مقالات فارکس

لایو ترید در فارکس: هر آنچه باید بدانید

مقالات فارکس

مطالعه در 16 دقیقه

شاید با شنیدن اصطلاح لایو ترید در فارکس (Forex Live Trading) اولین چیزی که به ذهن برسد لایو اینستاگرامی است که در آن یک تریدر، معاملات خود را به صورت آنلاین نمایش می‌دهد اما اشتباه نکنید لایو ترید در واقع نقطه مقابل پیپر تریدینگ (Paper Trading) یا معاملات دمو به شمار می‌رود.

 ما در این مقاله از ایران بروکر قصد داریم مفهوم «لایو ترید» در فارکس را به شما معرفی کنیم و تفاوت آن با پیپر تریدینگ را شرح دهیم. همچنین، به معرفی استراتژی‌های لایو ترید خواهیم پرداخت، مشخصات لازم در نرم‌افزارهای معاملاتی را عنوان می‌کنیم و به مرورِ پیش‌نیازهای لایو تریدینگ می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

لایو ترید در فارکس چیست؟

لایو ترید در فارکس نقطه مقابل معاملات دمو است. در معاملات دمو، کاربر در یک محیط شبیه‌سازی‌شده بازار را مشاهده کرده و با دارایی غیرواقعی به ایجاد و تمرین استراتژی معاملاتی خود می‌پردازد. اما در لایو تریدینگ شما از دارایی واقعی در بازار واقعی استفاده می‌کنید و سود و زیان شما کاملا واقعی است یعنی با سود کردن دارایی شما افزایش یافته و با ضرر کردن از مقدار آن کاسته می‌شود.

به طور خلاصه، لایو ترید در فارکس شامل خرید و فروش فعال نمادهای مالی در بازارهای لحظه‌ای فارکس برای شکار نوسان‌های قیمت و سود بردن از این راه است. تریدرها برای انجام چنین معامله‌ای باید بر اساس شرایط فعلی بازار، نظارت بر داده‌های لحظه‌ای و تجزیه و تحلیل نمودارها دست به تصمیم‌گیری بزنند.

تفاوت لایو ترید در فارکس با پیپر تریدینگ

تریدر در این نوع معامله باید دانش، مهارت و تحلیل منظمی را به منظور ایجاد استراتژی‌های پربازده معاملاتی به کار بگیرد. با اینکه معاملات لایو فرصت‌های سودآور خوبی برای معامله‌گران به همراه دارند، اما باید با مدیریت ریسک موثر و آمادگی مناسب به سراغ آن بروند.

تفاوت لایو ترید با پیپر تریدینگ یا معاملات دمو

جدول زیر برخی از تفاوت‌های معاملات آزمایشی یا دمو با لایو ترید در فارکس را به طور خلاصه نمایش می‌دهد.

مشخصهپیپر تریدینگ یا معاملات دمولایو تریدینگ
ریسکدر پیپر تریدینگ شما با بودجه مجازی در محیط شبیه‌سازی شده ترید می‌کنید. هیچ ریسک واقعی در این نوع معامله وجود ندارد چون پول واقعی در آن استفاده نمی‌شود.در لایو تریدینگ شما از پول واقعی استفاده می‌کنید که ریسک مالی دارد. سود و زیان در این معامله عینی است و باید از ابزارهای مدیریت ریسک استفاده کنید.
عوامل احساسیاز آنجا که پول واقعی در معاملات دمو وجود ندارد، احساساتی مثل ترس و طمع تاثیری روی سرمایه‌گذاری ندارند. به این ترتیب، کاربر به تمرین مدیریت استراتژی و احساسات سرمایه‌گذاری خود می‌پردازد.احساسات انسانی نقش قابل‌توجهی در لایو تریدینگ دارند. ترس و طمع می‌تواند روی تصمیم‌گیری و عملکرد تریدر تاثیر بگذارد. مدیریت احساسات و حفظ انضباط معاملاتی برای معامله موفق در لایو تریدینگ ضروری است.
واقعیت بازارپیپرتریدینگ تلاش می‌کند تا شرایط واقعی بازار را شبیه‌سازی کند.لایو ترید در فارکس کاربر را در معرض شرایط واقعی بازار شامل قیمت لحظه‌ای، تاخیرهای اجرای سفارش و نوسان قیمت قرار می‌دهد.
یادگیری و توسعه مهارتپیپرتریدینگ محلی مناسب برای یادگیری افراد مبتدی و باتجربه است و به آن‌ها اجازه می‌دهد به تمرین و اصلاح استراتژی معاملاتی و آشنایی با ابزارها و پلتفرم‌های معاملاتی بپردازند.فرصت استفاده واقعی از دانش و مهارت را برای تریدر فراهم می‌کند.

