سرمایه گذاران فرشته چه کسانی هستند؟

یکی از اصطلاحات رایج در حوزه سرمایه گذاری، سرمایه گذار فرشته است. آشنایی با این مفاهیم به ما کمک می‌کند تا آگاهانه وارد مسیر پیشرفت شویم.

سرمایه گذار فرشته به شخص یا گروهی گفته می‌شود که سرمایه مورد نیاز برای استارتاپ‌های در حال رشد و یا کسب و کار‌های نوپا را فراهم می‌کند.

سرمایه گذار فرشته در ازای کمک خود به کسب و کار‌ها، بخشی از سهام آن شرکت در حال توسعه را می‌گیرد، به این منظور که در سوددهی آن کسب و کار سهیم باشد.

سرمایه گذاران فرشته معمولا شبکه‌های ارتباطی گسترده‌ای دارند. همچنین آن‌ها تجربه‌های زیادی در حوزه‌های مربوطه کسب کرده‌اند و از چنین تجربیاتی برای کمک به کارآفرینان برای ایجاد کسب و کار پررونق خود، استفاده می‌کنند. 

سرمایه گذاران فرشته کارآفرینان را در تصمیمات شغلی خود کمک و راهنمایی می‌کنند.

دیو سندرز(Dave Sanders), یکی از مشهورترین سرمایه گذاران فرشته.
دیو سندرز (Dave Sanders), یکی از مشهورترین سرمایه گذاران فرشته.

آنها در ابتدای شروع کار شکاف‌های مربوط به مسائل مالی مانند عدم وجود وام‌های بانکی یا سرمایه گذاران خطر پذیر را پر می‌کنند. 

سرمایه گذاران فرشته به‌عنوان سرمایه گذاران غیر رسمی، فرشتگان بیزینس‌ها، سرمایه گذاران شخصی و یا سرمایه گذاران اولیه شناخته می‌شوند. 

سرمایه گذاران فرشته چگونه کار می‌کنند؟

روش کار سرمایه گذاران فرشته با وام دهی‌های مرسوم که گیرنده وام باید مبلغ وام را از سود کسب و کار خود پرداخت کند، متفاوت است. 

سرمایه گذاران فرشته ریسک بیشتری را در سرمایه گذاری می‌پذیرند با این فرض که آن استارتاپ نوپا ممکن است اگر در ابتدای راه شکست بخورد از عهده پرداخت بدهی برنیاید.

زمانی که شرکت‌ها برای دسترسی به وام‌های کلان و یا دریافت سرمایه اولیه بسیار کوچک هستند، سرمایه گذاران فرشته سرمایه اولیه را برای شروع فراهم می‌کنند. 

سرمایه گذاران فرشته حرفه‌ای معمولا حداکثر ۲۵٪ از سهام آن کسب و کار را درخواست می‌کنند و سهم بیشتر را به بنیان گذاران می‌دهد تا آن‌ها برای موفقیت خود و بازدهی بیشتر تلاش کنند.

سرمایه گذاران فرشته عموما نقش دوست، خانواده یا ارتباطات را در طی جلسات کاری و سمینارها ایفا می‌کنند.

اگر منافع مشترکی با بنیان گذاران وجود داشته باشد، سرمایه گذاران فرشته بررسی‌های لازم و ضروری را انجام می‌دهند و اسناد مربوط به سرمایه، صنعت و بنیان گذاران را مورد ارزیابی قرار می‌دهند.

سرمایه گذاران فرشته

پس از توافق‌های انجام شده بین دو طرف قراردادی تنظیم می‌شود که شامل جزئیات سهام، پرداخت‌ها، شرایط سرمایه گذاری، مسئولیت‌ها و وظایف و همچنین استراتژی عملکرد است.

پس از امضا کردن قرارداد رسمی، مبلغ اولیه پرداخت می‌شود. 

بودجه سرمایه گذاران فرشته با یکدیگر متفاوت است اما معمولا کمتر از بودجه سرمایه گذاران خطر پذیر است.

مزایای شراکت با سرمایه گذاران فرشته

جدا از سود مالی و رسیدن به منافع مشترک، شراکت با سرمایه گذاران فرشته فواید زیادی دارد. بهتر است زمان تصمیم گیری مزایای زیر را هم در نظر بگیرید:

حذف کاغذبازی‌ها و کارهای اداری

شراکت با سرمایه گذاران فرشته بدون پیچیدگی‌های سرمایه گذاری شما را به هدفتان نزدیک می‌کند. چون سرمایه گذاران فرشته نهادی غیر رسمی هستند، روند مشارکت با آن‌ها بسیار سریع‌تر اتفاق می‌افتد.

