ارز دیجیتال

مالیات ارز دیجیتال | بهترین و بدترین کشورها برای مالیات رمز ارزها

ارز دیجیتال

مطالعه در 18 دقیقه

مالیات یک کابوس برای بسیاری از افراد است که امروزه پای آن به تریدرها و هولدرهای ارز دیجیتال نیز رسیده است. با پیچیده شدن مسائل مرتبط با رمزارزها و دیدگاه‌های مختلف از جانب حوزه‌های قضایی، مالیات ارز دیجیتال به یک نگرانی برای تریدرها و دارندگان رمز ارزها تبدیل شده است. اما کدام کشورها بهترین و بدترین برای مالیات ارزهای دیجیتال هستند؟

این مطلب توسط الیاس آهونن، کارشناس مالیاتی، برای بررسی بهترین و بدترین کشورهای جهان در رابطه با مالیات ارزهای دیجیتال است. همچنین آهونن در بررسی‌های خود قصد دارد رتبه ایالات‌متحده و بریتانیا در این بخش مشخص کند.

این مطلب برای اولین بار توسط ایران بروکر ترجمه می‌شود.

با توجه به اینکه ارزهای دیجیتال یک صنعت جهانی فراتر از مرزها هستند، مسائل مالیاتی مربوط به آن‌ها به‌مراتب پیچیده‌تر از دارایی‌های دیگر است. می‌توان گفت مالیات مربوط به کریپتو که شامل انواع مکانیسم‌های نوآورانه و محصولاتی خلاقانه است که مشابه آن در امور مالی سنتی وجود ندارد، برای قانون‌گذاران یک چالش به‌حساب می‌آید. با تمام این تفاسیر بازهم باید گفت که برخی از کشورها قوانین ساده‌تری نسبت به دیگر کشورها در ارتباط با کریپتو دارند.

جالب است بدانید: آمریکایی‌هایی که ارز دیجیتال هولد یا ترید می‌کنند، توسط سازمان امور مالیاتی بدون توجه به اینکه کجا هستند با استفاده از IRS دنبال می‌شوند.

توجه داشته باشید مطالب ارائه‌شده در این مطلب مشاوره حقوقی یا مالی نیست و فقط باید به‌عنوان نقطه شروعی برای تحقیق بیشتر در رابطه با مالیات ارز دیجیتال به آن نگاه شود.

پیش از اینکه به بررسی بهترین و بدترین کشورها برای مالیات ارز دیجیتال بپردازیم، باید در رابطه با تعریف درآمد و سود سرمایه باهم به یک اجماع برسیم.

مالیات بر درآمد در ارز دیجیتال چیست؟

به‌طورکلی مالیات بر درآمد به مواردی مانند دستمزد، سود سهام، بهره و حق امتیاز افراد از یک دارایی اعمال می‌شود. به بیانی دیگر مالیات بر درآمد نوعی مالیات است که دولت متناسب با درآمد اشخاص یا کسب‌وکارها دریافت می‌کند.

در رابطه با دارایی‌های دیجیتال مانند رمز ارزها، این مالیات شامل درآمدهای حاصل از استخراج، سهام، وام‌دهی و حتی ایردراپ می‌شود.

در بسیاری از حوزه‌های قضایی مالیات‌های مرتبط با دارایی‌های دیجیتال متناسب با ارزش روز بازار دریافت می‌شود و معمولاً هزینه‌های اولیه مانند هزینه برق مصرفی برای ماینینگ از دارایی کل کم می‌شود.

سود سرمایه چیست؟

به‌طورکلی سود سرمایه به سود حاصل از فروش دارایی‌هایی مانند سهام یا خانه گفته می‌شود. نحوه محاسبه سود سرمایه به این شکل است که معمولاً قیمت فروش منهای قیمت خرید می‌شود و عدد باقی‌مانده سود سرمایه خواهد بود. معمولاً سود سرمایه با نرخ کمتری نسبت به درآمد عادی مشمول مالیات می‌شود. فروش ارز دیجیتال و برخی دارایی‌های دیجیتال مانند NFT در محاسبه مالیات معمولاً سود سرمایه به‌حساب می‌آید.

