پلتفرم معاملاتی چیست؟

پلتفرم معاملاتی چیست

 یک پلتفرم معاملاتی، نرم افزاری است که به معامله‌گران اجازه می‌دهد بازار را تحلیل و معاملات شان را مدیریت کنند. اساساً، پلتفرم معاملاتی به معامله گر کمک می‌کند تا بازار را تحلیل کند. در واقع پلتفرم معاملاتی به عنوان یک واسطه بین معامله‌گر و کارگزار عمل می‌کند.

 اکثر پلتفرم های معاملاتی در این روزها به شما اجازه می‌دهند که بطور هم‌زمان تعداد زیادی ابزار شامل سهام، ارزها، شاخص ها، کالاها و غیره را معامله کنید.

در ادامه برخی از ویژگی های اصلی پلتفرم‌های معاملاتی بیان می‌شوند:

 • قابلیت مشاهدۀ نمودارها و استفاده از اندیکاتورها برای تحلیل تکنیکی بازار.
 • دنبال کردن اخباری که در سطح جهانی می توانند روی نرخ های مبادله ای ارز و نوسانات قیمت تاثیر بگذارند.
 • مدیریت معامله: باز کردن سفارش های جدید، تغییر سفارش ها و بستن آنها.
 • مشاهدۀ تاریخچۀ تراکنش های انجام شده و تحلیل آنها.
 • استفاده از معاملۀ خودکار و اجرای اسکریپت ها و اکسپرت ها.
 • توانایی سنجش استراتژی های خودکار در داده های ثبت شده قبل از اجرای آنها در حساب مجازی یا واقعی.
 • خرید نرم افزار متفرقه برای تقویت تحلیل و معامله.
 • مدیریت وجوه، بررسی موجودی حساب، واریز و برداشت وجه.

ویژگی‌های فوق ممکن است در پلتفرم‌ها و کارگزارهای مختلف تفاوت هایی داشته باشند؛ به همین دلیل، در هنگام معاملۀ یک پلتفرم معاملاتی باید به ویژگی هایی که نیاز دارید توجه داشته باشید. شما همیشه قبل از انجام معامله در یک حساب واقعی می توانید در ابتدا پلتفرم را در یک حساب مجازی آزمایش کنید.

به دو دلیل زیر، لازم است توجه داشته باشید که نرم افزار معاملاتی همیشه به یک کارگزار وصل نیست:

 • کارگزار، پلتفرم معاملاتی خودش را دارد. در این حالت، کارگزار پلتفرم معاملاتی خودش را توسعه داده و آن را در اختیار مشتریانش قرار می‌دهد. به این ترتیب کارگزار می‌تواند همۀ جوانب پلتفرم را مدیریت کند.
 • کارگزار از پلتفرمی که متعلق به خودش نیست استفاده می‌کند. در این حالت، ممکن است کارگزار تغییرات مختص به خودش را در نرم افزار داده باشد اما در هر صورت آن نرم افزار متعلق به شرکتی است که ارتباطی با کارگزار ندارد.

تفاوت بین این وضعیت می‌تواند بسیار حائز اهمیت باشد. نمی‌توان به‌راحتی گفت که کدام یک بهتر است زیرا این به خود معامله گرو فرصت های معاملاتی مورد نیازش بستگی دارد.

CTrader در برابر NetTradeX

آیا تابحال به مقایسه cTrader و NetTrade X در IFC فکر کرده‌اید؟ آیا تابه‌حال به این فکر کرده‌اید که چرا یکی از آنها بیشترین محبوبیت را در بین معامله‌گران دارد؟

پلتفرم معاملاتی cTrader نسبتاً جدید است اما کاملاً موفق ظاهر شده است. cTrader قابلیت های ترسیم نمودار فوق العاده‌ای دارد و اجراها را به سرعت انجام می‌دهد. cTrader یک پلتفرم معاملاتی فارکس است که توسط Spotware ساخته شده است. این پلتفرم اختصاصاً برای استفادۀ کارگزارهای ECN طراحی شده است.

از طرف دیگر، NetTradeX یک ترمینال معاملاتی حرفه ای است که توسط کارگزار فارکس IFC Markets طراحی شده است. 

