ارز دیجیتال

بازنشستگی زودهنگام با ارز دیجیتال : بازی با آتش یا استقلال مالی؟

ارز دیجیتال

مطالعه در 22 دقیقه

البته که همه ما به افرادی که یک شبکه 1.5 میلیون دلار پرتفوی ارز دیجیتال ساخته‌اند حسادت می‌کنیم یا لااقل دوست داریم جای آن‌ها باشیم اما آیا واقعاً بازنشستگی با ارز دیجیتال امکان‌پذیر است یا فکر کردن به آن مانند بازی با آتش است؟ این موضوعی است که در این مطلب از ایران بروکر به آن می‌پردازیم. اگر شما هم رویای یک شبه پولدار شدن با ارز دیجیتال را دارید یا قصد دارید با ترید یا سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال خود را بازنشسته کنید، این مطلب برای شما ترجمه شده است.

شاید شما هم مثال‌هایی از افراد سراغ دارید که یک شبه با ارزهای دیجیتال پولدار شده‌اند. به‌عنوان‌مثال وبلاگ نویس مالی به نام The FI Explorer شاید هرگز برای بازنشستگی با ارز دیجیتال برنامه‌ای نداشت اما جزو جامعه FIRE بود.

افراد جامعه فایر اعتقاد دارند که در دهه 20 و 30 زندگی باید تا 80 درصد از درآمد خود را پس‌انداز کنند تا بتوانند زودتر از دیگران بازنشسته شوند یا بتوانند علایق خود را با دغدغه کمتری دنبال کنند.

جیسون در برنامه‌ریزی 20 ساله خود به سمت هدفی که از سمت جامعه FIRE ایجاد شده بود، پس‌انداز 1.64 میلیون دلاری خود را در سرمایه‌گذاری‌های معقولی مانند صندوق‌های قابل معامله در بازار بورس و طلا نگهداری کرد. اما گوش دادن به یک پادکست درباره بیت کوین در سال 2015 سفر سرمایه‌گذاری جیسون را به کلی تغییر داد. جیسون تصمیم گرفت 3 هزار دلار از سرمایه‌گذاری خود را که فقط 0.5 درصد از سبد سهام آن زمانش را تشکیل می‌داد، به ارزهای دیجیتال اختصاص دهد.

رشد فوق‌العاده بیت کوین از سال 2015 تاکنون (2023) باعث شد که جیسون از هدف FIRE خود در دسامبر 2020 عبور کند و در واقع بازنشستگی با ارز دیجیتال را تجربه کند.

جیسون در این رابطه می‌گوید:

«این باورنکردنی است. قبلاً هدفی داشتم که به‌سختی با منحنی‌های زیاد و برون‌یابی‌های خطی محاسبه می‌شد، اما اواخر سال گذشته، به‌طور تصادفی به آن رسیدم.»

با اینکه می‌توان گفت بازنشستگی با ارز دیجیتال حداقل برای جامعه FIRE امکان‌پذیر است اما همچنان موضوع بحث‌برانگیزی است. بسیاری از افراد بر این باورند که سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال با هدف بازنشستگی راهی نامشروع و البته پرخطر به سوی آزادی مالی است.

Captain FI به‌عنوان پادکستر و وبلاگ نویس در رابطه با داستان دستاوردهای بادآورده جامعه FIRE اعتقاد دارد همان اندازه که این داستان‌ها ممکن است برای بسیاری جذاب باشد، باید بدانیم که به همان اندازه هم خطرآفرین است.

او در این رابطه می‌گوید:

«این موضوع دیوانه کننده است و من اعتقاد دارم که چیزی که جامعه FIRE را هدایت می‌کند بیشتر مربوط به فومو است. من هم به کسی که یک شبه صاحب 1.5 میلیون دلار شده باشد، حسادت می‌کنم.»

