد که او تنها 12 سال سن داشت و به‌عنوان کادر فنی در یک زمین گلف محلی کار می‌کرد. در آن دوران بازارها در حال رونق بودند و سهام موضوع مهمی برای گفتگو بود.

ری دالیو مقداری از پولی را که از طریق کسب و کار دیگر به دست آورده بود پس‌انداز کرد تا اولین سهام خود را بخرد. در نهایت سهام شرکت هواپیمایی نورث ایست را انتخاب کرد؛ زیرا این تنها شرکتی بود که با آن آشنایی داشت و با قیمت کمتر از 5 دلار هر سهم را خرید و فروش می‌کرد. در حالی که او بعدا اعتراف کرد که قیمت، محکم‌ترین مبنا برای انتخاب یک سرمایه‌گذاری نبود؛ بلکه ارزش سهام به دلیل فشارهای خرید ایجاد شده سه برابر شد و این شانس اولیه برای تبدیل شدن دالیوی جوان به یک سرمایه‌گذار مادام‌العمر کافی بود.

وقتی ری دالیو در دبیرستان تحصیل می‌کرد، همچنان با بازارهای مالی سر و کار داشت اما علاقه چندانی به فعالیت‌های علمی نشان نمی‌داد. معدل C او در دبیرستان کافی بود تا بتواند به‌صورت آزمایشی در کالج پست CW دانشگاه لانگ آیلند در یک ایالت محلی پذیرفته شود. با این حال، از آن‌جایی که تحصیلات بیشتر از حد متوسط او فرصت تمرکز بر امور مالی را می‌گرفت، اما موضوع حوزه مالی همچنان برای ری دالیو جذاب بود.

دالیو در مدرسه عملکرد عالی داشت. او پس از فارغ التحصیلی در بالاترین سطح کلاس خود در سال 1971، مستقیما به مدرسه بازرگانی هاروارد رفت، جایی که در سال 1973، MBA خود را دریافت کرد. او در دوران دانشجویی خود با مدیتیشن معنوی آشنا شد که او آن را کلید موفقیت معاملاتی خود می‌داند. با این حال، برای دالیوی جوان همه چیز صلح و آرامش نبود.

مدت کوتاهی پس از ترک هاروارد، او اولین موقعیت شغلی خود را در وال استریت در شرکتی به نام Shearson Hayden Stone به‌دست آورد، جایی که با معاملات آتی کالاهای کشاورزی فعالیت می‌کرد و مشاوره و راهنمایی‌هایی را برای دامداران در مورد نحوه محافظت در برابر خطرات کسب و کارشان فراهم می‌آورد.

در شب کریسمس در سال 1974، در یک دعوا، دالیو با مشت به صورت سرپرست خود کوبید. دالیو پس از پایان کار از شیرسون، برخی از مشتریان کشاورزی را متقاعد کرد که او را به‌عنوان مشاور استخدام کنند و شرکت Bridgewater Associates را تأسیس کرد.

ری دالیو
ری دالیو: بر این اصول و دیدگاه استوار است که درک روابط علت و معلول، درک واقعیت‌های پیچیده است.

همکاری‌های  Bridgewater

دیدگاه اولیه ری دالیو از این شرکت شامل چشم اندازی برای معامله کالا در خارج از کشور بود، به همین دلیل در نام آن، به آب‌ها به‌عنوان پل ارتباطی اشاره شد اما شرکت نقش خود را به‌عنوان یک نهاد مشاوره‌ای مستحکم کرد. بریج واتر بر اساس اعتقادات و افکار دالیو کار می‌کرد که با روابط علت و معلولی، ابزارهایی را برای پیش‌بینی در هر معامله ارائه می‌داد. وقتی نوبت به کالاهای کشاورزی می‌رسید، او تعداد حیوانات و مقدار گوشتی که به بازار می‌آمد، همچنین میزان غذای مصرفی گاوها و در نتیجه مقدار غلات مانند ذرت و سویا که مصرف می‌شد را به صفر رساند.

