معرفی رمزارزها

ارز دیجیتال نیر پروتکل چیست (NEAR Protocol)؟ معرفی توکن NEAR

معرفی رمزارزها

مطالعه در 11 دقیقه

یکی از اصول اصلی وب 3 (3.0 Web) و تکنولوژی بلاکچین این است که متمرکز نبودن شبکه می‌تواند به کاربران کمک کند که مالک دارایی‌های خود باشد. اگرچه امروزه بلاک چین‌های قراردادهای هوشمند زیادی وجود دارد، پروتکل NEAR با فناوری پیچیده‌ای که هدف آن حل مشکلات موجود در سیستم‌های بلاک چین قبلی است، بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

نیر پروتکل با ایجاد یک ابر جامعه، میزبان برنامه‌های غیرمتمرکز (dApp) است. سیستم NEAR توسط یک نهاد متمرکز کنترل نمی‌شود، برای هرکسی که می‌خواهد در شبکه شرکت کند باز است و با توجه به مشارکت‌ افراد به آنها پاداش می‌دهد. در این مقاله جنبه‌های متفاوت NEAR Protocol را بررسی کرده و به سوال ارز دیجیتال نیر پروتکل چیست پاسخ می‌دهیم.

نیر پروتکل (Near Protocol) یک شبکه بلاک چین لایه 1 است. از همین رو، نیر پروتکل پلتفرمی را فراهم می‌کند که توسعه‌دهندگان می‌توانند برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) را بر روی آن بسازند. موفق‌ترین بلاک چین لایه 1 اتریوم است؛ اما Near Protocol سریع‌تر و ارزان‌تر از اتریوم است. پروتکل NEAR یک بلاکچین عمومی اثبات سهام (Proof of Stake) با قابلیت قرارداد هوشمند است. هدف پروتکل NEAR علم به عنوان یک پلتفرم محاسبات ابری است که توسط جامعه اداره می‌شود.

ارز دیجیتال نیر پروتکل چیست؟ (NEAR Protocol)

برای درک اینکه ارز دیجیتال نیر پروتکل چیست، باید بدانید که این پلتفرم برنامه غیرمتمرکز مبتنی بر بلاک چین است و از تکنولوژی شاردینگ (sharding) برای مقیاس پذیری استفاده می‌کند. NEAR از قراردادهای هوشمند استفاده کرده و مکانیسم اجماع اثبات سهام (PoS) را برای ایمن‌سازی شبکه خود به کار می‌گیرد. کاربران می‌توانند کوین‌ها، برنامه‌ها و صنایع جدید را در این وب بدون نیاز به نظارت یک مرجع مرکزی ایجاد کنند. این پلتفرم برنامه‌هایی را اجرا می‌کند که یک منبع امن از منابع مشترک دارند. این برنامه‌ها از داده‌ها و هویت‌هایی استفاده می‌کنند که کاملاً توسط کاربران کنترل می‌شود.

NEAR Protocol 1

پروتکل NEAR که توسط نیر کالکتیو (NEAR Collective) ساخته شده است، توسط الکس اسکیدانوف (Alex Skidanov) و  ایلیا پولوسوکین (Illia Polosukhin) در سال 2020 بنیانگذاری شد. این پروژه به عنوان یک زیرساخت ابری مبتنی بر جامعه برای میزبانی برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps) در حال توسعه است. پلتفرم NEAR شامل طیف گسترده‌ای از ابزارها و زبان‌های برنامه‌نویسی و همچنین قراردادهای هوشمند با قابلیت‌های میان زنجیره‌ای برای کمک به توسعه‌دهندگان در ساخت برنامه‌های غیرمتمرکز است. هدف NEAR Collective داشتن یک اکوسیستم کامل است که همه بتوانند بدون نیاز به مهارت فنی بالا درگیر آن شوند.

معمولا سرورهای ابری متمرکز که توسط غول‌های تکنولوژی اجرا می‌شوند، میزبان اکثر برنامه‌ها هستند. در نتیجه، داده‌ها در برابر سانسور، هک و دستکاری آسیب‌پذیر می‌شوند. از سوی دیگر، اگر فضای ابری که میزبان این برنامه‌ها است، توسط یک جامعه جهانی باز مدیریت شود، فرآیند شفاف می‌شود. بنابراین، کاربران می‌توانند دارایی‌های با ارزش مانند پول، هویت و انواع دارایی‌های دیجیتال را در این پلتفرم‌ها نگه دارند و بدون نیاز به دخالت واسطه یا پلتفرم، با خیال راحت از آن‌ها استفاده کنند.

