SingularityNET چیست؟ آشنایی با سینگولاریتی نت و ارز دیجیتال AGIX

SingularityNET یا سینگولاریتی نت با ارز دیجیتال AGIX چیست؟

زمانی که ربات انسان نما به نام سوفیا توسط هانسون روباتیکس ایجاد شد، ادعایی مبنی بر از بین رفتن انسان‌ها توسط این ربات‌ها بیان شد که طوفانی در سطح جهان ایجاد کرد. در حال حاضر دانشمندان در حال ادغام فناوری بلاکچین و هوش مصنوعی (AI) هستند تا بتوانند پیشرفت جدیدی را در تکنولوژی رقم بزنند.

پروژه SingularityNET با ادغام هوش مصنوعی و ارز دیجیتال به دنبال چشم‌اندازی برای عملکرد برتر هوش مصنوعی است. سینگولاریتی نت یا SingularityNET یک پلتفرم برای به اشتراک گذاشتن داده‌ها به شکلی غیرمتمرکز و هم‌زمان با استفاده از هوش مصنوعی است.

سینگولاریتی نت یک پروژه با ارز دیجیتال اختصاصی AGIX است که اخیراً به دلیل ادغام هوش مصنوعی و ارز دیجیتال موردتوجه قرار گرفته و رتبه بسیار خوبی را در بازار ارز دیجیتال کسب کرده است. به همین بهانه در این مطلب به بررسی این پروژه و رمزارز AGIX می‌پردازیم تا بدانیم دلیل محبوبیت SingularityNET در بین کاربران ارز دیجیتال چیست؟

SingularityNET یا سینگولاریتی نت چیست؟

اساس پروژه سینگولاریتی نت مبتنی بر هوش مصنوعی است و سازندگان آن به دنبال استفاده از تکنولوژی بلاکچین برای راه‌اندازی یک پلتفرم غیرمتمرکز مبتنی بر هوش مصنوعی و به شکل متن‌باز هستند. در حال حاضر هوش مصنوعی ممکن است صرفاً به حل برخی مسائل بپردازد. چشم‌انداز SingularityNET استفاده از بلاکچین برای ایجاد یک هوش مصنوعی عمومی یا AGI است که با چشم‌انداز حل کردن هر مشکلی در آینده، شروع به فعالیت کرده است.

هدف سینگولاریتی نت ارائه یک زیرساخت تجاری برای برنامه‌های غیرمتمرکز (Dapps) مبتنی بر هوش مصنوعی با استفاده از بهبود قابلیت‌های همکاری بین شبکه‌هاست.

اگر بخواهیم تعریفی ساده از SingularityNET داشته باشیم، باید بگوییم که این یک پلتفرم متن‌باز و غیرمتمرکز با استفاده از هوش مصنوعی و بلاکچین است.

هدف اصلی سینگولاریتی نت ایجاد یک بستر متن‌باز و مبتنی بر هوش مصنوعی برای کاربران و توسعه‌دهندگانی است که می‌خواهند برنامه‌های خود را در حوزه هوش مصنوعی ایجاد کرده و با دیگران به اشتراک بگذارند. درواقع این پلتفرم اولین بازار غیرمتمرکز هوش مصنوعی مبتنی بر بلاکچین اتریوم است. از جمله اهداف مهم دیگری که سینگولاریتی نت به دنبال ایجاد آن است، ایجاد قابلیت همکاری در بین هوش مصنوعی‌های مختلف است. این پلتفرم برای اتصال سایر پلتفرم‌های هوش مصنوعی به یکدیگر از ارز دیجیتال AGIX کمک می‌گیرد.

اکوسیستم سینگولاریتی نت تابه‌حال موفق به ایجاد 13 پروتکل شده است.

زبان برنامه‌نویسی مورد استفاده در سینگولاریتی نت MeTTa است که از یک ساختار انتشار ذخیره دانش یا DAS استفاده می‌کند.

