آموزش سرمایه گذاری

۱۲ نفر از مشهورترین سرمایه گذاران تاریخ

آموزش سرمایه گذاری

مطالعه در 12 دقیقه

سرمایه گذاری با فراز و فرودهایی شگفت انگیز همراه است. مسیر سرمایه گذاری دست‌انداز‌های خطرناکی دارد. در این نوشتار شما را با ۱۲ سرمایه گذار مشهور تاریخ آشنا می‌کنیم تا با روند رشد آنها آشنا شوید.

مشهورترین سرمایه گذاران در طول حرفه‌ خود سوابق خرده فروشی زیادی دارند. بسیاری از آن‌ها از کسب و کار‌های ناچیزی شروع کردند ولی امروزه از موفق‌ترین سرمایه‌ گذاران به شمار می آیند. با ما همراه باشید تا با ۱۲ تا از مشهورترین سرمایه گذاران جهان آشنا شویم.

۱. بیل آکمن (Bill Ackman) 

ویلیام آلبرت آکمن یکی از مشهورترین سرمایه گذاران تاریخ است.او مدیریت صندوق سرمایه‌گذاریPershing Square Capital Management را بر عهده دارد. او دارای سابقه چشمگیری در افزایش بازدهی سرمایه‌گذاران است. بیل آکمن در طی ۱۸ سال، از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۲۱، سالانه ۱۷.۱٪ بازدهی تولید کرده است که به طور قابل توجهی از عملکرد سالانه‌ی S&P500 (یک شاخص سهام که شامل ۵۰۰ شرکت بزرگ می‌باشد) با رقم ۱۰.۲٪ ، بهتر است.

Bill Ackman

عملکرد آکمن هم مانند سایر سرمایه‌گذاران در جریان فروش سهام در بازار در سال ۲۰۲۲ تضعیف شده است. به دلیل اینکه سرمایه او در سه ماه اول سال ۱.۷٪ کاهش یافته و با شکست مواجه شده است. البته با این حال همچنان از S&P500, حدود سه درصد عملکرد بهتری داشته است. یکی از کلیدهای موفقیت همیشگی آکمن رویکرد سرمایه‌گذاری فعال اوست.

او سهام‌های بزرگی را که معتقد است با ایجاد تغییرات عملی یا ساختاری خاصی ارزشمند می‌شوند را از شرکت‌های دولتی خریداری می‌کند. آکمن بعد از اینکه سرمایه قابل توجهی را بدست آورد، از طریق این سرمایه گذاری شرکت مورد نظر را وادار به تنظیم قرارداد مورد نظر خود می‌کند. او زمانی که شرکت به بالاترین بازدهی ایده آل رسید، سهام خود را می‌فروشد.

۲. بنجامین گراهام (Benjamin Graham) 

بنجامین گراهام پیشگام در سرمایه‌گذاری بود. او دومین نفر در لیست ۱۲ تا از مشهورترین سرمایه گذاران تاریخ است. بنجامین مفهوم استراتژی سرمایه‌گذاری ارزشی را در دهه‌ی ۱۹۲۰ ابداع کرده است ــ رویکردی که اولویت را به سهام‌هایی که قیمت آن‌ها پایین‌تر از ارزش واقعی آن‌هاست می‌دهد. گراهام دوتا از معروف‌ترین کتب در زمینه‌ی سرمایه‌گذاری به نام‌های، تجزیه و تحلیل اوراق بهادار با همکاری دیوید را دارد و کتاب سرمایه‌گذار هوشمند را نوشته است. بنجامین گراهام در دو مقام استاد دانشگاه و مدیر صندوق، نقشی تاثیرگذار در موفقیت وارن بافت (Warren Buffett) به‌عنوان یک سرمایه‌گذار ارزشی داشته است. 

