ریپورتاژ آگهی

بهترین اندیکاتورهای معاملاتی در ایران

ریپورتاژ آگهی

مطالعه در 16 دقیقه

به عنوان یک معامله گر ساکن ایران شناخت اندیکاتورهای تکنیکی مختلف که در بازار مورد استفاده قرار می‌گیرد بسیار حیاتی است. اندیکاتورهای تکنیکی ابزارهایی هستند که از آنها برای تحلیل حرکات قیمت سهام استفاده می‌شود و به معامله‌گرها کمک می‌کنند تا در هنگام خرید و یا فروش تصمیم‌گیری کند. ما در این مقاله تعدادی از بهترین اندیکاتورهای تکنیکی که معامله‌گران در ایران باید با آنها آشنا باشند توضیح خواهیم داد.

اندیکاتورهای تکنیکی چه هستند؟

 قبل از آنکه بطور اختصاصی دربارۀ هر کدام از اندیکاتورها صحبت کنیم، لازم است که ابتدا با نحوۀ کار اندیکاتورها آشنا شویم. اندیکاتورهای تکنیکی عبارتند از محاسبات ریاضی مبتنی بر قیمت و/یا حجم اوراق بهادار.

 اندیکاتورها معمولاً روی نمودار قیمت قرار می گیرند و می توان از آنها برای تشخیص روندها، حرکات یا علائم بالقوۀ خرید و یا فروش  استفاده کرد.

 معامله گران معمولاً از اندیکاتورهای تکنیکی در پلتفرم های معاملاتی مانند متاتریدر نسخه 4 استفاده می کنند. این پلتفرم به معامله گران اجازه می دهد که اندیکاتورهای مختلف را دانلود و از آنها در نمودارها استفاده کنند. MetaTrader 4 یک پلتفرم محبوب در ایران است و بطور گسترده ای توسط معامله گران در آن کشور مورد استفاده قرار می گیرد.

بهترین اندیکاتورهای تکنیکی معاملاتی در ایران

اکنون که متوجه شدیم اندیکاتورهای تکنیکی چه هستند، می توانیم دربارۀ محبوب ترین شان در ایران صحبت کنیم.

اندیکاتور حجم معاملات

فرض کنیم که اکنون مشغول مشاهدۀ بازار هستید و منتظرید یک موقعیت برای انجام معامله ای هوشمندانه و کسب سود انجام دهید. اینجاست که اندیکاتور حجم معاملات مهم می‌شود.

این ابزار تحلیل تکنیکی مانند یک کارآگاه به شما کمک می کند به اطلاعات مهمی دربارۀ حجم معامله در بازارهای مالی دست پیدا کنید. شما با تحلیل حجم های معامله می توانید روندها، برگشت قیمت ها و فرصت های معاملاتی بالقوه را پیدا کنید.

اینطور تصور کنید که حجم معامله مانند جمعیت در یک کنسرت است.

اگر جمعیت زیاد و با انرژی باشد متوجه می شوید که یک رویداد مهیج در حال برگزاری است. به همین شکل اگر حجم معامله برای یک سهام بالا باشد، معنایش این است که توجه بسیار زیادی به آن سهام شده است که می تواند منجر به افزایش قیمت شود.

the best trading indicators in iran 1

از طرف دیگر، اگر جمعیت در یک کنسرت کوچک و اندک باشد متوجه می شوید که این رویداد ارزش وقت گذاشتن را ندارد. دقیقاً به همین شکل، اگر حجم معامله برای یک سهام پایین باشد معنایش این است که توجه کمی به آن سهام وجود دارد که می تواند منجر به کاهش قیمت شود.

چندین نوع مختلف از اندیکاتورهای حجم معاملات وجود دارند که هرکدام نقاط قوت و نقاط ضعف خودش را دارد.

  • اندیکاتور حجم تراز (OBV) – بر اساس جهت حرکت قیمت، به حجم یک سهام اضافه یا از آن کم می کند. 
  • اندیکاتور میانگین موزون قیمت – حجم (VWAP) – بر اساس حجم معاملات انجام شده، میانگین قیمت یک سهام را محاسبه می کند.
  • اندیکاتور جریان پول چایکین (CMF) – بر اساس داده های قیمت و حجم، توزیع یا تجمیع یک سهام را ارزیابی می کند.

شما با اندیکاتور حجم معاملات به ابزار قدرتمندی دسترسی دارید که می توانید با کمک آن بازارها را زیر نظر بگیرید و با آگاهی معامله انجام دهید. پس یک فنجان قهوه دست تان بگیرید، پلتفرم تان را باز کنید و بگذارید اندیکاتور حجم معاملات شما را به سمت موفقیت مالی راهنمایی کند!