بسیاری از افراد ممکن است تحت تأثیر خبرهای این‌چنینی قرار بگیرند اما جیسون می‌گوید من به‌شدت مشکوک و بدبین هستم. آسان آمدن باعث شگفتی می‌شود اما من سرمایه زیادی به ارزهای دیجیتال اختصاص داده‌ام و شاهد ضرر خالص بوده‌ام. بنابراین سؤال اساسی این است که آیا بازنشستگی با ارز دیجیتال امکان‌پذیر است؟ آیا می‌توان به‌عنوان یک برنامه به آن نگاه کرد؟

FIRE چیست؟

چند بار در مقدمه این مطلب از اصطلاح FIRE استفاده کردیم شاید برای شما هم سؤال شده باشد که این واژه از کجا نشأت می‌گیرد. در سال 1992 فردی به نام پیتر آدنی متولد کانادا کتابی با نام “پول یا زندگی شما” منتشر کرد. ایده اصلی کتاب این بود که با مصرف‌گرایی مبارزه کند. این کتاب و تفکر اصلی پشت آن باعث شد میلیون‌ها نفر به جزئیات شغل و نحوه بازنشستگی او که توانسته بود با عنوان مهندس نرم‌افزار در سن 30 سالگی بازنشسته شود، توجه کرده و الهام بگیرند. این شخص که حقوقی معادل 67000 دلار داشت توانسته بود با سرمایه‌گذاری در صندوق‌های شاخص، به بازنشستگی زودهنگام دست پیدا کند.

چرا برنامه FIRE برای بازنشستگی کاربردی نیست؟

تئوری FIRE بسیار ساده است. طبق این تئوری شما می‌توانید هزینه‌های سالانه خود را ضرب در 25 کنید تا بدانید با چه مبلغی می‌توانید بازنشسته شوید. به‌عنوان‌مثال اگر سالانه 50000 دلار هزینه می‌کنید، باید برای بازنشستگی خود عدد 1.25 میلیون دلار را کنار بگذارید.

آدنی یک وبلاگ نویس بود که درآمد سالانه او عددی نزدیک به 25000 دلار بود و حالا او توانسته بسیار بیشتر از مبلغ مورد نیاز خود برای بازنشستگی (600 هزار دلار) را به دست آورد.

کاپیتان FI اعتقاد دارد که FIRE حرکتی معقولانه و روشمند به سمت این هدف است و ادعا می‌کند که با استفاده از همین روش توانسته در سن 30 سالگی و با صرفه‌جویی حدود 80 درصد از درآمد خود تقریباً بازنشسته شود.

او به مجله می‌گوید:

«این اساساً در مورد انجام چند انتخاب هوشمندانه‌تر در اوایل زندگی است تا بتوانید بعداً از مزایای آن بهره ببرید. اساساً، کاری که FIRE انجام می‌دهد این است که شما باید 5 تا 10 سال به آن مقید باشید تا بتوانید دارایی‌هایی را ایجاد کنید که جریان نقدینگی مورد نیاز برای پوشش هزینه‌های زندگی شما را تا آخر عمر تأمین کند.»

شاید بتوان گفت ایده FIRE چیزی شبیه به ذهنیت سریع پولدار شدن در ارزهای دیجیتال باشد چرا که بسیاری از افراد تشکیل دهنده جامعه FIRE مردان سفیدپوست در بازه سنی 25 تا 35 هستند که اکثراً در فناوری مشغول به کارند.

جیسون باور دارد که با اینکه آقای Money Mustache توانست با استفاده از بیتکوین بازنشسته شود اما پیروان FIRE بسیار محتاط هستند. او در این رابطه می‌گوید:

تصور رایج در جامعه FIRE بسیار محتاط است و من فکر می‌کنم که این حجم از احتیاط می‌تواند آن‌ها را به جهتی سالم هدایت کند.

او در ادامه می‌گوید:

«جامعه FIRE تا حد زیادی حول پرتفوی‌هایی با ریسک کم، قابل پیش‌بینی، اما با تنوع خوب سرمایه‌گذاری می‌کنند، و واقعاً بر مسئله میانگین‌گیری و پس‌انداز دلاری در یک دوره طولانی و ترکیب [بازده] تأکید دارند. بنابراین، من فکر می‌کنم که ارز دیجیتال نقطه مقابل تفکر جامعه FIRE است.

