معرفی رمزارزها

ارز دیجیتال مینا پروتکل چیست؟ معرفی توکن MINA و بررسی آینده ارز مینا

معرفی رمزارزها

مطالعه در 12 دقیقه

وقتی درباره ارزهای دیجیتال حرف می‌زنیم، مهم‌ترین تکنولوژی که آن‌ها را با یکدیگر مرتبط می‌کند، بلاک چین است. ایده یک دفتر کل غیرمتمرکز به قدرت کل صنعت کمک می‌کند و شاهد آمدن و رفتن انواع مختلفی از شبکه بوده است. بیشتر بلاک چین‌ها در ابتدا کوچک هستند، اما در طول زمان به هزاران گیگابایت افزایش پیدا می‌کنند. مینا پروتکل (Mina Protocol)، که پلی بین دنیای واقعی و ارزهای دیجیتال است، به دنبال ایجاد انقلابی در صنعت بلاک چین با فناوری است که نوید معاملات ارزان‌تر با سرعت بسیار بالا را می‌دهد. ارز دیجیتال مینا پروتکل چیست؟

پروتکل مینا بلاک چینی است که هدف آن حل مشکل مقیاس‌پذیری ذاتی برخی از شبکه‌های بلاک چین مبتنی بر الگوریتم اثبات کار (PoW) است. مینا پروتکل از اندازه بلاک‌های کوچک و سیستمی به نام zk-SNARK استفاده می‌کند که به افراد بیشتری اجازه می‌دهد تا گره‌ها را اجرا کنند. هدف پروتکل این است که به شما این امکان را بدهد که داده‌های خود را در یک بلاک چین مختصر و مقیاس‌پذیر، به صورت ایمن و غیرمتمرکز نگه دارید. با این مقاله همراه باشید تا بررسی کنیم که پروتکل و توکن MINA چیست.

ارز دیجیتال مینا پروتکل چیست؟

مینا پروتکل (Mina Protocol) که قبلاً Coda Protocol نام داشت، با راه‌اندازی شبکه اصلی خود در ماه مارس (اسفند) سال 2021، در حال حاضر سبک‌ترین بلاک چین در جهان است. برخلاف پلتفرم‌های ارزهای دیجیتال مانند اتریوم (Ethereum) و بیت‌کوین (Bitcoin)، اندازه مینا بدون توجه به تعداد تراکنش‌های انجام شده روی آن ثابت می‌ماند. اندازه هر بلاک در مینا پروتکل 22 کیلوبایت است. برای درک این موضوع، جالب است بدانید که اندازه بلاک چین بیت کوین در سال 2012 برابر با 1.93 گیگابایت بود؛ و در زمان نوشته شدن این مقاله، اندازه‌ای برابر با 464.28 گیگابایت دارد.

ارز دیجیتال مینا پروتکل چیست؟

پروتکل مینا، بر مشکلاتی غلبه کرد که رشد برخی پروژه‌های بلاک چینی را با مشکل مواجه کرده بود. جدا از محدودیت 22 کیلوبایتی، مینا پروتکل یک ابزار رمزنگاری پیچیده به نام اثبات دانش صفر (zero-knowledge proofs) یا zk-SNARK را نیز در خود جای داده است. این ابزار می‌تواند اندازه بلاک چین را کاهش دهد، به طوری که کاربران بتوانند حتی با استفاده زیاد، یک گره کامل را حفظ کنند.

دسترسی ساده کاربران برای پروتکل مینا از اهمیت بالایی برخوردار است. برخی از بلاک چین‌ها از نظر محاسباتی آنقدر سنگین هستند که برای اجرای گره‌ها به واسطه نیاز است. با این حال، از آنجایی که مینا یک پروتکل بسیار سبک است، هر کسی می‌تواند در اعتبارسنجی شبکه شرکت کند. حتی با افزایش مقیاس بلاک چین، مینا همچنان برای همه قابل دسترسی خواهد بود. زیرا مینا پروتکل با استفاده از یک الگوریتم اثبات رمزنگاری با اندازه ثابت و بدون محدودیت در تولید بلاک ساخته شده است. علاوه بر این، هر کاربر در شبکه Mina به عنوان یک گره کامل به عنوان بخشی از مکانیسم اجماع اثبات سهام (PoS) عمل می‌کند. این موضوع به همه شرکت‌کنندگان دسترسی برابر به یک بلاک چین قوی، غیرمتمرکز و مقاوم در برابر سانسور می‌دهد.

