آشنایی با بازار فارکس

معامله در سشن توکیو | نکات کلیدی و نحوه انجام معامله در سشن آسیایی چگونه است؟

آشنایی با بازار فارکس

مطالعه در 10 دقیقه

برای تریدرهای ساکن آمریکا، روز معاملاتی در بامداد دوشنبه، ساعت ۰۱:۳۰ (به وقت تهران) آغاز می‌شود؛ اما تا زمانی که سشن توکیو در ساعت ۰۳:۳۰ باز نشود، جریان نقدینگی وارد بازار نمی‌شود. یکی از سشن‌های مهم و معتبر در بازار جفت ارزها، سشن توکیو است که به‌عنوان سشن آسیایی نیز شناخته می‌شود.

سشن توکیو یکی از سه سشن اصلی بازار جفت ارزها است که در آسیا قرار دارد و بازار ارز جهانی را به نقطه اوج توسعه و فعالیت می‌رساند. معامله در سشن توکیو معمولا از ساعت ۳:۳۰ صبح به وقت تهران شروع می‌شود و تا ۱۲ ظهر ادامه دارد. در این مقاله از ایران بروکر به بررسی چگونگی معامله در سشن توکیو می‌پردازیم و نقش آن را در بازار جفت ارزهای جهانی، بررسی می‌کنیم.

معرفی سشن توکیو

سشن توکیو یکی از اصلی‌ترین سشن‌های معاملاتی در بازار فارکس است که به‌عنوان سشن آسیایی نیز شناخته می‌شود. این سشن در منطقه آسیا و استرالیا و در واقع برای شرقی‌ترین نقاط بازار جفت ارز، از جمله: توکیو، سیدنی و سنگاپور فعالیت می‌کند. سشن توکیو به‌عنوان اولین سشن از سه سشن اصلی بازار ارز (توکیو، لندن و نیویورک) آغاز به‌کار می‌کند و وقتی که سشن لندن کار می‌کند نیز، فعالیت دارد.

ویژگی‌های سشن توکیو

 1. ترکیب تجاری بین آسیا و آمریکا: سشن توکیو به‌عنوان سشن آغازین از سه سشن اصلی بازار ارز عمل می‌کند و به‌عنوان پلی میان بازارهای آسیایی و آمریکایی عمل می‌کند. این ترکیب تجاری منحصربه‌فرد باعث می‌شود که در این سشن، تغییرات مهمی در نرخ ارزها رخ دهد.
 2. نقش توکیو به‌عنوان قدرت مالی مهم: توکیو به‌عنوان یکی از مراکز مالی بزرگ جهان شناخته می‌شود و در سشن توکیو، ارزهایی مانند: یِن، دلار استرالیا و دیگر ارزهای آسیایی مورد معامله قرار می‌گیرند. این تأثیرگذاری مالی توکیو بر بازار ارز جهانی را نمی‌توان نادیده گرفت.
 3. لحظه‌های معاملات حیاتی: سشن توکیو بازار ارز را در ساعات صبح توکیو فعال می‌کند که این بازه زمانی به وقت جهانی به شما اجازه می‌دهد تا در لحظه‌های مهمِ تغییراتِ نرخ ارزها، معامله کنید. این لحظات معاملات، حیاتی‌ترین لحظه‌ها برای معامله‌گران حرفه‌ای به‌شمار می‌روند.

سودآوری در سشن توکیو

برای کسب موفقیت معامله در سشن توکیو، شناخت بازار و استفاده از استراتژی‌های مناسب، بسیار مهم است. تاثیرگذاری نوسانات کمتر در این سشن باعث می‌شود تا معامله‌گران بادقت بیشتری به نقاط ورودوخروج معاملات خود توجه کنند. علاوه‌بر این، موفقیت معامله در سشن توکیو نیازمند رصد دقیق اخبار و رویدادهای مهم اقتصادی و سیاسی است که می‌توانند تغییرات نرخ ارزها را تحت‌تأثیر قرار دهند.