کجا زندگی می‌کنید؟ میزان مالیات شما بستگی به کشور محل زندگیتان دارد.

در رابطه با این سؤال که “چقدر مالیات باید برای ارز دیجیتال پرداخت کنیم؟” مسئله اول این است که اصلاً نیاز به پرداخت مالیات دارید یا نه؟ بسیاری از کشورها مانند بحرین، باربادوس، جزایر کیمن، سنگاپور، سوئیس و امارات متحده عربی هیچ مالیاتی بر سود سرمایه ناشی از فروش سهام یا دارایی دیجیتال اعمال نمی‌کنند. برای بسیاری از مردم میزان مالیات ارز دیجیتال بستگی به محل زندگی آن‌ها دارد.

برای تعداد کمی از افرادی که در حوزه ارزهای دیجیتال کار می‌کنند این امکان وجود دارد که بتوانند کشور محل زندگی خود را تغییر دهند و به کشوری بروند که مالیات کمتری به آن‌ها اعمال می‌شود.

البته برای بسیاری از افرادی که در صنعت بلاکچین مشغول به کار هستند خرید استراتژیک دارایی از حوزه‌های قضایی مطلوب، کاری نسبتاً ساده است، چرا که ثروت آن‌ها به دلیل دیجیتال بودن معمولاً به یک دارایی فیزیکی یا مکان جغرافیایی وابسته نیست.

مالیات ارز دیجیتال | بهترین و بدترین کشورها برای مالیات رمز ارزها

ظاهراً مالیات ارز دیجیتال در رابطه با شهروندان امریکایی نسبت به کشورهای دیگر در وضعیت بدی قرار دارد. برخلاف دیگر کشورها، ایالات‌متحده علاوه بر اقامت، مالیات شهروندی نیز از افراد دریافت می‌کند. شهروندان امریکایی که در خارج از این کشور متولد شده‌اند و حتی یک‌بار پای خود را به ایالات‌متحده نگذاشته‌اند نیز باید این مالیات را پرداخت کنند.

البته باید گفت که شهروندان امریکایی یک گزینه برای فرار از مالیات دارند و آن‌هم مرتبط با ساکنان پورتوریکو است. یکی از شهروندان امریکایی-فرانسوی به نام هروه لارن که در این جزیره زندگی می‌کند، مدیرعامل شرکت Airvey.io است و به شرکت‌های وب 3 خدمات مشاوره‌ای ارائه می‌کند. هروه در این رابطه می‌گوید:

این جزیره بهترین محل اقامت مالیاتی برای امریکایی‌ها است، افراد می‌توانند با حفظ شهروندی خود از مزایای مالیاتی نیز بهره‌مند شوند.

پورتوریکو یک بهشت مالیاتی ارزهای دیجیتال برای شهروندان ایالات‌متحده است.

لارن در این رابطه توضیح می‌دهد که قانون مالیات پورتوریکو با نام قانون 60 در سال 2012 ایجاد شد که به شرکت‌هایی که در این جزیره مستقر هستند، این امکان را می‌دهد که 4 درصد مالیات پرداخت کنند که بسیار کمتر از مالیات بر درآمد در ایالات‌متحده است. علاوه بر این مالیات بر سود سرمایه در این جزیره 0% است.

او در ادامه می‌گوید:

این مشوق‌ها توسط دولت پورتوریکو برای ایجاد اشتغال و رشد در این جزیره با تمرکز بر زمینه‌های امیدوارکننده مانند صنعت بلاک چین ایجاد شده است.

لارن توضیح می‌دهد: به‌منظور نشان دادن اقامت مالیاتی، شهروندان ایالات‌متحده باید علاوه بر گذراندن شش ماه از سال در جزیره، آدرس اصلی، گواهینامه رانندگی و شناسه رأی‌دهندگان محلی را نیز داشته باشند.

وکیل شرکت Reed Smith LLP به نام سوهام پانچامیا که در دبی مشغول به فعالیت است بیان می‌کند که در آن سوی جهان، یعنی امارات متحده عربی یکی دیگر از حوزه‌های قضایی مناسب مالیاتی برای دارندگان ثروت‌های دیجیتال محیا شده است.

