مقالات فارکس

CPI چیست و چرا بر قیمت دلار تاثیر می‌گذارد؟

مقالات فارکس

مطالعه در 6 دقیقه

اگر تریدر فارکس باشید، قطعا با مراجعه به تقویم اقتصادی رویدادی به نام CPI را مشاهده کرده‌اید. یکی از شاخص‌های مهم تاثیرگذار بر روند حرکت قیمت دلار که با درک آن می‌توانید معاملات بهتری انجام دهید.

در این مطلب به بررسی CPI خواهیم پرداخت تا آن را بهتر بشناسید و بتوانید از آن به جهت استفاده در معاملات خود بهره ببرید. تا انتها با ما همراه باشید.

CPI چیست؟

CPI مخفف عبارت “Consumer Price Index”، که به معنی “شاخص قیمت مصرف‌کننده” است. در واقع، CPI میزان تغییر قیمت کالاها و خدمات مورد استفاده مصرف‌کنندگان را در یک بازه زمانی مشخص نشان می‌دهد.

cpi

این شاخص برای اندازه‌گیری تورم استفاده می‌شود. به این صورت که با توجه به تغییرات قیمت کالاها و خدمات در بازار، میزان تورم را برای یک دوره زمانی مشخص محاسبه می‌کند. این رقم می‌تواند تاثیر قابل توجهی بر ارزش یک واحد پولی نسبت به ارز‌های سایر کشور‌ها داشته باشد.

CPI میانگین قیمت‌های یک سبد کالا و خدمات مصرفی، از جمله هزینه‌های حمل و نقل، غذا و انرژی را محاسبه می‌کند. اقتصاددانان از رقم CPI برای ارزیابی تغییرات قیمت در هزینه زندگی مردم استفاده می‌کنند.

زمانی که تورم خیلی پایین باشد، بانک مرکزی مانند فدرال رزرو ممکن است نرخ بهره را کاهش دهد تا فعالیت اقتصادی را تحریک کند. زمانی که تورم خیلی بالا باشد، ممکن است نرخ بهره برای تثبیت قیمت‌ها افزایش یابد.

با افزایش نرخ بهره، مصرف‌کننده تمایل پیدا می‌کند تا پول خود را در بانک نگهداری کند، به جای اینکه آن را خرج کند!

در بازار فارکس، معیار CPI ماهانه یکی از مهم‌ترین شاخص‌هایی است که توسط معامله‌گران زیر نظر گرفته می‌شود. در مورد دلار آمریکا، انتشار و تجدید نظر در رقم CPI توسط اداره آمار کار می‌تواند نوساناتی در ارزش دلار در برابر سایر ارز‌های جهان ایجاد کند.

در ادامه توضیح می‌دهیم که چگونه داده‌های CPI بر رابطه بین دلار و جفت شدن آن با سایر ارز‌ها در بازار فارکس تاثیر می‌گذارد.

چرا سی پی آی برای تریدرها مهم است؟

بازارها معمولا به شاخص CPI به عنوان “تورم کل” اشاره می‌کنند. داده‌های CPI در بازار‌های ارز بسیار مهم است زیرا تورم به طور چشمگیری بر تصمیمات اتخاذ شده در مورد سیاست‌های پولی بانک‌های مرکزی تاثیر می‌گذارد.

سی پی آی در فارکس

با توجه به اینکه بانک‌های مرکزی معمولا وظیفه کنترل تورم را در یک سطح از قبل تعیین شده دارند (مثلا فدرال رزرو و بانک ژاپن هر دو نرخ تورم سالانه ۲ درصد را هدف قرار داده‌اند)، سیاست‌گذاران به عنوان مکانیزمی برای رسیدن به این سطوح هدف، نرخ بهره را افزایش یا کاهش می‌دهند. آن‌ها همچنین ممکن است سیاست‌های دیگری مانند قرارداد‌های خرید اوراق قرضه یا افزایش نقدینگی را انجام دهند.

اگر تورم از سطوح هدف از قبل مشخص شده منحرف شود، بانک‌های مرکزی مانند فدرال رزرو ممکن است نرخ‌های بهره را تغییر دهند. اگر تورم بالاتر از هدف 2 درصد باشد، فدرال رزرو ممکن است نرخ بهره را افزایش دهد تا مخارج را کاهش دهد. این امر باعث تقویت دلار در برابر سایر ارز‌ها می‌شود زیرا نرخ بهره بالاتر دلار را جذابتر می‌کند.