باید توجه داشت که سشن توکیو علی‌رغم نقاط ضعف خود، به‌عنوان یک قسمت حیاتی از بازار ارز جهانی تأثیرگذاری بی‌پایانی دارد. این سشن، برای معامله‌گران باتجربه و همچنین تازه‌واردان به بازار ارز، فرصت‌های بسیاری را فراهم می‌کند.

ارزهای قابل معامله در سشن توکیو

جفت ارزهای ایده‌آل برای معامله در سشن توکیو را می‌توان به دو دسته تقسیم کرد: جفت ارزهای با نوسانات زیاد و جفت ارزهای با نوسان کمتر.

جفت ارزهای با نوسانات زیاد

 • ین ژاپن: JPY یکی از ارزهای پرنوسان توکیو که معمولا توجه معامله‌گران را به خود جلب می‌کند.
 • دلار سنگاپور: SGD ارز محبوب آسیایی که در سشن توکیو فعالیت زیادی دارد.
 • دلار استرالیا: AUD که به‌عنوان یکی از ارزهای پرنوسان در سشن توکیو شناخته می‌شود.
 • دلار نیوزلند: NZD نیز در این سشن، فرصت‌های معامله‌ای مناسبی را ارائه می‌دهد.
معامله فارکس در سشن توکیو

جفت ارزهای با نوسان کمتر

 • EUR/USD: جفت ارز اروپا و ایالات متحده که به‌عنوان یکی از جفت‌های معامله‌ای مهم در سشن توکیو شناخته می‌شود.
 • GBP/USD: جفت ارز پوند استرلینگ و دلار ایالات متحده که نیز از نوسان کمتری در این سشن برخوردار است.
 • EUR/GBP: ارز اروپا به همراه پوند استرلینگ که به‌عنوان یک گزینه با نوسان کمتر برای معامله‌گران معامله‌کننده در سشن توکیو تلقی می‌شود.

انتخاب جفت ارزها باید باتوجه به استراتژی و تحلیل شخصی شما در بازار ارز صورت گیرد. همچنین، برای معامله در سشن توکیو، نیاز به رصد دقیق اخبار و رویدادهای اقتصادی و سیاسی دارید که می‌توانند تغییرات نرخ ارزها را تحت‌تأثیر قرار دهند.

زمان‌ های کلیدی برای معامله در سشن توکیو

این سشن در صبح دوشنبه به وقت محلی توکیو، ساعت ۹ صبح شروع می‌شود و تا ساعت ۶ عصر به وقت استاندارد ژاپن (JST) ادامه دارد.

 • ساعات آغاز و پایان: معامله در سشن توکیو به‌طور رسمی در صبح دوشنبه آغاز می‌شود. اما باید توجه داشت که بازار FX به‌صورت ۲۴ ساعته در حال فعالیت است و زمان آغاز رسمی سشن توکیو موضوعی مهم است. عمدتا فعالیت این سشن زمانی شروع می‌شود که بانک‌های توکیو به دلیل حجم معاملاتی صورت گرفته، آنلاین می‌شوند.
 • مراکز مالی مهم: نیوزلند و سیدنی استرالیا از نظر فنی، اولین مراکز مالی با اندازه و حجم معقول هستند که روز معاملاتی را آغاز می‌کنند. این دو منطقه، معامله‌گران را در جستجوی فرصت‌های معاملاتی در سشن آسیایی خودشان قرار می‌دهند.
 • زمان‌های مهم معامله
  • منطقه آسیا (توکیو): از ساعت ۹ صبح تا ۶ عصر به وقت محلی توکیو (JST).
 • زمان‌های معاملاتی در دیگر مناطق
  • اروپا (لندن): نیمه شب تا ۹ صبح به وقت جهانی (GMT).
  • ایالات متحده (نیویورک): از ساعت ۱۹ عصر تا ۴ صبح به وقت شرقی ایالات متحده (ET).
  • توجه: این زمان‌ها با تغییرات تابستانی ممکن است تغییر کنند.

