معرفی رمزارزها

ارز دیجیتال امپل فورس چیست؟ معرفی توکن AMPL و FORTH

معرفی رمزارزها

مطالعه در 12 دقیقه

طی چند ماه گذشته، تمام نگاه‌ها در فضای ارزهای دیجیتال به پروژه‌های مرتبط با امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) بوده است. پروتکل‌هایی مانند کامپاند (Compound)، Aave و میکردائو بعد جدیدی از امکانات مالی مانند نرخ‌های بهره مبتنی‌بر عرضه و تقاضا، وام فلش (Flash Loan) و استیبل کوین‌های دارای وثیقه ارز دیجیتال را معرفی کرده‌اند. در میان این پروژه‌ها، پروژه‌ای به نام امپل فورس (Ampleforth) اخیراً مورد توجه کاربران قرار گرفته است. اما ارز دیجیتال امپل فورث چیست و چرا مورد توجه قرار گرفته است؟

امپل فورس یک پروژه DeFi است که به دنبال بازنگری کامل در نحوه طراحی پول در داخل و خارج از فضای ارزهای دیجیتال است. درواقع امپل فورس بهطور هم‌زمان به مشکلات امور مالی کلاسیک و امور مالی غیرمتمرکز می‌پردازد. امپل فورث یک ارز باثبات و درعین‌حال انعطاف‌پذیر دارد که می‌تواند خود را با افزایش و کاهش تورم تطبیق دهد. اما آیا یک ارز دیجیتال می‌تواند در عین انعطاف‌پذیر بودن، پایدار هم باشد؟ در این مقاله علاوه‌بر بررسی ارز امپل فورث و نحوه عملکرد این دارایی، توکن‌های AMPL و FORTH را نیز معرفی خواهیم کرد.

ارز دیجیتال امپل فورس چیست؟

امپل فورس نرم‌افزاری است که روی اتریوم اجرا می‌شود و عرضه خود را براساس شرایط بازار تنظیم می‌کند. درواقع امپل فورس بر اساس شرایط فعلی بازار، توکن‌های AMPL موجود در گردش را افزایش یا کاهش می‌دهد. آمپل فورس، در اصل، یک ارز دیجیتال جدید با یک ویژگی کاملا منحصربه‌فرد است. عرضه آن انعطاف‌پذیر بوده و می‌تواند هر روز تغییر کند؛ درحالی‌که مالکیت توکن‌های AMPL هرگز کاهش نمی‌یابد.

برای معامله این ارز دیجیتال می‌توانید از صفحه خرید و فروش امپل فورس استفاده کنید.

بسیاری امپل فورث را به‌عنوان یک استیبل کوین می‌شناسند، درصورتی‌که عملکرد این دارایی با یک استیبل کوین معمولی تفاوت دارد. در اطلاعات سایت امپل فورس آمده که این پروتکل قصد دارد قیمت را در حدود 1 دلار ثابت نگه دارد. با این حال، برخلاف استیبل کوین‌های موجود، ارزش آن به دلار آمریکا وابسته نیست. درعوض، این پروتکل عرضه توکن‌های AMPL را در بازار تنظیم می‌کند تا قیمت فعلی را افزایش یا کاهش دهد.

بررسی این موضوع با مثال ساده‌تر است. در زمان نوشته شدن این مقاله، قیمت توکن AMPL برابر با 1.10 دلار است؛ درحالی‌که قیمت هدف آن 1.009 دلار است. این بدان معناست که پروتکل باید AMPLهای بیشتری را برای کاهش ارزش عرضه در گردش و کاهش قیمت ایجاد کند.

ارز دیجیتال امپل فورث با ارزهای AMPL و FORTH

به زبان ساده، AMPL یک ارز دیجیتال است که عرضه خود را بر اساس شرایط بازار تنظیم می‌کند. این ارز دیجیتال در ابتدا فرگمنتس (Fragments) نام داشت، توسط کارآفرینان ایوان کو (Evan Kuo) و براندون ایلز (Brandon Iles) در سال 2018 تأسیس شد. این پروتکل با شبکه‌های مختلف بلاک چین، از جمله راه‌حل‌های لایه 2، سازگار است. در سال 2021، پلتفرم توکن AMPL را با آوالانچ (Avalanche) یکپارچه کرد تا یک استیبل کوین جایگزین به اکوسیستم AVAX بیاورد.

برای خرید توکن حاکمیتی این پروژه می‌توانید از صفحه قیمت توکن حاکمیتی امپل فورس در ایران بروکر استفاده کنید.