او می‌گوید:

ازآنجایی‌که کشورهای بیشتری شروع به تنظیم مقررات و مالیات بر ارزهای دیجیتال می‌کنند، سرمایه‌گذاران باید قوانین پیچیده مالیاتی را دنبال کنند و به‌طور بالقوه بدهی‌های مالیاتی بیشتری را متحمل می‌شوند. درعین‌حال دولت‌ها باید اطمینان حاصل کنند که سیاست‌ها به‌طور بی‌مورد پیچیده نباشند.

آیا مبادله ارز دیجیتال با ارز دیجیتال مشمول مالیات می‌شود؟

فیلیپ کرالیچکوویچ یکی از کارشناسان مالیات ارز دیجیتال در این رابطه می‌گوید:

به‌جز چند حوزه قضایی که بر ارزهای دیجیتال مالیات اعمال نمی‌کنند، مبادله ارز دیجیتال با ارز دیجیتال معمولاً مشمول مالیات می‌شود، البته برخی از کشورها مالیاتی بر آن اعمال نمی‌کنند.

او می‌گوید کشورهایی که مالیاتی بر مبادله ارز دیجیتال با ارز دیجیتال اعمال نمی‌کنند عبارت‌اند از فرانسه، اتریش، کرواسی، لهستان و کشور ایتالیا نیز از سال 2023 به این لیست اضافه شده است. در این کشورها تا زمانی که دارایی‌های دیجیتال شما در متاورس باقی بماند و با پول فیات مبادله نشود، هیچ مالیاتی به آن اعمال نمی‌شود.

فیلیپ می‌گوید این رفتار در حال افزایش است و در سراسر اتحادیه اروپا شاهد تلاش‌هایی برای اجرای این قانون هستیم، چرا که مالیات بر مبادله ارز دیجیتال با ارز دیجیتال باعث ایجاد مشکلات نقدینگی در این صنعت می‌شود.

قابل ذکر است، اکثر حوزه‌های قضایی اصلی مانند ایالات‌متحده و بریتانیا در حال حاضر معامله بیت کوین با اتر را یک رویداد مشمول مالیات می‌دانند. همان‌طور که اداره مالیات استرالیا بیان کرده، حتی کاری مانند تبدیل ETH به wETH نیز نوعی تجارت است که این موضوع باعث ایجاد بحث‌های قابل‌توجهی در این حوزه شد:

هنگامی‌که ETH خود را به WETH تبدیل می‌کنید، دارایی متفاوتی برای اهداف مالیات بر عایدی سرمایه (CGT) ایجاد کرده‌اید و هنگام تبدیل باید مالیات بر عایدی سرمایه را محاسبه کنید.

در بسیاری از حوزه‌های قضایی، می‌توان تفاوت‌هایی را در رفتارهای مالیاتی در رابطه با سود سرمایه کوتاه‌مدت و بلندمدت مشاهده کرد. به‌عنوان‌مثال در ایالات‌متحده، برای سود سرمایه بلندمدت تخفیف اعمال می‌شود، اما درصورتی‌که دارایی خود را قبل از 365 روز به فروش برسانید، مالیات درآمد معمولی به سود شما اعمال می‌شود. درواقع این امکان وجود دارد که در چنین شرایطی نرخ مؤثر مالیات تا دو برابر افزایش پیدا کند. البته در رابطه با کشورهای دیگر مانند کانادا سود مالیات سرمایه بلندمدت و کوتاه‌مدت یکسان است و در مورد همه آن‌ها نصف مالیات بر درآمد اعمال می‌شود.

قوانین مالیات ارز دیجیتال در اروپا

کرالیچکوویچ در ادامه می‌گوید:

«آلمان و کرواسی نیز بین سود کوتاه‌مدت و بلندمدت تفاوت قائل هستند. در آلمان پس از 12 ماه نگهداری یک دارایی مالیات آن 0 می‌شود و در رابطه با کرواسی این مدت‌زمان 24 ماه است. همچنین قابل‌توجه است که آلمان اجازه می‌دهد تا شهروندان 600 یورو سود کوتاه‌مدت معاف از مالیات در سال داشته باشند.

در کرواسی می‌توانید سود دریافتی از تجارت ارزهای دیجیتال را به استیبل کوین تبدیل کنید و دو سال منتظر بمانید تا مالیات متوجه دارایی‌های شما نشود.