اندیکاتور MFI

حالا بیایید دربارۀ اندیکاتور MFI یاد بگیریم. این اندیکاتور یک اسلحۀ سری است که به شما کمک می کند بتوانید نیروی بالقوۀ پنهان بازارهای مالی را آزاد کنید.

اندیکاتور MFI را مانند یک دستگاه ردیاب تناسب اندام (Fitness Tracker) برای بازار سهام تصور کنید. همانطوریکه دستگاه ردیاب تناسب اندام قدم ها و ضربان قلب شما را می شمارد، اندیکاتور MFI نیز بر اساس داده های حجم و قیمت، شتاب حرکت تغییرات قیمت در یک بازار مالی را رهگیری می کند. از این اطلاعات می توان برای تشخیص احتمال وارونه شدن قیمت، رسیدن قیمت به سقف خرید یا کف فروش و فرصت های معاملاتی بالقوه استفاده کرد.

the best trading indicators in iran 2

در اینجا نحوۀ کار این اندیکاتور را شرح می دهیم: اندیکاتور MFI نسبت جریان پول مثبت به جریان پول منفی را در یک دورۀ زمانی معین (معمولاً 14 روز) محاسبه می کند. اگر قیمت یک دارائی به بالاتر از دورۀ زمانی قبلی اش برسد در آن صورت جریان پول مثبت رخ می دهد. اما اگر قیمت در سطح پایین تر بسته شود، جریان پول منفی رخ می دهد. اندیکاتور MFI در مقیاس بین 0 تا 100 نسبت جریان پول را مقایسه می کند تا میزان فشار فروش یا خرید در بازار را تعیین کند.

 هرگاه اندیکاتور MFI بالای 80 قرار بگیرد مانند یک پرچم قرمز است که فعالیت بیش از حد در بازار سهام را هشدار می دهد. مانند زمانیکه دستگاه ردیاب تناسب اندام فشار زیاد در حین انجام تمرین را هشدار می دهد. اگر

اندیکاتور MFI بالای 80 قرار بگیرد نشان می دهد که سهام به سقف خرید رسیده است و  به زودی قیمت برمی 

گردد. از طرف دیگر، اگر اندیکاتور MFI به پایین 20 برسد مانند این است که دستگاه دریاب تناسب اندام علامت می دهد که وقت استراحت و ریکاوری است. اگر اندیکاتور MFI پایین 20 باشد معنایش این است که سهام به کف فروش رسیده و قیمت برمی گردد.

شما با استفاده از اندیکاتور MFI می توانید فراز و فرودهای حرکت بازار را درک کنید دربارۀ زمان خرید و فروش تصمیم گیری درستی داشته باشید.

اما فراموش نکنید که مانند همۀ اندیکاتورها باید از اندیکاتور MFI در کنار سایر تکنیک های تحلیل استفاده کنید تا مطمئن شوید که بهترین تصمیم ها را برای استراتژی معاملاتی تان اتخاذ می کنید.

مانند یک حرفه ای حرکت بازار سهام را دنبال کنید و همین امروز از اندیکاتور MFI استفاده نمایید.

اندیکاتور OSMA

اکنون زمان آن است که با نحوۀ کار اندیکاتور OSMA آشنا شوید. این یک ابزار قدرتمند است که به شما کمک می کند نیروهای بالقوۀ پنهان بازارهای مالی را آزاد کنید.

این اندیکاتور مانند یک قطب نما شما را در میان فراز و فرودهای بازار راهنمایی می کند. این یک اندیکاتور تحلیل تکنیکی است که تفاوت بین دو خط میانگین حرکت برای قیمت یک سهام را ارزیابی می کند. با تجزیه و تحلیل این تفاوت، اندیکاتور OSMA به شما کمک می کند تا فرصت های معاملاتی بالقوه، روندها و برگشت های قیمت را تشخیص دهید.

the best trading indicators in iran 3

نحوۀ کار این اندیکاتور: اندیکاتور OSMA به منظور ایجاد یک نوسانگر، میانگین متحرک کوتاه تر از میانگین متحرک بلندتر کسر می کند. این نوسانگر سپس بالا و پایین خط صفر نوسان پیدا می کند و جهت و قدرت حرکت قیمت را نشان می دهد. اگر این نوسانگر بالای صفر باشد نشان دهندۀ روند صعودی است و اگر پایین صفر باشد نشان دهندۀ روند نزولی است.