تیم توسعه‌دهنده سینگولاریتی نت

در حال حاضر SingularityNET توسط یک تیم 50 نفره و به مدیریت دکتر بن گورتزل (Dr.Ben Goertzel) اداره می‌شود. تیم توسعه‌دهنده این پروژه شامل دانشمندان، محققان، مهندسان و توسعه‌دهندگان هوش مصنوعی است. این پروتکل در سال 2017 توسط دکتر بن گورتزل راه‌اندازی شد و در حال حاضر توجه زیادی را در بازار AI و ارز دیجیتال به خود جلب کرده است.

team
تیم توسعه‌دهنده سینگولاریتی نت

سازنده اصلی سینگولاریتی نت، دکتر گورتزل، در پروژه‌های دیگری مانند OpenCog و Hanson Robotics که یک شرکت خدمات هوش مصنوعی است، نیز به‌عنوان رئیس و دانشمند ارشد، فعالیت می‌کند.

همچنین سرپرست اصلی تیم رباتیک سینگولاریتی نت، دکتر دیوید هانسون است که سابقه درخشانی در دنیای رباتیک دارد.

شاید برایتان جالب باشد بدانید ربات سوفیا که در مقدمه این مطلب به آن اشاره شد، به‌عنوان رئیس ربات‌ها در اکوسیستم سینگولاریتی نت مشغول به فعالیت است.

باید گفت تیم SingularityNET افرادی جاه‌طلب هستند که بستری برای استفاده از قراردادهای هوشمند را برای توسعه‌دهندگانی که قصد ساخت محصولات هوش مصنوعی را دارند، فراهم می‌کنند. درواقع تیم سینگولاریتی نت با این کار یک گزینه غیرمتمرکز برای مصرف‌کنندگان و توسعه‌دهندگان با استفاده از AGI ایجاد کرده‌اند تا بتوانند محتوای دلخواه را با دیگران به اشتراک بگذارند.

اکوسیستم سینگولاریتی نت توسط بنیاد SingularityNET حمایت می‌شود. این بنیاد برای ایجاد یک بازار کاربردی برای AGIX و دستیابی به اهداف AGI خود، از اکوسیستمی مبتنی بر AI-spin offs در رباتیک، دیفای، بازی، سرگرمی و بیوتکنولوژی کمک می‌گیرد.

در رابطه با حاکمیت اکوسیستم سینگولاریتی نت نیز باید گفت یک سازمان خودگردان غیرمتمرکز با سرپرستی اولیه تیم پروژه، این کار را انجام می‌دهند. البته با رشد شبکه، این اکوسیستم برنامه‌هایی برای ایجاد یک DAO کاملاً مستقل و خودگردان دارد.

SingularityNET چگونه کار می‌کند؟

دو تکنولوژی هوش مصنوعی و بلاکچین از جمله فناوری‌های متحول کننده در عصر حاضر هستند. بنابراین انتظار به جایی است که ترکیب این دو بتواند نحوه تعامل در اینترنت و امور مالی را متحول کند.

درواقع می‌توان گفت سینگولاریتی نت یک بستر غیرمتمرکز برای تبادل داده‌های مرتبط با هوش مصنوعی از طریق API های این شبکه است. این شبکه از بازاری به نام AI-as-a-Service برای توسعه و بهبود هوش مصنوعی استفاده می‌کند.

تبادل داده‌ها در شبکه سینگولاریتی نت با استفاده از قراردادهای هوشمند انجام می‌شود. به‌عنوان‌مثال کاربری که قصد خرید داده‌هایی را دارد، درخواست خود را استفاده از قرارداد هوشمند ارسال می‌کند، سپس فروشنده، اطلاعات را در قرارداد هوشمند بارگذاری می‌کند و به‌این‌ترتیب قراردادهای هوشمند به‌عنوان پلی بین توسعه‌دهندگان پلتفرم‌های هوش مصنوعی عمل می‌کند.

جالب است بدانید در شبکه سینگولاریتی نت، نودها به جای اینکه دستگاه‌های ماینر یا سهامداران AGIX باشند، عوامل هوش مصنوعی هستند. درواقع تأیید تراکنش‌ها در سینگولاریتی نت توسط هوش مصنوعی پردازش و تأیید می‌شود.