مذاکره و نوشتن قراردادها در چنین معامله‌ای سریع‌تر از وام بانکی است.

بدون بدهی و قرض

سرمایه گذاران فرشته سرمایه شخصی خود را در اختیار کارآفرینان قرار می‌دهند. آن‌ها برخلاف وام دهندگان نیازی به بازپرداخت ندارند. یعنی کارآفرینان در ابتدای کار زیر بار قرض نمی‌رود.

این موضوع به بنیان گذار اجازه می‌دهد که مالکیت سهم بیشتری از کسب و کار را در اختیار داشته باشد و عملیات و فرایند تصمیم گیری را کنترل کنند.

مربیگری

سرمایه گذاران فرشته دارای اطلاعات و تجربیات زیادی هستند که برای موفقیت استارتاپ‌ها بسیار ارزشمند است.

آن‌ها می‌توانند در مورد تشکیل تیم، جذب مشتری، افزایش درآمد و استراتژی‌های فروش مشاوره دهند.

معایب مشارکت با سرمایه گذاران فرشته

بنیان گذاران باید از شرایط شراکت با سرمایه گذاران فرشته آگاه باشند و احتمالات و تناقضات زیر را در نظر بگیرند:

کنترل و مالکیت مشترک

در برخی از موارد، سرمایه گذاران فرشته در ازای تامین مالی در تصمیم گیری‌ها و عملکرد بنیان گذاران دخالت می‌کند.

اگر پیشنهاد آن‌ها با نظرات شما در تضاد باشد، مشکل ساز می‌شود. علاوه‌بر این مذاکره در مورد تقسیم سهام و رسیدن به توافقی عادلانه ممکن است دشوار باشد.

درخواست سهام کمتر

یکی دیگر از معایب سرمایه گذاران فرشته این است که نسبت به سرمایه گذاران خطر پذیر سهام کمتری از کسب و کار را درخواست می‌کنند.

اگر شرکت نتواند شریک‌های بیشتری پیدا کند، ممکن است موجب بروز مشکلاتی مانند کمبود بودجه برای پرداخت صورت حساب، استخدام کارمندان و یا توسعه شرکت شود.

فشار بیشتر

کسانی که از سرمایه گذاران فرشته بودجه دریافت می‌کنند ممکن است احساس فشار بیشتری برای رسیدن به موفقیت کنند. چون سرمایه گذاران در سوددهی کسب و کار سهیم هستند.

سرمایه گذاران فرشته ممکن است بنیان گذاران را مجبور به کاری کنند که تمایل ندارند. همچنین امکان خروج از شراکت پیش از موعد نیز وجود دارد.

سرمایه گذاران فرشته

روش کرودسورسینگ که به جمع آوری دانش، تجربیات، ایده‌ها، پول، زمان و سایر منابع از طریق ارتباطات اینترنتی و موبایل اشاره دارد، اخیرا به‌عنوان روشی محبوب برای یافتن سرمایه گذاران فرشته شناخته شده است و به  استارتاپ‌ها این فرصت را می‌دهد تا وجوه مورد نظر خود را دریافت کنند. 

وبسایت‌هایی مانند GoFundMe به افراد و کسب و کارها اجازه می‌دهد تا با ایجاد کمپین‌هایی، سرمایه مورد نظرشان را کسب کنند.

کجا می‌توانیم سرمایه گذار فرشته پیدا کنیم؟

راه پیدا کردن یک سرمایه گذار فرشته ممکن است برای کارآفرینان دلهره‌آور باشد. با این حال منابع زیادی وجود دارد که این کار را راحت‌تر می‌کنند. 

بسیاری از سرمایه گذاران فرشته تمایل دارند عضو شبکه‌های سرمایه گذاری فرشته بزرگ‌تری باشند. 

این شبکه‌ها این امکان را به سرمایه گذاران تازه‌کار می‌دهد که با تجربیات سرمایه گذاران حرفه‌ای آشنا شوند. 

موارد زیر را درنظر داشته باشید:

انجمن سرمایه فرشتگان (ACA) 

انجمن سرمایه فرشتگان بزرگ‌ترین شبکه موجود در آمریکای شمالی است. آن‌ها بیش از ۱۵۰۰۰ عضو دارند که نماینده ۲۵۰ گروه هستند که به شرکت‌های نوپا سرمایه می‌دهند.