اما این همۀ کار اندیکاتور OSMA نیست. اندیکاتور OSMA کار بیشتری که انجام می دهد این است که تفاوت بین نوسانگر و خط سیگنال را محاسبه می کند که معمولاً به شکل یک خط میانگین متحرک 9 دورۀ زمانی از نوسانگر است. این به شما کمک می کند که سیگنال های معاملاتی بالقوه را تشخیص دهید بخصوص در زمانیکه این نوسانگر از خط سیگنال عبور می کند.

اگر از اندیکاتور OSMA استفاده کنید می توانید روندهای بازار را تحلیل کنید و دربارۀ خرید یا فروش یا نگه داشتن 

سهام تصمیم گیری کنید. بهتر از هم اینکه می توانید این اندیکاتورها را متناسب با نیازهای معاملاتی خودتان شخصی سازی کنید و به همین دلیل می توانید از آن برای تحلیل طیف گسترده ای از بازارها و اوراق بهادار استفاده نمایید.

پس اگر آماده اید که سطح معاملاتی تان را ارتقا دهید، اندیکاتور OSMA را به فهرست ابزارهای تان اضافه کنید. شما با کمک این ابزار قدرتمند می توانید نوسانات بازار سهام را بهتر دنبال کنید و تصمیم های معاملاتی آگاهانه تری بگیرید و به اهداف مالی تان دست پیدا کنید.

اندیکاتور AD

تصور کنید که یک جویندۀ گنج هستید و دائم در عمق بازار سهام به جستجوی فرصت های ارزشمند هستید. اما بدون ابزار مناسب همۀ این انبوه داده ها و گنج های پنهان را از دست خواهید داد. 

اینجاست که اندیکاتور AD مهم می شود زیرا مانند یک قطب نما شما را در بازار هدایت می کند تا به گنج های پنهان برسید.

اندیکاتور AD یک ابزار تکنیکی است که به معامله گران کمک می کند روندها و برگشت های بالقوۀ قیمت را تشخیص دهند. این اندیکاتور بر اساس داده های حجم و قیمت، جریان ورود و خروج پول به یک سهام را مورد سنجش قرار می دهد.

the best trading indicators in iran 4

نحوۀ کار: اندیکاتور AD با ضرب کردن حجم معامله بوسیلۀ تفاوت بین قیمت بسته شدن سهام و نقطۀ میانی محدودۀ معاملاتی در طی روز، مجموع حجم جریان پول را محاسبه می کند. اگر قیمت بسته شدن بالای نقطۀ میانی باشد، معنایش این است که خریدارها کنترل بازار را در اختیار دارند و جریان پول به سهام وجود دارد. اگر قیمت پایین نقطۀ میانی بسته شود، نشان دهندۀ آن است که فروشنده ها کنترل بازار را در اختیار دارند و جریان پول از سهام خارج می شود.

با تحلیل اندیکاتور AD می تواند فرصت های معاملات بالقوه را تشخیص دهید. به عنوان مثال، اگر اندیکاتور AD در حال رشد باشد اما قیمت سهام در حال ریزش باشد، نشان دهندۀ آن است که حجم جریان پول انباشته شده و قیمت سهام برخواهد گشت.

اندیکاتور AD فقط برای این نیست که با کمکش بتوان گنج های پنهان را پیدا کرد بلکه به معامله گران کمک می کند تا بتوانند با تشخیص برگشت های قیمت، مدیریت ریسک انجام دهند. به عنوان مثال، اگر اندیکاتور AD در حال ریزش باشد و قیمت سهام در حال رشد باشد، نشان دهندۀ این است که توزیع جریان پول رخ داده و قیمت برمی گردد.

اگر آماده اید که مانند یک جویندۀ گنج به کشف فرصت ها در بازار سهام بپردازید، پس اندیکاتور AD را به فهرست ابزارهای تان اضافه کنید. شما با کمک این ابزار قدرتمند مجهز می شوید که بتوانید گنج های پنهان را پیدا کنید و در بازار پرنوسان معاملات، ریسک تان را مدیریت نمایید.

اسیلاتور Awesome

ضمناً لازم است که با اسیلاتور Awesome نیز آشنا شوید. اسیلاتور Awesome یک ابزار تحلیل تکنیکی است که به شما کمک می کند بتوانید فرصت های معاملاتی بالقوه را تشخیص دهید و آگاهانه تصمیم گیری کنید.

