معرفی رمزارزها

ارز دیجیتال آربیتروم (Arbitrum) چیست؟ معرفی توکن ARB

معرفی رمزارزها

مطالعه در 11 دقیقه

اتریوم، پلتفرمی فوق‌العاده محبوب برای توسعه برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps) بوده است. در سال‌های اخیر، افزایش چشمگیر پذیرش این شبکه، باعث ازدحام شبکه و در نتیجه افزایش کارمزد تراکنش‌ها شده است. علاوه بر این، هر ماینر در بلاک چین اتریوم باید هر مرحله از اجرای یک قرارداد را شبیه سازی کند، که هزینه‌بر بوده و مقیاس‌پذیری را به شدت محدود می‌کند. فناوری آربیتروم (Arbitrum) یکی از راه‌حل‌های ممکن برای ازدحام و هزینه‌های بالا در شبکه اتریوم است.

آربیتروم یک قرارداد هوشمند است که در پردازش تراکنش‌ها به بلاک چین اتریوم کمک می‌کند. محبوبیت اتریوم باعث کند و گران بودن تراکنش‌ها شده و سیستم اتریوم را شلوغ کرده است. برای حل این مشکل، تیم اتریوم در حال کار روی راه‌حل‌های درون ‌زنجیره‌ای (داخل بلاک چین) و برون زنجیره‌ای (خارج از بلاک چین) هستند تا ظرفیت پردازش خود را بهبود بخشند. آربیتروم توسط آف‌چین لبز (Offchain Labs) در سال 2021 به‌عنوان راه‌حلی برای بهبود کارایی بلاک چین اتریوم با افزایش سرعت تراکنش و کاهش هزینه‌های معاملاتی توسعه یافت. در این مقاله به چند سوال پاسخ خواهیم داد: ارز دیجیتال آربیتروم چیست، چگونه کار می‌کند و آینده قیمتی آن چگونه خواهد بود؟

ارز دیجیتال آربیتروم چیست؟ بررسی ارز ARB

آربیتروم، یک راه حل لایه 2 است که در سال 2021 توسط شرکت نیویورکی آف‌چین لبز توسعه داده شد و به دنبال رفع ازدحام شبکه اتریوم با بهبود نحوه اعتبارسنجی قراردادهای هوشمند است. این پلتفرم از امنیت ارائه شده توسط شبکه اصلی اتریوم استفاده میکند؛ اما به قراردادهای هوشمند اجازه می‌دهد تا در یک لایه جداگانه اجرا شوند تا ازدحام در داخل شبکه کاهش یابد. این تکنیک، تجمیع تراکنش نامیده می‌شود. تکنیک تجمیع تراکنش شامل دسته‌ای از تراکنش‌ها و سوابق است که در لایه پایین اعتبارسنجی می‌شوند تا سپس به شبکه اصلی اتریوم لایه 1 منتقل شوند.

اربیتروم ارزان و سریع است و تمام اطلاعات تراکنش را به بلاک چین اصلی اتریوم باز می‌گرداند. در حالی که اتریوم تنها 14 تراکنش در ثانیه را مدیریت می‌کند، آربیتروم با 40000 تراکنش در ثانیه از اتریوم جلوتر است. انجام تراکنش‌ها در اتریوم چندین دلار کارمزد دارد؛ در حالی که در آربیتروم حدود دو سنت هزینه دارند. همچنین اربیتروم از ماشین مجازی اتریوم یا (EVM) پشتیبانی می‌کند. توسعه‌دهندگان DeFi در اتریوم می‌توانند برنامه‌های غیرمتمرکز (dapps) خود را بدون نیاز به هیچ گونه تغییری با آربیتروم یکپارچه کنند.

اربیتروم

آربیتروم قصد دارد با کاهش هر چه بیشتر کار و ذخیره داده‌ها از شبکه اصلی اتریوم یا لایه 1 ازدحام شبکه و کارمزدهای تراکنش را کاهش دهد. اد فلتن (Ed Felten)، پروفسور علوم کامپیوتر و روابط عمومی در پرینستون، در سال 2018 شرکت آف‌چین لبز، را تأسیس کرد. پلتفرم آربیتروم طوری طراحی شده که به توسعه‌دهندگان اجازه دهد تا به راحتی قراردادهای ماشین مجازی اتریوم و تراکنش‌های اتریوم را روی لایه دوم اجرا کنند. همچنین همزمان از امنیت عالی لایه 1 اتریوم بهره مند شوند.