استراتژی های لایو ترید در فارکس

استراتژی‌های لایو تریدینگ در فارکس، شامل رویکردها و تکنیک‌هایی می‌شود که تریدر برای اتخاذ تصمیمات آگاهانه و اجرای معامله در بازارهای لحظه‌ای به کار می‌گیرد. هدف این استراتژی‌ها شناسایی فرصت‌های معاملاتی و مدیریت ریسک موثر است. در ادامه برخی از استراتژی‌های لایو ترید در فارکس را معرفی کرده‌ایم:

استراتژی های لایو ترید در فارکس

معاملات روزانه (Day Trading)

هدف معامله‌گران روزانه، سود بردن از حرکات کوتاه‌مدت قیمت است، به طوری که ورود و خروج از معامله در یک روز انجام می‌شود. آن‌ها معمولا از تحلیل تکنیکال، الگوهای قیمتی، اندیکاتورها و روندهای کوتاه‌مدت برای اتخاذ تصمیمات سریع بهره می‌گیرند.  

سویینگ تریدینگ (Swing Trading)

معامله‌گران سویینگ یا نوسانگیری به دنبال شکار نوسان‌های میان‌مدت در یک روند قیمتی هستند. معاملات آن‌ها ممکن است چندین روز یا هفته به طول بینجامد. سویینگ تریدرها معمولا با ترکیب کردن تحلیل تکنیکال و فاندامنتال، نقاط ورود و خروج سودآور را شناسایی می‌کنند.

این مطلب را هم مطالعه کنید: سویینگ تریدینگ چیست؟

معاملات مومنتوم (Momentum Trading)

تریدرهای مومنتوم روی دارایی‌هایی تمرکز می‌کنند که دارای حجم معاملات بالا و حرکات قابل‌توجه قیمت باشند. هدف آن‌ها سوار شدن بر مومنتوم روند و ورود به معامله در زمانی است که قیمت با شیب زیادی در حال صعود یا سقوط است. تریدرهای مومنتوم اغلب از اندیکاتورهایی چون میانگین‌های متحرک (Moving Averages) و تحلیل حجم برای شناسایی فرصت‌های معاملاتی استفاده می‌کنند.

معاملات بریک اوت (Breakout Trading)

تریدرهای معاملات بریک‌اوت به دنبال یافتن نقاط شکست قابل‌توجه در بالای سطوح مقاومتی یا در پایین سطوح حمایت هستند. آن‌ها زمانی وارد معامله می‌شوند که قیمت به خارج از یک روند رنج تعریف‌شده راه پیدا می‌کند و انتظار می‌رود که قیمت به سمت سطوح شکسته، حرکت بیشتری داشته باشد. این معامله‌گران اغب با استفاده از اندیکاتورهایی چون بولینگر باندز (Bollinger Bands) یا سطوح حمایت / مقاومت به شناسایی نقاط بریک اوت مناسب می‌پردازند.

معاملات اسکالپ (Scalping)

اسکالپرها در طول روز چندین معامله را با هدف سود بردن از حرکات کوچک قیمت انجام می‌دهند. آن‌ها با ورود و خروج سریع از معاملات ظرف چند ثانیه یا دقیقه روی نوسانات و نقدینگی کوتاه‌مدت سرمایه‌گذاری می‌کنند. اسکالپرها برای کسب سود کم اما مکرر به اجرای سفارش با سرعت زیاد و اسپرد محدود متکی هستند.

پیش نیازهای لایو ترید در فارکس

لازم به ذکر است که هر یک از استراتژی‌های نامبرده ریسک‌ها و ضوابط خاص خود را دارند. تریدرها باید استراتژی‌های نامبرده را با استایل معاملاتی خود شخصی‌سازی کرده و پیش از استفاده، آن را در محیط‌های شبیه‌سازی شده تمرین کنند.