اسیلاتور Awesome مانند یک موتور مجهز به سیستم توربوشارژ برای استراتژی معاملاتی شما عمل می کند. این یک نشان دهندۀ شتاب حرکت است که تفاوت بین دو خط میانگین متحرک ساده برای قیمت یک سهام را ارزیابی می کند. اسیلاتور Awesome بوسیلۀ تحلیل این تفاوت به شما کمک می کند تا سیگنال های معاملاتی و برگشت های قیمت را تشخیص دهید.

the best trading indicators in iran 5

نحوۀ کار: اسیلاتور Awesome تفاوت بین خط میانگین متحرک سادۀ 34 دورۀ زمانی را خط میانگین متحرک سادۀ 5 دورۀ زمانی برای قیمت یک سهام محاسبه می کند و سپس این تفاوت را به شکل یک نمودار هیستوگرام نشان می دهد که بالا و پایین خط صفر نوسان دارد. اگر هیستوگرام بالای صفر باشد، نشان دهندۀ افزایش شتاب حرکت صعودی است و اگر پایین صفر باشد نشان دهندۀ افزایش شتاب حرکتی نزولی است.

اما این همۀ کار اسیلاتور Awesome نیست. اسیلاتور Awesome با محاسبۀ میانگین متحرک خودش یک گام بیشتر برمی دارد. به این ترتیب یک خط دوم موسوم به خط سیگنال ایجاد می شود که به شما کمک خواهد کرد بتواند سیگنال های معاملاتی را تشخیص دهید، مثلاً در زمانیکه اسیلاتور Awesome بالا یا پایین خط سیگنال نوسان دارد.

اگر اسیلاتور Awesome را به فهرست ابزارهای تان اضافه کنید می توانید فرصت های معاملاتی بالقوه را تشخیص دهید و تصمیم های آگاهانه تری بگیرید. می توانید از اسیلاتور Awesome برای تحلیل طیف گسترده ای از بازارها و اوراق بهادار استفاده کنید و آن را متناسب با نیازهای معاملاتی تان شخصی سازی کنید.

بنابراین اگر برای توربوشارژ کردن استراتژی معاملاتی تان و ارتقای سطح معاملاتی تان آماده اید، اسیلاتور Awesome را به فهرست ابزارهای تان اضافه کنید. این یک ابزار قدرتمند است که شما را در بازار پرنوسان معامله هدایت می کند و کمک تان می کند تا آگاهانه تر تصمیم بگیرید و به اهداف مالی تان دست پیدا کنید

شاخص نیرو

تصور کنید که اکنون در میدان جنگ قرار دارید و باید بدانید که دشمن تان چقدر نیرو دارد. اینجاست که شاخص نیرو وارد میدان می شود. مانند یک فرماندۀ جنگ که باید از قدرت نیروهایش مطلع باشد، یک معامله گر نیز باشد از قدرت حرکت قیمت یک سهام آگاه باشد.

شاخص نیرو یک ابزار تکنیکی است که داده های قیمت و حجم را ترکیب می کند تا بتواند قدرت نیروی خرید یا نیروی فروش پشت یک سهام یا سایر ابزارهای مالی را نشان دهد. این شاخص مانند یک رادار عمل می کند و به معامله گر اجازه می دهد که قدرت حرکات قیمت را ارزیابی کرده و تصمیم های آگاهانه اتخاذ کند.

 معامله گرها با استفاده از شاخص نیرو می توانند نیروی پشت حرکت قیمت یک سهام را تشخیص دهند و به این ترتیب می توانند دربارۀ خرید یا فروش یا نگهداری سهام تصمیم گیری کنند. مانند آن می ماند که چشم های بیشتری در بازار داشته باشید و به وضوح بتوانید زیر سطح بازار را مشاهده کنید.

 باید به درک بهتری از شاخص نیرو برسیم. این شاخص یک ابزار مهم برای همۀ معامله گرهایی است که می خواهند جلوتر از روند بازی باشند و بر اساس قدرت و شتاب حرکت بازار تصمیم های آگاهانه بگیرند.

the best trading indicators in iran 6

 شاخص نیرو بر اساس این قاعده که از تغییرات در حجم معامله می توان تغییر قیمت را پیش بینی کرد کار می کند. این شاخص حرکت قیمت را با حجم ترکیب می کند تا در نهایت قدرت یک روند را ارزیابی کند. فرمول محاسبۀ شاخص نیرو این است:

شاخص نیرو = (بسته شدن – بسته شدن (1)) x حجم

در این فرمول:

بسته شدن عبارت است از قیمت بسته شدن جاری

بسته شدن (1) عبارت است از قیمت بسته شدن دورۀ زمانی قبلی

حجم عبارت است از حجم معاملاتی جاری

شاخص نیرو معمولاً به شکل یک نمودار هیستوگرام در پایین نمودار قیمت نمایش داده می شود. میله های این نمودار هیستوگرام ممکن است منفی یا مثبت باشد که به این بستگی دار که شاخص نیرو بالا یا پایین خط صفر باشد. خط صفر نشان دهندۀ توازن بین خریدارها و فروشنده ها است.