ویژگی‌های آربیتروم برای رفع برخی از کاستی‌های قراردادهای هوشمند مبتنی بر اتریوم، مانند کارایی ضعیف و هزینه‌های بالا، که به تجربه کاربر آسیب رسانده ساخته شده است. آربیتروم از تکنیکی به نام جمع‌آوری تراکنش‌ها برای ثبت دسته‌ای از تراکنش‌های ارسال‌شده در زنجیره اصلی اتریوم استفاده می‌کند و آنها را روی یک زنجیره جانبی لایه ۲ اجرا می‌کند. در حالی که ارزان‌ و مقیاس‌پذیر است و از اتریوم برای اطمینان از کسب نتایج صحیح استفاده می‌کند. در ادامه نحوه عملکرد این ارز دیجیتال را بیشتر بررسی خواهیم کرد.

نحوه کار ارز دیجیتال آربیتروم چگونه است؟

بعد از آشنایی با اینکه ارز دیجیتال آربیتروم چیست، باید نگاهی به نحوه عملکرد این ارز دیجیتال داشته باشیم. آربیتروم به قراردادهای هوشمند اتریوم اجازه می‌دهد که با ارسال پیام بین قراردادهای هوشمند در زنجیره اصلی اتریوم و قراردادهای روی زنجیره لایه دوم آربیتروم مقیاس شوند. اربیتروم از یک قرارداد هوشمند برای رمزگذاری قوانین به‌عنوان یک ماشین مجازی استفاده می‌کند که در آن هر مدیری می‌تواند ماشین مجازی را وادار کند که طبق قوانین کار کند.

اربیت روم

عملکرد روان شبکه آربیتروم شامل عملکرد چهار نقش کلیدی، تأیید کننده (Verifier)، ماشین مجازی (Virtual Machine)، کلید (key) و مدیر (Manager) است.

تأییدکننده (Verifier)

تاییدکننده یک پروتکل توزیع شده است که وظیفه بررسی اعتبار تراکنش‌های پذیرفته شده را بر عهده دارد. همچنین تاییدکننده‌ وظیفه انتشار تراکنش‌های پذیرفته شده را بر عهده دارد.

ماشین مجازی (Virtual Machine)

ماشین مجازی (VM) مجموعه‌ای از کدها و داده‌هاست که عملکرد سیستم را مشخص می‌کند. اربیتروم به صورتی طراحی شده که در آن طرفین می‌توانند یک قرارداد هوشمند را به‌عنوان یک ماشین مجازی (VM) پیاده‌سازی کنند که قوانین قرارداد را رمزگذاری می‌کند.

کلید

کلید عضوی از پروتکل و دارای ارز است و بر اساس آن معاملات را انجام می‌دهد. هش یک کلید خصوصی ابزاری برای شناخت آن است. هش می‌تواند تراکنش‌ها را به وسیله امضا کردن آنها با کلید خصوصی مرتبط با تراکنش ارائه دهد.

مدیر

مدیر شخصی است که پیشرفت یک ماشین مجازی را پیگیری می‌کند تا از عملکرد صحیح شبکه اطمینان حاصل کند. مجموعه‌ای از مدیران یک ماشین مجازی توسط طراح VM تعیین می‌شوند.

بررسی ویژگی‌های برتر ارز دیجیتال آربیتروم

همانطور که در بخش ارز دیجیتال آربیتروم چیست به آن پرداختیم، پروژه اربیتروم به گونه‌ای طراحی شده که یک پلتفرم با کاربری آسان ارائه دهد تا توسعه‌دهندگان بتوانند از آن برای راه‌اندازی قراردادهای هوشمند سازگار با اتریوم استفاده کنند. اما این اولین پلتفرمی نیست که به دنبال غلبه بر محدودیت‌های اتریوم است، حداقل ده‌ها راه حل دیگر وجود دارد که به دنبال ارائه عملکردهای مشابه هستند. پس چه چیزی آربیتروم را از بقیه جدا می‌کند؟

سازگاری بالا با ماشین مجازی اتریوم (EVM)

ارز دیجیتال اربیتروم به‌عنوان یکی از سازگارترین مجموعه‌ها با ماشین مجازی اتریوم (EVM) در نظر گرفته می‌شود. اربیتروم در سطح بایت کد (bytecode) با ماشین مجازی اتریوم سازگار است. این امر توسعه آن را آسان می‌کند؛ زیرا توسعه‌دهندگان نیازی ندارند قبل از ساخت روی آربیتروم با یک زبان جدید آشنا شوند.