ویژگی های نرم افزار لایو ترید مناسب

چندین نرم‌افزار برای معاملات بازار فارکس وجود دارد که هر یک مشخصه‌ها و کارکردهای خاص خود را دارند. کاربران با به کار گرفتن این نرم‌افزارها می‌توانند به لایو ترید در فارکس بپردازند و معاملات خود را مدیریت کنند. اما ویژگی‌های یک نرم‌افزار مناسب برای لایو تریدینگ چیست؟ سعی کنید مشخصه‌های زیر در پلتفرم انتخابی شما وجود داشته باشد:

 • داده‌ها و نمودار لحظه‌ای: نرم‌افزار باید داده‌های جامع لحظه‌ای (شامل قیمت لحظه‌ای، داده‌های قبلی، اندیکاتورهای تکنیکال و ابزارهای ترسیمی) را در اختیار کاربر قرار دهد.
 • مدیریت ریسک: مدیریت ریسک به تریدرها کمک می‌کند تا عملکرد معاملاتی خود را ردیابی و تحلیل کنند. چنین مشخصه‌ای در ارزیابی خروجی ترید، شناسایی نقاط قوت و ضعف و بهبود کلی مدیریت ریسک کمک می‌کند.
 • بک تست: مشخصه بک تست گرفتن از استراتژی‌های معاملاتی به تریدر کمک می‌کند تا عملکرد استراتژی خود را روی داده‌های قبلی بازار امتحان کند و در صورت نیاز به اصلاح آن بپردازد.
 • الگوریتم‌های معاملاتی پیش‌ساخته: در نرم‌افزارهای معاملاتی، وجود یک کتابخانه از الگوریتم‌های معاملاتی، مزیت به شمار می‌رود. تریدر می‌تواند این الگوریتم‌ها را به تناسب نیاز خود شخصی‌سازی کند.
 • رابط کاربری مناسب: رابط کاربری کاربرپسند به شما اجازه می‌دهد به راحتی از مشخصه‌های مختلف پلتفرم استفاده کرده، معامله ایجاد کنید و به ابزارها دسترسی داشته باشید. به این ترتیب کاربر می‌تواند روی تحلیل بازار و اجرای معاملات تمرکز کند.
 • اسناد جامع: وجود راهنمای جامعی که نحوه کار، فرایند راه‌اندازی، نکات رفع مشکل و سوالات متداول را به وضوح شرح دهد الزامی است. این بخش به کاربر اجازه می‌دهد از مزایای نرم‌افزار نهایت استفاده را ببرد، مشکلات را حل کند و تجربه معاملاتی خوبی داشته باشد.
 • پشتیبانی توسط شرکت تولیدکننده: داشتن تیم پشتیبانی هم به کاربر کمک می‌کند تا به راحتی مشکلات را حل کرده و پاسخ سوال‌های خود را بیابد.

پیش نیازهای لایو ترید در فارکس

در این بخش شما را با پیش‌نیازهای لایو ترید در فارکس (از نظر وبلاگ کوانتینستی) آشنا می‌کنیم تا تجربه معاملاتی موفقی را شروع کنید.

اطلاع از پویایی بازار

داشتن درک مناسب از پویایی بازار، برای لایو تریدینگ ضروری است. این یعنی تریدر باید نسبت به عواملی که می‌تواند روی حرکات بازار تاثیر بگذارد (مانند عرضه وتقاضا، شاخص‌های اقتصادی، رویدادهای خبری و احساسات سرمایه‌گذاران) آگاهی داشته باشد.

تریدر با توجه به داده‌های اقتصادی، ترندها و احساسات بازار می‌تواند تصمیمات معاملاتی آگاهانه‌تری اتخاذ کند. بررسی اخبار روز حوزه مالی، بررسی نمودارها و دنبال کردن پویایی بازار به معلومات تریدر افزوده و به او کمک می‌کند تا فرصت‌های بالقوه بازار را شناسایی کرده و در طول لایو ترید در فارکس فعالیت‌های موثرتری داشته باشد.

مدیریت ریسک

آشنایی با مدیریت ریسک برای داشتن یک معامله لایو موفق، ضروری است. مدیریت ریسک مثل یک محافظ برای دارایی کاربر عمل می‌کند. استراتژی‌های ریسک منیجمنت (Risk Management) میزان ضرر را به حداقل رسانده و بخش اعظم سرمایه را حفظ می‌کند.

