معرفی رمزارزها

ارز دیجیتال ریدیوم (Raydium) چیست؟ معرفی توکن RAY

معرفی رمزارزها

مطالعه در 10 دقیقه

در حالی که بازار DeFi با سرعت در حال رشد است، هنوز در مراحل ابتدایی خود قرار دارد و توسعه‌دهندگان در این فضا با چالش‌های متعددی روبرو هستند. تراکنش‌های DeFi معمولاً کند و گران هستند. علاوه‌بر این، استخرهای نقدینگی بین پروتکل‌های رقیب تقسیم می‌شوند. همچنین بدون دفترچه سفارش، جفت‌های محدودی برای معامله وجود دارد. درنتیجه کاربر موظف است نقدینگی را در هر دو طرف جفت صرافی ارائه دهد. ارز دیجیتال Raydium راه‌حل خوبی برای مقابله با این مشکلات است. اما ارز دیجیتال ریدیوم چیست؟

ارز دیجیتال ریدیوم یک بازارسار خودکار (AMM) غیرمتمرکز در بلاک چین سولانا است. این ارز دیجیتال برای اجرای سیستم مبادله از دفتر سفارش بزرگ‌ترین صرافی غیرمتمرکز سولانا، یعنی صرافی سرم (Serum)، استفاده می‌کند. مزایای اصلی این بازارساز خودکار مبتنی‌بر سولانا، در سرعت بالا و مقرون‌به‌صرفه بودن آن است. علاوه‌بر این، ریدیوم به‌طور مستقیم با اکوسیستم سولانا و برای نقدینگی بیشتر با صرافی سرم تعامل دارد. در این مقاله، علاوه‌بر بررسی اینکه ارز دیجیتال ریدیوم چیست، به نحوه عملکرد آن و معرفی توکن RAY خواهیم پرداخت.

معرفی ارز دیجیتال ریدیوم

ارز دیجیتال ریدیوم یک بازارساز خودکار، صرافی غیرمتمرکز و یک پلتفرم برای لانچ توکن بوده که در بلاک چین سولانا راه‌اندازی شده است. می‌توانید در سایت اصلی ریدیوم که در بخش قیمت Raydium در ایران بروکر در دسترس است، اطلاعات مفیدی درباره این پروژه پیدا کنید. هدف ریدیوم حل مسائل مرتبط با طراحی غیرمتمرکز بازارساز خودکار، از جمله گس فی بالا، سفارشات ناموفق غیرضروری و تقسیم نقدینگی است.

با استفاده از شبکه سولانا، ارز دیجیتال ریدیوم تراکنش‌های پرسرعت و کم‌هزینه را به کاربران خود ارائه می‌دهد و دفتر سفارش مرکزی صرافی سرم را به حداکثر می‌رساند تا نقدینگی بهینه و تبادل توکن‌های سریع را به کاربران ارائه دهد.

به‌عنوان یک بازارساز خودکار، ریدیوم از طریق استفاده از استخرهای نقدینگی امکان دادوستد دارایی‌های دیجیتال را فراهم می‌کند. این استخرها به‌عنوان یکی از ابزارهای اصلی تامین مالی غیرمتمرکز (DeFi) به کار می‌روند. استخرهای نقدینگی به افرادی متکی هستند که به آنها ارائه‌دهندگان نقدینگی گفته می‌شود. این افراد ‌دارایی‌های خود را در یک قرارداد هوشمند در استخر نقدینگی قفل می‌کنند. این دارایی‌های قفل شده می‌توانند به‌عنوان جفت معاملاتی در یک بازار معین توسط معامله‌گران مورد استفاده قرار گیرند.

پلتفرم ریدیوم با تلفیق انعطاف‌پذیری یک بازارساز خودکار و قابلیت اطمینان مکانیزم سفارش سنتی‌تر صرافی سرم، از معاملات سریع و کم هزینه با نقدینگی بالا در سولانا پشتیبانی می‌کند. کاربرانی که نقدینگی خود را در اختیار ریدیوم قرار می‌دهند، با توکن بومی این پلتفرم یعنی RAY پاداش دریافت می‌کنند. توکن بومی RAY را می‌توان در پلتفرم استیک کرد و ارزهای دیجیتال اضافی به دست آورد.