ابزار توسعه قوی

تیم پشتیبان ارز دیجیتال آربیتروم تمام تلاش خود را می‌کند تا موانع موجود در ایجاد راه‌حل لایه 2 را به حداقل برساند. آنها جامعه‌ای رو به رشد را برای آربیتروم تولید کرده‌اند و توسعه‌دهندگان می‌توانند از ابزارهای موجود برای اتریوم استفاده کنند. همچنین برای استفاده از اربیتروم نیازی به دانلود هیچ چیز خاص، مانند پلاگین‌ها، یا گردآورنده‌هایی مانند Hardhat یا Truffle نیست.

کارمزد کم

آربیتروم به‌عنوان یک راه‌حل مقیاس‌پذیر لایه 2 برای اتریوم، نه تنها برای افزایش توان تراکنش‌های اتریوم طراحی شده، بلکه کارمزدهای تراکنش را نیز به حداقل می‌رساند. به لطف فناوری بسیار کارآمد، این پلتفرم می‌تواند علاوه‌بر حفظ انگیزه برای اعتبارسنج‌ها، کارمزدها را به کسر ناچیزی از هزینه کامزد در شبکه اتریوم کاهش دهد.

توکن ARB جیست؟ توکن های شبکه آربیتروم

بعد از بررسی اینکه ارز دیجیتال آربیتروم چیست، باید توکن آن را بیشتر بررسی کنیم. توکن ARB، ارز دیجیتال بومی و توکن حاکمیتی شبکه اربیتروم است. افرادی که توکن ARB دارند، می‌توانند در تصمیم‌گیری‌های مربوط به نحوه عملکرد قرارداد هوشمند و بنیاد آربیتروم رأی دهند. راه‌اندازی این توکن نشان می‌دهد که آربیتروم به‌عنوان یک سازمان مستقل غیرمتمرکز (DAO) فعالیت می‌کند.

ارز دیجیتال ARB

سازمان غیرمتمرکز مستقل نوعی سازمان است که از قراردادهای هوشمند برای اجرای عملیات و تصمیم‌گیری استفاده می‌کند. به جای تکیه بر یک مرجع مرکزی مانند سازمان‌های معمولی، دائو بر یک فرآیند رأی‌گیری غیرمتمرکز تکیه می‌کند. در این رای‌گیری، دارندگان توکن می‌توانند به پیشنهادات متفاوت رأی دهند و نتایج به‌طور خودکار از طریق قراردادهای هوشمند اجرا می‌شوند. هدف DAO ایجاد روشی شفاف و دموکراتیک برای تصمیم‌گیری و اداره یک سازمان است.

با وجود اینکه شبکه آربیتروم در سال 2021 شروع به کار کرد؛ اما توکن ARB در مارس (فروردین 1402) سال 2023 راه اندازی شد. آف‌چین بلز، تیم سازنده آربیتروم، 120 میلیون دلار دارایی از سرمایه‌گذاران مختلف ارزهای دیجیتال مانند پنترا کپیتال (Pantera Capital) و شرکای لایت‌اسپید ونچر (Lightspeed Venture Partners) جمع آوری کرد.

حداکثر عرضه 10 میلیارد توکن ARB با ارزش بازار بیش از 1.5 میلیارد دلار وجود دارد. عرضه فعلی در گردش بیش از 1.2 میلیارد توکن ARB است. کل عرضه توکن‌ها در ابتدا به شرح زیر توزیع شد:

  • 42.78 درصد: خزانه داری DAO
  • 26.94 درصد: تیم و مشاوران پروژه
  • 17.53 درصد: سرمایه‌گذاران
  • 11.62 درصد: کیف پول‌های فردی
  • 1.13 درصد: دائو (DAO) اکوسیستم آربیتروم

قیمت ارز آربیتروم

توکن ARB، در تاریخ 23 مارس (3 فروردین) سال 2023 با قیمت 8.67 دلار راه‌اندازی شد. بعد از آن ارزش این توکن به پایین‌ترین سطح خود یعنی 1.20 دلار رسید. کاهش ناگهانی قیمت ارز اربیتروم بیشتر به دلیل فروش توکن‌های ایردراپ شده کاربران به محض لیست شدن توکن در صرافی‌ها بود. روز بعد از راه‌اندازی، در تاریخ 24 مارس (4 فروردین)، قیمت تا 1.53 دلار افزایش پیدا کرد و بعد از آن دوباره به 1.25 دلار بازگشت. از آن زمان، قیمت ارز دیجیتال ARB با افزایش و افت اندک در پایان ماه مارس، در حدود قیمتی 1.20 دلار باقی مانده است.

برای مشاهده قیمت ارز دیجیتال ARB به دلار و تومان می‌توانید صفحه قیمت توکن آربیتروم را در ایران بروکر مراجعه کنید. همچنین می‌توانید در این قسمت تمام اطلاعات مربوط به توکنومیک ارز آربیتروم، تاریخچه قیمت، نمودار تحلیل تکنیکال، سیگنال ارز دیجیتال آربیتروم، صرافی‌ها و کیف پول‌های ارزیابی شده توسط ایران بروکر را مشاهده کنید.