می‌توان گفت کرواسی یکی از مکان‌های جغرافیایی مناسب برای معامله‌گران ارز دیجیتال است. حتی زمانی که قصد نداشته باشید از معافیت دو ساله نگهداری دارایی دیجیتال استفاده کنید، مالیات بر سود سرمایه دیجیتال شما متناسب با شهری که در آن زندگی می‌کنید تا 10 درصد متغیر است.

قوانین مالیات ارز دیجیتال در اروپا

برخی از کشورها در رابطه با مالیات ارز دیجیتال سختگیری بیشتری دارند. در کشور هند علاوه بر اینکه باید مالیات 30 درصدی را برای سود حاصل از تجارت ارز دیجیتال خود پرداخت کنید، 1 درصد کسر مالیات در مبدأ (TDS) نیز برای هر معامله شما اعمال می‌شود. این کشور ادعا کرده که این کار برای ردیابی وجوه است. صرافی‌های ارز دیجیتال معتقدند که سیاست‌های این‌چنینی می‌تواند به‌شدت بر تجارت در این صنعت تأثیر بگذارد.

در کشور اندونزی نیز یک مالیات بر ارزش‌افزوده مشابه 0.11٪ تا 0.22٪ روی همه تراکنش‌های مرتبط با ارز دیجیتال اعمال شده، که کرالیچکوویچ آن را به‌عنوان روشی برای دولت برای ردیابی تمام تراکنش‌های ارز دیجیتال می‌داند.

به گفته کرالیچکوویچ، دیدگاه کشور هند نسبت به ارزهای دیجیتال مشابه با بلیت‌های بخت‌آزمایی یا قمار است و اعتقاد دارد که زیان‌هایی که به دارایی‌های معامله‌گران اعمال می‌شود ارتباطی به مالیات ندارد و میزان زیان را نباید از سود کسر کرد. به همین دلیل بسیاری از افرادی که در هند مشغول به معامله ارزهای دیجیتال هستند، از صرافی‌های محلی این کشور دوری می‌کنند و شروع به استفاده از برنامه‌های غیرمتمرکز کرده‌اند.

کرالیچکوویچ در رابطه با استونی می‌گوید این کشور اروپایی نیز حاضر نیست زیان‌ها را از سود کسر کند. این کشور اعتقاد دارد که معامله‌گران فقط باید مالیات سودهایی که کسب می‌کنند را پرداخت کنند و ضررهایی که متوجه دارایی آن‌ها می‌شود نباید شامل کسر از مالیات شود که این موضوع از نظر حسابداری بسیار عجیب است.

مارکو جوکیچ، مدیرعامل ارائه‌دهنده نرم‌افزار گزارش‌دهی خودکار مالیاتی Taxtris، در این رابطه می‌گوید که تلاش‌هایی برای تغییر این موضع در حال انجام است.

خطر طبقه‌بندی شدن به‌عنوان یک معامله‌گر حرفه‌ای، دام دیگری است که سرمایه‌گذاران باید مراقب آن باشند.

بعضی از دولت‌ها در حال ایجاد تمایز بین معامله‌گر حرفه‌ای و معمولی هستند، هرچند مرز این تمایز مشخص نیست و تا حد زیادی به تفسیر مقامات مالیاتی بستگی خواهد داشت.

در رابطه با این طبقه‌بندی فاکتورهای خاصی مانند تعداد تراکنش‌ها، اندازه تراکنش‌ها و منظم بودن معاملات در نظر گرفته می‌شود. کرالیچکوویچ توضیح می‌دهد که همه این عوامل می‌توانند بر تصمیم دولت در رابطه با طبقه‌بندی یک معامله‌گر به‌عنوان یک شخص حرفه‌ای تأثیر بگذارند.

برخی از معامله‌گران ممکن است حتی برخلاف میلشان، مجبور شوند همه سودهای معاملات خود را به‌عنوان مالیات بر درآمد گزارش کنند، که نرخ بسیار بالاتری دارد. اما اگر این کار را انجام ندهند ممکن است قوانین سختگیرانه تری در انتظارشان باشد.