پیش‌بینی‌های آب‌وهوا و بازدهی به دالیو و بریج‌واتر اجازه داد تا زمان و مقدار کالاهایی که به بازار می‌آیند را به‌گونه‌ای پیش‌بینی کنند که تحلیل‌گران دیگر از انجام آن عاجز بودند.

سطح برتری تجزیه و تحلیل، Bridgewater را به موفقیت‌های اولیه رساند اما هنوز هم در مسیر رشد و تکامل قرار داشت. Bridgewater از زمان تأسیس آن در آپارتمان کوچک دالیو، تا نیروگاه سرمایه‌گذاری پرچین، موانع زیادی را می‌دید. بر اساس نوسانات و تغییرات قیمتی مشاهده شده در بازارها در پایان دهه 1970، دالیو به‌طور عمومی یک رکود را در سال 1982 پیش‌بینی کرد.

ری دالیو- موسس Bridgewater

استراتژی Bridgewater به گونه‌ای طراحی شده است که اگر بازارها به سمت سقف قیمتی یا کف قیمتی حرکت کنند، بازهم با ترجیحات ریسک مشتریان سازگار است.

با این حال، بازار سهام در اوایل دهه 1980 به جای پیش‌بینی آن‌ها وارد یک بازار صعودی عظیم و بلندمدت شد که باعث شد ری دالیو تقریبا همه چیز خود را از دست بدهد. او مجبور شد کارمندانش را اخراج کند، اموالش را به فروش برساند و حتی از پدرش پول قرض بگیرد تا در زندگی و شغل خود حداقل بتواند سرپا بماند. در حالی که اوضاع شرکت سرانجام بعد از مدتی بهبود یافت، این تجربه به دالیو درس‌های مهمی در مورد اجتناب از اعتماد بیش از حد، تعصب بی‌جا و یادگیری از اشتباهات داد.

این درس‌ها به وضوح در زندگی و حرفه دالیو تاثیرگذار بود و شرکت بریج واتر در نهایت به بزرگترین صندوق تامینی جهان تبدیل شد و بیش از هر صندوق تامینی دیگری برای سرمایه‌گذاران خود کسب درآمد کرد. موفقیت این شرکت با ادغام اصول سرمایه‌گذاری مبتنی بر شواهد دالیو در الگوریتم‌ها و سیستم‌های تصمیم‌گیری رایانه‌ای انجام شده است که توسط بینش‌های انسانی برای تعیین بهترین سرمایه‌گذاری‌ها در بازار سهام، اوراق قرضه، ارزها و کالاها مورد آزمایش قرار گرفته و تقویت شده‌اند.

در میان بسیاری از دستاوردهای او، ری دالیو به دلیل کمک به مک دونالدز Corp. ( MCD ) برای عرضه Chicken McNugget، به بازار معروف شده است. دالیو به‌عنوان مشاور برای غول فست‌فود جهان کار می‌کرد که نگران تامین منبع مرغ با قیمت ثابت قبل از عرضه محصول بود.

ری دالیو-  کمک به مک دونالدز

دالیو همچنین به یک تولید‌کننده مرغ توصیه‌هایی داشته است؛ او با تمرکز بر مرغ به‌عنوان یک ماشین ساده بر اساس خوراک مورد نیاز، به یک تولیدکننده مرغ کمک کرد تا از ذرت و سویا برای ثابت ماندن و به‌صرفه بودن هزینه‌های خود استفاده کند که به آن اجازه داد قیمت ثابت و مطلوبی را به مک دونالد ارائه دهد و امکان راه‌اندازی نیش را فراهم کرد. محصولی معروف در سطح جهانی که امروزه در سراسر جهان شناخته شده است.