تاریخچه و بنیانگذاران ریدیوم

تیم توسعه از یک سری نام مستعار استفاده می‌کند. آلفاری (AlphaRay) استراتژی پروژه و توسعه کسب و کار را اجرا می‌کند و از پیشینه معامله الگوریتمی در کالاها استفاده می‌کند. ایکس‌ری (XRay) رئیس فناوری ریدیوم است. افرادی دیگر با نام‌های مستعار گاما‌ری (GammaRay)، استینگ‌ری (StingRay) و ری‌زور (RayZor) به آن‌ها ملحق می‌شوند که هر کدام در طرح‌های بازاریابی، معاملات و امنیت مشارکت دارند. این تیم ابتدا در اواخر بهار سال 2020 درگیر DeFi شد و تصمیم گرفت تا به برخی مشکلات دیفای رسیدگی کند. سپس شبکه اصلی ریدیوم در فوریه (بهمن) سال 2021 راه‌اندازی شد.

نحوه عملکرد ارز دیجیتال ریدیوم چگونه است؟

حال که پاسخ سوال ارز دیجیتال Raydium چیست را بررسی کردیم، بهتر است نگاهی به نحوه عملکرد آن داشته باشیم. صرافی‌های سنتی دارایی، مانند بازارهای سهام، یک نسخه متمرکز از تمام سفارشات خرید و فروش را در دفتر سفارش حفظ می‌کنند. در یک طرف دفترچه سفارشات، سفارش‌های خرید قرار دارند که شامل مقدار دارایی با قیمت مشخصی است که شرکت‌کننده تمایل به خرید آن دارد. طرف دیگر دفترچه سفارش، شامل سفارشات فروش است که شامل مقداری دارایی به قیمت مشخصی است که شرکت‌کننده مایل به فروش آن است.

دفترچه سفارش به‌عنوان وسیله‎‌ای برای تطبیق سازندگان بازار (فروشندگان) با خریداران بازار عمل می‌کند، درنتیجه معاملاتی را تسهیل می‌کند و نقدینگی را در آن بازار خاص تضمین می‌کند. صرافی غیرمتمرکز سرم که Raydium از آن پشتیبانی می‌کند، از قراردادهای هوشمند برای فعال کردن فرآیند تطبیق سفارش خرید و فروش استفاده می‌کند.

استخرهای نقدینگی (Liquidity Pool)

ظهور تکنولوژی بلاک چین و دیفای، یک روش جدید و متمایز معامله با استفاده از بازار سازهای خودکار و استخرهای نقدینگی را رایج کرده است. از طریق بازارسازهایی مانند ریدیوم، کاربران دارایی‌ها را در مقابل مجموعه‌ای از دارایی‌های عرضه شده توسط ارائه‌دهندگان نقدینگی خریداری کرده و می‌فروشند. دارایی‌های نگهداری شده در استخرهای نقدینگی به‌عنوان طرف مقابل معامله عمل می‌کنند.

استخر نقدینگی

یکی از اولین و محبوب‌ترین پلتفرم‌هایی که از مدل بازارساز خودکار استفاده کرد صرافی یونی‌سواپ (Uniswap) در شبکه اتریوم بود. اما تیم ریدیوم این ارز دیجیتال را روی بلاک چین سولانا ساخت تا به هزینه‌های بالای گس، زمان اجرای کند، نبود سفارش حد ضرر (Limit order) و عدم همپوشانی نقدینگی در پلتفرم‌های بازارساز موجود در اتریوم رسیدگی کند.

ادغام ریدیوم و صرافی سرم

همان‌طور که پیش‌ازاین در بخش ارز دیجیتال ریدیوم چیست به آن پرداختیم، ریدیوم مکانیسم بازارساز خودکار خود را با عملکرد دفترچه سفارش سرم ادغام کرد تا مزایا و معایب هر دو دفتر سفارش و مبادلات مبتنی‌بر بازارساز خودکار را برطرف کند. توانایی استفاده از نقدینگی از ریدیوم یا دفترچه سفارشات سرم باید به معامله‌گران یک تجربه معاملاتی کارآمدتر و مقرون‌به‌صرفه‌تر را بدهد.

