sushiswap logo png 2
0 ( 0 )

صرافی سوشی سواپ | Sushi

بررسی تخصصی صرافی سوشی سواپ ✔️ آیا ایرانیان می‌توانند در Sushiswap فعالیت کنند؟

صرافی سوشی سواپ یکی از پلتفرم‌های غیر متمرکز است که در سال 2020 تاسیس شده است. این صرافی بر بستر بلاکچین اتریوم و بر پایه قراردادهای هوشمند (Defi) فعالیت می‌کند.
تاریخ تأسیس :سال 2020
کارمزد معاملات :
معامله بدون احراز :
بازار فیوچرز :
خدمات به ایران :
Vittaverse broker
متاتریدر ارانته

نقد و بررسی صرافی سوشی سواپ

صرافی سوشی سواپ یکی از پلتفرم‌های غیرمتمرکز ارائه دهنده خدمات مربوط به ارز دیجیتال است که در سال 2020 تاسیس و فعالیت خود را آغاز کرده است. این پلتفرم غیر متمرکز بر پایه قرارداد های هوشمند فعالیت کرده و هم اکنون به بسیاری از معامله‌گران از سراسر دنیا خدمات ارائه می‌دهد.

Sushiswap بر اساس فناوری بلاک‌چین اتریوم ساخته شده است. به همین دلیل است که کاربران در سوشی سواپ باید هزینه گس (Gas) را با اتریوم بپردازند. مسئله این است که شبکه اتریوم به دلیل محبوبیتش گاهی بیش از حد شلوغ می‌شود و تراکنش‌های بیشتری نسبت به بلاک چین‌های دیگر وجود دارد که باعث افزایش هزینه‌ها و زمان پردازش می‌شود.

صرافی سوشی سواپ

آیا ایرانیان می‌توانند در سوشی سواپ فعالیت کنند؟

از مهم ترین مسائلی که معامله گران ایرانی قبل از ثبت‌نام و فعالیت در یک صرافی خارجی باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشند، بحث موضع‌گیری صرافی در قبال کاربران و شهروندان ایرانی است.

پس از اعمال تحریم‌های بین‌المللی بر علیه کشور و شهروندان ایران، بسیاری از پلتفرم‌های خارجی خدمات‌دهی خود را به کاربران ایرانی قطع کردند و اعلام کردند که به علت پیروی از این قوانین دیگر قادر به خدمات دهی به ایرانیان نیستند.

باید به این موضوع توجه داشته باشید صرافی سوشی سواپ یک پلتفرم غیرمتمرکز است و فعالیت در این پلتفرم‌ها نیازی به احراز هویت ندارد اما باز هم تعدادی از پلتفرم‌های غیر متمرکز مانند پنکیک سواپ به وضوح اعلام کردند که به دلیل پیروی از قوانین بین المللی به کاربران ایرانی خدمات ارائه نمی‌دهند. اما سوشی سواپ موضع گیری خاصی در برابر این موضوع ندارد.

نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که به دلیل غیرمتمرکز بودن این پلتفرم، امکان مسدود و فریز شدن دارایی شما به هیچ وجه وجود ندارد زیرا شما برای استفاده از خدمات صرافی‌های غیر متمرکز باید به کیف پول خود وصل شوید و عملا امکان فریز شدن دارایی شما وجود ندارد.

حال سوالی که پیش می‌آید این است که امکان استفاده ایرانیان از این پلتفرم وجود دارد؟

بله! شما می‌توانید با اتصال کیف پول خود از امکانات و خدمات این پلتفرم استفاده کنید.

اما ایران بروکر به شما پیشنهاد می‌کند با وجود اینکه آدرس این سایت فیلتر نیست، برای اطمینان بیشتر از یک VPN آی‌پی ثابت استفاده کنید تا سرمایه خود را در برابر خطرات احتمالی ایمن کنید.

آیا سوشی سواپ معتبر است؟

پلتفرم های غیر متمرکز به دلیل داشتن مزایایی مانند عدم نیاز به احراز هویت و امنیت بالا در مدت کوتاهی مورد پسند و توجه تعداد زیادی معامله‌گر قرار گرفتند اما نیاز است قبل از فعالیت در هر پلتفرم غیرمتمرکز اعتبار آن به دقت بررسی شود.

در تاریخ تالیف این مقاله (23 مرداد 1401) صرافی سوشی‌سواپ در رتبه هجده‌ام رده بندی سایت معتبر کوین مارکت کپ قرار دارد و میانگین حجم معاملات آن در 24 ساعت گذشته بیش از 27 میلیون دلار است و این پلتفرم غیرمتمرکز هم‌اکنون به تعداد زیادی کاربر از سراسر دنیا خدمات می‌دهد.

sushi in coinmarketcap

می‌توانید از طریق این لینک به صفحه صرافی یونی سواپ در کوین مارکت کپ دسترسی داشته باشید.