امپل فورس از چین لینک (Chainlink) به‌عنوان بلاک چین اوراکل خود برای ارائه داده‌های قیمت در لحظه و تعیین تغییر عرضه AMPL استفاده می‌کند. بنابراین، کاربرانی که AMPL در کیف پول خود دارند، همیشه در پاسخ به قیمت فعلی و وضعیت اقتصادی شبکه، هر روز در ساعت 2:00 به وقت جهانی (6:30 به وقت تهران) شاهد تغییر موجودی خود خواهند بود. پلتفرم امپل فورس یک اکوسیستم نرم‌افزاری مبتنی‌بر اتریوم است که از دو نوع دارایی دیجیتال، AMPL و یک توکن حاکمیتی به نام FORTH استفاده می‌کند.

نحوه عملکرد ارز دیجیتال امپل فورس چگونه است؟

همان‌طور که در بخش ارز دیجیتال امپل فورس چیست به آن اشاره شد، پلتفرم امپل فورس، دارای یک ارز دیجیتال به نام AMPL است. امپل فورس، عرضه AMPL را به صورت روزانه تنظیم می‌کند تا برابری قیمت با دلار آمریکا را حفظ کند. در واقع این بدان معناست که هرکسی که دارای توکن‌های AMPL باشد، هر روز موجودی کیف پول او تغییر می‌کند.

قبل از بررسی 3 حالت پروتکل امپل فورث، باید مفهوم اوراکل قیمت را درک کنیم. اوراکل‌های قیمت برای ارائه قیمت‌های خارجی به قراردادهای هوشمند استفاده می‌شوند. اوراکل قیمت در امپل فورس دو عملکرد اصلی دارد. اولین مورد ارائه نرخ ارز فعلی AMPL/USD است. مورد دوم ارائه مقدار شاخص قیمت مصرف‌کننده (Consumer Price Index) است. شاخص قیمت مصرف‌کننده برای تعیین قیمت هدف یا قیمت 1 AMPL مقایسه می‌شود.

نحوه طراحی در عرضه توکن AMPL

قیمت هدف بخش بسیار مهمی از پروتکل را ایفا می‌کند؛ زیرا در ارتباط با قیمت فعلی برای تعیین نیاز به ایجاد تغییر در عرضه کل AMPL استفاده می‌شود. طراحی توکن AMPL به صورتی است که عرضه توکن به سه روش تنظیم می‌شود:

گسترش (Expansion)

 قیمت AMPL بیشتر از 1 دلار است، بنابراین باید توکن‌های جدیدی به اقتصاد AMPL معرفی شوند. در این حالت، عرضه توکن‌های AMPL به‌طور متناسب در تمام کیف پول‌های دارای توکن AMPL افزایش می‌یابد. بیایید این مورد را با ذکر یک مثال مرور کنیم.

تصور کنید شما 1 توکن AMPL را به قیمت 1 دلار خریداری کرده‌اید. با افزایش ناگهانی تقاضا برای این توکن، 1 AMPL  شما اکنون ارزشی برابر با 2 دلار دارد. این مقدار از قیمت هدف، یعنی 1.009 دلار، بیشتر است. در این مورد، پروتکل امپل فورس با افزایش عرضه AMPL به دنبال تعادل میان قیمت و عرضه خواهد بود؛ بنابراین تعداد توکن‌های شما افزایش می‌یابد و اکنون 2 توکن AMPL به ارزش همان 1 دلار خواهید داشت.

اختصار (Contraction)

 قیمت AMPL کمتر از 1 دلار است، که منجر به حذف توکن‌ها می‌شود. نحوه عملکرد فرایند اختصار، دقیقا برعکس حالت گسترش است. هنگامی که سیستم در حالت اختصار است، عرضه توکن‌های AMPL در تمام کیف‌ پول‌هایی که توکن‌های AMPL را دارند به نسبت کاهش می‌یابد.

 در این حالت، اگر شما 1 توکن AMPL را به قیمت 1 دلار خریداری کنید و به دلیل کاهش تقاضا، قیمت توکن شما به 0.5 دلار کاهش یابد، سیستم عرضه توکن AMPL را کاهش می‌دهد. در نتیجه شما 0.5 توکن AMPL را به قیمت 0.5 دلار خواهید داشت. لازم به ذکر است که الگوریتم فقط می‌تواند بر عرضه AMPL تأثیر بگذارد. مشخصا نمی‌تواند قیمت را مستقیما تعیین کند.

تعادل (Equilibrium)

 آخرین حالت، تنها حالتی است که الگوریتم به دنبال افزایش یا کاهش عرضه AMPL نیست. در این حالت، قیمت 1 AMPL دقیقاً برابر با 1 دلار است.