تصویر بنجامین گراهام، یکی از مشهورترین سرمایه گذاران جهان.
تصویر بنجامین گراهام، یکی از مشهورترین سرمایه گذاران جهان

۳. وارن بافت (Warren Buffett) 

احتمالا بافت معروف‌ترین سرمایه‌گذار در این لیست است. او که به لقب “Oracle of Omaha” معروف است تا زمان بازنشستگی گراهام، پیش او کار می‌کرد و از او درس می‌گرفت. بعد از آن بافت اقدام به تاسیس مشارکت سرمایه‌گذاری خود کرد تا بر خرید سهام‌هایی با قیمت منصفانه از شرکت‌های بزرگ تمرکز کند.

Warren Buffett 2

در سال ۱۹۶۵ او شرکت نساجی Berkshire Hathaway را خرید و آن را تبدیل به یک شرکت برای سهام رو به رشد خود کرد. شرکت برکشایر دارای سهام قابل توجهی از صنایعی در طیف گسترده است. او شرکت نساجی‌اش را به غول بزرگی تبدیل کرد که صاحب برخی از مشهورترین برند‌هاست.

رویکرد سرمایه گذاری بافت در طول سالیان متمادی سرمایه شگفت انگیزی را برای او ایجاد کرده است. از سال ۱۹۶۵ شرکت نساجی بافت سالانه ۲۰٪ بازدهی تولید داشته است که این رقم دوبرابر S&P500 است.

۴. جان باگل (John Bogle) 

جان باگل یکی از مشهورترین سرمایه گذاران موفق آمریکایی است که در سال ۱۹۷۵، گروه ونگارد را تاسیس کرد. او بنیان‌گذار صندوق no_load mutual fund ( یک صندوق سرمایه گذاری مشترک که هزینه‌های خرید و فروش سهام را دریافت نمی‌کند.) است. باگل همچنین اولین صندوق Low cost index fund ( این صندوق‌ها هزینه‌های کمی برای مدیریت سهام دریافت می‌کنند) را تاسیس کرد و نام آن را Vanguard 500 گذاشت.

John Bogle

هدف از ایجاد این صندوق سرمایه گذاری عملکردی مطابق با S&P500 و دریافت حداقل کارمزد بود. رویکرد این سرمایه گذار شناخته شده با صندوق‌های معامله در بازار بورس محبوبیت بیشتری پیدا کرده است. با استفاده از این رویکرد سرمایه گذاران قادرند بازدهی مطابق با بازار گسترده را بدون پرداخت هزینه‌های زیاد بدست آورند.

۵. کتی وود (Cathie Wood)

نفر پنجم ما در لیست مشهورترین سرمایه گذاران تاریخ کتی وود موسس و مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری ARK است. ARK یک شرکت مدیریت سرمایه گذاری است که مجموعه‌ای از ETF‌ها (یک صندوق سرمایه گذاری مشترک است که در بورس معامله می‌شود.) را ایجاد و به‌طور منظم و فعال مدیریت می‌کند. شرکت ARK در سال ۲۰۱۴ تاسیس شد و تا اوایل سال ۲۰۲۲، سرمایه تحت مدیریت خود را تا ۲۴ میلیارد دلار افزایش داد. یکی از بهترین ETFهای زیر نظر این شرکت در پنج سال گذشته ۱۷۷٪ سود داشته است.

درحالی که این میزان سود به دلیل فروش سهام فناوری با نقطه اوج خود فاصله دارد، اما همچنان از بازدهی S&P 500 در همان بازه زمانی بسیار جلوتر است. کتی وود معتقد بود فروش فرصتی مناسب برای سرمایه گذاری بلند مدت است. درست است که شرکت سرمایه گذاری او هدف بازدهی سالانه ۱۵٪ در پنج سال را دارد، اما پتانسیل بازدهی بیش از ۵۰٪ را در بازار آینده می‌بیند.

کتی وود یکی از مشهورترین سرمایه گذارن تاریخ.
تصویر کتی وود، یکی از مشهورترین سرمایه گذاران تاریخ.