این صرافی بر بستر بلاکچین اتریوم و قراردادهای هوشمند (Defi) فعالیت می‌کند. این پلتفرم در اوایل فعالیت خود در سال 2020 و با توجه به صعودی بودن بازار ارز دیجیتال در آن زمان، موفق شد تا با تکیه بر قابلیت‌های خود، در زمان بسیار کمی جذب سرمایه خوبی انجام دهد و خیلی سریع در بین پلتفرم‌های غیر متمرکز محبوبیت قابل توجهی به دست آورد.

چند ماه قبل سوشی سواپ جزو 5 صرافی برتر غیرمتمرکز رده بندی کوین مارکت کپ قرار داشت اما به علت ریزش بازار و کم شدن حجم معاملات، کارمزدهای نسبتا بالای شبکه اتریوم، کندی و البته از همه مهم‌تر وجود رقبای قدرتمندی همچون DYDX، Uniswap و Pancakeswap که خدمات بیشتری نسبت به این صرافی ارائه می‌کنند و دارای سرعت بالاتری هستند، در چند وقت اخیر رتبه و حجم معاملات این صرافی افت محسوسی داشته است.

مدیران و توسعه دهندگان این صرافی می‌توانند همانند Uniswap با ارائه آپدیت‌های مختلف، اضافه کردن امکانات جدید مثل بازار فیوچرز، افزایش سرعت و کاهش کارمزدها مجدد سوشی سواپ را به روزهای اوج خود برگردانند.

بر اساس گزارش سایت معتبر دیفای لاما (Defillama) ارزش سرمایه قفل شده (TVL) در این پلتفرم هم اکنون (23 مرداد 1401) بیش از 1 میلیارد دلار است.

tvl sushi

از طریق این لینک می‌توانید به صفحه مربوط به صرافی سوشی سواپ در دیفای لاما (Defillama) دسترسی داشته باشید.

تعداد توکن های قابل معامله در Sushiswap

این صرافی بر بستر بلاکچین اتریوم و شبکه ERC-20 فعالیت می‌کند. در نتیجه در این بستر فقط می‌توانید توکن‌هایی که بر بستر شبکه ٍERC-20 فعالیت می‌کنند را معامله و تبادل (Swap) کنید.

با توجه به کم و زیاد شدن روزانه تعداد توکن‌ها در شبکه ERC-20 نمی‌توان تعداد مشخصی برای توکن‌های این صرافی در نظر گرفت.

کارمزدها در صرافی سوشی سواپ

یکی از مهم‌ترین بخش‌های هر صرافی که اهمیت زیادی برای معامله‌گران دارد، کارمزدهای دریافتی آن است. سوشی‌سوآپ از هر مبادله 0.3 درصد کارمزد دریافت می‌کند. البته باید به این میزان هزینه‌های شبکه را هم اضافه کنیم که معمولا به صورت ETH دریافت می‌شود. میزان گس (Gas) شبکه اتریوم بر اساس متغیرهایی همچون شلوغی شبکه متفاوت است. با توجه به این موضوع شما برای پرداخت این نوع کارمزد، باید در کیف پول خود ارز اتریوم (ETH) را داشته باشید.

لازم به ذکر است 0.25 درصد این مقدار، پاداش تامین‌کنندگان نقدینگی است.

پشتیبانی صرافی Sushiswap

با توجه به اینکه یونی سواپ یک پلتفرم غیرمتمرکز است، از پشتیبانی ۲۴ ساعته، تیکت، ایمیل و تلگرام برخوردار نیست اما یک قسمت پرسش و پاسخ (FAQ) ایجاد کرده تا به حل مشکلات مشتریان خود کمک کند.

faq support sushi

امکانات صرافی سوشی سواپ

در این بخش به خدماتی که این پلتفرم غیرمتمرکز به مشتریان خود ارائه می‌دهد می‌پردازیم.

تبادل رمزارزها (Swap): در سوشی سواپ شما می‌توانید توکن‌هایی که در شبکه ERC-20 فعالیت می‌کنند را باهم مبادله کنید. این بخش صرافی از حجم معاملات خوبی برخوردار است.

مزارع کشت سود (Farms): این صرافی برای کاربران خود این امکان را فراهم کرده است که با خرید و کشت توکن‌های نقدینگی از پاداش‌هایی بهره‌مند شوند. نکته قابل توجه این است که تمامی توکن‌ها دارای مزرعه نیستند و هیچ مزرعه نقدینگی دائمی نیست و امکان از بین رفتن آن وجود دارد.

