تحلیل بیت کوین

پیش بینی قیمت بیت کوین و بررسی چارت BTC در پی اتفاقات اخیر

تحلیل بیت کوین

مطالعه در 10 دقیقه

در دو ماه گذشته بیت کوین دستخوش اتفاقات مثبت و منفی زیادی شده است. از دعاوی SEC علیه بزرگترین صرافی‌های جهان و آمریکا، یعنی بایننس و کوین‌بیس تا ثبت ETF بیت کوین توسط بزرگترین شرکت سرمایه‌گذاری، یعنی بلک راک. همین عوامل باعث به وجود آمدن نوسانات بالایی در چارت قیمتی بیت کوین شد و این ارز دیجیتال در مدت زمان کوتاهی هم خریداران و هم فروشندگان را شگفت زده کرد. در این یادداشت، تحلیلی به‌روز ارائه می‌دهیم تا شرایط کنونی بازار بیت کوین را روشن کنیم و به سرمایه‌گذاران یک فرصت جدید برای باز کردن معامله نشان دهیم. اگر شما هم به دنبال پیش بینی قیمت بیت کوین هستید پیشنهاد می‌کنم تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید. توجه داشته باشید این مطلب ترجمه‌ای از این منبع است.

اتفاقات اخیر بازار بیت کوین

ریزشی که در ماه گذشته در قیمت بیت کوین اتفاق افتاد را بخاطر تشدید نظارت بر صرافی‌های ارز دیجیتال دانسته‌اند. دعاوی کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) علیه بایننس و کوین بیس، دو پلتفرم مهم در معامله ارز دیجیتال، حس ناامنی را به این بازار تزریق کرده بود. اتهاماتی مانند دستکاری بازار و فروش غیرمجاز اوراق بهادار اطمینان سرمایه‌گذاران را متزلزل کرده بود و این دغدغه را ایجاد کرد که نکند این اقدامات قانونی روی جریان سرمایه در این بخش تاثیر بگذارد. هرچند که ظاهرا این دعاوی خاص کاری با بیت کوین و اتریوم ندارد اما این واقعیت را نمی‌توان نادیده گرفت که بررسی نظارتی بر فضای کریپتو قرار است تشدید شود.

ماهیت ذاتی بازار کریپتو نیز نقش مهمی در این روند نزولی مستمر دارد. ارزهای دیجیتال برخلاف بازارهای سنتی سهام، به صورت شبانه‌روزی معامله می‌‌شوند که باعث نوسانات بیشتری می‌شود علی الخصوص در تعطیلات آخر هفته که نقدینگی عموما ضعیف است. این نوسانات شدید اغلب معامله‌گران را ترغیب می‌کند که با اهرم پوزیشن بگیرند و این کار باعث نوسانات قابل توجه در روند قیمت می‌شود. علاوه بر این، هنگامی که این دعاوی برای اولین بار اعلام شدند، بیت کوین علیرغم شیب اولیه تا حدود زیادی انعطاف نشان داد. اما اکنون به نظر می‌رسد سرمایه‌گذاران درحال ارزیابی مجدد این ریسک هستند و تهدیدهای نظارتی را در مدل‌های ارزشگذاری خود لحاظ کرده‌اند که به نوبه خود فشار نزولی بیشتری بر قیمت بیت کوین تحمیل کرده است. 

همانطور که در شکل زیر نشان داده شده است، کاهش میانگین کارمزد تراکنش‌های بیت‌کوین نشانگر موقعیتی جذاب برای تراکنش روی این شبکه است. کارمزدهای بالای تراکنش انتقادی همیشگی از بیتکوین بوده است که به‌طور بالقوه کاربرد آن را برای تراکنش‌های خرد یا معاملات روزانه محدود می‌کرد. هنگامی که کارمزد تراکنش‌ها در سال 2023 به اوج خودشان برسد انجام تراکنش‌ها به ویژه تراکنش‌های خرد برای کاربران پرهزینه خواهد بود. اکنون که کارمزدها پایین‌تر است، باعث شده که بیت کوین برای کاربردهای عادی بسیار قابل دسترس و کاربردی‌تر شود که این امر منجر به افزایش نرخ پذیرش می‌شود. اما شاید این روند حاکی از  کاهش ازدحام شبکه باشد که نشانگر تقاضای کمتر است.