۶. پیتر لینچ (Peter Lynch)

پیتر لینچ سرمایه گذار محبوب آمریکایی، کار خود را از مدیریت صندوق Fidelity Magellan (یک صندوق سرمایه گذاری مشترک) آغاز کرد. در بین سال‌های ۱۹۷۷ تا ۱۹۹۰، او دارایی‌های صندوق سرمایه گذاری تحت مدیریتش را از ۲۰ میلیون دلار به بیش از ۱۴ میلیارد دلار افزایش داد. صندوق سرمایه گذاری Fidelity Magellan در ۱۱ سالی که زیر نظر لینچ فعالیت می‌کرد از شرکت‌های S&P 500 عملکرد بهتری داشت و میانگین سالیانه ۲۹٪ بازدهی به ارمغان آورد.

Peter Lynch

پیتر لینچ چندین کتاب درمورد سرمایه گذاری نوشته است؛ از جمله این کتاب‌ها می‌توان “بر بلندای وال استریت” و “آموختن اندوختن” با مشارکت جان روچیلد را نام برد. آثار لینچ دارای نکات آموزنده و ارزشمندی درباره‌ سرمایه گذاری است. 

۷. کارل ایکان (Carl Icahn)

کارل ایکان در سرمایه گذاری روشی مانند بیل آکمن دارد. او یک سرمایه گذار فعال به شمار می‌آید و سهام‌های قابل توجهی را در شرکت‌های دولتی خریداری می‌کند تا با انجام تغییراتی ارزش آن‌ها را بیشتر کند. در اواخر دهه‌ی ۱۹۷۰ و اوایل دهه‌ی ۱۹۸۰ ایکان به عنوان یک” مهاجم شرکتی” شهرت پیدا کرد، یعنی کسی که دارایی‌های بی‌رحمانه شرکت‌ها را مدیریت می‌کند و سپس هزینه‌ها را کاهش می‌دهد و سهام‌ها را می‌فروشد تا ارزش سهام‌های شرکتی را بالا ببرد.

او بر شرکت‌هایی متمرکز می‌شود که به علت سوء مدیریت، ارزش سهامی پایینی دارند. ایکان تلاش می‌کند با ایجاد تغییرات مثبتی در تیم مدیریت و شیوه عملکردشان، آن شرکت سرمایه گذاری را از خطر ورشکست شدن نجات دهد.

عکسی از کارل ایکان سرمایه گذار موفق
عکسی از کارل ایکان سرمایه گذار موفق

۸. چامات پالیهاپیتیا ( Chamath Palihapitiya)

چامات پالیهاپیتیا یک سرمایه گذار و کارآفرین کانادایی ـ استرالیایی است. این شخص در سمت مدیر عامل سرمایه اجتماعی مشغول است و رویکردی خطرپذیر دارد. او همچنین یکی از مدیران اولیه شرکت متا (فیسبوک سابق) بود. پالیهاپیتیا را به‌عنوان یک سرمایه گذار غیر حرفه‌ای میشناسند. او شرکت فیسبوک را ترک کرد تا صندوق سرمایه گذاری خطرپذیر خودش را با تمرکز بر شرکت‌های حوزه تکنولوژی، تاسیس کند.

Chamath Palihapitiya

او از روش خرید شرکت با هدفی ویژه (SPAC), برای کسب سود از شرکت‌های عمومی استفاده می‌کند. او ۴ شرکت در زمینه‌های فضایی، املاک، خدمات مالی و ارائه بیمه را با هم ادغام کرد. سهام این شرکت‌ها در سال ۲۰۲۱ به دلیل ریزش ارزش سهام، ۳۰٪ از ارزش بازار خود را از دست داد.

با اینکه سرمایه گذاری‌های حجیم پالیهاپیتیا بازدهی قابل قبولی نداشته است اما به علت توانایی‌اش در آوردن شرکت‌های نوآورانه به بازار عمومی به ” پادشاه SPAC” معروف شده است.