هدف نهایی SingularityNET ایجاد یک سیستم مقیاس‌پذیر، کاربردی و بدون نیاز به بلاکچین فعلی خود است.

سینگولاریتی نت برای پیش برد این اهداف از ابزارهایی برای توسعه معماری بلاکچین استفاده کرده تا بتواند سرعت و سادگی استفاده از خدمات هوش مصنوعی را افزایش دهد. از جمله این خدمات می‌توان به Daemon و SDK اشاره کرد. در ادامه به بررسی این ابزارها می‌پردازیم.

Daemon

دیمون حیاتی‌ترین ابزار برای رسیدن به اهداف سینگولاریتی نت محسوب می‌شود که با هدف افزایش مقیاس‌پذیری این پلتفرم راه‌اندازی شده است.

daemon singularitynet
SingularityNET چگونه کار می‌کند؟

این سرویس که یک پروکسی جانبی محسوب می‌شود، به کاربران و توسعه‌دهندگان کمک می‌کند تا به تعاملات مرتبط با هوش مصنوعی تمرکز بهتری داشته باشند. عملکرد این سویس مبتنی بر قراردادها و پرداخت‌های هوشمند بلاکچین اتریوم است.

می‌توان گفت کار اصلی daemon ایجاد سهولت در پرداخت‌ها و همین‌طور درخواست ترجمه است. این سرویس برای تسهیل پرداخت‌ها و جهت تأیید تراکنش‌های کاربران، از قراردادهای هوشمند Multi-Party Escrow استفاده می‌کند. وظیفه دیگر دیمون تأیید وجود بودجه کافی برای انجام و تکمیل تراکنش است. پس‌ازاینکه درخواست‌های پرداخت، تأیید شد، دیمون وظیفه ترجمه متون به زبانی قابل‌خواندن با استفاده از هوش مصنوعی را به عهده دارد.

رجیستری و Multi-Party Escrow

سینگولاریتی نت برای میزبانی قردادهای هوشمند که برای انجام عملیات شبکه مورد استفاده قرار می‌دهد، از شبکه اتریوم استفاده می‌کند. این قراردادهای هوشمند شامل رجیستری است که درواقع یک دیتابیس غیرمتمرکز مبتنی بر استاندارد ERC-165 است. رجیستری این امکان را به توسعه‌دهندگان برنامه‌های هوش مصنوعی می‌دهد تا جزئیات ضروری محصولات خود مانند اطلاعات قیمت و موارد دیگر را به کاربران ارائه دهند.

قرارداد هوشمند دوم یا Multi-Party Escrow یک سیستم پرداخت بر مبنای قراردادهای هوشمند است که به امنیت پرداخت‌های نهایی کاربران و توسعه‌دهندگان کمک می‌کند. علاوه بر این برای کاربران امکان انجام تراکنش‌های سریع‌تر و ارزان‌تر در دسترسی به خدمات هوش مصنوعی را فراهم می‌کند.

singularitynet key components
SingularityNET چگونه کار می‌کند؟

علاوه بر این سینگولاریتی نت در حال انجام فاز دو پروژه خود یعنی تغییر شبکه بلاکچین خود از اتریوم به کاردانو و همچنین ساخت راهکارهای لایه دو است. شبکه‌های لایه دوم ساخته‌شده توسط سینگولاریتی نت روی اتریوم ساخته می‌شوند و باعث کاهش هزینه‌های تراکنش خواهند شد.

محصولات اصلی SingularityNET

سینگولاریتی نت به‌عنوان یک بستر هوش مصنوعی که مبتنی بر تکنولوژی بلاکچین است، خدمات زیر را به کاربران خود ارائه می‌دهد:

1- بازار هوش مصنوعی

بازار هوش مصنوعی سینگولاریتی نت یک برنامه DA است که امکان استفاده از خدمات هوش مصنوعی مانند تولید متن را برای کاربران امکان‌پذیر می‌کند. درواقع این بازار یک رابط برای تعامل میان کاربران و خدمات است.