معرفی ارز دیجیتال AMPL چیست؟

پروتکل امپل فورس به‌عنوان مجموعه‌ای از قراردادهای هوشمند مستقر در بلاک چین اتریوم پیاده‌سازی می‌شود. توکن AMPL بر اساس استاندارد ERC-20 ساخته شده و به‌راحتی در صرافی‌های غیرمتمرکز مانند یونی سواپ قابل معامله است. این پروتکل بلاک چین – آگنوستیک (Blockchain- Agnostic) است و توکن‌های AMPL می‌توانند به‌طور همزمان در چندین پلتفرم وجود داشته باشند؛ بنابراین احتمال مشاهده توکن‌های AMPL در سایر بلاک چین‌ها در آینده وجود دارد.

AMPL ارز دیجیتال بومی ذخیره‌شده در کیف پول‌های کاربران است و عرضه آن بر اساس تقاضا کاهش یا افزایش می‌یابد. AMPL همچنین یک نسخه رپد توکن (Wrapped Token) به نام WAMPL دارد که برای تسهیل تراکنش‌های میان‌زنجیره‌ای در پلتفرم‌های متمرکز و غیرمتمرکز استفاده می‌شود.

توکن امپل فورس AMPL

بر خلاف اکثر استیبل کوین‌های دیگر، برابری AMPL با USD نه از طریق سپرده‌گذاری و تراکنش‌های کاربر، بلکه از طریق تعدیل عرضه مبتنی‌بر پلتفرم به‌دست می‌آید. هر روز در ساعت 2 بامداد به وقت UTC، این پروتکل نوسانات نرخ بین AMPL و USD را ارزیابی می‌کند. اگر نرخ این توکن و USD به نسبت 1:1 باشد، عرضه آن تغییر نمی‌کند.

قیمت ارز دیجیتال AMPL

با توجه به نحوه عملکرد این ارز دیجیتال، خرید و فروش آن برای کسب سود ایده خوبی نیست. هدف این پلتفرم این است که ارز دیجیتال AMPL همواره قیمتی برابر با 1.009 دلار داشته باشد. با این وجود، طی 24 ساعت قیمت این دارایی نوساناتی را تجربه می‌کند. اما هر روز در ساعت 2:00 به وقت جهانی (6:30 به وقت تهران) عرضه این دارایی دستخوش تغییر می‌شود.

اگر می‌خواهید بدانید بهترین صرافی برای خرید AMPL کجاست، می‌توانید وارد صفحه قیمت توکن AMPL در ایران بروکر شوید و در آنجا لیست صرافی‌های متفاوت را برای خرید فروش ارز دیجیتال امپل فورس و کیف پول مناسب برای ذخیره آن را پیدا کنید.

معرفی ارز دیجیتال FORTH

در آوریل 2021، آمپل فورس تصمیم گرفت با معرفی توکن FORTH یک الگوی توکن دوگانه را پیاده‌سازی کند. بسیاری از پلتفرم‌های توکن دوگانه‌، برای اهداف مرتبط با عرضه اولیه (ICO) از این سیاست استفاده می‌کنند. این در حالی است که هنگام راه‌اندازی FORTH، پلتفرم از مرحله عرضه اولیه گذشته بود. هدف اصلی این مدل دوگانه، جدا کردن تراکنش‌های AMPL، از عملکرد حاکمیتی بود. این طرح قبلاً در تعدادی از پلتفرم‌های استیبل کوین، به ویژه Maker DAO اعمال شده بود.

توکن FORTH به‌عنوان یک توکن حاکمیتی عمل می‌کند. توکن‌های حاکمیتی در تصمیمات مهمی که بر مسیر آینده پلتفرم تأثیر می‌گذارد به دارندگان خود حق رای می‌دهند. امپل فورس اعلام کرد که وظیفه کلیدی FORTH این است که به دارندگان آن اجازه دهد در مورد تغییرات پروتکل رای دهند و به‌طور خاص به تمرکززدایی بیشتر آمپل فورث کمک کند.

FORTH با عرضه کل 15 میلیون توکن راه‌اندازی شد. در زمان راه‌اندازی، FORTH در دسترس کاربرانی قرار گرفت که با توکن‌های AMPL تراکنش انجام داده بودند. تعدادی از عوامل در نظر گرفته شد تا مشخص شود هر کیف پول باید چه تعداد FORTH دریافت کند. دو عامل کلیدی تراکنش‌های توکن AMPL و فعالیت در برنامه نقدینگی گیسر (Geyser Liquidity) بود.