۹. جورج سوروس (George Soros)

جورج سوروس در سال ۱۹۷۳، شرکت صندوق سرمایه گذاری Soros Fund Management که بعدها به  صندوق کوانتوم تبدیل شد، را بنیان‌گذاری کرد. او مدیری پرتلاش و موفق است که بازدهی سالانه بیشتر از ۳۰٪ را فراهم می‌کند که سود دو سال آن‌ها بیشتر از ۱۰۰٪ است. او از طریق شرط‌بندی کوتاه مدت روی ارزها و اوراق بهادار، سودهای چشمگیری بدست می‌آورد.

george soros 1920

۱۰. سالی کراوچک (Sallie Krawcheck) 

سالی کراوچک مدیر عامل و یکی از بنیان گذاران Ellevest – یک پلتفرم سرمایه گذاری دیجیتالی و تکلیف محور برای زنان- است. او همچنین مدیریت صندوق جهانی رهبری زنان را که یک شرکت مشترک با تمرکز بر زنان پیشرو است، را بر عهده دارد. او یکی از زنان در لیست مشهورترین سرمایه گذاران تاریخ است.

پیش از این سالی مشاور مشهورترین افراد در وال استریت بود، از جمله مریل لینچ و اسمیت بارنی. کراوچک ماموریت دارد به زنان کمک کند تا به اهداف مالی و حرفه‌ای خود برسند و همچنین تلاش می‌کند تا شکاف عمیق جنسیتی در حوزه سرمایه گذاری کم رنگ‌تر شود.

سالی کراوچک یکی از مشهورترین سرمایه گذاران دنیا.
سالی کراوچک یکی از مشهورترین سرمایه گذاران دنیا.

۱۱. جان تمپلتون (John Templeton) 

او یکی از معروف‌ترین سرمایه گذاران خلاف جهت (contrarian investors) -افرادی که در برابر روند بازارهای فعلی عکس العمل نشان می‌دهند- به حساب می‌آید. در دوران بازگشت بزرگ (بحران اقتصادی بزرگی که در دهه‌ی ۱۹۳۰ در آمریکا و سپس در سراسر جهان رخ داد.) او ۱۰۰ سهم از هر شرکتی که در لیست رکود اوراق بهادار نیویورک بودند و ارزشی کمتر از ۱ دلار داشتند را خریداری کرد.

John Templeton

آن قمار ساده او را به یکی از سرمایه گذاران ثروتمند دنیا تبدیل کرده و باعث ورود به لیست مشهورترین سرمایه گذاران دنیا شده است. جان صندوق سرمایه گذاری مشترک خود را در سال ۱۹۵۴ تاسیس کرد و در طی ۳۸ سال بازده سالانه بیش از ۱۵٪ را تولید کرد.

۱۲. تام و دیوید گاردنر (Tom and David Gardner)

برادران گاردنر آخرین افراد در لیست مشهورترین سرمایه گذاران تاریخ هستند. تام و دیوید گاردنر شرکت خدمات مالی چند رسانه‌ای Motley Fool را در سال ۱۹۹۳ براک کمک به مردم برای رسیدن به آزادی مالی، تاسیس کردند. آن‌ها از زمان راه‌اندازی خدمات مشاوره‌ای نوین خود در فوریه‌ی سال ۲۰۰۲، حدود ۳۵۳٪ سود تا تاریخ ۹ می ۲۰۲۲ به مشتریان خود رساندند. این آمار به‌طور چشمگیری از رقم ۱۲۳٪ بازدهی S&P 500، بهتر است. برادران گاردنر سهامی را که خودشان در آن سرمایه گذاری می‌کنند را به مردم معرفی می‌کنند. آن‌ها یکی از دلسوزترین سرمایه گذاران تاریخ هستند.