استفاده از بازار هوش مصنوعی بسیار ساده است، بنابراین کاربران نیازی به یادگیری اطلاعات پیچیده مرتبط با هوش مصنوعی ندارند. برای اینکه بتوانید در این مارکت پلیس فعالیت کنید، لازم است از کیف پول‌هایی مانند پی پال یا متامسک استفاده کنید. همچنین امکان برقراری تماس برای درخواست مشاهده نسخه نمایشی سرویس‌های ارائه‌شده، وجود دارد.

2- ناشر هوش مصنوعی

AI Publisher پورتالی است که به کاربران و توسعه‌دهندگان امکان انتشار و مدیریت خدمات هوش مصنوعی را می‌دهد. برای انجام این کار کافی است فرم‌های ساده اولیه را پر کنید و جزئیات مرتبط با خدمات خود را وارد کنید. علاوه بر این قادر خواهید بود به برنامه‌های هوش مصنوعی پیشرفته، ابزارهای آزمایش بتا و امکانات تجزیه تحلیل و نحوه استفاده از هوش مصنوعی دسترسی داشته باشید.

ارز دیجیتال AGIX چیست؟

ارز دیجیتال اختصاصی SingularityNET، رمزارز AGIX است که از هاردفورک ارز دیجیتال AGI ایجاد شده و به این ارز دیجیتال امکان تعامل و سازگاری با بلاکچین کاردانو را فراهم می‌کند. ارز دیجیتال AGIX برای بهبود عملکرد سینگولاریتی نت ایجاد شده و با استفاده از آن فعالیت‌هایی که در ادامه معرفی می‌شود در این اکوسیستم قابل انجام است:

AGIX
ارز دیجیتال AGIX چیست؟

 تراکنش: ارز دیجیتال AGIX برای کاربران و توسعه‌دهندگان هوش مصنوعی امکان تعامل با یکدیگر و همین‌طور تعامل با پروتکل‌های خارجی را فراهم می‌کند.

پرداخت: امکان تسویه‌حساب و پرداخت‌های خدمات هوش مصنوعی در بازار هوش مصنوعی توسط ارز دیجیتال AGIX فراهم می‌شود.

مشوق در اکوسیستم سینگولاریتی نت: از ارز دیجیتال AGIX به‌عنوان پاداش برای هولدرهای استفاده می‌شود که به امن شدن شبکه کمک می‌کنند.

حاکمیت: هولدرهای شبکه همچنین می‌توانند از AGIX برای رأی دادن و ایجاد یک فضای دموکراتیک در اکوسیستم سینگولاریتی نت استفاده کنند.

این ارز دیجیتال به‌طورکلی 2 میلیارد عرضه دارد که در زمان نگارش این مطلب عرضه در گردش آن حدوداً 1.18 میلیارد رمزارز است.

استیکینگ ارز دیجیتال AGIX

سینگولاریتی نت امکان استیکینگ AGIX را برای هولدرهای این ارزدیجیتال فراهم کرده است. کاربران می‌توانند با قفل کردن ارزدیجیتال AGIX در پلتفرم پاداش خود را در قبال افزایش امنیت عملیات هوش مصنوعی در این بازار، به دست آورند.

staking sequence singularitynet
استیکینگ ارز دیجیتال AGIX

حداقل طول دوره استیکینگ رمزارز AGIX فقط 30 روز است و کاربران می‌توانند هر ماه نسبت به دریافت پاداش‌های خود اقدام کنند. افرادی که قصد ادامه استیکینگ را دارند می‌توانند به‌راحتی در دوره‌های بعدی استیکینگ نیز شرکت کنند. در حال حاضر امکان استیکینگ AGIX روی بلاکچین اتریوم فعال است که با تغییر شبکه به کاردانو، استیک روی این بلاکچین فراهم خواهد شد.

پیش‌بینی قیمت SingularityNET یا ارز دیجیتال AGIX

ارز دیجیتال AGIX برای اولین بار در ژانویه سال 2018 به‌طور رسمی عرضه شد، این در حالی بود که قیمت آن در مدت زمان کوتاهی (حدود چند هفته) از 0.8 دلار به 0.04 دلار کاهش پیدا کرد. سپس قیمت آن همچنان کاهش پیدا کرد و در سال‌های 2019 و 2020 نیز همچنان دچار رکود بود.