 در اینجا این دو پلتفرم را با یکدیگر مقایسه می‌کنیم تا بتوانیم تصمیم بگیریم که کدامیک بهتر است:

CTraderNetTradeX

 زبان برنامه نویسی
C#NTL+

 معامله با یک کلیک

 اندیکاتورهای تکنیکی درون ساز
+70+30

 اندیکاتورهای شخصی
+860
 نامحدود

 مدل اجرا
ECN+STPSTP

MetaTrader در برابر NetTradeX

MetaTraderNetTradeX
Programming Languages  زبان برنامه نویسیMQL4 & MQL5NTL+
One-click trading معامله با یک کلیک
Built-in technical indicators اندیکاتورهای تکنیکی درون-ساز+30+30
Custom indicators اندیکاتورهای شخصی+7,000Unlimited نامحدود 
Execution Model مدل اجراECNSTP

در جدول زیر، بیشتر با مشخصات پلتفرم های معاملاتی cTrader, NetTradeX, متاتریدر 4 در IFC و متاتریدر 5 در IFC  آشنا می‌شوید و می‌توانید تشخیص دهید که کدامیک برای شما مناسب‌تر است.

CTraderNetTradeXMT4MT5
Linked order دستور متصل
Pending order دستور در حال انتظار
OCO orders (One cancels other) دستور OCO (یکی دیگری را لغو می کند)××
Activated orders دستورهای فعالسازی××
Trailing Stop on server side حد ضرر متحرک متصل به سرور××
Trading signals service سرویس سیگنال های معاملاتی×
Position or order accuracy دقت دستور یا موقعیت معاملاتی1000 (0.01 lot)1000 (0.01 لات)0.01 (0.0000001 lot)0.01 (0.0000001 لات)1000 (0.01 lot)1000 (0.01 لات)1000 (0.01 lot)1000 (0.01 لات)
Locked positions موقعیت های معاملاتی قفل شده
Personal composite instruments ابزارهای ترکیبی شخصی×××
Detailed trading & balance history تاریخچۀ موجودی حساب و معاملات با جزئیات کامل
Trading mode حالت معامله×
Displaying multiple instruments on the same chart نمایش چندین ابزار روی یک نمودار××
Tech analysis tools ابزارهای تحلیل تکنیکی
Live news اخبار زنده

مزیت های NetTradeX

 این ترمینال معاملاتی امکان معامله با اکسپرت (تحلیل و معاملۀ خودکار بوسیلۀ ایجاد ربات ها، اندیکاتورهای شخصی و سرویس های تسهیل کنندۀ معامله) و یک رابط کاربری گرافیکی برای مدیریت سفارش ها و موقعیت های معاملاتی را فراهم می کند.

کاربر می تواند همزمان در دو ترمینال کار کند: ترمینال اصلی و ترمینال ثانویه.

معامله در همۀ بازارهای مالی اصلی.

معاملۀ بالانس و قفل، بعلاوۀ امکان تعیین هر مقدار حجم برای موقعیت های معاملاتی.

اجرای فوری معاملات

حد ضرر متحرک که به سرور متصل است

زبان برنامه نویسی درون-ساز NTL+ برای انجام معاملات خودکار

پلتفرم معاملاتی NetTradeX دارای امکان منحصر به فرد ایجاد ابزارهای ترکیبی شخصی (روش GeWorko) است. بطوریکه ارزش دارائی پایه (سبد) با ارزش دارائی مظنه (سبد) بیان می شود.

امکان درگ (Drag) کردن پنجره ها – قرار دادن پنجره های پلتفرم معاملاتی در خارج از پنجرۀ اصلی به منظور سهولت بیشتر در استفاده و دسترسی کاربردی بهتر.

امکان کار با ترمینال حتی بدون اتصال مستقیم به اینترنت.

قالب های نمودار – پیکربندی و ذخیرۀ تنظیمات نمودار.

قالب های محیط کاربری – شخصی سازی و ذخیرۀ هر تعداد از تنظیمات و محل قرارگیری پنجره های کاری و طرح های گرافیکی.

مزیت های CTrader

یک فهرست بزرگ از ابزارهای معاملاتی (83 جفت ارز در بازار فارکس به همراه فلزات).

cTrader یک ترمینال پلتفرم معاملاتی چندکاره است. به همین دلیل شما می توانید بینهایت نمودار در آن ایجاد کنید و حالت ها، طرح بندی ها و قالب های مختلفی را برای آنها در نظر بگیرید. شما همچنین در cTrader می توانید همزمان با حفظ کارکردهای نمودارها، آنها را در پنجره های جداگانه باز کنید.