در طول سالهای رشد و پیشرفت بریج واتر، دالیو به‌عنوان مدیر اجرایی (مدیرعامل)، مدیر ارشد سرمایه‌گذاری (CIO) و رئیس هیئت مدیره شرکت خدمت کرد. با این حال، او در سال‌های اخیر از این سمت کناره‌گیری کرده و مسئولیت‌های بیشتری را به همکاران و شرکای خود واگذار کرده است. در سپتامبر 2022، دالیو سمت خود را از نقش‌های رهبری رسمی‌تر به پایان رساند اما او به‌عنوان مربی و آموزنده برای مدیران ارشد شرکت بریج‌واتر و دیگر مدیران دسته بالا، عضوی از هیئت عامل و سرمایه‌گذار ارشد به فعالیت حرفه‌ای خود ادامه خواهد داد.

ری دالیو
طبق فهرست میلیاردرهای جهان فوربس، دارایی خالص ری دالیو تا اکتبر 2022.8

اصول ری دالیو

دالیو کسب و کار خود را بر اساس یک سری اصولی که یادداشت کرده است انجام می‌دهد و معتقد است که همه باید این اصول را یادداشت کنند و در فرآیندهای تصمیم‌گیری خود از آنها استفاده کنند. شناخت روابط علت و معلول زیربنای واقعیت‌های پیچیده، کلید موفقیت در هر کاری است و باز کردن این روابط موثرترین راه برای هدایت تصمیمات معاملاتی و سرمایه‌گذاری است. به‌طور خاص، دالیو موفقیت بریج واتر را به پای‌بندی وی به اصول زیر نسبت می‌دهد:

  • یادگیری مداوم از درس‌ها وتجربه‌های زندگی، سازگاری با واقعیت‌های جدید و افزایش ظرفیت مدیریت در واقعیت بسیار مهم است.
  • جهان و بازارها مانند یک ماشین کار می‌کنند، حتی با پیچیده‌ترین واقعیت‌های ناشی از روابط علت و معلول.
  • تاریخ تمایل به تکرار خود دارد. اگرچه ممکن است تغییراتی در تکرار وجود داشته باشد، اما مطالعه دقیق روابط علت و معلول زیربنای پدیده‌های گذشته، امکان درک فرآیندهای جاری و توسعه استراتژی‌هایی برای پاسخ به آنها را فراهم می‌کند.
  • موفقیت در گرو اتخاذ اصول مشخص، تست کردن آن و پای‌بندی به آنهاست.
  • همکاری با دیگران و ایجاد یک فرهنگ گروهی مثبت، کلید دیگری برای دستیابی به اهداف است.
  • مقابله با شکاف‌های دانش حتی مهم‌تر از استفاده از خود دانش است.
ری دالیو
ری دالیو معتقد است که همه باید اصولش را یادداشت کنند و در فرآیندهای تصمیم‌گیری خود از آنها استفاده کنند.

ری دالیو معتقد است که نوشتن موارد و یادداشت برداری از اتفاقات راهی برای اطمینان از تجزیه و تحلیل کامل و اصولی است. از اوایل تاریخ تاسیس بریج واتر، دالیو شروع به اشتراک گذاشتن ایده‌های خود با مشتریان در نشریه‌ای به نام مشاهدات روزانه بریج واتر کرد. او همچنین در سال 2017 کتابی با عنوان: اصول زندگی و کار منتشر کرد که در آن به جزئیات فلسفه خود پرداخت. او همچنین به‌طور مرتب ویدیوهایی را در یک کانال YouTube خود به اشتراک می‌گذارد.

فراتر از این اصول بیان شده، شایان ذکر است که چند ایده دیگر که در فلسفه دالیو و موفقیت بریج واتر مهم هستند، در ادامه مقاله ذکر می‌شود. این شرکت بر اساس مفهوم “شایسته سالاری ایده” فعالیت می‌کند. به عبارت دیگر، بهترین ایده‌ها، بدون توجه به اینکه از کجا و در کدام سلسله مراتب کارکنان آمده‌اند، پیروز می‌شوند. در حالی که همه حق دارند در گفتگو شرکت کنند، شایسته سالاری ایده، معمولا به نظرات افرادی که تخصص بیشتری در موضوع مورد نظر دارند، اهمیت بیشتری می‌دهد.