در ژانویه 2021 قیمت ارز دیجیتال SingularityNET شروع به رشد کرد و ابتدا به 0.07 دلار و سپس در 14 آوریل 2021 به عدد 0.52 دلار صعود کرد.

singularitynet agix price chart
پیش‌بینی قیمت SingularityNET یا ارز دیجیتال AGIX

البته این رشد عمر پایداری نداشت و در هفته‌های بعد شاهد نزل قیمت این ارز دیجیتال بودیم تا زمانی که با نزدیک شدن به هارد فورک قیمت AGIX در اواخر ماه مه 2021 مجدداً شروع به رشد کرد. قیمت AGIX در ژوئن این سال ابتدا به 0.3 دلار و سپس در ژوئن به 0.8 دلار رسید.

در ژانویه 2023 شاهد پامپ قیمت ارز دیجیتال AGIX بودیم که با یک رشد 50 درصدی در 24 ساعت، باعث جلب توجه معامله گران و سرمایه‌گذاران ارز دیجیتال شد.

یکی از وب‌سایت‌های پیش‌بینی قیمت به نام دیجیتال کوین پرایس (DigitalCoinPrice) معتقد است که قیمت ارز دیجیتال AGIX رشد خواهد کرد و تا سال 2026 به عددی نزدیک به 0.94 دلار و پس‌ازآن تا سال 2030 به 2 دلار خواهد رسید.

همچنین این سایت اعتقاد دارد که در شرایط خوش‌بینانه می‌توان منتظر قیمت 1.08 دلاری در سال 2026 و 5 دلاری در سال 2023 برای این ارز دیجیتال بود. قیمت این ارز دیجیتال در فوریه 2023 حدوداً 0.4 دلار در حال معامله است.

آیا سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال AGIX ایده خوبی است؟

SingularityNET با ترکیب دو تکنولوژی متحول کننده یعنی بلاکچین و هوش مصنوعی، یک حرکت استراتژیک انجام داده است. همان‌طور که احتمالاً می‌دانید هوش مصنوعی به یکی از اصلی‌ترین روندها در تسخیر دنیای فناوری تبدیل‌شده است. استفاده از تکنولوژی بلاکچین برای تمرکززدایی از خدمات هوش مصنوعی، نقطه قوت این پروژه محسوب می‌شود. همچنین تغییر بلاکچین از اتریوم به کاردانو و توسعه شبکه‌های لایه 2 جزء برنامه‌های آینده این پروژه است. همچنین راه‌اندازی رمزارز AGIX به بهبود همکاری متقابل بین زنجیره‌ای کمک می‌کند.

علاوه بر تمام موارد گفته‌شده، سینگولاریتی نت قصد دارد حاکمیت سیستم را به سمتی پیش ببرد که به‌طور کامل غیرمتمرکز باشد.

در فاز دوم این پروژه امکانی فراهم خواهد شد که هولدرهای پروژه حق انتخاب و استقلال بیشتری برای شرکت در تصمیم‌گیری‌های بنیاد سینگولاریتی نت داشته باشند. برنامه‌هایی نیز برای ایجاد سیستم حاکمیتی SophiaDAO در نظر گرفته‌شده که با استفاده از آن ربات سوفیا و انسان را برای تعامل در اکوسیستم خودگردان، گرد هم آورد.

علاوه بر این با ارتقاء OpenCog Hyperon که یک AGI مقیاس‌پذیر و متن‌باز است، سینگولاریتی نت به جنبه‌های مختلف هوش مصنوعی عصبی نمادین و سیستم‌های یادگیری تکاملی دست پیدا خواهد کرد. این ارتقا همچنین باعث توسعه ارز دیجیتال AGIX می‌شد.

همچنین این پروژه همکاری‌های قابل‌توجهی با برخی از شرکت‌های مطرح در صنعت ارز دیجیتال و هوش مصنوعی شامل کاردانو، Hanson Robotics، Ocean و Cisco انجام داده تا بتواند یک تعامل قوی بین هوش مصنوعی و بلاکچین برقرار کند.