از سوی دیگر، کاهش میانگین تعداد تراکنش‌ها در هر بلوک ممکن است نشان دهنده کاهش حجم تراکنش‌ها در شبکه بیتکوین باشد. این سقوط می‌تواند ناشی از عوامل گوناگونی باشد از جمله تغییر جهت احتمالی کاربران به سمت ارزهای دیجیتال جایگزین که کارمزد پایین‌تری دارند و یا زمان تراکنش‌شان سریع‌تر است. همچنین این کاهش شاید واکنشی به کارمزدهای پایین‌ تراکنش باشد زیرا کاهش در درآمد کارمزد می‌تواند ماینرها را از پردازش تراکنش‌ها دلسرد کند و به موجب آن ظرفیت شبکه کاهش یابد. به هرحال این وضعیت صرفا می‌تواند یک عادی‌سازی باشد که پس از دوره‌ای غیرعادی با فعالیت بالا رخ می‌دهد. نوسانات بیت کوین به فعل و انفعال عوامل متعدد از جمله روندها و رشد بازارهای گسترده‌تر بستگی دارد.

cI53mZo3vj6Q32h3A1doPH87 MdFOWd2AOA NfbHFB0GWpvR37IoFXOpvIu1DbfDPYmZbryYgx PemIWJ2zM5QiTN3bK6hejZ01DnOoHgftD4AXnvZcFtipTDPsg8APp59HdoTIrBwT bMn

مبارزه بیت کوین با فشار ادامه دار نزولی

همانطور که مشاهده می‌کنید بیتکوین همچنان با فشار بازار نزولی دست به گریبان است. همانطور که پیش بینی شده ارزهای دیجیتال بخاطر شیوع فزاینده شاخص‌های نزولی قوی درگیر روند نزولی هستند. با نگاهی به چارت هفتگی بیت کوین می‌توان دریافت که قیمت مطابق با الگوی کنج پهن شونده متقارن نزولی است. همانطور که با فلش قرمز در شکل زیر نشان داده شده است تارگت احتمالی این نزول خط روند پایینی کنج پهن شونده متقارن است.

این نگاه نزولی با سقف دوقلویی که در قیمت‌های 64.9 و  69.0  هزار دلار تشکیل شده‌اند، تایید بیشتری می‌گیرد. گردن این سقف دوقلو در قیمت 29 هزار دلار شکسته شده است و آزمایش مجدد مقاومت در 31 هزار دلار به دنبال آن رخ داده است. استمرار سراشیبی قیمت را می‌توان به تست دقیق قیمت در گردن سقف دوقلو، همانطور که در شکل زیر نشان داده شده، منتسب کرد.

پیش بینی قیمت بیت کوین

اگر بخواهیم تصویری دقیق‌تر از روندهای قیمت بیت کوین به دست آوریم، نمای لگاریتمی چارت قیمت نشان می‌دهد که نزول اخیر قیمت از 31 هزار دلار ناشی از مقاومت قوی در گردن الگو است و انتظار می‌رود که قیمت به روند نزولی خود ادامه دهد. یکی از موانع محتمل بر سر راه این نزول، حمایت خط میانی شاخص قدرت نسبی (RSI)  است. اگر کندل هفتگی زیر 24 هزار دلار بسته شود نشانگر شکست حمایت خط میانی RSI خواهد بود که این یعنی کاهش بیشتر قیمت.