هنگامی‌که کاربران در یکی از استخرهای نقدینگی ریدیوم شرکت می‌کنند، بازارساز خودکار توکن‌های آن‌ها را به سفارش‌های لیمیت در دفتر سفارش سرم تبدیل می‌کند تا هر کسی با آن معامله کند. هنگامی که کاربر مبادله‌ای انجام می‌دهد، ریدیوم قیمت‌ها را بین دفترچه سفارش سرم و بازارچه خودکار ریدیوم مقایسه می‌کند تا مناسب‌ترین و به‌صرفه‌ترین معامله را برای کاربر انجام دهد.

اکسلریتور (AcceleRaytor)

ریدیوم علاوه‌بر پلتفرم‌های مبادله‌ای خود، یک پلتفرم جمع آوری سرمایه به نام اکسلهریتور (AcceleRaytor) دارد. این پلتفرم با کمک به پروژه‌های جدید برای افزایش سرمایه و لانچ کردن در اکوسیستم سولانا عمل می‌کند.

معرفی ارز دیجیتال RAY

ارز دیجیتال RAY، توکن کاربردی این اکوسیستم است. عرضه اولیه این دارایی در تاریخ 21 فوریه (3 اسفند) سال 2021 راه‌اندازی شد و به 555 میلیون توکن محدود شد. این توکن، در سولانا ساخته شده و علاوه بر آن، یک توکن  ERC-20 در اتریوم نیز هست. از این توکن برای حاکمیت شبکه نیز استفاده می‌شود. افرادی که توکن RAY دارند، می‌توانند به پیشنهادات به روزرسانی شبکه رای دهند. کاربران همچنین با ارائه نقدینگی به استخرهای ریدیوم و استیک کردن این توکن، می‌توانند ارز دیجیتال RAY بدست آورند.

ارز دیجیتال RAY

 ریدیوم 20 درصد از کل عرضه را به تیم توسعه اختصاص داد که به مدت سه سال قفل شد و امکان فروش آن وجود نداشت. یک سوم عرضه توکن‌های RAY ( چیزی در حدود 188 میلیون) قابل استخراج است. انتظار می‌رود استخراج نقدینگی تا فوریه (دی) سال 2024 ادامه یابد. هاوینگ این توکن به صورتی طراحی شده که پاداش بلاک هر 6 ماه به نصف کاهش یابد. 0.03 درصد از کارمزد تراکنش‌های انجام شده در پلتفرم به عنوان پاداش به سهامداران ارسال می‌شود.

نحوه توزیع توکن‌های RAY به این صورت است:

حداکثر مقدار در گردش: 555,000,000 توکن RAY

  • ذخیره نقدینگی: 34 درصد
  • مشارکت و اکوسیستم: 30 درصد
  • تیم توسعه: 20 درصد (قفل شده بین 1 تا 3 سال)
  • نقدینگی: 8 درصد
  • انجمن: 6 درصد (به مدت 1 سال قفل شده بود)
  • مشاوران: 2 درصد (قفل شده بین 1 تا 3 سال)

قیمت ارز دیجیتال RAY

ارز دیجیتال ریدیوم در تاریخ 21 فوریه (3 اسفند) سال 2021 وارد بازار شد. در سپتامبر (شهریور) همان سال به بالاترین قیمت خود یعنی 16.93 دلار رسید؛ اما بعدا در ژوئن (خرداد) سال 2022 به حدود 0.91 دلار کاهش یافت. برای اطلاع از قیمت ارز دیجیتال Raydium به دلار و تومان می‌توانید به صفحه قیمت توکن RAY در ایران بروکر مراجعه کنید. علاوه‌بر قیمت لحظه‌ای، در این قسمت تمام اطلاعات مربوط به توکنومیک ارز ری، تاریخچه قیمت این دارایی، سیگنال ارز دیجیتال ریدیوم، نمودار تحلیل تکنیکال، صرافی‌ها و کیف پول‌های ارزیابی شده توسط سایت ایران بروکر را مشاهده کنید.