با توجه به تمام مسیری که این پروژه تابه‌حال پشت سر گذاشته و همچنین با توجه به نقشه راهی که برای آینده خود تدارک دیده است تا در بین ارزهای دیجیتال مبتنی بر هوش مصنوعی قرار گیرد، می‌توان گفت یکی از پروژه‌های قابل‌توجه است. می‌توان گفت SingularityNET پتانسیل رشد بلندمدت در بین فناوری‌های هوش مصنوعی و ارزش‌آفرینی در این حوزه را دارد. با تمام این تفاسیر پیشنهاد می‌کنیم اگر قصد سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال AGIX را دارید حتماً تحقیقات کامل انجام دهید. چرا که بازار ارز دیجیتال و به‌خصوص پروژه‌های نوپا با نوسان‌های شدیدی روبه‌رو هستند.

ارز دیجیتال AGIX را از کجا بخریم؟

برای خرید و سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال AGIX می‌توانید از صرافی‌های غیرمتمرکزی مانند یونی سواپ و پنکیک سواپ استفاده کنید. همچنین می‌توانید از صرافی‌های متمرکز مانند صرافی کوکوین، بایننس، بینگ ایکس و صرافی کوینکس نیز استفاده کنید. در صرافی کوکوین این ارز دیجیتال به صورت جفت ارز AGIX/USDT در دسترس است.

سینگولاریتی نت در یک نگاه

سینگولاریتی نت یک نگاه آینده نگرانه و البته هوشمندانه برای ادغام هوش مصنوعی و ارز دیجیتال دارد، چرا که بسیاری از صنایع تمایل خود را به استفاده از هر دو فناوری نشان می‌دهند. می‌توان گفت SingularityNET به‌عنوان پروژه‌ای که در تلاش برای ایجاد یک بستر برای دسترسی کاربران و توسعه‌دهندگان به خدمات هوش مصنوعی به شکلی غیرمتمرکز است، ارزش بررسی بیشتر را دارد.

ارز دیجیتال اختصاصی سینگولاریتی نت چیست؟

رمزارز AGIX ارز دیجیتال اختصاصی SingularityNET است.

رمزارز AGIX درباره چیست؟

این ارز دیجیتال مرتبط با پروژه سینگولایتی نت است که پروژه‌ای در ارتباط با هوش مصنوعی (AI) و بلاکچین است.

قیمت ارز دیجیتال AGIX چقدر است؟

قیمت لحظه‌ای ارز دیجیتال AGIX در زمان نگارش این مقاله 0.4166 دلار است که در 24 ساعت گذشته 8 درصد ریزش داشته است. (11 فوریه 2023)

چه صرافی‌هایی برای خرید AGIX مناسب هستند؟

شما می‌توانید از صرافی‌های غیرمتمرکز مانند یونی سواپ و پنکیک سواپ یا صرافی‌های متمرکز مانند کوکوین برای خرید رمزارز AGIX استفاده کنید.

از چه کیف پولی برای نگهداری AGIX استفاده کنیم؟

شما می‌توانید ارز دیجیتال AGIX را در ولت متامسک نگهداری کنید.

فهرست مطالب
تبلیغات

«ایران بروکر» نظری درباره محتوای تبلیغاتی ندارد.

درباره نویسنده
نرگس فهیمی
نرگس فهیمی
کارشناس ارز دیجیتال، متاورس و NFT

ممکن است دوست داشته باشید

منتخب سردبیر

دیدگاه خود را بنویسید

دنبال‌کردن
اطلاع از
guest

0 دیدگاه
بازخوردهای درون متنی
دیدن همه نظرات
بروکرهای منتخب
یو اس جی
آمارکتس
آلپاری
ارانته
اچ وای سی ام
صرافی‌های منتخب
کوکوین
بینگ ایکس
کوینکس
نوبیتکس
اکسیر
والکس

این وبسایت در راستای قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌نماید و هیچ پیشنهاد مالی در خصوص معامله ارائه نمی‌دهد. بازارهای مالی به دلیل ریسک بسیار بالایی که دارند برای همه‌ی افراد مناسب نیستند.