در سشن توکیو، مراکز عمده اقتصادی در اروپا و ایالات متحده، فعالیت کمتری دارند که به تناسب کاهش حجم معاملات در سشن آسیایی، کمک می‌کند. این ویژگی‌ها، سشن فارکس آسیایی را به یک زمان مهم و جذاب برای معامله‌گران جهانی تبدیل کرده است.

نکات کلیدی در مورد انجام معامله در سشن توکیو

سشن معاملاتی توکیو یکی از مهم‌ترین سشن‌ها در بازار فارکس است و دارای ویژگی‌های منحصربه‌فردی است که معامله‌گران باید به آن توجه کنند. در ادامه به این نکات کلیدی درباره سشن توکیو می‌پردازیم:

 1. نقدینگی کمتر: سشن توکیو به دلیل نقدینگی کمتر و نوسانات کمتر در بازار فارکس به سطوح کلیدی حمایت و مقاومت پایبند است. این ویژگی به معامله‌گران امکان می‌دهد تا بادقت به نقاط ورودوخروج در معاملات خود توجه کنند.
 2. نوسانات کمتر: به دلیل این‌که نقدینگی اولیه در بازار از آسیا و به ویژه توکیو وارد می‌شود، نوسانات در این سشن معمولا کمتر از سشن‌های لندن یا نیویورک است. این وضعیت معامله‌گران را به دقیق‌ترین تحلیل‌ها و استراتژی‌ها ترغیب می‌کند.
 3. سطوح ورودی و خروجی واضح‌تر: سطوح حمایت و مقاومت در سشن توکیو برای معامله‌گران به‌عنوان نقاط ورود و خروج واضح‌تر به‌شمار می‌روند. ترکیب این سطوح با اشاره به اندیکاتورها می‌تواند امکان تصمیم‌گیری بهتر را در معاملات فراهم کند.
 4. ایده‌آل برای مدیریت صحیح ریسک: در بازار با نوسانات کمتر، مدیریت ریسک ممکن است ساده‌تر باشد. معامله در بازار با نوسان کم می‌تواند امکان تحلیل دقیق‌تری را از ریسک و پاداش فراهم کند.
 5. فرصت‌های تجاری پس از بسته‌شدن: با پایان سشن آسیایی، سشن لندن شروع می‌شود و این هم‌پوشانی دو سشن به افزایش نقدینگی و فرصت‌های معاملاتی منجر می‌شود. معامله‌گران معمولا شاهد حرکت‌های مهمی خارج از محدوده‌های معاملاتی تعیین‌شده هستند.

نحوه معامله در سشن توکیو

در سشن توکیو، دو استراتژی معاملاتی متداول شامل: معاملات شکست روند و محدوده معاملاتی(رنج قیمتی) استفاده می‌شوند. این دو استراتژی به معامله‌گران امکان می‌دهند تا بادقت بیشتری وارد معاملات شوند. در ادامه به توضیح گام‌به‌گام این دو استراتژی می‌پردازیم.