تامین نقدینگی (Liquidity): در این بخش می‌توانید با تامین نقدینگی برای یک جفت ارز، از هر تراکنشی که انجام می‌شود، به ازای مقداری که از آن جفت ارز سهم دارید، پاداش دریافت کنید. برای تامین نقدینگی در هر جفت ارز، باید توکن نقدینگی (LP Token) خریداری کنید که نمایان‌گر سهم شما از نقدینگی است. برای برداشت نقدینگی، باید توکن نقدینگی را تحویل دهید و اصل توکن‌ها به همراه سهم کارمزد خود را دریافت نمایید.

استخرها (Polls): در این بخش شما میتوانید با استیک کردن تنها یک توکن، سود دریافت کنید. استیک در این بخش به دو صورت منعطف (Flexible) و ثابت (Fixed-Term) انجام می‌شود. منعطف به این معناست که کاربر می‌تواند هر زمانی دارایی خود را خارج کند. طبیعی است که مقدار سودی که صرافی در قبال استخر های ثابت ارائه می‌دهد بیشتر است. در هنگام استیک در استخر، باید مدت زمان (از یک هفته تا یک سال) قفل کردن موجودی را مشخص کنید. پس از پایان زمان قرارداد، می‌توانید اصل دارایی همراه با سود آن را برداشت کنید و یا مجددا به مقدار قفل شده خود اضافه کنید.

farms in sushi

هشدار ریسک: استخرها و مزارع نقدینگی برای همیشه فعال نیستند و هرلحظه امکان دارد در صورت خارج شدن یکباره مقدار زیادی سرمایه انباشته شده در آن به علت اتفاقات مختلف مانند ریزش بازار، به کلی از بین برود و سرمایه شما با کاهش بسیار زیادی همراه شود.

امکان سفارش گذاری (Order Limit): پلتفرم‌های غیر متمرکز همواره تلاش میکنند خدماتی مانند همتایان متمرکز خود ارائه دهند. در این راستا سوشی سواپ امکان سفارش محدود (Order Limit) را برای کاربران خود فراهم کرده است. معامله‌گران این صرافی می‌توانند سفارشات خود را در قیمت‌های مورد نظر ثبت کنند.

وام دهی (Lending): شما در این بستر می‌توانید دارایی‌های خود را در استخرهای وام دهی واریز و سپرده کنید و از محل درامد افراد وام گیرنده سود خود را دریافت کنید. البته صرافی دارایی‌های شما را قفل نخواهد کرد و هرزمان می‌توانید دارایی‌های خود را برداشت کنید. سود این کار متغییر است و میزان ثابت و مشخصی ندارد که جزو معایب این بخش است.

وام گیری (Borrowing): باتوجه به پیشرفت روزافزون فناوری‌های بلاکچین و قرارداد‌های غیر متمرکز، هرروز شاهد ظهور امکانات جدیدی در این بسترها هستیم. شما می‌توانید مانند دنیای واقعی از این بستر وام دریافت کنید.

چگونه سوشی سواپ می‌تواند بستری برای کلاهبرداری باشد؟

نکته دیگری که حائز اهمیت است و باید به آن توجه ویژه ای داشته باشید این است که افراد می‌توانند در این صرافی استخرهای نقدینگی ایجاد کنند و توکن خود را به فروش برسانند. در نتیجه کلاهبرداران زیادی از این بستر برای فروش پروژه‌های بی ارزش و بالابردن بی دلیل قیمت ارزهای خود استقاده می‌کنند و معمولا تبلیغات خود را با عنوان لیست شدن توکن x در سوشی سواپ انجام می‌دهند. با توجه به اینکه لیست شدن یک توکن در یک صرافی معتبر امتیاز مهمی برای آن محسوب می‌شود، افراد ساده و کم اطلاعات با این عنوان فریب کلاهبرداران را می‌خورند و با خرید توکن‌های بی ارزش سرمایه خود را در خطر می‌اندازند.

در نتیجه هر شخصی می‌تواند توکن خود را در یونی سواپ با استفاده از ایجاد یک استخر نقدینگی به فروش برساند!

چگونه به دام کلاهبرداران نیوفتیم؟

برای اینکه اسیر توکن‌های جعلی و بی ارزش نشوید لازم است قبل از هر خرید در بستر های غیر متمرکز، اعتبار پروژه و توکن را در سایت معتبر و مرجع کوین مارکت کپ بررسی کنید.

دقت کنید که نام، کانتراکت و عکس توکن را دقیقا بررسی کنید تا به اشتباه توکن‌های جعلی و بی ارزش را خریداری نکنید و به دام کلاهبرداران نیوفتید.