البته این انجمن به‌طور مستقیم سرمایه‌گذاری نمی‌کند بلکه سرمایه‌گذاران را با کارآفرینان آشنا می‌کند. 

همچنین این انجمن منابع و آموزش‌هایی را برای افراد تازه‌کار و یا باتجربه فراهم می‌کند.

شبکه سرمایه گذاران فرشته (AIN)

AIN یک شبکه آنلاین جهانی است که استارتاپ‌ها و کارآفرینان را با سرمایه‌گذاران در سراسر جهان مرتبط می‌کند. این شبکه فهرستی از ۳۰۰۰۰ سرمایه‌گذار معتبر و مشهور دارد که به دنبال سرمایه‌گذاری در استارتاپ‌هایی نوین و دارای پتانسیل بالا هستند.

همچنین شبکه سرمایه گذاری فرشته یک دوره آنلاین برای کارآفرینان فراهم کرده که اصول جمع‌آوری سرمایه از سرمایه‌گذاران را توضیح می‌دهد.

AIN علاوه‌بر این‌ها یک طرح اشتراک رایگان برای کسب و کارها و کارآفرینان دارد که به آنها امکان این‌ را می‌دهد که پروفایل خود را ایجاد کنند و با سرمایه گذاران بالقوه در تماس باشند.

سرمایه‌گذاران می‌توانند بررسی‌های لازم را انجام دهند و مستقیما در پلتفرم AIN پیشنهاداتی برای کارآفرینان ارائه دهند.

انجمن فرشتگان (TAF)

TAF یک گروه سرمایه‌گذاری خصوصی و شخصی است که بر رسانه‌های دیجیتال و سرمایه گذاری‌ها در حوزه فناوری تمرکز دارد. این انجمن بیش از ۸۰عضو فعال از ایالات متحده، کانادا و اروپا و همچنین از کشورهای دیگر دارد.

این انجمن منابعی از جمله انجمن‌های آموزشی، رویدادهای شبکه، فرصت‌های مربیگری و دسترسی به جریان معامله را به اعضای خود ارائه می دهد،

از آنجایی که TAF انحصاری است، بهترین راه تماس با آن‌ها از طریق ارتباط متقابل با سرمایه‌گذاران فعلی است.

سرمایه گذاران فرشته

سرمایه گذاران فرشته بالقوه چه کسانی هستند؟

سرمایه‌گذاران فرشته معمولا افرادی با دارایی های بالا هستند که منابع مالی برای سرمایه‌گذاری در شرکه‌های نوپا را دارند.

این‌ افراد ممکن است شامل کارآفرینان موفق، اعضای خانواده، دوستان و آشنایان، مدیران شرکت‌ها، سرمایه‌داران یا شرکت‌های خصوصی باشند.

انگیزه سرمایه گذاران فرشته چیزی بیش از اهداف مالی است. آن‌ها ممکن است به ایده‌های کارآفرینان یا بنیانگذاران اعتقاد داشته باشند.

در برخی موارد افراد سرمایه‌دار با هم گروهی تشکیل می‌دهند تا بودجه سرمایه گذاری خود برای کسب و کارها را افزایش دهند.

مقایسه سرمایه گذاران فرشته و سرمایه گذاران خطرپذیر

سرمایه گذاران فرشته و سرمایه گذاران خطرپذیر به استارتاپ‌ها و کسب و کارها کمک‌های مالی می‌کنند. اما آن‌ها در منابع مالی، مقدار بودجه، زمان سرمایه گذاری و منافع مورد نظر با همدیگر اختلاف دارند.

سرمایه گذاران فرشته، سرمایه گذارانی خصوصی هستند که از ثروت شخصی خود برای سرمایه گذاری در کسب و کارها استفاده می‌کنند.

اما سرمایه گذاران خطرپذیر، سرمایه گذارانی وابسته با نهاد هستند که از منابع دیگری مثل بانک‌ها و صندوق‌های بازنشستگی برای تامین بودجه، استفاده می‌کنند.

به همین خاطر سرمایه گذاران فرشته بودجه کمتری نسبت به سرمایه گذاران خطرپذیر دارند. 

همچنین بنیان‌گذاران تازه کار تمایل دارند هرچه زودتر وارد چرخه استارتاپ‌ها شوند. احتمال بیشتری وجود دارد که سرمایه گذاران فرشته روی کارآفرینان قبل از اینکه سوددهی داشته باشند، سرمایه گذاری کنند.