پیش بینی قیمت بیت کوین

مقاومت جانانه

بیت کوین و اتریوم مقاومت سرسختانه‌ای دربرابر شوک اولیه دعاوی SEC نشان دادند که حاکی از توان ذاتی بازارهای ارز دیجیتال در جذب شوک و بازیابی از آن است. این مقاومت می‌تواند شرایط را برای بازگشت قیمت در آینده آماده کند. کاهش اخیر در کارمزد تراکنش‌های بیتکوین این احتمال را قوی‌تر کرده است و باعث شده که بازار برای معاملات روزانه کاربردی‌تر شود و بتواند نرخ‌های پذیرش بالاتری را رقم بزند. همچنین وقتی افراد بیشتری به سمت بیتکوین بیایند تقاضا را بالا می‌برند و احتمالا منجر به رشد ارزش آن می‌شود.

جالب است بدانیم که با اینکه ویژگی معامله بی‌وقفه ارزهای دیجیتال بصورت شبانه روزی در تمام هفته که اغلب با افزایش نوسانات همراه می‌شود و ریسک قابل توجهی دارد می‌تواند بطور بالقوه به نفع بیتکوین باشد. با داشتن کاتالیزورهای خاص موثر مانند پیشرفت‌های نظارتی مطلوب یا رشد اساسی در پذیرش، این نوسانات قوی می‌توانند رشد قیمت بیت کوین را سرعت بخشند.

بعلاوه، کاهش اخیر در میانگین تعداد تراکنش‌ها در هر بلوک ممکن است صرفاً نشان دهنده بازگشت به حالت عادی پس از یک دوره فعالیت ‏شدید باشد. این عادی‌سازی می‌تواند بازار را با ثبات کند و زمینه را برای سیر صعودی قیمت فراهم کند.

بلک راک وارد می‌شود

بازار ارز دیجیتال دوره‌ای پرفراز و نشیب را پشت سر گذاشته است که ناشی از اقدامات نظارتی و منافع سازمانی است. در 6 ژوئن، SEC شکایتی علیه بایننس و کوین بیس به دلیل فعالیت اوراق بهادار ثبت نشده تنظیم کرد. این موضوع منجر به فروش بیت کوین شد و بر آلتکوین های ذکر شده در دادخواست SEC تأثیر هولناکی گذاشت. عدم قطعیت نظارتی مشهود بود، اما در میان این هرج و مرج، بلک راک برای ETF بیت کوین خود در 16 ژوئن درخواست داد و به دلیل سابقه تأیید موفقیت‌آمیز ETFهای گذشته، خوش‌بینی در میان جامعه ارز دیجیتال گسترش پیدا کرد. به نظر می‌رسید که این حرکت نشانه‌ای مثبت برای سرمایه‌گذاران نهادی باشد، همانطور که با تشکیل یک صرافی نهادی رمزارز به نام EDX Markets، با بازیگران برجسته‌ای مانند چارلز شواب و سیتادل سکیوریتیز، آتش صعودی شعله‌ور شد.

X aVL1Qxwnpv8RUOyql34wmU4BdMt5gUoTfDxA4 lTs4Ne36vdEYQqMtIkH68lBqrSTAHCaYg8G7EoRtbVpsKsOKW11ifpqVc8R otV7wNeXRY0kJiwjr gXrpTU1mmqW4DUCesBzzb7YMUCniR jig

چشم انداز بیت کوین

چشم انداز بیت کوین شاهد تغییر قابل توجهی بوده است که احتمالاً تحت تأثیر معرفی ETF بلک راک قرار گرفته است. جالب اینجاست که این تغییر تنها 10 روز پس از اقدامات SEC علیه بزرگترین صرافی‌های ارزهای دیجیتال در سطح جهان (بایننس) رخ داد. در عرض یک هفته، احساسات از ناامیدی کامل به امید و سرخوشی تبدیل شد و با اصول نظریه موج الیوت هماهنگ شد. موج 2 نشان دهنده ترس و ناامیدی شدید است، در حالی که موج 3، در جهت بالا، ناشی از سرخوشی و افزایش انتظارات است. اکنون، بیایید نمودار بیت کوین را با هم مرور کنیم:

4YV9BW8HyplvWp1zRE4 tht3tnTYRodk6SHg

طبق تعداد موج الیوت، فروش اخیر یک موج 2 در داخل یک موج دایره‌ای بزرگتر 3 بود. تاکنون، این دقیقاً همانطور که از دیدگاه تکنیکال انتظار می رود انجام شده است.