تاریچخه تشکیل مینا پروتکل

مینا پروتکل در سال 2017، وسط شرکت محاسباتی قابل تایید O(1) Labs به عنوان یک پروتکل لایه 1 منبع باز توسعه داده شد. هدف این پروژه وفادار ماندن به گزاره‌های اصلی بلاک چین و ایجاد پروتکلی بود که به طور همزمان غیرمتمرکز، ایمن و مقیاس‌پذیر باشد. با استفاده از رمزنگاری پیشرفته و سیستم zk-SNARK، تیم مینا و جامعه توسعه‌دهندگان یک پلتفرم بلاک چین قوی و پایدار طراحی کردند که توسعه‌دهندگان را قادر به ساخت برنامه‌های غیرمتمرکز پیچیده و قدرتمند با استفاده از قراردادهای هوشمند می‌کند.

Mina در سال 2020 پس از گذراندن چندین مرحله آزمایشی راه‌اندازی شد. همچنین وایت پیپر مینا پروتکل در اکتبر (مهر) سال 2020 و وایت پیپر فنی آن در ماه مارس (اسفند) همان سال راه‌اندازی شد. بنیاد مینا یک سازمان غیرانتفاعی است که برای مشارکت‌کنندگان این پلتفرم حمایت و کمک‌های مالی ارائه می‌کند. اعضای هیئت مدیره بنیاد مینا عبارتند از:

  • جاش سینسیناتی (Josh Cincinnati)، مدیر اجرایی سابق بنیاد ZCash،
  • جیل کارلسون (Jill Carlson) از اسلو ونچز (Slow Ventures)
  • تس رینارسون (Tess Rinearson) از تندرمینت (Tendermint)
  • و مدیر عامل شرکت O(1) Labs، ایوان شاپیرو (Evan Shapiro)

نحوه عملکرد ارز دیجیتال مینا پروتکل چیست؟

پروتکل Mina از برنامه‌های غیرمتمرکز مبتنی بر SNARK (Snapps) استفاده می‌کند تا به کاربران اجازه دهد کنترل داده‌های خود را حفظ کنند. به جای به اشتراک‌گذاری خود داده‌ها، این امر با اعتبارسنجی و به اشتراک‌گذاری شواهدی درباره داده‌ها به دست می‌آید. به علاوه، محاسبات منطقی و داده‌ها خارج از زنجیره انجام می‌شوند، در حالی که در زنجیره تأیید می‌شوند. این امر مقیاس‌پذیری را ساده می‌کند و محاسبات بزرگ را بسیار مقرون به صرفه و کارآمد می‌کند. در حالی که بسیاری از پروتکل‌های بلاک چین مستقیماً با اینترنت در تعامل نیستند. Snapps مینا پروتکل، بدون اینکه حریم خصوصی را به خطر بیندازد، می‌تواند به صورت خصوصی با هر وب‌سایتی تعامل داشته باشد.

ارز دیجیتال مینا پروتکل

Mina از یک الگوریتم اجماع مشتق شده از Ouroboros Praos یا همان مکانیسم توافق اثبات سهام کاردانو استفاده می‌کند. مکانیسم اجماع اولیه برای مطابقت با ویژگی‌های خاص Mina، از جمله ادغام zk-SNARKها اصلاح شده است. این نسخه جدید Ouroboros Samasika نام دارد. سه عنصر اصلی این شبکه به شرح زیر است:

تایید کننده‌ها (Verifiers)

تمام گره‌ها در شبکه Mina می‌توانند اثبات‌های رمزنگاری zk-SNARK را تأیید کنند. این اثبات‌ها را می‌توان به سرعت دانلود کرد؛ زیرا هر کدام تنها چند صد بایت وزن دارند. همچنین می‌توان آنها را تنها در چند میلی ثانیه تأیید کرد.

تولیدکنندگان بلاک (Block Producers)

مانند ماینرها در شبکه بیت کوین یا استیک کنندگان در یک شبکه اثبات سهام (PoS)؛ تولیدکنندگان بلاک در Mina مسئول جمع‌آوری تراکنش‌ها و قرار دادن آنها در بلاک هستند. این پروتکل به ماینرها برای کارشان از طریق جمع‌آوری کارمزدهای تراکنش پاداش می‌دهد. تولیدکنندگان بلاک تراکنش‌ها را انتخاب می‌کنند و عموماً به سراغ کسانی می‌روند که کارمزد بالاتری دارند تا درآمد خود را به حداکثر برسانند. با این حال، آنها باید SNARK را نیز ارائه کنند؛ زیرا بلاک چین باید مختصر و فشرده باقی بماند. برای هر تراکنش اضافه شده به یک بلاک، تولیدکننده باید SNARK کافی معادل تراکنش‌های قبلی اضافه شده ارائه کند. در غیر این صورت، تراکنش به دلیل عدم رعایت قوانین اجماع توسط گره‌های دیگر رد می‌شود. تولیدکنندگان بلاک می‌توانند این اسنارک‌ها را خودشان تولید کنند یا آنها را از گره‌های مخصوص محاسبه خریداری کنند.