اما سرمایه گذاران خطرپذیر در مراحل جلوتر که بعضی از کسب و کارها به موفقیت رسیده‌اند، سرمایه‌گذاری می‌کنند. در واقع آنها روی شرکت‌هایی که امتحانشان را پس داده‌اند سرمایه‌گذاری می‌کنند.

سرمایه گذاران فرشته به کارآفرینان و یا پتانسیل کسب و کار آن‌ها اهمیت بیشتری می‌دهند تا بازدهی و سود رسانی سریع آن‌ها، به همین خاطر آن‌ها بنیان گذاران کم تجربه را راهنمایی کرده و بخشی از سهام کل را درخواست می‌کنند. 

سرمایه گذاری خطرپذیر بیشتر به جنبه مالی سرمایه گذاری نگاه می‌کند و به دنبال بازدهی و سود رسانی بالا هستند. به همین دلیل در تصمیم گیری سختگیرانه‌تر عمل می‌کنند.

سرمایه گذاران فرشته

آنچه در مطلب “سرمایه گذاران فرشته” خواندیم:

همانطور که گفتیم سرمایه گذاران فرشته، سرمایه مالی برای رشد یک استارتاپ را در مقابل بخشی از سهام آن مبادله می‌کنند. 

این سرمایه گذاران هزینه‌های تولید یک محصول یا خدمات جدید، استراتژی تبلیغات، استخدام نیروها و کلیه هزینه‌های اولیه برای رشد کسب و کار را پوشش می‌دهند.

البته نقش‌ آن‌ها چیزی بیشتر از سرمایه‌گذاری است. آن‌ها مهارت و تجربه‌ی خود را در اختیار کسب و کارها قرار می‌دهند.

کارآفرینانی که به دنبال سرمایه گذاران فرشته هستند باید شخصی را با منافع مشترک و تخصص در حوزه مورد نظر خود پیدا کنند. 

سرمایه گذاران فرشته می‌توانند دوست، خانواده، کارآفرین موفق و یا مدیران یک شرکت باشند.

به خاطر داشته باشید که با اینکه سرمایه گذاران فرشته و سرمایه گذاران خطرپذیر هر دو در تامین منابع مالی مشترک هستند، اما در زمان بندی، مقدار سرمایه و منافع اختلاف دارند.

استارتاپ‌ها و بنیان گذاران ممکن است برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد سرمایه گذاران فرشته و راهنمایی برای جذب سرمایه با مشاور مالی مشورت کنند.

سوالات متداول – سرمایه گذاران فرشته

راه کسب درآمد سرمایه گذاران فرشته چیست؟

سرمایه‌گذاران فرشته معمولا از طریق بازگشت سرمایه‌ دستمزد دریافت می‌کنند. این بازده را می‌توان به صورت پرداخت یکباره یا از طریق یک سری پرداخت در طول زمان قرارداد شده پرداخت کرد.

نقش یک سرمایه گذار فرشته چیست؟

سرمایه گذاران فرشته معمولا سرمایه مورد نیاز کسب و کارهای نوپا را تامین می‌کند. بسیاری از سرمایه‌گذاران فرشته در همان بخش‌هایی سرمایه‌گذاری می‌کنند که در آن تخصص دارند و با ارائه روش‌های استراتژیک به تسریع رشد کمک می‌کنند.

آیا همه می‌توانند سرمایه گذار فرشته شوند؟

عموما رعایت استانداردهای سرمایه گذار معتبر بودن، پیش نیازی برای تبدیل شدن به یک سرمایه گذار فرشته است. این بدان معناست که درآمد کسب شده شما باید ۲۰۰۰۰۰ دلار یا بیشتر در دو سال گذشته باشد (۳۰۰۰۰۰ دلار با همسر) یا دارایی خالص شما، به تنهایی یا با همسر، باید بیش از ۱ میلیون دلار دارایی قابل سرمایه گذاری باشد.

فهرست مطالب
تبلیغات

«ایران بروکر» نظری درباره محتوای تبلیغاتی ندارد.

بهترین بروکر فارکس برای ایرانیان

لوگو بروکر آلپاری
امتیاز کارشناس:
4.5/5
امتیاز کارشناس:
4.4/5
متاتریدر ارانته
امتیاز کارشناس:
4.3/5

ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاه خود را بنویسید

دنبال‌کردن
اطلاع از
guest

0 دیدگاه
بازخوردهای درون متنی
دیدن همه نظرات
کانال سیگنال طلا و جفت ارزها رایگان شد! 🔥