قیمت ارز دیجیتال ریدیوم

در ماه گذشته قیمت این دارایی 24.954 درصد کاهش یافته است. بااین‌وجود در 4 ماه گذشته Raydium روند رو‌به‌رشدی را نشان داده است. براساس پیش‌بینی‌های انجام شده و تحلیل تکنیکال، به‌نظر می‌رسد قیمت توکن RAY در سال 2023 به میانگین قیمتی 0.26 دلار برسد. حداقل قیمت پیش‌بینی شده برای امسال برابر با 0.25 دلار و حداکثر قیمت 0.29 دلار است. بر اساس این تحلیل‌ها قیمت توکن RAY در سال 2024 در بازه قیمتی 0.36 دلار تا 0.44 دلار خواهد بود. بسیاری از منابع در تحلیل‌های بلندمدت، میانگین قیمتی 3.54 دلار را در سال 2030 برای این دارایی پیش‌بینی‌ کرده‌اند.

خرید ارز RAY

ارز دیجیتال ریدیوم یا توکن RAY درحال‌حاضر در صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز زیادی در دسترس کاربران است. می‌توانید این دارایی را از صرافی متمرکز بایننس (Binance)، اوکی اکس (OKX) یا موارد دیگر خریداری کنید.

علاوه‌بر این امکان خرید این ارز دیجیتال در صرافی‌های ایرانی نیز وجود دارد. برای بررسی اینکه توکن RAY در کدام صرافی‌های ایرانی و خارجی لیست شده می‌توانید وارد صفحه قیمت ریدیوم در ایران بروکر شوید و در آنجا لیست صرافی‌های متفاوت را برای خرید فروش این ارز و همچنین بهترین قیمت توکن RAY را پیدا کنید.

آینده ارز دیجیتال ریدیوم (Raydium) چگونه خواهد بود؟

می‌دانیم که ارز دیجیتال ریدیوم، یکی از بزرگ‌ترین برنامه‌های غیرمتمرکز، روی بلاک چین سولانا است. این پلتفرم قابلیت‌های زیادی از جمله مبادله توکن، خرید و فروش دارایی، تامین نقدینگی و راه‌اندازی پروژه را به‌صورت سریع، ارزان و مقیاس‌پذیر فراهم می‌کند. همچنین دسترسی پلتفرم به دفترچه سفارش مرکزی صرافی سرم، باعث تلفیق نقدینگی این دو پلتفرم می‌شود.

کاربران صرافی‌های غیرمتمرکز که تجربه استفاده از کارمزدهای گس بالا، سرعت پایین تراکنش‌ها یا گزینه‌های محدود در جفت‌های معاملاتی را تجربه کرده‌اند، احتمالا علاقه زیادی به استفاده از پلتفرم ریدیوم خواهند داشت. به دلیل تمرکز ریدیوم روی اکوسیستم سولانا و همچنین استراتژی آن‌ها برای اتصال یک بازارساز خودکار به صرافی غیرمتمرکز، به منظور ارائه نقدینگی معاملاتی بیشتر، احتمالا توجه سرمایه‌گذاران را به خود جلب خواهد کرد.

بااین‌وجود، پیش‌بینی دقیق آینده یک دارایی در بازار پرنوسان ارز دیجیتال کار مشکلی است. از این رو، حتما قبل از سرمایه‌گذاری درباره آینده دارایی مورد نظر تحقیق کنید و هرگز با پولی که توانایی از دست دادن آن را ندارید معامله نکنید.

بهترین کیف پول برای ذخیره ارز دیجیتال ریدیوم چیست؟

ارز دیجیتال ریدیوم را می‌توانید در کیف پول‌های متامسک (Metamask)، تراست والت (Trust Wallet) و هایپرپی (HyperPay) ذخیره کنید. همچنین می‌توانید وارد صفحه قیمت ریدیوم در ایران بروکر شوید و در آنجا لیست کیف پول‌های مناسب برای ذخیره توکنRAY را مشاهده کنید.

آیا امکان استخراج RAY وجود دارد؟

بله. یک سوم عرضه توکن‌های RAY، چیزی در حدود 188 میلیون، قابل استخراج است.

آیا امکان استیک کردن توکن RAY وجود دارد؟

بله. کاربران با ارائه نقدینگی به استخرهای ریدیوم و استیک کردن این توکن، می‌توانند ارز دیجیتال RAY بدست آورند.

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید(0نظر)

امتیاز شما:

از 5

( )

امتیازی ثبت نشده

نظر خود را بنویسید