اسنارکرها (Snarkers)

اسنارکرها (Snarkers) گره‌هایی در شبکه هستند که مسئول آنها تولید شواهد رمزنگاری (zk-SNARKs) است. آنها برای هر اثبات تولید شده پیشنهادی را تعیین می‌کنند، در حالی که تولیدکنندگان از شواهد برای ساخت بلاک‌های خود استفاده می‌کنند. تولیدکنندگان بلاک با پرداخت هزینه‌های پیشنهادی با کارمزد تراکنش، به این اسنارکرها پاداش می‌دهند. هدف اسنارکر فروش شواهد خود و دریافت پاداش مربوطه است. تولیدکننده بلاک به دنبال به دست آوردن شواهد با قیمت پایین است و از طریق تراکنش ویژه‌ای به نام «کارمزد انتقال» به اسنارکر پرداخت می‌کند. پلتفرمی که این فعالیت‌ها روی آن انجام می‌شود اسنارکت‌پلیس (Snarketplace) نام دارد.

سیستم Zk-SNARK چیست؟

پیش از این در بررسی ارز دیجیتال مینا پروتکل چیست و نحوه کار آن، بارها به سیستم zk-SNARK اشاره شد. مینا پروتکل علاوه بر اینکه یک شبکه بلاک چین اثبات سهام (PoS) است، از اثبات اعتبار (Proof of Validity) نیز برای کاهش اندازه فایل و به حداقل رساندن توان محاسباتی مورد نیاز گره‌ها برای مشارکت در اجماع شبکه استفاده می‌کند. عبارت zk-SNARK در واقع مخفف «Zero-Knowledge Succinct Non-interactive Argument of Knowledg» است.

 Zk-SNARKها اساساً تصاویری فوری از ابرداده‌های بلاک چین هستند. با بزرگ‌تر شدن بلاک چین، این zk-SNARKها به جای تاریخچه کامل بلاک چین، مدرکی دال بر اعتبار آن بر اساس ابرداده‌ها دارند. در نتیجه این مدارک به عنوان اثبات اعتبار داده‌ها، بدون نیاز به دسترسی به تاریخچه کامل بلاک چین عمل کنند. از آنجایی که چنین ساختاری به این معناست که گره‌های Mina حجم داده‌های کوچک‌تری را پردازش می‌کنند، این گره‌ها می‌توانند برای جمعیت وسیع‌تری عملی‌ باشند. بنابراین می‌توانند به ترویج یک شبکه سبک و غیرمتمرکز کمک کنند. مینا معتقد است تا زمانی که بلاک چین معتبر است، عکس این zk-SNARKها نیز اعتبار دارند. همزمان با رشد بلاک چین، zk-SNARKهای جدید باید بر اساس zk-SNARKهای موجود ساخته شوند تا یک مجموعه داده کارآمد در بلاکچین Mina حفظ شود.

از آنجایی که zk-SNARKها ناشناس بودن را تضمین می‌کنند، بخشی جدایی ناپذیر از شبکه Mina هستند. در واقع، zk-SNARK به طور گسترده در ارزهای دیجیتال تحت عنوان «ناشناس یا انانیموس (anonymous)» شناخته می‌شوند. برای مثال، از آنها برای اطمینان از محرمانه بودن تراکنش‌ها در شبکه Zcash استفاده می‌شود. zk-SNARKها را می‌توان به عنوان گواهی‌های تغییرناپذیر در نظر گرفت.

توکن MINA چیست؟

حال که با مینا پروتکل آشنا شدیم، باید به سوال توکن MINA چیست پاسخ دهیم. توکن‌های MINA که ارز دیجیتال بومی مینا پروتکل هستند، برای ایمن کردن شبکه از طریق فرایند استیکینگ مورد استفاده قرار می‌گیرند. توکن بومی MINA برای کاهش نیازهای محاسباتی برای توسعه‌دهندگان در هنگام ساخت برنامه‌های کاربردی بر روی بلاک چین طراحی شده است. همچنین از توکن MINA برای ایمن‌سازی شبکه استفاده می‌شود. این توکن به عنوان بخشی از مکانیسم اجماع اثبات سهام Ouroboros Samisika استفاده می‌شود. با استیک کردن توکن MINA، نودها شانس بیشتری برای انتخاب شدن به عنوان تولیدکننده بلاک دارند.