نحوه عملکرد نیر پروتکل چگونه است؟

اولین تفاوت عمده بین بلاک چین نیر پروتکل و بسیاری دیگر، اتکای آن به سرورهای کالا، به جای سخت‌افزار گران‌قیمت در سطح سازمانی است. برای مثال، سولانا (Solana) برای هر سرور به حداقل 128 گیگابایت رم نیاز دارد. همین موضوع، مقیاس‌پذیری شبکه را بدون سرمایه‌گذاری عمده دشوار می‌کند. پروتکل NEAR بر کاربر پسند بودن و توسعه‌دهندگان تمرکز دارد.

همچنین برای عملکرد به سخت‌افزار بسیار پیچیده تری نیاز دارد. ویژگی مهم دیگر پروتکل NEAR این است که از الگوریتم اثبات سهام (PoS) به جای اثبات کار (PoW) استفاده می‌کند. این پروتکل برای رقابت با سایر بلاک چین‌های دارای قرارداد هوشمند، مانند اتریوم، و پولکادات (Polkadot)، برای افزایش عملکرد خود چندین ویژگی را در اکوسیستم خود پیاده‌سازی کرده است.

تکنولوژی شاردینگ نایت‌شید (Nightshade)

یکی از موارد مهم در پرداختن به اینکه ارز دیجیتال نیر پروتکل چیست، پرداختن به تکنولوژی اصلی آن، یعنی نایت‌شید (Nightshade) است. این تکنولوژی به کارآمدتر شدن پردازش داده‎‌ها کمک می‌کند. شاردینگ به تقسیم کار پردازش تراکنش‌ها در بسیاری از گره‌‌های اعتبار سنج اشاره دارد. به این ترتیب، هر گره تنها کسری از تراکنش‌های شبکه را انجام می‌دهد، در نتیجه امکان پردازش تراکنش‌های بیشتری در ثانیه (TPS) فراهم می‌شود.

در نیر پروتکل، نایت‌شید از تولیدکنندگان بلاک و اعتبارسنجان برای پردازش داده‌های تراکنش به صورت موازی در چندین قطعه یا شارد (Shard) استفاده می‌کند. هر قطعه کسری از بلاک بعدی را تولید می‌کند. به این کسر از بلاک، تکه یا چانک (Chunk) گویند. سپس این تکه‌ها پردازش شده و در بلاکچین نیر پروتکل ذخیره می‌شوند تا تراکنش‌های موجود در آنها نهایی شود.

NEAR Protocol 2

در تئوری، نایت‌شید به NEAR اجازه می‌دهد تا، بدون تأثیر بر عملکرد آن، میلیون‌ها تراکنش در ثانیه را انجام دهد. این پلتفرم بسته به شرایط شبکه، بر اساس ترافیک و استفاده از منابع، قطعه‌‍‌ها را تقسیم و ادغام می‌کند. وقتی تراکم شبکه بالا باشد، تعداد گره‌ها افزایش می‌یابد. در نتیجه با استفاده از تکنولوژی نایت‌شید راندمان کلی را می‌توان حفظ کرد و هزینه‌های تراکنش را پایین نگاه داشت.

برخلاف سایر شبکه‌های مبتنی بر الگوریتم اثبات سهام، اعتبار سنج‌ها بر اساس اندازه سهام خود برای بلاک بعدی با یکدیگر رقابت نمی‌کنند. بلکه این شبکه از مکانیزمی انتخابی به نام آستانه اثبات سهام (Thresholded Proof of Stake (TPoS)) برای انتخاب اعتبارسنج‌ها استفاده می‌کند. این الگوریتم مکانیزمی شبیه به یک مزایده دارد. ابتدا مجموعه بزرگی از اعتبارسنج‌های احتمالی مقدار توکن NEAR را که مایلند از طریق یک تراکنش استیک کنند محاسبه می‌کنند. سپس TPoS حداقل مقدار را برای تبدیل شدن به یک اعتبارسنج در هر دوره تعیین می‌کند. کسانی که بالاتر از این مقدار استیک کرده باشند، متناسب با مبلغی که استیک کرده‌اند، شانس انتخاب به عنوان اعتبار‌سنج را خواهند داشت.

پل رین‌بو (Rainbow Bridge)

رین‌بو بریج (Rainbow Bridge) اپلیکیشنی در NEAR Protocol است که به کاربران امکان انتقال توکن‌های ERC-20، استیبل کوین‌ها، رپد توکن‌ها (Wrapped Token) و حتی NFTها را بین بلاک چین اتریوم و NEAR می‌دهد. این اپلیکیشن کاملا غیرمتمرکز است. برای پل زدن توکن‌ها، کاربران می‌توانند دارایی‌های ERC-20 را مستقیماً از کیف پول متاماسک (MetaMask) یا سایر کیف پول‌های Web3 به NEAR Wallet ارسال و دریافت کنند.