ارتباط جنبش FIRE و ارز دیجیتال

آقای Money Mustache در برابر ارزهای دیجیتال هیچ حسی ندارد.(مرده است) او در مطلبی در رابطه با ارز دیجیتال نوشت که این فقط یک حباب است و اعتقاد دارد که:

“کل ارز دیجیتال فقط بازی قدیمی سفته‌بازی سهام بر اساس حرکت قیمت است، که به نوبه خود می‌توان گفت که شکل دیگری از قمار است.”

یکی دیگر از نویسندگان که جامعه FIRE در استرالیا بسیار به او احترام می‌گذارند، اسکات پیپ نام دارد که موضعی کاملاً مخالف در برابر ارز دیجیتال اتخاذ کرده و مرتباً به جامعه FIRE در رابطه با آن هشدار می‌دهد.

او در رابطه با ارز دیجیتال استدلال می‌کند که این بازار بر “نظریه احمق‌تر” متکی است به این معنی که شما زمانی سود خواهید کرد که فردی احمق‌تر از شما وجود داشته باشد که قیمت بالاتری را برای خرید ارز دیجیتال شما پیشنهاد کند. (ببغجید، اسکات یه ذره ادب و اینا نداره)

او می‌گوید:

اگر زمانی متقاعد شدید که سرمایه‌های شاخص و البته خسته‌کننده خود را بفروشید و وارد دنیای ارز دیجیتال شوید می‌توانم به شما اطمینان بدهم که چطور شاهد از بین رفتن دارایی‌های مالی خود خواهید بود.

یکی دیگر از مفسران مالی به نام تام الیسون که طرح پابرهنه را در Pape می‌نوشت در رابطه با بازنشستگی با ارز دیجیتال می‌گوید که در این رابطه خیلی زود تصمیم گرفته شده و علت آن حمایت از مصرف کننده بوده است.

تام الیسون که حالا سرویس آموزش مالی خود را با نام سرمایه‌گذار پابرهنه تأسیس کرده می‌گوید:

احتمالاً من با اسکات پیپ در رابطه با ارز دیجیتال هم عقیده هستم. ارز دیجیتال یک ارز نیست. طبق قوانین استرالیا، حتی یک سرمایه‌گذاری مالی محسوب نمی‌شود با اینکه شکی نیست که بسیاری از افراد در آن ثروتمند شده‌اند.

سریع پولدار شدن با ارز دیجیتال

کلاهبرداری های زیادی با ارز دیجیتال انجام شده که شعار اصلی آن سریع پولدار شدن با رمز ارزها بوده است. طرح‌های پانزی زیادی مانند طرح Bitconnect تا کلاهبرداری های راگ پول که در صرافی‌های غیرمتمرکزی مانند یونی سواپ انجام می‌شود. سرمایه‌گذارانی که بی‌پروا و بدون توجه به ویژگی‌های یک ارز دیجیتال در میم کوین‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند باعث می‌شود سرمایه زیادی یک شبه در این پروژه‌ها سرازیر شود. از جمله پروژه‌ها معروف در این زمینه می‌توان به دوج کوین اشاره کرد.

MW HM782 retire ZG 20190705182243
آیا میتوان با ارز دیجیتال سریع پولدار شد؟

نکته‌ای که در رابطه با ارزهای دیجیتال باید به آن توجه کرد و باعث می‌شود از سایر کلاهبرداری ها متمایز باشد، این است که بسیاری از مردم واقعاً با ارز دیجیتال آن هم با سرعت بالایی ثروتمند می‌شوند. این حجم از ثروت ممکن است آن‌قدر زیاد باشد که بسیاری از افراد قبل از رسیدن به هدفی که برنامه‌ریزی کرده‌اند نیز بازنشسته شوند.

اگر بخواهیم برای بازنشستگی با ارز دیجیتال نمونه‌ای ملموس مثال بزنیم می‌توان به مایک پالمتر اشاره کرد که مدیر محصول شرکت پایگاه داده اوراکل بود که به شکل تصادفی در اوایل سال گذشته بازنشسته شد. او در این رابطه توضیح می‌دهد که از سال‌های گذشته به بیتکوین علاقه‌مند بوده اما به هشدارهای منتقدانی مانند نوریل روبینی، اقتصاددانی که سالها اصرار داشت یک حباب در شرف ظهور است، گوش می‌داده است. اما مطالعه یک مطلب که توسط استاد آندریاس آنتونوپولوس در سال 2017 در رابطه با بیت کوین نوشته‌شده بود، باعث شد که متقاعد شود، بیتکوین چیزی فراتر از آن است که یک حباب باشد.