تحلیل ارز آربیتروم

بر اساس پیش بینی‌های انجام شده توسط تحلیل‌گران، در سال 2023 در بهترین حالت خود به 2.03 دلار خواهد رسید. طبق این پیش‌بینی میانگین قیمتی توکن ARB امسال در حدود 1.71 دلار خواهد بود. در سال 2024 نیز، محدوده قیمتی 2.39 تا 2.86 دلار برای این دارایی در نظر گرفته شده است. در پیش‌ بینی‌های بلند مدت نیز، بیشترین قیمت پیش‌بینی شده برای سال 2030 برابر با 26.43 دلار و کمترین قیمت پیش‌بینی شده 22.34 دلار است.

خرید آربیتروم

ارز دیجیتال آربیتروم یا توکن ARB در حال حاضر در صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز در دسترس کاربران قرار دارد. می‌توانید این دارایی را از صرافی متمرکز بایننس (Binance)، اوکی اکس (OKX)، بای‌بیت (Bybit)، کوین بیس (Coinbase)، کراکن (Kraken) و بیترو (Bitrue) خریداری کنید. همچنین امکان خرید و فروش این دارایی از طریق صرافی‌های غیرمتمرکز یونی سواپ (Uniswap V3) و سوشی سواپ (SushiSwap) نیز وجود دارد.

علاوه‌بر این می‌توانید جهت خرید آربیتروم به صرافی های ایرانی نیز مراجعه کنید. اگر می‌خواهید بدانید که آربیتروم در کدام صرافی‌های ایرانی خرید و فروش می‌شود می‌توانید وارد صفحه قیمت آربیتروم در ایران بروکر شوید و در آنجا لیست صرافی های ایرانی و خارجی برای خرید فروش ارز آربیتروم و همچنین بهترین قیمت خرید و فروش آربیتروم را مانند تصویر زیر مشاهده کنید.

image 11

آینده ارز اربیتروم

بلاک چین‌های لایه 1، مانند اتریوم و بیت کوین، به تمرکززدایی و امنیت بیش از مقیاس‌پذیری اهمیت می‌دادند، که این موضوع در کارمزدهای بالای گس در هر دو پلتفرم دیده می‌شود. شبکه آربیتروم، راه حل لایه 2 که در سال 2021 توسعه داده شد، به دنبال رفع مشکل مقیاس‌پذیری و ازدحام بالای شبکه اتریوم با بهبود نحوه اعتبارسنجی قراردادهای هوشمند است.

حال که با پاسخ سوال ارز دیجیتال Arbitrum چیست آشنا شدیم، بهتر است سرمایه‌گذاری در این دارایی را بیشتر بررسی کنیم. آربیتروم در تلاش است تا موارد استفاده خود را افزایش دهد و به یکی از راه‌حل‌های اصلی مقیاس بندی لایه 2 در صنعت تبدیل شود. همچنین توکن ARB به عنوان یک ارز دیجیتال پرطرفدار در بازار، اخیرا رشد قابل توجهی را نشان داده است. همچنین بر اساس تحلیل‌های قیمتی موجود، به نظر می‌رسد سرمایه‌گذاری بلند مدت در رمز ارز آربیتروم گزینه خوبی برای بررسی باشد.

نماد ارز آربیتروم چیست؟

توکن ARB، توکن بومی و حاکمیتی شبکه اربیتروم است. این ارز دیجیتال در ماه مارس (فروردین) راه‌اندازی شد.

آیا شبکه اربیتروم توکن دارد؟

بله. ارز دیجیتال مورد انتظار ARB، در 23 مارس (3 فروردین) سال 2023 با قیمتی برابر با 8.67 دلار راه‌اندازی شد. تا قبل از این شبکه اربیتروم توکن بومی نداشت.

قیمت ارز ARB چقدر است؟

در زمان نگارش این مطلب، قیمت توکن ARB برابر با 1.32 دلار به ازای هر توکن است. طبق پیش‌بینی‌های موجود قیمت آن در سال 2023 در بالاترین حالت خود به 2.03 دلار خواهد رسید.

توکن‌های ARB را کجا ذخیره کنیم؟

توکن‌های ARB را می‌توان در کیف پول‌های متاماسک (MetaMask)، تراست والت (Trust Wallet)، بریو (Brave) یا لجر (Ledger) ذخیره کرد. ِ

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید

امتیاز شما:

از 5

( )

امتیازی ثبت نشده

نظر خود را بنویسید