اپلیکشن اختصاصی

به دلیل اینکه پنکیک سواپ یک صرافی و بستر غیر متمرکز است دارای اپلیکشن خاصی نیست و کاربران باید از طریق کیف پول‌های خود به صرافی متصل شده و از امکانات آن استفاده کنند.

تیم توسعه دهنده و دفتر مرکزی

با توجه به غیر متمرکز بودن صرافی، آدرس و تیم مشخصی برای این صرافی وجود ندارد. این صرافی هیچ صفحه رسمی در لینکدین ندارد اما در توییتر صفحه فعال دارد.

در منابع خبری از دو فرد به نام های 0xMaki و سرآشپز نومی (Chef Nomi) یاد می‌شود اما هیچ مشخصات و یا اکانت لینکدینی از این دو نفر وجود نیست.

فعالیت در سوشی سواپ، آری یا خیر؟

امیدواریم تا این بخش مقاله برای شما مفید بوده باشد. سعی شد تمامی جوانب و خدمات صرافی سوشی سواپ به خوبی و با دقت بررسی شود تا کاربران عزیز بتوانند تصمیم درستی در مورد انتخاب این صرافی اتخاذ کنند.

اما سوالی که پیش می‌آید این است که در این صرافی فعالیت کنیم یا خیر؟

با توجه به سابقه، اعتبار، حجم معاملات و میزان سرمایه قفل شده در این صرافی، این پلتفرم غیرمتمرکز می‌تواند گزینه خوبی برای خرید و فروش‌های شما باشد.

نکته مهم‌تر اینکه این صرافی هیچ موضع‌گیری خاصی در برابر کاربران ایرانی ندارد و تا کنون هیچ گزارشی از فریز کردن و یا مسدود کردن دارایی کاربران ایرانی در این صرافی داده نشده است. البته باید به این نکته توجه داشته باشید که در پلتفرم‌ها و صرافی‌های غیر متمرکز احتمال مسدود شدن دارایی شما بسیار کم و نزدیک به صفر است. اما با تمام این تفاسیر بهتر است برای فعالیت در این بستر از یک VPN آی‌پی ثابت استفاده کنید تا از خطرات احتمالی و یا تغییر موضع صرافی در آینده ایمن باشید و سرمایه خود را در برابر ریسک قرار ندهید.

باید توجه داشته باشید که این صرافی بر روی شبکه اتریوم پایه گذاری شده اند و با توجه به اینکه شبکه اتریوم یک شبکه شلوغ و مجبوب است، ممکن است این صرافی در مواقع شلوغی زیاد شبکه دچار افت محسوسی شود و از سرعت کار شما بکاهد. البته انتشار اپدیت اتریوم 2 تاثیر بسیار زیادی روی این صرافی می‌گذارد می‌تواند سرعت عملکرد این بستر را به صورت محسوسی افزایش دهد. این آپدیت در ماه‌های آینده منتشر می‌شود.

با این تفاسیر این بستر می‌تواند محیط مناسبی برای فعالیت و خرید و فروش در حوزه رمزارزها باشد اما اگر با کارمزدها و سرعت شبکه اتریوم مشکل دارید می‌توانید به سراغ پلتفرم‌های غیرمتمرکز دیگری مانند پنکیک سواپ بروید.

آموزش اتصال کیف پول به سوشی سواپ

ابتدا از طریق این لینک وارد سایت اصلی صرافی شوید و روی گزینه Connect Walet کلیک کنید.

wallet sushi

سپس ولت خود را انتخاب کنید. پس از تایید کیف پول شما به صرافی متصل می‌شود و می‌توانید از خدمات سوشی سواپ استفاده کنید.

select wallet 1

سخن پایانی

در این مقاله سعی شد صرافی غیر متمرکز سوشی سواپ به صورت کامل و مفید معرفی شود.

پلتفرم‌های غیرمتمرکز، انقلابی در عرصه دنیای ارز دیجیتال ایجاد کردند و توانستند بسیاری از معایب و نواقص بستر‌های متمرکز را از بین ببرند اما این پلتفرم‌ها هم مشکلات و ریسک‌های خود را به همراه دارند که کاربران عزیز لازم است به این ریسک‌ها و موارد توجه کافی را داشته باشند.

می‌توانید با مطالعه این مقاله پلتفرم‌های متمرکز و غیر متمرکز را باهم مقایسه کنید تا با توجه به نیاز خود انتخاب درستی داشته باشید.

ایران بروکر همواره سعی کرده تمامی صرافی‌ها و بروکرها را به درستی، با دقت و راستی مقایسه کند تا هموطنان عزیز بتوانند با کمترین ریسک انتخابی درست داشته باشند. موفق و پر سود باشید.

نمایش بیشتر

نظرات و بررسی های کاربران (0نظر)