قیمت ارز دیجیتال FORTH

ارز دیجیتال FORTH اواخر سال 2021 راه‌اندازی شد و در ماه اول، عمدتا در محدوده 30 تا 40 دلار معامله شد. با تخلیه حباب بازار، قیمت به سطح پایدارتر در حدود 15 تا 20 دلار کاهش یافت. سپس تا چند ماه بعد، به طور قابل توجهی با ثبات بود و تا حد زیادی در یک محدوده ثابت معامله شد. در زمان نوشته شدن این مقاله، قیمت ارز دیجیتال FORTH طی هفت روز گذشته 2.63 درصد افزایش یافته است.

توکن حاکمیتی امپل فورس یا امپل فورث FORTH

برای اطلاع از قیمت لحظه‌ای ارز دیجیتال FORTH به دلار و تومان می‌توانید به صفحه قیمت توکن FORTH در ایران بروکر مراجعه کنید. در این قسمت تمام اطلاعات مربوط به توکنومیک این دارایی، تاریخچه قیمت، نمودار تحلیل تکنیکال، صرافی‌ها و کیف پول‌های ارزیابی شده توسط سایت ایران بروکر قرار داده شده است.

پیش‌بینی‌های موجود برای این ارز دیجیتال مثبت است و طبق آن‌ها توکن FORTH می‌تواند در سال 2023 به میانگین قیمتی 11.02 دلار برسد. بر اساس این پیش‌بینی‌ها، قیمت این دارایی تا سال 2024 به 17.59 دلار خواهد رسید. در تحلیل‌های بلندمدت نیز بازه قیمتی 64.92 تا 97.39 دلار برای این دارایی پیش‌بینی شده است.

برای معامله این رمزارز می‌توانید از صفحه خرید و فروش توکن حاکمیتی امپل فورث در ایران بروکر استفاده کنید.

آینده ارز دیجیتال امپل فورس

پلتفرم امپل فورس در سال 2018 راه‌اندازی شد و توکن حاکمیتی آن نیز سال 2021 وارد بازار شد. از طرفی توکن AMPL و FORTH، به ترتیب یک استیبل کوین و توکن حاکمیتی هستند. از این رو بعید است که توکن‌های فعالی برای معامله کاربران باشند. این نوع توکن‌ها معمولا نوسانات بالایی را تجربه نمی‌کنند و برای سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت گزینه مناسب‌تری هستند.

امپل فورث توانسته دارایی را با عرضه بی‌نهایت ایجاد کند که صاحبان آن نگران کاهش ارزش آن نباشند. همچنین تیم پشت این پروژه متشکل از متخصصان حرفه‌ای با سال‌ها تجربه در شرکت‌های پیشرو هستند. آمپل فورس نشان داده که به دنبال پیروی از «تمرکززدایی واقعی» است؛ زیرا بیشتر استیبل کوین‌ها باید برای سپرده‌های دلاری خود به بانک مرکزی متکی باشند.

در حالی که آمپل فورس با این مکانیسم به سطح مشخصی از ثبات دست یافته، اما قبلاً نشانه‌هایی از ضعف نشان داده است. در سال 2020، سفته‌بازان تصمیم گرفتند تغییرات عرضه را با استفاده از لوریج معامله کنند که باعث شد قیمت آن 20 درصد کاهش یابد. بهتر است قبل از سرمایه‌گذاری در این دارایی درباره آن تحقیق کنید.

چگونه توکن AMPL بخریم؟

بهترین راه برای خرید توکن AMPL صرافی ارز دیجیتال است. این ارز دیجیتال در صرافی‌های کوکوین (KuCoin) و بیت فینکس (Bitfinex) در دسترس است. برای اطلاع از صرافی‌هایی که ارز دیجیتال AMPL را لیست کرده‌اند می‌توانید به صفحه خرید و فروش ارز دیجیتال AMPL در ایران بروکر مراجعه کنید.

توکن‌های امپل فورس را کجا ذخیره کنیم؟

از آنجایی که امپل فورس یک توکن ERC-20 است، می‌توان آن را در هر کیف پولی با قابلیت پشتیبانی از دارایی‌های مبتنی بر اتریوم ذخیره کرد.

عرضه توکن‌های امپل فورث چگونه است؟

توکن AMPL عرضه محدودی ندارد و انعطاف‌پذیر است؛ اما توکن FORTH با عرضه کل 15 میلیون توکن راه‌اندازی شد.

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید(0نظر)

امتیاز شما:

از 5

( )

امتیازی ثبت نشده

نظر خود را بنویسید