کاربر ابتدا باید توکن را در یک قرارداد هوشمند اتریوم واریز کند. از آنجایی که انتقال مستقیم توکن بین شبکه‌ها امکان پذیر نیست، توکن‌ها قفل شده و در اتریوم از گردش خارج می‌شوند. توکن‌های جدیدی در NEAR ایجاد می‌شوند که نشان‌دهنده توکن‌های اصلی هستند. به این ترتیب، کل عرضه در گردش توکن در هر دو بلاک چین ثابت می‌ماند. در بیشتر موارد، تراکنش‌ها در پروتکل NEAR طی 1 یا 2 ثانیه تایید شده و کارمزد آن‌ها کمتر از 1 دلار است. با این حال، اگر کاربر بخواهد توکنی را به شبکه اتریوم بازگرداند، این روش ممکن است هزینه بیشتری داشته و پردازش آن بیشتر طول بکشد.

ارورا (Aurora)

ارورا (Aurora) یک راه‌حل لایه 2 در بلاک چین نیر پروتکل است. Aurora قصد دارد به توسعه‌دهندگان کمک کند تا برنامه‌های خود را بر روی یک پلتفرم سازگار با اتریوم گسترش دهند و به این ترتیب، هزینه تراکنش پایین‌تری را به کاربران خود ارائه دهد. طبق اطلاعات منتشر شده از نیر پروتکل، ارورا قادر به میزبانی از هزاران تراکنش در هر ثانیه بوده و زمان تایید بلاک آن حدودا 2 ثانیه است. ارورا از دو بخش تشکیل شده است:

موتور ارورا (Aurora Engine)

موتور ارورا (Aurora Engine) یک ماشین مجازی اتریوم (EVM) است. این موتور با اتریوم سازگار بوده و از تمام ابزارهای موجود در اکوسیستم اتریوم پشتیبانی می‌کند. در نتیجه، توسعه‌دهندگان بدون نیاز به بازنویسی برنامه‎‌های غیرمتمرکز خود یا یادگیری نحوه کار با ابزارهای توسعه جدید، می‌توانند از پروتکل استفاده کنند.

پل ارورا (Aurora Bridge)

پل ارورا (Aurora Bridge)، نیز از تکنولوژی مشابه پل رین‌بو استفاده می‌کند. توسعه‌دهندگان می‌توانند از آن برای پل زدن قراردادهای هوشمند و توکن‌های ERC-20، بین بلاک چین‌های اتریوم و پروتکل NEAR استفاده کنند. همچنین از این طریق می‌توان کارمزد تراکنش‌های اتریوم را از طریق توکن NEAR پرداخت کرد.

توکن NEAR چیست؟

اکنون که شبکه و نحوه عملکرد نیر پروتکل را بررسی کردیم، باید به سوال ارز دیجیتال نیر پروتکل چیست پاسخ دهیم. ارز دیجیتال NEAR، توکن بومی اکوسیستم نیر پروتکل است. این ارز دیجیتال یک توکن ERC-20 با حداکثر عرضه 1 میلیارد است. از توکن NEAR می‌توان برای پرداخت کارمزدهای تراکنش و ذخیره‌سازی در شبکه استفاده کرد. لازم به ذکر است که برای محدود نگه داشتن توکن NEAR، کارمزد تراکنش‌های باقی مانده سوزانده می‌شود.

همچنین امکان استیک کردن این توکن در کیف پول نیر والت (NEAR Wallet) و کسب جوایز وجود دارد. توکن‌های استیک شده برای اجرای گره‌های اعتبارسنج استفاده می‌شود و  پاداش‌ 4.5 درصد از کل عرضه NEAR است. همچنین کسانی که توکن خود را استیک می‌کنند، می‌توانند با رای گیری در مورد تصمیمات و ارائه پیشنهادات مربوط به پلتفرم و محصولات در اداره شبکه NEAR شرکت کنند. در حالی که بیشتر کارمزدهای تراکنش سوزانده میشود، بخش کوچکی برای پاداش به توسعه‌دهندگانی داده می‌شود که قرارداد هوشمند موجود در تراکنش را ساخته‌اند. هدف از این کار، ایجاد انگیزه برای توسعه و رشد اکوسیستم است.