بیت کوین دقیقاً در 50% اصلاح موج 1 پایین آمد که از 19.5 هزار دلار به 31 هزار دلار افزایش یافت. این سطح همچنین به‌طور اتفاقی خط گردن سر و شانه‌های معکوس بزرگ‌تری است که در حال تشکیل آن‌ها بوده‌ایم و این نیز انتهای کانال نزولی است که ما در بیت کوین شکل داده‌ایم (خطوط آبی). جای تعجب نیست که وقتی از کانال خارج شدیم، بیت کوین جهش کرد.

خب حالا چه انتظاری داریم؟ نمودار بالا مسیری را نشان می‌دهد که انتظار داریم با نزدیک شدن به هاوینگ بعدی، که در حدود مارس 2024 است، ببینم. 

این بار، من معتقدم که می‌توانیم سود بیت کوین را قبل از هاوینگ کامل ببینیم، و حتی به قله‌های جدید برسیم.

بررسی دامیننس بیت کوین

نمودار پایین درصدی از بازار کریپتو تحت سلطه بیت کوین را نشان می‌دهد. همانطور که می‌بینیم، با آخرین رالی، ما از محدوده 2 ساله خارج شده‌ایم و همچنین از کانال صعودی که با رنگ آبی نشان داده شده است، خارج شده‌ایم. از دیدگاه تکنیکال، به نظر می‌رسد که قیمت بیتکوین قصد دارد بسیار بالاتر رفته و به محدوده 60 درصد برگردد.

jYNvWNioMbK18CC6VzpUPpqBnrAEhYzw93niUF3QgBpxvEERE1BAcGxR6GBjfNwiJIFV2fCDS2wewk c C2wq1M3doPv1CNMpW5CF8eSHcwDq7dqL7Sybo

از منظر بنیادی، این حرکت می‌تواند منطقی باشد. به نظر می‌رسد که علاقه سازمانی جدید تاکنون به بیت کوین و برخی از کوین‌های اصلی دیگر محدود شده است. بلک راک یک ETF بیت کوین صادر کرده است. نه یک ETF کریپتو، و به نظر می‌رسد صرافی جدید وال استریت EDX به بیت کوین (BTC)، اتریوم (ETH)، لایت کوین (LTC) و بیت کوین کش (BCH) علاقه دارد و تنها از این‌ها پشتیبانی خواهد کرد.

آلت کوین‌ها در جریان فروش اخیر بیشترین آسیب را دیدند. آیا ممکن است با حرکت رو به جلو، این عملکرد ضعیف ادامه یابد؟

در حالی که در حال حاضر در دوران کووید نیستیم که پول پاشی رایگان در کار باشد که هر کوین در نتیجه این کار پامپ می‌شد، هنوز هم فکر می‌کنم فضایی برای موفقیت بیش از 1، 2 یا حتی 3 رمزارز وجود دارد. فناوری بلاک چین کاربردهای زیادی دارد و آلت کوین‌های زیادی وجود دارد که این فناوری را مورد استفاده قرار می‌دهد. 

پیشنهاد می‌کنیم پورتفولیوی کریپتو خود را محدود به بیت کوین، اتریوم و بیش از 10 کوین با اعتبار بالا کنید.

سلب مسئولیت: این مطلب صرفا ترجمه‌ای از منبع ذکر شده است و ایران بروکر هیچ‌گونه پیشنهاد سرمایه‌گذاری ارائه نمی‌کند.

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید

امتیاز شما:

از 5

( )

امتیازی ثبت نشده

نظر خود را بنویسید