یک مجموعۀ کامل از ابزارهای لازم برای انجام تحلیل تکنیکی کاربردی، شامل بیش از 50 اندیکاتور با امکان ترکیب آنها با یکدیگر و بهینه سازی آنها، به همراه ایجاد اسکریپت های شخصی خودتان.

رابط کاربر پسند با تنظیمات چندگانه؛

قابلیت های ChartShots و ChartCasts برای به اشتراک گذاشتن تجربیات و ایده ها با سایر معامله گرها؛

قابلیت دسترسی سریع به پرمعامله ترین ابزارها؛

قابلیت انجام معامله با استفاده از رابط کاربری مبتنی بر وب.

مزیت های MetaTrader

در مقایسه با سایر نرم افزارهای معاملاتی، پلتفرم متاتریدر کاربرپسندترین محیط کاری را دارد.

عملکرد عالی. بطوریکه انجام راحت و موثر معاملات و همچنین تحلیل تکنیکی را میسر می کند. معامله گر می تواند از اندیکاتورها، قیمت ها، ابزارهای گرافیکی، سه نوع نمودار و اخباری که دائماً به لحظه رسانی می شوند بهره ببرد. 

 معامله گران می توانند از 9 دورۀ زمانی برای نمودارها استفاده کنند و به هر تعداد که مایلند پنجره باز کنند و اکسپرت های مختلف را مورد استفاده قرار دهند.

اگر استراتژی مختص به خودتان را دارید در آن صورت می توانید اندیکاتورهای جدید یا یک اکسپرت ایجاد کنید. شما می توانید این کار را از طریق زبان برنامه نویسی MQL که درون خود پلتفرم تعبیه شده است انجام دهید.

همۀ تراکنش های شما با سیستم رمزنگاری 128-bit که مبتنی بر یک امضای الکترونیکی و الگوریتم خاص است 

ایمن شده اند.

همیشه به همۀ قیمت های جاری بازار دسترسی دارید. تراکنش های شما ذخیره می شوند و می توانید هر زمان که مایل بودید آنها را مشاهده کنید.

 مهمترین نکته این است که این پلتفرم رایگان است و هیچ محدودیتی در استفاده از آن وجود ندارد.

پلتفرم معاملاتی

بهترین پلتفرم معاملاتی برای انجام معامله در ایران

 تنوع ترمینال های وب و نرم افزارهای خاص باعث شده است تا معامله گران ایرانی دست نگه دارند و دربارۀ انتخاب یک پلتفرم معاملاتی فکر کنند. اما این کار را چگونه باید انجام داد؟ در ابتدا باید با معیارهای اصلی که برای یک پلتفرم باکیفیت لازم است تا بتوان با استفاده از آن در بازارهای مالی کسب سود کرد آشنا شد.

این معیارها عبارتند از:

 •  ترمینال باید بدون وقفه های فنی از جمله افزایش نقدینگی کار کند. معمولاً این وقفه ها در پلتفرم های مبتنی بر وب مشاهده می شوند. اینگونه وقفه ها برای افرادی که معاملات بلندمدت انجام می دهند مشکلی ایجاد نمی کند اما برای اسکالپرها حتی یک وقفۀ کوتاه در روند انجام معامله می تواند منجر به زیان آنها شود. برای مواجه نشدن با اینگونه مشکلات توصیه می شود که نرم افزار معاملاتی روی کامپیوتر نصب و اجرا شود هرچند این راه حل نیز همیشه مؤثر نیست.
 • عملکرد. یک پلتفرم معاملاتی خوب باید به مقدار کافی ابزار برای انجام تحلیل های تکنیکی و رایانه ای داشته باشد. باید بتوان در هنگام استفاده از اندیکاتورها و درج آنها در نمودار، پارامترهای شان را تنظیم کرد و همزمان باید بتوان از نمودارها با دوره های زمانی مختلف نیز استفاده کرد تا بهترین تصمیم برای معامله گرفته شود. ضمناً بر اساس روش A. Elder می توان سیگنال های اشتباه را حذف کرد که یک مورد کلیدی در استراتژی های معاملاتی محسوب می شود. پلتفرم باید قابلیت کار کردن همزمان با چندین ابزار معاملاتی و استفاده از سیستم های معاملاتی خودکار را داشته باشد. معامله گر نباید در هنگام ثبت سفارش های معاملاتی فوری و در حال انتظار و ایمن دچار 
 • مشکل شود. یک مزیت دیگر برای پلتفرم معاملاتی این است که یک پنجره برای کنترل حجم معاملات (DOM) و اخبار مهم مربوط به اقتصاد کلان داشته باشد که بتوان با استفاده از آن واکنش لازم را در بازار انجام داد.
 •  معامله باید برای معامله گر راحت باشد به همین دلیل یک پلتفرم خوب باید قابلیت تغییر رنگ اندیکاتورها، پشت زمینه و حتی خود نمودار را داشته باشد. ضمناً اولین چیز همان ظاهر پلتفرم است که به چشم می خورد و باید بدون مشکل باشد.
 •  مشکلات مربوط به سازگاری نداشته باشد. معامله گر هر زمان لازم داشت باید بتواند پلتفرم را در گوشی تلفن همراهش نصب کند. به همین دلیل طراحان نرم افزارها باید توجه داشته باشند که نرم افزار در هر سیستم عاملی بتواند کار کند.
 • پلتفرم های متداول برای انجام معامله در بازارهای فرابورس باید همۀ الزامات ذکر شده در بالا را داشته باشد. معامله گر در هنگام انتخاب یک پلتفرم باید از نظرات و راهنمایی های معامله گران باتجربه استفاده کند. در ادامه توضیحات مربوط به بهترین پلتفرم های معاملاتی فارکس تا این لحظه درج شده است. همۀ افراد بعد از مطالعۀ این اطلاعات می توانند دربارۀ انتخاب یک پلتفرم معاملاتی به درستی تصمیم گیری کنند. همچنین باید توجه داشت که برخی از پلتفرم هایی که نام برده شده اند دارای حق کپی رایت متعلق به کارگزارها هستند و به همین دلیل فقط اگر مشتری آن کارگزارها باشید می توانید از پلتفرم های مورد نظرتان استفاده نمایید. 

کلام آخر

پلتفرم های معاملاتی درگاه های مدرن برای سرمایه گذاری در بازارهای بین المللی ارز هستند. در واقع یک پلتفرم عبارت است از پرتال معامله‌گر برای بازار فارکس. مهم نیست که از چه روش معاملاتی استفاده می کنید یا یک ابزار معاملاتی شامل چند دارائی را ترجیح دهید، فن آوری پلتفرم معاملاتی تقریباً روی همۀ جوانب تجربۀ معاملاتی تان تاثیر می گذارد. پلتفرم معاملاتی از دسترسی به تحلیل بنیادی مرتبط با بازار فارکس تا تحلیل اخبار و رویدادها و انجام تحلیل تکنیکی جفت ارزها در نمودار را باید ارائه دهد تا سرانجام انجام معامله برای معامله گر آسان شود و بتواند مدیریت سرمایه انجام دهد و به فرصت های معاملاتی دسترسی داشته باشد. پلتفرم هایی که در بالا به آنها اشاره شد، راحت ترین محیط کاربری را دارند و ویژگی ها و ابزارهای بسیار زیادی که برای انجام معاملات سودمند نیاز هستند را ارائه می دهند.

انتخاب با شما است!

فهرست مطالب
تبلیغات

«ایران بروکر» نظری درباره محتوای تبلیغاتی ندارد.

function ibwAdsHandler(){ let parent = document.getElementById('ibw-ads')?.children[0]; if (parent) { let children = Array.from(parent.children); let shuffledMiddleChildren = ibwAdsShuffle(children.slice(1, -1)); shuffledMiddleChildren.forEach(child => { parent.insertBefore(child, parent.children[parent.children.length - 1]); }); } } function ibwAdsShuffle(array) { for (let i = array.length - 2; i > 0; i--) { const j = Math.floor(Math.random() * (i + 1)); [array[i], array[j]] = [array[j], array[i]]; } return array; } ibwAdsHandler();

ممکن است دوست داشته باشید

منتخب سردبیر

دیدگاه خود را بنویسید

دنبال‌کردن
اطلاع از
guest

0 دیدگاه
بازخوردهای درون متنی
دیدن همه نظرات
بروکرهای منتخب
یو اس جی
آمارکتس
آلپاری
ارانته
اچ وای سی ام
صرافی‌های منتخب
کوکوین
بینگ ایکس
کوینکس
نوبیتکس
اکسیر
والکس

این وبسایت در راستای قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌نماید و هیچ پیشنهاد مالی در خصوص معامله ارائه نمی‌دهد. بازارهای مالی به دلیل ریسک بسیار بالایی که دارند برای همه‌ی افراد مناسب نیستند.