به‌طورکلی معامله‌گران باید متناسب با حوزه قضایی خود تصمیم بگیرید که خودشان را به‌عنوان یک شرکت معرفی کنند یا یک معامله‌گر.

نحوه محاسبه سود سرمایه در ارز دیجیتال

سود سرمایه ارز دیجیتال چطور محاسبه می‌شود؟ یک پاسخ واحد در این رابطه وجود ندارد. وقتی نوبت به محاسبه سود سرمایه مشمول مالیات می‌رسد، گام مهم محاسبه مبنای هزینه است. این هزینه به مقدار مبلغی گفته می‌شود که قانون مالیات محلی برای خرید یک دارایی تخمین میزند. روش‌های حسابداری مختلفی برای تخمین این میزان در کشورهای مختلف وجود دارد. حتی برخی از کشورها به صاحبان کسب‌وکار این اجازه را می‌دهند که یک روش را انتخاب کنند.

نحوه محاسبه سود سرمایه در ارز دیجیتال

اولین ورود، اولین خروج یا FIFO یکی از متداول‌ترین روش‌ها و ابزارهایی است که سود با این فرض محاسبه می‌شود که اولین واحدهای به‌دست‌آمده از یک دارایی ابتدا فروخته می‌شوند.

 این بدان معناست که شخصی که 1 بیت کوین را به قیمت 10 دلار، یک بیت کوین به قیمت 100 دلار، 1000 دلار و 10000 دلار در یک دوره پنج‌ساله خریداری کرده و یکی از آن‌ها را در سال 2022 به قیمت 20000 دلار بفروشد، فرض بر این خواهد بود که بیت کوینی که 10 دلار خریده بود را فروخته است و مالیات آن بر اساس این قیمت محاسبه خواهد شد. سود مشمول مالیات در این مثال 19990 دلار خواهد بود.

یک روش دیگر برای محاسبه سود مشمول مالیات محاسبه میانگین بهای تمام‌شده است. این مدل محاسبه روش دیگری است که میانگین بهای تمام‌شده دارایی‌ها را به‌عنوان قیمت خرید محاسبه می‌کند. طبق مثال قبلی، جایی که شخصی در مجموع 5 بیت کوین را به قیمت 11110 دلار خریداری کرده، میانگین قیمت هر بیت کوین 2222 دلار خواهد بود، به این معنی که سود مشمول مالیات از فروش یک‌پنجم دارایی‌ها در سال 2022 کمی کمتر بوده و به 17778 دلار خواهد رسید.

آخرین ورود، اولین خروج (LIFO) تقریباً شبیه به FIFO است، اما عملاً برعکس آن عمل می‌کند و نتیجه بسیار مطلوب‌تری برای معامله‌گران دارد.

سازمان‌های مالیاتی بسیاری از حوزه‌های قضایی، ازجمله سازمان‌های ایالات‌متحده، بریتانیا، استرالیا و ژاپن دستورالعمل‌هایی را ایجاد کرده‌اند که توضیح می‌دهد مالیات‌دهندگان می‌توانند یکی از این روش‌ها را با محدودیت‌های خاصی انتخاب کنند. البته این به شرطی است که به روشی که انتخاب کرده‌اند پایبند باشند.

کانادا یکی از کشورهایی است که از میانگین هزینه برای اعمال مالیات بر سود سرمایه ارزهای دیجیتال استفاده می‌کند، چرا که آژانس درآمد کانادا (CRA) ارزهای دیجیتال را به‌عنوان کالا پذیرفته و از آن‌ها مالیات می‌گیرد.

کرالیچکوویچ خاطرنشان می‌کند: لهستان و مجارستان روش‌های خاص خود را بر اساس جریان نقدی و هزینه درآمد برای محاسبه سود سرمایه دارند، اما کشورهای اروپایی دیگر تمایل دارند از روش‌های استاندارد پیروی کنند.

چه از FIFO یا LIFO استفاده کنید، سود سرمایه معمولاً با جمع‌کردن تمام زیان‌ها و سودهای سال و به دنبال آن کم کردن زیان کل از سود محاسبه می‌شود. اگر در چنین شرایطی به این نتیجه برسید که سود خالص شما منفی بوده، هیچ مالیاتی بر شما اعمال نخواهد شد.