اگر شاخص نیرو بالای خط صفر باشد، نشان دهندۀ آن است که خریدارها کنترل بازار را در اختیار دارند و اگر پایین خط صفر باشد نشان دهند آن است که فروشنده ها کنترل بازار را در اختیار دارند. معامله گرها می توانند از این اطلاعات برای تصمیم گیری های صحیح در انجام معاملات شان (خرید در روند صعودی یا فروش در روند نزولی) استفاده نمایند.

الدر (Elder) علاوه بر شاخص نیرو، یک نسخۀ هموارتر ایجاد کرده است که تحت عنوان شاخص نیروی الدر 

شناخته می شود. این شاخص توسط میانگین متحرک شاخص نیرو محاسبه می شود. شاخص نیروی الدر بگونه طراحی شده است که از تاثیرات ناشی از نوسانات کوتاه مدت را کاهش می دهد و معیار سنجشی هموارتر برای قدرت روند محسوب می شود.

اسیلاتور تمساح

این ابزار تحلیل تکنیکی قدرتمند به معامله گرها کمک می کند تا روندها و نوسان حرکات بازار را راحت تر تشخیص دهند. 

اسیلاتور تمساح همانطوریکه از نامش مشخص است می تواند یک شکارچی خشن باشد که با یک کارایی بی رحمانه نوسانات بازار را دنبال می کند. آرواره هایش متناسب با تغییرات فشار خرید و فروش، باز و بسته می شوند و تشخیص آهسته یا سریع شدن یک روند را ساده تر می کند.

از نام این اندیکاتور نترسید. اسیلاتور تمساح یک ابزار همه کاره است که از آن برای تشخیص واگرایی ها و تایید فعالیت قیمت استفاده می شود و به معامله گرها یک تصویر کامل از بازار ارائه می دهد.

بنابراین، اگر می خواهید تحلیل های تکنیکی جدی انجام دهید، اسیلاتور تمساح را امتحان کنید. کسی چه می داند، شاید شما پادشاه جنگل معامله شدید!

the best trading indicators in iran 7

اسیلاتور تمساح از دو میلۀ نمودار هیستوگرام تشکیل شده است، یکی بالای خط صفر و دیگری پایین خط صفر. میله های نمودار هیستوگرام رنگ های متفاوتی دارند بطوریکه میلۀ فوقانی سبز است و میلۀ تحتانی قرمز است. میلۀ سبز تفاوت کامل بین خطوط دندان و آروارۀ تمساح را نشان می دهد درحالیکه خط قرمز تفاوت کامل بین خطوط دندان و لب های تمساح را نشان می دهد.

اگر میله های نمودار هیستوگرام بالای خط صفر قرار بگیرند، نشان دهندۀ آن است که بازار در یک روند صعودی قرار دارد و اگر میله های نمودار پایین خط صفر قرار بگیرد نشان دهندۀ آن است که بازار در یک روند نزولی قرار دارد. معامله گرها می توانند از این اطلاعات برای تصمیم گیری دربارۀ معاملات، مانند خرید در یک روند صعودی و فروش در یک روند نزولی، استفاده کنند.

کلام آخر دربارۀ مهمترین اندیکاتورهای معاملاتی در ایران

درک اندیکاتورهای تکنیکی برای همۀ معامله گرها در ایران یک امر حیاتی است. اندیکاتورهایی که در بالا به آنها اشاره شد فقط تعداد اندکی از اندیکاتورهایی هستند که توسط معامله گرها در ایران مورد استفاده قرار می گیرند. برای اینکه معامله گر موفقی باشید کافی نیست که فقط این اندیکاتورها را بشناسید بلکه باید بدانید که آنها در کنار یکدیگر چگونه کار می کنند و چگونه می توانید سیگنال های شان را تفسیر کنید.

معامله گرها در ایران با ترکیب اندیکاتورهای تکنیکی با تحلیل بنیادی می توانند تصمیم های آگاهانه بگیرد و شانس شان برای موفقیت در بازار را افزایش دهند.

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید(0نظر)

امتیاز شما:

از 5

( )

امتیازی ثبت نشده

نظر خود را بنویسید