برترین برنامه‌های غیرمتمرکز نیر پروتکل

ارزش یک بلاک چین در برنامه‌های مناسب و جذاب برای کاربران است. قابلیت‌های نایت‌شید و ویژگی‌های توکن NEAR به توسعه بسیاری از برنامه‌های غیرمتمرکز کمک می‌کند. در حال حاضر برنامه‌های جذاب زیادی برای کاربران در این بلاک چین وجود دارد که در ادامه آنها را بررسی خواهیم کرد.

مینت‌بیس (Mintbase)

این پلتفرم جهانی به هر کسی اجازه ایجاد توکن‌های غیرمثلی (NFT) را می‌دهد. استفاده از پلتفرم Mintbase نیازی به دانش خاصی ندارد و می‌توانید به سادگی آثار خود را در بازار بفروشید.

فلاکس (Flux)

Flux یک پروتکل غیرمتمرکز و بازار باز است که به توسعه‌دهندگان اجازه ایجاد بازار برای هر دارایی را می‌دهد. Flux بر روی پروتکل NEAR ساخته شده است؛ زیرا مقیاس‌پذیری و قدرت مورد نیاز برای یک اینترنت مدرن و باز را فراهم می‌کند. همچنین این برنامه از امنیت بالایی برخوردار است. FLUX به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا به سرعت و به راحتی هر بازاری را که می‌خواهند ایجاد کنند. تنها مانع موجود قدرت تخیل سازنده است.

Paras 2.0

هدف Paras 2.0 تبدیل شدن به بازاری است که بر اساس پروتکل بلاک چین NEAR، برای کلکسیون‌های دیجیتال ساخته شده باشد.

آیا توکن NEAR سرمایه‌گذاری خوبی است؟

پتانسیل‌های بلند مدت ارز دیجیتال نیر پروتکل چیست؟ آیا با توجه به موارد گفته شده، خرید توکن NEAR ایده خوبی است؟ ماهیت نوسانی بازار ارزهای دیجیتال باعث شده تا نتوان جوابی قطعی برای سوالات بالا پیدا کرد. خبر خوب این است که پروتکل NEAR به دلیل قابلیت شاردینگ خود، که ظرفیت تراکنش و امنیت بیشتری را نسبت به سایر پلتفرم‌ها فراهم کند، میان کاربران محبوبیت زیادی دارد. علاوه بر این توسعه‌دهندگان همواره می‌توانند از این پلتفرم برای ساخت برنامه‌های کارآمدتر استفاده کنند.

NEAR Protocol 3

همزمان با رشد فضای بلاک چین، پلتفرم‌هایی که می‌توانند هزینه تراکنش کمتر و توان عملیاتی را افزایش دهند، بیش از پیش مورد توجه قرار می‌گیرند. راه‌حل‌های مقیاس‌پذیری NEAR می‌تواند توسعه‌دهندگانی را که به دنبال ساخت محصولات DeFi کارآمدتر و برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps) هستند، جذب کند. قابلیت‌های پروتکل NEAR به آن کمک می‌کند تا به یکی از بهترین کوین‌ها در صنعت تبدیل شود. برای افراد مبتدی که نمی‌دانند ارز دیجیتال نیر پروتکل چیست، شایان ذکر است که با فناوری‌ها و پیشرفت‌های موجود، بسیاری از کارشناسان بلاک چین معتقدند که با توجه به اهمیت مقیاس‌پذیری، بلاک چین NEAR یکی از ارزهای دیجیتال پیشرو در صنعت خواهد بود.

سوالات متداول معرفی ارز دیجیتال نیر پروتکل

از کجا ارز دیجیتال NEAR بخریم؟

ارز دیجیتال نیر پروتکل در صرافی‌های بسیاری لیست شده است. برای خرید توکن Near می‌توانید از صرافی‌های بایننس (Binance)، کوکوین (KuCoin)، کوین بیس (Coinbase) و کراکن (Kraken) استفاده کنید.

آیا ارز Near protocol بهتر از سولانا (SOL) است؟

سولانا بیشتر از سایر بلاک چین‌های سطح 1 شبیه به NEAR است. برای تبدیل شدن به بخشی از شبکه سولانا، اعتبار‌سنج به بیش از 100,000 دلار نیاز دارد. سرور نیز به حداقل 128 گیگابایت رم نیاز دارد. در شبکه سولانا اکثر اعتباردهندگان در شبکه با ضرر کار می‌کنند. در نتیجه Near گزینه بهتری است.

قیمت ارز دیجیتال NEAR  چقدر است؟

در زمان نوشته شدن این مقاله، ارز دیجیتال NEAR به قیمت 2.31 دلار معامله می‌شود.