برای مثال، قرار دادن سفارش استاپ لاس (Stop-loss) ضرر حاصل از حرکت ناموافق قیمت در ترید را به حداقل می‌رساند و با کنترل اندازه معامله یا تنوع سبد معاملاتی می‌توان ریسک از دست دادن سرمایه را کاهش داد.

نحوه کار لایو ترید در فارکس

تمرین صحیح مدیریت ریسک به شما کمک می‌کند تا از ضررهای سنگین جلوگیری کرده و در تلاش‌های معاملاتی خود ثبات قدم داشته باشید. مدیریت ریسک مثل یک سیاست بیمه‌ای برای ترید به شمار می‌رود. حواستان باشد که هدف شما فقط سودآوری نیست بلکه مدیریت موثر ریسک را هم شامل می‌شود.

مهارت برنامه‌نویسی

داشتن مهارت برنامه‌نویسی به لایو ترید در فارکس کمک می‌کند. این مهارت به شما کمک می‌کند تا کارهای مختلف را خودکارسازی کنید، اندیکاتورهای سفارشی خودتان را بسازید و از استراتژی معاملات الگوریتمی بهره ببرید.

دانش برنامه‌نویسی به تریدر کمک می‌کند تا از پلتفرم‌های معاملاتی که از زبان‌های اسکریپت مثل پایتون پشتیبانی می‌کنند، برای الگوریتم‌های معاملاتی خود استفاده کند. این مهارت، دری به دنیایی از احتمالات (که برای بک‌تست گرفتن از استراتژی‌ها و اجرای معاملات دقیق کاربرد دارد) را به روی تریدر باز می‌کند.

حتی دانش ابتدایی در کدنویسی به شما این فرصت را می‌دهد تا در دنیای پویای لایو ترید در فارکس عملکرد بهتری داشته باشید. بنابراین، برای بهبود قابلیت‌های معاملاتی خود و پیدا کردن فرصت‌های جدید در بازار بهتر است برنامه‌نویسی یاد بگیرید.

انضباط و اختصاص زمان به یادگیری

داشتن دیسیپلین احساسی و تلاش برای یادگیری، یکی از پیش‌نیازهای ضروری لایو ترید در فارکس است. احساسات می‌تواند به قضاوت‌های اشتباه و تصمیمات مخرب بینجامد.

تمرین انضباط احساسی به شما کمک می‌کند تا به برنامه معاملاتی خود تکیه کرده و از تصمیمات ناگهانی حاصل از ترس و طمع جلوگیری کنید. علاوه بر این، اختصاص زمان به یادگیری مداوم به شما کمک می‌کند تا مهارت‌های خود را بهبود داده و با تغییرات بازار سازگار شوید. باید یک دانش‌آموز مادام‌العمر در بازار باشید. این دو مشخصه در کنار هم به تریدر کمک می‌کند تا در بلندمدت به موفقیت برسد.

مهارت‌های جستجو و تحلیل

مهارت جست‌وجو و تحلیل به مثل داشتن قطب‌نما در دل طبیعت است. این امر به گرداوری و تحلیل اطلاعات و اتخاذ تصمیمات آگاهانه کمک می‌کند. مهارت‌های تحقیقاتی به تریدر کمک می‌کند تا با دنبال کردن اخبار بازار، داده‌های اقتصادی و گزارش‌های شرکت‌ها، اطلاعات به‌روز در دست داشته باشند.

مهارت تحلیلی به شما کمک می‌کند تا اطلاعات به‌دست‌آمده را تفسیر کرده، روندها را شناسایی کنید و فرصت‌های بالقوه معاملاتی را بیابید. ترکیب این مهارت‌ها، بینش ارزشمندی در مورد بازار در اختیار تریدر قرار داده و به او کمک می‌کند تا پیش‌بینی دقیق‌تری از حرکات بازار داشته باشد. بنابراین، مهارت‌های تحقیق و تحلیل به مسیریابی شما در دنیای پیچیده بازارهای مالی کمک می‌کند.

استراتژی معاملاتی

استراتژی معاملاتی یک برنامه تعریف‌شده است که رویکرد شما برای تصمیم‌گیری در بازار را مشخص می‌کند. استراتژی شما می‌تواند بر مبنای تحلیل تکنیکال، فاندامنتال یا ترکیبی از هر دو باشد.