همان‌طور که گفت شد در این زمینه نیز استثنایی وجود دارد که می‌توان در هند و استونی یافت، که به گفته کرالیچکوویچ این دو کشور اجازه نمی‌دهند زیان از محاسبات مالیات کریپتو کسر شود.

مالیات NFT ها

کرالیچکوویچ می‌گوید:

«هنوز هیچ روش حسابداری خاصی برای NFT ها طراحی نشده است، چراکه غیرقابل تعویض هستند، بنابراین همیشه می‌توان میزان سود آن‌ها را شناسایی کرد – برای دارایی‌های قابل تعویض مانند بیت کوین، شما نمی‌دانید کدام بیت کوین را ابتدا فروخته‌اید، به همین دلیل است که روش FIFO وجود دارد.»

با این اوصاف، او NFT ها را به‌عنوان “یک دارایی پیچیده” توصیف می‌کند، برای مثال در اروپا، راهنما یا اصطلاحات زیادی برای مالیات NFT ها وجود ندارد. کرالیچکوویچ می‌گوید: «کم‌وبیش مانند ارزهای دیجیتال با NFT ها رفتار می‌شود.»

نوع سوم مالیات: مالیات بر ثروت

کرالیچکوویچ می‌افزاید:

«نوع سومی از مالیات علاوه بر درآمد و عایدی سرمایه وجود دارد، و آن مالیات بر ثروت است. بر اساس این مالیات شما بر اساس ارزش پورتفولیوی خود در یک تاریخ مشخص مالیات می‌پردازید. به‌عنوان‌مثال، اسپانیا، سوئیس، هلند، نروژ و آرژانتین مالیات بر ثروت را بر اساس ثروت خالص مالیات‌دهندگان در هر سال مالیاتی دریافت می‌کنند.»

درحالی‌که ارزش‌گذاری ارزهای دیجیتال نسبتاً ساده است، ارزش‌گذاری NFT برای مالیات بر ثروت داستان متفاوتی دارد. در بازارهای سنتی، اگر بازار نقدینگی مانند دارایی، نرم‌افزار یا مالکیت معنوی وجود نداشته باشد، می‌توان کارشناسان مالی را برای برآورد ارزش بر اساس شواهدی مانند اسناد و مدارک پشتیبان و شاهدان متخصص استخدام کرد.

بااین‌حال، در این مرحله، ارزش‌گذاری NFT گفتگویی بین سازمان مالیاتی و فرد است. کرالیچکوویچ می‌گوید:

«NFT ها اکنون منابع بسیار جزئی برای درآمدهای مالیاتی هر کشور هستند. مقامات مالیاتی به دنبال این هستند که زمان خود را در جایی بگذرانند که بتوانند بیشترین برداشت را داشته باشند.»

ارزیابی حوزه‌های قضایی برای مالیات‌های ارز دیجیتال در یک نگاه

به‌طورکلی کشورهای مختلف مقررات مختلفی در رابطه با مالیات ارزهای دیجیتال اعمال می‌کنند. برای یک معامله‌گر ارز دیجیتال برخی از کشورها از نظر مالیات بسیار به صرفه‌تر از دیگر کشورها هستند.

کشورهایی مانند امارات متحده عربی، سنگاپور، سوئیس و جزایر مختلف دریای کارائیب، ازجمله پورتوریکو، نمره A می‌گیرند. از جنبه منفی، این پناهگاه‌های مالیاتی درجه A اغلب با هزینه‌های زندگی قابل‌توجهی همراه هستند.

کشورهایی مانند کرواسی، فرانسه، اتریش، لهستان، ایتالیا و شاید آلمان به دلیل فقدان مالیات بر تراکنش‌های کریپتو به کریپتو یا سایر راه‌حل‌های کاربردی مانند تخفیف در سود سرمایه بلندمدت، رتبه بالایی در محدوده B دارند.

ایالات‌متحده، بریتانیا، کانادا، استرالیا و بسیاری از کشورهای اروپایی به دلیل قوانین نامطلوب، ازجمله مالیات معاملات و مبادلات رمزارز با رمزارز و محدودیت‌هایی در تخفیف‌های مالیاتی، در رده C قرار می‌گیرند.