سی پی آی همچنین یک شاخص برای تشخیص عملکرد یک اقتصاد است. اگر تورم در کشور‌ی به شدت افزایش یابد، مصرف‌کنندگان تمایل کمتری به پس انداز پول خواهند داشت زیرا قدرت خرید آن‌ها کاهش می‌یابد.

در همین حال، زمانی که یک بانک مرکزی برای مبارزه با تورم، نرخ بهره را افزایش می‌دهد، استقراض یا وام گرفتن (چه توسط افراد برای خرید کالا و خدمات و چه توسط مشاغل به منظور توسعه)، معمولا کاهش می‌یابد. این می‌تواند بر تولید ناخالص داخلی یک کشور تاثیر بگذارد.

چگونه داده‌های CPI در بازار فارکس بر دلار تاثیر می‌گذارد؟

فدرال رزرو دو ماموریت اصلی دارد که بر تصمیمات و اقدامات آن در زمینه سیاست پولی تاثیر می‌گذارد. اول اینکه بانک مرکزی می‌خواهد اشتغال را رونق دهد تا اقتصاد در حرکت باشد، دوک اینکه می‌خواهد با رشد اقتصاد، نرخ تورم را کنترل و ثبات آن را تضمین کند.

در نتیجه، هم ارقام بیکاری و هم نرخ تورم برای معامله‌گران فارکس حکم سیگنال‌هایی را دارند که تصمیم آینده بانک مرکزی را در مورد کاهش، افزایش یا حفظ سطوح فعلی نرخ بهره تعیین می‌کند.

با توجه به تاثیر نرخ بهره بر قدرت گرفتن یا ضعیف شدن یک ارز، تریدرها می‌توانند تاثیر اقدامات بانک مرکزی و تاثیر آن بر حرکت دلار در نمودار را پیش‌بینی کنند.

cpi در فارکس

معامله گران فارکس ارقام CPI و Core CPI را دو مورد از اساسی‌ترین شاخص‌ها برای عملکرد یک اقتصاد می‌دانند. با این حال، بین این دو، رقم Core CPI با در نظر گرفتن هزینه‌های بخش انرژی و مواد غذایی، که در طول زمان نوسانات قیمت بیشتری را تجربه می‌کنند، پیش‌بینی بهتری را ارائه می‌دهد.

در ایالات متحده، وزارت کار ارقام CPI و Core CPI را منتشر می‌کند که هزینه‌های انرژی یا مواد غذایی را شامل نمی‌شود.

اگر این عدد از انتظارات بازار پیشی بگیرد، قیمت دلار در برابر سایر ارز‌ها افزایش می‌یابد. اگر این قرائت‌ها کمتر از انتظارات قبلی باشد، قیمت دلار نسبت به سایر جفت‌ها کاهش می‌یابد.

با این حال، همه چیز به گزارش ماهانه محدود نمی‌شود. مانند تمام ارقام داده‌های دولتی، رقم CPI هم در معرض بازنگری توسط اقتصاددانان است (یعنی اقتصاددانان نظری مخالف نظر دولت داشته باشند). چنین تغییراتی می‌تواند به نوسانات قابل توجهی در ارزش یک ارز در بازار جهانی دامن بزند.

نتیجه‌گیری

متوجه شدیم که داده‌های سی پی آی در فارکس چقدر مهم است و می‌تواند به راحتی بر نمودار تاثیر بگذارد. بیایید مروری بر آنچه گفته شد داشته باشیم.

شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) یک شاخص حیاتی قیمت‌گذاری در اقتصاد است و معیاری از تورم را ارائه می‌دهد. معامله گران فارکس CPI را رصد می‌کنند، زیرا می‌تواند منجر به تغییراتی در سیاست پولی بانک مرکزی شود که در نتیجه، باعث تقویت یا تضعیف دلار در برابر دیگر ارزها می‌شود.

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید(3نظر)

امتیاز شما:

از 5

( )

امتیازی ثبت نشده

نظر خود را بنویسید

مرتب سازی
ناشناس ۲۲ شهریور ۱۴۰۲

فوق العاده بود واضح و شفاف

علی ۱۸ مرداد ۱۴۰۲

خیلی خوب و گویا بیان کردید سپاسگزارم

کارشناس ایران بروکر ۱۸ مرداد ۱۴۰۲
پاسخ علی

با سلام. سپاس از همراهی شما کاربر محترم