استراتژی معاملاتی به شما کمک می‌کند تا نقاط ورود و خروج معامله را شناسایی کرده، ریسک را مدیریت کرده و سودآوری را به حداکثر برسانید. یک استراتژی مناسب لایو ترید در فارکس، ساختار و ضوابطی را فراهم می‌آورد و همچون یک راهنما باعث می‌شود برای کاهش دخالت احساسات، اعمالتان را کنترل کنید. بنابراین، روی ایجاد و تکامل یک استراتژی معاملاتی قابل‌اعتماد و مطابق با اهداف معاملاتی خود وقت صرف کنید.

اطلاع از قانون و شرایط رگولاتوری

اطلاع از قانون و جنبه‌های رگولاتوری معاملات مثل دانستن قوانین بازی است. با دانستن قوانین حاکم بر بازارهای مالی، در باز کردن حساب، شرایط احراز هویت، پیروی از تعهدات ارائه گزارش و دستورالعمل‌های مربوط به مبارزه با پولشویی به مشکل نخواهید خورد.

ویژگی های نرم افزار مناسب برای لایو ترید در فارکس

با اطلاع از چارچوب قانونی و نظارتی، می‌توانید با اطمینان از عملکرد قانونی خود معامله کنید. بنابراین، برای آشنایی با قوانین و مقررات مربوط به لایو ترید در فارکس وقت بگذارید. این اطلاعات پایه‌های یک تجربه معاملاتی موفق را تضمین می‌کند.

پیپر تریدینگ یا معامله آزمایشی

پیپر تریدینگ، نوعی تمرین معامله بدون ریسک از دست دادن سرمایه است. به این ترتیب، در یک محیط شبیه‌سازی، نحوه معامله در بازار واقعی را تمرین می‌کنید. در این محیط آزمایشی با پول غیرواقعی می‌توانید استراتژی خود را امتحان کرده، تجارب ارزشمندی را به دست بیاورید و به ارزیابی طرح معاملاتی خود بپردازید.

استفاده از معاملات دمو، محیط امنی را برای اشتباه کردن و درس گرفتن از آن (بدون عواقب مالی) فراهم می‌کند. قبل از ورود به لایو ترید در فارکس حتما از پیپر تریدینگ به عنوان زمین تمرین برای تقویت مهارت‌های خود کمک بگیرید. در این محیط می‌توانید اعتمادبه‌نفس پیدا کرده و معایب استراتژی خود را اصلاح کنید.

بررسی و پیگیری اخبار

دسترسی داشتن به اخبار زنده به شما کمک می‌کند تا به اطلاعات لحظه‌ای درباره رویدادهای موثر بر بازار، انتشار داده‌های اقتصادی و اخبار لحظه‌ای مهم مسلط باشید. در نتیجه، می‌توانید تصمیمات معاملاتی آگاهانه گرفته و نسبت به تحولات بازار به سرعت واکنش نشان دهید.

دسترسی به یک منبع خبری لحظه‌ای و قابل‌اعتماد برای پیشگام بودن در بازار ضروری است. بنابراین، این ابزار ارزشمند را در زرادخانه معاملاتی خود بگنجانید تا با اطلاعات به‌روز به سرمایه‌گذاری مشغول شده و فرصت‌های جدید را غنیمت بشمارید.

شناخت اندیکاتورهای تکنیکال

شناخت اندیکاتورهای تکنیکال لایو ترید در فارکس مثل داشتن یک جعبه‌ابزار برای رمزگشایی زبان بازار است. اندیکاتورهای تکنیکال (مثل میانگین متحرک، مکدی یا RSI) با استفاده از محاسبات عددی روی قیمت بازار کار می‌کنند. این ابزارها به شما کمک می‌کنند تا روندهای بازار، نقاط ورود و خروج بالقوه و مومنتوم بازار را تشخیص دهید.

شناخت این اندیکاتورها به تفسیر موثر نمودار قیمت و اتخاذ تصمیمات آگاهانه برای لایو ترید در فارکس کمک می‌کند و حکم یک راهنما را دارد که از آن طریق می‌توانید به تحلیل پیچیدگی‌های بازار بپردازید. بنابراین، برای یادگیری اندیکاتورها و نحوه کار آن‌ها وقت صرف کنید.