مفهوم مهم دیگر برای فلسفه دالیو و فرهنگ بریج واتر، ایده «شفافیت رادیکال» است. این موارد شامل ضبط و در دسترس قرار دادن تمام جلسات و مصاحبه‌های درون شرکت، محدود کردن پتانسیل سیاست‌های اداری برای تبدیل شدن به خصومت ناگفته، اختلاف نظرهای پنهان و برنامه‌های متضاد است. از نظر دالیو، این شفافیت رادیکال، باعث می‌شود محیطی از صداقت رادیکال، به‌صورت صراحت و صداقت به‌عنوان عناصر کلیدی در موفقیت یک تیم ایجاد شود.

آنچه در زندگی‌نامه ری دالیو خواندیم

ری دالیو یک سرمایه‌گذار معروف و بنیان‌گذار Bridgewater Associates است که نقشی اساسی در رشد و توسعه بزرگترین صندوق تامینی جهان داشت. اصول سرمایه‌گذاری او، که شامل تمرکز بر روابط علت و معلولی و تجزیه و تحلیل موارد گذشته است، تأثیر گسترده‌ای در دنیای مالی و حتی فراتر از دنیای مالی داشته است. او که در سال 2012 توسط مجله تایم به‌عنوان یکی از تأثیرگذارترین افراد جهان معرفی شد، او متعهد شده است که نیمی از ثروت خود را در طول زندگی خود به امور خیریه اهدا کند. ری دالیو یکی از 11 تا از بزرگترین سرمایه‌گذاران جهان است.

سوالات متداول

ری دالیو به چه دلیل معروف است؟

ری دالیو بیشتر به‌عنوان بنیان‌گذار Bridgewater Associates، که بزرگترین صندوق تامینی جهان است، شناخته می‌شود. دالیو این شرکت را در سال 1975 در آپارتمان خود تأسیس کرد و به‌عنوان مدیر اجرایی (مدیرعامل)، مدیر ارشد سرمایه گذاری (CIO) و رئیس هیئت مدیره فعالیت کرد.

صندوق تامینی چیست؟

صندوق تامینی نوعی سرمایه‌گذاری جایگزین است که توسط مدیران حرفه‌ای صندوق، مدیریت می‌شود که استراتژی‌های مختلفی را با هدف دست‌یابی به سود و بازدهی بالاتر از میانگین اتخاذ می‌کنند. صندوق‌های مدیریت ریسک به‌عنوان مشارکت محدود سرمایه‌گذاران خصوصی عمل می‌کنند و به دلیل سطوح ریسک درگیر، اغلب به حداقل سرمایه‌گذاری بالایی نیاز دارند که آنها را برای سرمایه‌گذاران معتبر ثروتمند مناسب‌تر می‌کند.

اصول ری دالیو چیست؟

اصول دالیو شامل تحلیل بازارها مانند ماشینی است که در آن واقعیت‌های پیچیده از روابط علت و معلول سرچشمه می‌گیرند. او معتقد است که مطالعه بسیاری از موارد در گذشته، زمینه را برای تفسیر شرایط فعلی و تصمیم‌گیری بهینه فراهم می‌کند. دالیو همچنین فرهنگ «شایسته‌سالاری ایده‌ها» را تشویق می‌کند که در آن شرکت بهترین ایده را بدون توجه به سلسله مراتب و «شفافیت رادیکال» اتخاذ می‌کند، که در آن همه جلسات برای اطمینان از روابط کاری باز و صادقانه ثبت می‌شوند.

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید(0نظر)

امتیاز شما:

از 5

( )

امتیازی ثبت نشده

نظر خود را بنویسید