تصویر برادران گاردنر، از مشهورترین سرمایه گذاران تاریخ.
تصویر برادران گاردنر، از مشهورترین سرمایه گذاران تاریخ.

سایر سرمایه گذاران مشهور

البته که لیست ۱۲ نفره ما دربرگیرنده تمام سرمایه گذاران معروف و موفق نیست. در واقع لیست کاملی از مشهورترین سرمایه گذاران تاریخ وجود ندارد. بسیاری از سرمایه گذاران به خاطر توانایی خود در ارائه بازدهی قابل قبول در طی سالیان سال، مشهور شدند. به‌عنوان مثال در حالی که وارن بافت و جان تمپلتون از سرمایه گذاران خلاف جهت یا ارزشی به شمار می‌آیند، جیم راجر و مارک فبر و دیگر سرمایه گذاران به دلیل عملکرد خوب در سرمایه گذاری مشهور شدند.

famous investors3

البته همه سرمایه گذاران معروف وجهه اجتماعی و ثروتشان را از بازار سهام به دست نیاوردند. سرمایه گذاران میلیاردری مثل سم زل( Sam Zell)، دونالد ترامپ( Donald Trump) و استفان راس( Stephen Ross) به دلیل توانایی خود در کسب سود از سرمایه گذاری در املاک مشهور هستند. در همین َحین بیل گراس( Bill Gross) – که به پادشاه اوراق مشهور بود – از بازار سهام به نفع سرمایه گذاری در اوراق قرضه کناره گیری کرد.

وجه مشترک سرمایه گذاران مشهور چیست؟ 

همان طور که لیست بالا نشان می دهد، هر کسی می‌تواند به سرمایه‌ گذاری موفق تبدیل شود. با این حال یکی از اساسی‌ترین موارد این است که مشهورترین سرمایه گذاران ذهنیتی بلند مدت دارند. ممکن است بسیاری از آن‌ها در یک سال ضرر کنند، مثل چیزی که در سال ۲۰۲۲ رخ داد. اما کلید موفقیت مشهورترین سرمایه گذاران تلاش در زمان چالش و سختی است. این مطلب در نمودار زیر نشان داده شده:

دههبازگشت قیمت S&P 500بازگشت بدون احتساب ۱۰ روز برتر در دهه
۱۹۳۰۴۲٪-۷۹٪-
۱۹۴۰۳۵٪۱۴٪-
۱۹۵۰۲۵۷٪۱۶۷٪
۱۹۶۰۵۴٪۱۴٪
۱۹۷۰۱۷٪۲۰٪-
۱۹۸۰۲۲۷٪۱۰۸٪
۱۹۹۰۳۱۶٪۱۸۶٪
۲۰۰۰۲۴٪-۶۲٪-
۲۰۱۰۱۹۰٪۹۵٪
۲۰۲۰۱۸٪۳۳٪-
از ۱۹۳۰۱۷۷۱۵٪۲۸٪

این نمودار به ما نشان می‌دهد که سرمایه گذارانی که ۱۰ روز برتر با بازدهی بالاتر را از دست دادند، عملکرد بسیار ضعیف‌تری از سرمایه گذارانی که در دوران سختی کار کرده‌اند، داشته‌اند. در زمان چالش است که سرمایه گذاران تلاش می‌کنند تا سود دهی خود را ارتقا دهند. 

ویژگی دیگر مشهورترین سرمایه گذاران این است که یک رویکرد و شیوه‌ی خاص برای سرمایه گذاری انتخاب می‌کنند. انتخاب رویکرد در وارد شدن به لیست مشهورترین سرمایه گذاران واجب است. این رویکرد می‌تواند سهام ارزشی یا فشار برای تغییر باشد. سرمایه گذاران مشهور با استفاده از دانش عمیق و تمرکز بر استراتژی‌های شخصی، سودهایی کلان کسب می‌کنند.

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید(0نظر)

امتیاز شما:

از 5

( )

امتیازی ثبت نشده

نظر خود را بنویسید