نحوه کار لایو ترید در فارکس

مراحل کار لایو ترید در فارکس در ادامه به اختصار توضیح داده شده است:

 • انتخاب یک سبک معاملاتی: یک سبک متناسب با شخصیت، زمان و تحمل ریسک خود انتخاب کنید. سبک شما با توجه به شخصیت‌‌تان می‌تواند معاملات روزانه، سویینگ تریدینگ، اسکالپ یا معاملات اهرمی باشد.
 • باز کردن حساب معاملاتی: یک بروکر معتبر و دارای رابط کاربری مناسب را انتخاب کرده، یک حساب کاربری باز کنید و مبلغ مورد نظر برای معاملاتتان را در آن واریز کنید.
 • توسعه یک برنامه معاملاتی: یک برنامه معاملاتی برای خودتان تعریف کنید که اهداف، تحمل ریسک، بازارهای ترجیحی، استراتژی ورود و خروج و قواعد مدیریت ریسک را پوشش دهد. این برنامه به شما کمک میکند تا نظم و مداومت داشته باشید.
 • استفاده از معاملات آزمایشی: با استفاده از پلتفرم‌های شبیه‌سازی شده استراتژی خود را بدون استفاده از پول واقعی تمرین کنید. با این کار تجربه کسب می‌کنید، رویکردتان را امتحان می‌کنید و میزان موثر بودن برنامه خود را می‌سنجید.
 • تحلیل بازار: به کمک تکنیک‌های تحلیل تکنیکال و فاندامنتال فرصت‌های معاملاتی را شناسایی کنید. شاخص‌های اقتصاد، اخبار، ترندهای بازار و الگوهای قیمت را هم مورد تحلیل قرار دهید.
 • اجرای معامله و لایو ترید در فارکس: پس از شناسایی فرصت متناسب با استراتژی خود، معامله را در پلتفرم منتخب‌تان اجرا کنید. در این مرحله شما اعتمادبه‌نفس کافی برای لایو ترید در فارکس با پول واقعی را دارید. طبق تحلیل خود یک سفارش با مقدار مورد نظرتان باز کنید.
 • نظارت و مدیریت معامله: حواستان به معامله بازی که دارید باشد. شرایط بازار را بررسی کنید و در صورت نیاز تنظیمات لازم را لحاظ کنید. استراتژی‌های مدیریت ریسک مثل سیو سود و استاپ لاس را برای محافظت از سرمایه خود فراموش نکنید.

سخن پایانی

شروع لایو ترید در فارکس در عین هیجان‌انگیز بودن، چالش‌برانگیز هم هست. معاملات لایو در فارکس با سرمایه واقعی شما سروکار دارد و تریدرها برای کسب بیشترین سود و متحمل شدن کمترین خسارت باید پیش‌نیازهای عنوان شده در این مقاله را جدی شمرده و فراهم کنند تا تجربه معاملاتی موفقی داشته باشند. از همراهی شما سپاس‌گزاریم.

سوالات متداول درباره لایو ترید در فارکس

لایو ترید در فارکس چیست؟

لایو ترید در فارکس نقطه مقابل معاملات آزمایشی یا دمو است. در واقع وقتی کاربر در بازار واقعی فارکس، با پول واقعی به ترید مشغول می‌شود به لایو ترید در فارکس پرداخته است.

پیش نیازهای لایو ترید در فارکس چیست؟

اطلاع از پویایی بازار، داشتن استراتژی معاملاتی، مدیریت ریسک، اطلاع از قوانین پلتفرم معاملاتی، داشتن مهارت برنامه‌نویسی، انجام معاملات آزمایشی، مدیریت احساسات و اختصاص زمان به یادگیری، دسترسی و پیگیری اخبار، داشتن مهارت‌های تحقیق و تحلیل و شناخت اندیکاتورهای تکنیکال از جمله پیش‌نیازهای لایو ترید در فارکس هستند.

سبک‌های معاملاتی لایو ترید در فارکس شامل چه مواردی است؟

کاربران لایو ترید در فارکس می‌توانند با توجه به شخصیت، اهداف مالی و تحمل ریسک خود یکی از سبک‌های معامله روزانه، سویینگ تریدینگ، معامله مومنتوم، معامله اسکالپ و بریک‌اوت و غیره را استفاده کنند.

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید(0نظر)

امتیاز شما:

از 5

( )

امتیازی ثبت نشده

نظر خود را بنویسید