معامله در سشن آسیایی
 1. ایجاد معامله: در استراتژی محدوده رنج: یکی از راه‌های شروع معامله در سشن توکیو، پیدا کردن سیگنال‌های فروش در محدوده‌های رنج است که قیمت یک دارایی در نزدیکی سطح مقاومت حرکت می‌کند. در همان زمان، یک تارگت اولیه نزدیک به پایین محدوده معاملاتی تعیین می‌شود. این استراتژی به معامله‌گر امکان می‌دهد تا وقتی قیمت به سمت مقاومت نزدیک می‌شود به دقت و با زمان‌بندی مناسبی، معاملات فروش را انجام دهد. برای تعیین زمان مناسب ورود به معامله، معمولا از اندیکاتورهای فنی مانند RSI (شاخص قدرت نسبی) استفاده می‌شود.
 2. ایجاد معامله با استراتژی شکست روند: در این استراتژی معامله‌گر باید صبر کند تا قیمت از محدوده رنج خارج شود و به سمت بالا یا پایین حرکت شارپی را آغاز کند. در تصویر بالا قیمت، رشد را انتخاب کرده است؛ بنابراین برای انجام معامله خرید، منتظر پولبک به سطح شکسته شده می‌مانیم سپس با ریسک به ریوارد بسیار مناسب، وارد معامله می‌شویم.
 3. نقطه ورود: استفاده از استراتژی مدوده رنج به معامله‌گر امکان می‌دهد تا زمانی که قیمت بازار به سطح مقاومت نزدیک می‌شود به‌دنبال سیگنال‌های فروش باشد و هنگام نزدیک شدن به سطح حمایت، معاملات خرید را اجرا کند.
 4. حد ضرر: معمولا حد ضرر در استراتژی محدوده رنج بالاتر از سطح مقاومت قرار داده می‌شود. دلیل این اقدام این است که سطح مقاومت به‌عنوان یک سطح تاریخی شناخته می‌شود که قیمت‌ها در گذشته از آن ریجکت شده‌اند.
 5. کسب سود: برخی از معامله‌گران علاقه‌مند به کسب سود بیشتر هستند. به‌عبارت دقیق‌تر، آن‌ها می‌خواهند سود محقق شده در معامله بیشتر از مقدار ریسکی که در صورت انجام معامله ممکن است از دست بدهند، باشد. این نسبت ریسک به ریوارد نامیده می‌شود و در حالت ایده‌آل باید حداقل ۱:۱ باشد. به‌بیانی دقیق‌تر، اگر بازار از بالای محدوده به پایین محدوده در نمودار حرکت کند، معامله‌گر می‌تواند به اندازه‌ی ۸۰ پیپ به‌عنوان هدف تعیین کند درحالی که خطر ریسک ۳۰ پیپ را بپذیرد. این نسبت ریسک به ریوارد در این مورد برابر ۱:۲.۶۷ خواهد بود.

آنچه در معرفی «معامله در سشن توکیو» خواندیم:

سشن توکیو یا سشن آسیایی یکی از اصلی‌ترین سشن‌های معاملاتی در بازار فارکس است که به‌عنوان پلی میان بازارهای آسیایی و آمریکایی عمل می‌کند. سشن توکیو در منطقه آسیا، استرالیا و برای شرقی‌ترین نقاط بازار جفت ارز، مانند: توکیو، سیدنی و سنگاپور فعالیت می‌کند.

ین ژاپن، دلار سنگاپور، دلار استرالیا و دلار نیوزلند، ارزهای قابل معامله در سشن آسیایی هستند. از جمله ویژگی‌های معامله در سشن توکیو نقدینگی کمتر، نوسانات کمتر، سطوح ورودی و خروجی واضح‌تر است. در مجموع، معامله در سشن توکیو می‌تواند برای شما فرصت‌های معاملاتی جذابی را به‌دنبال داشته باشد.

سوالات متداول – «معامله در سشن توکیو»

سشن توکیو چیست؟

سشن توکیو یکی از اصلی‌ترین سشن‌های معاملاتی در بازار فارکس است که به‌عنوان سشن آسیایی نیز شناخته می‌شود. این سشن در منطقه آسیا و استرالیا و در واقع برای شرقی‌ترین نقاط بازار جفت ارز، از جمله: توکیو، سیدنی و سنگاپور فعالیت می‌کند.

به وقت ایران، معامله در سشن توکیو چه زمانی صورت می‌گیرد؟

معامله در سشن توکیو معمولا از ساعت ۳:۳۰ صبح به وقت تهران شروع می‌شود و تا ۱۲ ظهر ادامه دارد.

ارزهای قابل معامله در سشن توکیو کدام است؟

ارزهای با نوسانات زیاد مانند: ین ژاپن، دلار سنگاپور، دلار استرالیا و دلار نیوزلند
جفت‌های با نوسانات کمتر مانند: EUR/USD ،GBP/USD و EUR/GBP