دارندگان توکن می‌توانند مستقیماً از طریق PoS و استیک کردن یا واگذاری توکن‌های خود، شبکه را ایمن کنند. توجه داشته باشید که پروتکل از مکانیسم اسلشینگ (slashing) ،یا از دست دادن استیک، برای مجازات اشتباهات احتمالی در اعتبارسنجی استفاده نمی‌کند. بنابراین، ریسک قفل شدن توکن‌ها یا واگذاری توکن‌های استیک شده شما وجود ندارد.

MINA
نمودار توزیع توکن‌های MINA

توکن MINA در ژوئن 2021 راه اندازی شد. در زمان نوشته شدن این مقاله، ارزش بازار این توکن 785,406,260 دلار است. علاوه بر این، توکن MINA دارای عرضه در گردش 151,698,153 توکن از حداکثر عرضه 869,445,443  توکن است.

قیمت ارز دیجیتال MINA

حال که توکن MINA چیست را بررسی کردیم، نگاهی به قیمت ارز دیجیتال MINA خواهیم داشت. MINA برای اولین بار در تابستان 2022 وارد بازار آزاد شد و در 1 ژوئن (11 تیر) همان سال، ارزش آن به بالاترین سطح تاریخی خود یعنی 9.91 دلار رسید. در حالی که پس از آن کاهش یافت و در ماه بعد به زیر 1 دلار سقوط کرد. با این وجود توانست عملکرد قابل قبولی داشته باشد و در 11 نوامبر (20 آبان) به قیمت 6.57 دلار رسید.

با وجود اینکه سال 2021 سال بسیار خوبی برای ارزهای دیحیتال بود؛ اما سال 2022 برای امور مالی مبتنی بر بلاک‌چین سال بسیار بدی بود. برای مثال کلاهبرداری صرافی FTX منجر به ریزش قیمت توکن MINA به کمتر از 0.5 دلار شد.

جمع بندی مقاله معرفی ارز دیجیتال MINA

همانطور که در بخش ارز دیجیتال مینا پروتکل چیست خواندید، بلاک چین مینا، ادعا می‌کند که «سبک‌ترین بلاک چین جهان» است. پروتکل مینا با ویژگی‌های پیشرفته حریم خصوصی و توانایی اتصال به هر وب‌سایتی، دروازه‌ای خصوصی بین دنیای واقعی و ارزهای دیجیتال ایجاد می‌کند. به لطف سیستم zk-SNARKS و توکن MINA، پروتکل مینا روش تعامل آنلاین ما با استفاده از فناوری بلاک چین را تغییر داده است. علاوه بر این، پروتکل Mina به هر کسی اجازه می‌دهد تا بدون نیاز به تجهیزات گران‌قیمت، در شبکه شرکت کند. بلاک چین مینا با محدودیت‌های کمی که برای ورود اعتبار سنج‌ها دارد و یک مدل کارآمد محاسباتی، شرایط را برای توسعه‌دهندگان بلاک چین بسیار ساده کرده است.

اگر بعد از خواندن بخش توکن MINA چیست، قصد سرمایه‌گذاری در این دارایی را دارید؛ به خاطر داشته باشید که بازارهای ارزهای دیجیتال به شدت نوسان دارند. همین موضوع پیش‌بینی دقیق قیمت یک کوین یا توکن را در چند ساعت و حتی ارائه تخمین‌ بلندمدت مشکل می‌سازد.

سوالات متداول مقاله معرفی ارز دیجیتال مینا

آیا خرید توکن مینا ایده خوبی است؟

پتانسیل توکن MINA در آینده به پذیرش آن توسط جامعه ارزهای دیجیتال و روند بازار بستگی دارد. بازار ارزهای دیجیتال بسیار بی‌ثبات است، که می‌تواند آنها را به سرمایه‌گذاری پرخطری تبدیل کند. حتما مهم است که خودتان روی توکن مورد نظر خود تحقیق کنید تا بفهمید که آیا برای سبد سرمایه‌گذاری شما مناسب است یا خیر.

از کجا توکن MINA بخریم؟

راه‌های مختلفی برای خرید MINA وجود دارد. با این حال، از نظر بسیاری خرید Mina از طریق یک صرافی معتبر جهانی آسان‌تر است. از محبوب‌ترین این صرافی‌ها می‌توان به صرافی بایننس (Binance)، کراکن (Kraken) و صرافی کوین بیس (Coinbase) اشاره کرد.

ویژگی خاص ارز دیجیتال مینا پروتکل چیست؟

مینا پروتکل برای پشتیبانی از یک بلاک چین فشرده با اندازه تنها 22 کیلوبایت استفاده می‌شود.

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید(0نظر)

امتیاز شما:

از 5

( )

امتیازی ثبت نشده

نظر خود را بنویسید