هند و در کمال تعجب، استونی را می‌توان به دلیل عدم وجود تخفیف مالیاتی در دسته D قرار داد. درجه F به‌طور طبیعی به کشورهایی می‌رسد که تجارت ارز دیجیتال را به‌طورکلی ممنوع می‌کنند.

البته همه این رتبه‌بندی‌ها می‌توانند با معرفی قوانین و شیوه‌های جدید تغییر کنند. درحالی‌که مالیات‌های زیاد ممکن است درآمد دولت را افزایش دهد، ممکن است به‌طور مشابه باعث فرار مغزها و فرار سرمایه شود، درحالی‌که می‌توان انتظار داشت که معرفی سیاست‌های دوستانه برای صنعت دارایی دیجیتال باعث رشد آن در مرزهای ملی شود. این‌ها مسائل پیچیده و سیاسی هستند که کشورها باید در نظر بگیرند.

سؤالات متداول- مالیات ارز دیجیتال

برخی از بهترین کشورها برای مالیات کریپتو کدامند؟

ازجمله کشورهایی که دارای قوانین مالیاتی انعطاف‌پذیر برای ارز دیجیتال هستند می‌توان پرتغال، مالت، سوئیس، سنگاپور و بلاروس را نام برد. این کشورها یا نرخ مالیات بر سود ارزهای دیجیتال ندارند یا دارای مقررات و دستورالعمل‌های روشنی برای مالیات ارز دیجیتال هستند.

برخی از بدترین کشورها برای مالیات ارز دیجیتال کدامند؟

برخی از کشورهایی که قوانین مالیاتی کریپتو سختگیرانه دارند شامل ایالات‌متحده، بریتانیا، استرالیا، آلمان و ژاپن هستند. این کشورها نرخ‌های مالیاتی بالایی بر سود ارزهای دیجیتال دارند و مقررات مالیاتی آن‌ها اغلب نامشخص بوده یا دائماً در حال تغییر است.

مالیات بر سود ارزهای دیجیتال چگونه محاسبه می‌شود؟

مالیات بر سود ارزهای دیجیتال بسته به کشور متفاوت است. در برخی کشورها، ارز دیجیتال به‌عنوان یک ارز در نظر گرفته می‌شود، درحالی‌که در برخی دیگر، دارایی محسوب می‌شود. به‌طورکلی، زمانی که شخصی ارز دیجیتال خود را برای کسب سود بفروشد یا معامله کند، مالیات بر عایدی به آن تعلق می‌گیرد.

چطور می‌توان میزان مالیات ارز دیجیتال را به حداقل رساند؟

برخی از نکات مالیات ارز دیجیتال شامل نگهداری سوابق دقیق از تمام تراکنش‌های ارزهای دیجیتال، استفاده از ماشین‌حساب مالیاتی برای محاسبه سود و زیان، بهره‌گیری از تخفیف‌های مالیاتی و حفظ ارز دیجیتال برای بیش از یک سال برای واجد شرایط بودن برای سود سرمایه بلندمدت است.

آیا درآمدهای ارز دیجیتال خود را در زمان پرداخت مالیات باید گزارش کنیم؟

بله، در اکثر کشورها، شما موظف هستید درآمدهای ارزهای دیجیتال را در زمان پرداخت مالیات گزارش دهید. عدم گزارش سود ارزهای دیجیتال می‌تواند منجر به جریمه‌ها و عواقب قانونی شود.

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید(2نظر)

امتیاز شما:

از 5

( )

امتیازی ثبت نشده

نظر خود را بنویسید

مرتب سازی
Amin ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۳

سلام وقت بخیر، من حساب پراپ دارم و میخام برم المان بمونم ، سود تریدم بصورت تتر پرداخت میشه. من میتونم راحت تتر نقد کنم در المان و خرج کنم؟

کارشناس ایران بروکر ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۳
پاسخ Amin

با سلام. شما میتوانید در هر نقطه از جهان در یک صرافی بین المللی که به کشور محل اقامت شما خدمات میدهد ثبت نام کنید و در ان رمزارز مورد نظرتان را مبادله کنید. با تشکر