تحلیل طلا

تحلیل فاندامنتال و تکنیکال طلا | هفته‌ای پرهیجان در پیش است!

تحلیل طلا

مطالعه در 3 دقیقه

طلا پس از ثبت رکورد در دو هفته قبل، هفته گذشته به دلیل افزایش بازده اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده با افت روبه‌رو شد.

انتظار می‌رود صورت‌جلسه سیاست پولی فدرال رزرو و SEP که در این هفته منتشر می‌شوند تا حدی تکلیف بازار طلا را مشخص کنند. این گزارش‌ها می‌توانند به سرمایه‌گذاران در تصمیم‌گیری برای خرید طلا و هدف قراردادن قیمت‌های جدید یا تداوم اصلاح نزولی کمک کنند.

طلا در انتظار تصمیمات فدرال رزرو و سایر بانک‌های مرکزی

هفته‌ای پرماجرا برای طلا در پیش است. فدرال رزرو در این هفته تصمیمات سیاست پولی خود را اعلام و همچنین خلاصه پیش‌بینی‌های اقتصادی (SEP) که به نمودار دات پلات معروف است را منتشر خواهد کرد.

انتظار می‌رود که فدرال رزرو فعلاً نرخ بهره را بدون تغییر نگه‌دارد. با این حال، پیش‌بینی‌ها و نظرات مقامات فدرال رزرو در مورد آینده نرخ بهره، می‌تواند بر قیمت طلا و سایر بازارها تأثیر بگذارد.

دو سناریو محتمل وجود دارد:

 • کاهش ۰.۵ درصدی نرخ بهره در سال ۲۰۲۴:
  • اگر نمودار دات پلات نشان دهد که فدرال رزرو در سال جاری نرخ بهره را ۰.۵ درصد کاهش می‌دهد، احتمالاً شاخص دلار افزایش می‌یابد.
  • اگر پیش‌بینی تورم برای سال ۲۰۲۴ بدون تغییر باقی بماند یا بالاتر باشد، این امر می‌تواند تقویت شاخص دلار را تشدید کند.
  • در این سناریو، قیمت طلا ممکن است تحتِ‌فشار نزولی قرار بگیرد.
 • کاهش ۰.۷۵ درصدی نرخ بهره در سال ۲۰۲۴:
  • اگر نمودار دات پلات نشان دهد که فدرال رزرو قصد دارد نرخ بهره را ۰.۷۵ درصد در سال ۲۰۲۴ کاهش دهد، شاخص دلار ممکن است کاهش یابد.
  • کاهش بازده اوراق قرضه ۱۰ ساله ایالات متحده می‌تواند قیمت طلا را افزایش دهد.
  • در این سناریو، طلا می‌تواند به روند صعودی خود ادامه دهد.

تصمیمات بانک‌های مرکزی ژاپن و انگلستان نیز می‌تواند بر طلا تأثیر بگذارد.

 • اگر بانک مرکزی ژاپن به سیاست نرخ بهره منفی خود پایان دهد، شاخص دلار ممکن است کاهش یابد و قیمت طلا افزایش یابد.
 • پیش‌بینی‌ها در مورد بانک مرکزی انگلستان دشوارتر است. اگر این بانک لحنی محتاطانه‌تر داشته باشد، طلا می‌تواند از پوند استرلینگ سود ببرد.

در مجموع، این هفته برای طلا و سایر بازارهای مالی بسیار مهم خواهد بود.

تحلیل تکنیکال طلا

در تصویر زیر، چارت ۴ ساعته طلا را مشاهده می‌کنید که هنوز موفق به شکست ناحیه تغییر ساختار نشده است. در صورت شکست این حمایت در قیمت ۲,۱۴۷ دلار، می‌توان انتظار اصلاح عمیق‌تر و رسیدن به سطوح‌های پایین‌تر فیبوناچی را هم داشت.

چارت ۴ ساعته طلا

در چارت ۱ ساعته با اینکه الگوی مثلث از پایین شکسته شده اما حمایت اصلی هنوز به‌طور کامل شکسته نشده است.

اگر تا حدودی ریسک‌پذیر باشیم، می‌توانیم به چارت ۱ ساعته این‌گونه نگاه کنیم که کف‌ها و سقف‌ها پایین‌تر از هم ساخته شده‌اند؛ بنابراین روند در این تایم‌فریم می‌تواند نزولی باشد تا زمانی که خط روند بالای آن حفظ شود.

شکست حمایت ۲,۱۴۷ دلار، این فرض را محتمل‌تر خواهد کرد.

چارت ۱ ساعته طلا

هیچ تحلیل قطعی در مورد بازارهای مالی وجود ندارد. تمامی موارد ذکر شده صرفاً به‌منظور اطلاع‌رسانی منتشر گردیده و این مطلب هیچ‌گونه پیشنهاد خرید یا فروشی برای معامله‌گران محسوب نمی‌شود. افراد باید نسبت به ریسک‌های ذاتی بازارهای مالی آگاهی داشته باشند و قبل از اقدام به هرگونه سرمایه‌گذاری از تصمیم خود مطمئن شوند. ایران بروکر نسبت به ضرر و زیان احتمالی شما هیچ‌گونه مسئولیتی را نمی‌پذیرد.

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید

امتیاز شما:

از 5

( )

امتیازی ثبت نشده

نظر خود را بنویسید