 مایک پالمتر در رابطه با بازنشستگی با ارز دیجیتال می‌گوید:

«اولین تجربه‌ای که داشتم این بود که ارز دیجیتال و بیتکوین بسیار بزرگ‌تر و پیچیده‌تر از آن بود که بتوانم تحمل کنم. من زمان زیادی برای مطالعه درباره آن نداشتم اما متوجه می‌شدم که قیمت آن در حال تغییر است.»

او خیلی سریع شروع به سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال کرد تا اینکه تقریباً 50 درصد از سبد سرمایه‌گذاری خود را به شکل‌هایی مختلف در بیت کوین و شرکت‌های سرمایه‌گذاری مرتبط مانند شرکت‌های ماینینگ یا پلتفرم‌های پرداخت و معاملات مانند Circle، Robinhood و Square اختصاص داد.

زمانی که در آغاز سال 2018 بیت کوین و ارزهای دیجیتال سقوط کردند او توانسته بود به سودی معادل 170 درصد از پرتفو خود دست پیدا کند اما زمان زیادی طول نکشید که 50 درصد از سرمایه خود را از دست داد. پالمتر می‌گوید که در طول ریزش ارز دیجیتال که به آن زمستان کریپتو نیز می‌گفتند، شروع به فروش کردم. البته باید بگویم که در حد ممکن شروع به یادگیری در رابطه با بلاکچین و ارز دیجیتال کردم و معتقدم که بیتکوین بیشترین کاربرد ممکن از فناوری بلاکچین است. هرچند ارزش‌گذاری دقیق روی بیتکوین دشوار است، اما پالمتر معتقد بود که ارزش آن به زودی افزایش می‌یابد و در این رابطه می‌گوید:

درس‌های زیادی گرفتم و نفس و غرور و امتناع از قبول شکست مرا به جایی رساند که در واقع فکر می‌کردم تصادفاً تصمیم درستی گرفته‌ام. بنابراین، به تصمیم خود پایبند ماندم، و سپس شروع به خرید بیشتر کردم زیرا فکر کردم، “این یک نمایشنامه طولانی مدت است.

درسی که سقوط بازار 2018 به پالمتر داده بود باعث می‌شد که پس از هر افزایش قیمت، سود خود را سیو کند و مجدداً دست به متعادل‌سازی سبد خود بزند تا مطمئن شود که 50 درصد از سرمایه خود را به بیتکوین اختصاص داده و 50 درصد دیگر آن در سمت سهام‌هایی با سودهای بالا قرار دارد.

حتی با وجود زمستان ارزهای دیجیتال، پالمتر با انجام این کار به میانگین بازدهی سالانه 79.67 درصد در طول 5 سال گذشته دست پیدا کرده است.

پالمتر در ماه مارس و پس از متعادل کردن نسبت بیت کوین خود از 77 درصد به 50 درصد متوجه شد که درآمد حاصل از سود او در ارز دیجیتال از حقوق او پس از کسر مالیات بیشتر است. صرف‌نظر از اینکه بیتکوین چه‌کاری انجام می‌دهد، پالمتر با مشاهده این موضوع در ماه آوریل از شرکت اوراکل استعفا داد.

پالمتر در این رابطه می‌گوید:

«من علاقه‌ای به بازنشستگی نداشتم تا اینکه یک روز متوجه شدم از شغلم آن‌قدر لذت نمی‌برم و دلیلی برای ادامه دادن آن وجود ندارد. البته پیش‌ازاین علاقه خاصی به بازنشستگی هم نداشتم. وقتی نیازی به پول نداشتم چرا باید به این کار ادامه می‌دادم، چرا باید چنین کاری انجام دهم؟ این یعنی آزادی.»

فروش ارز دیجیتال به‌سختی انجام می‌شود

باید گفت برنامه‌ای که پالمتر انجام داده موضوعی دور از ذهن است. شواهد نشان می‌دهد با اینکه بسیاری از هولدرهای ارز دیجیتال به سودهای خوبی دست پیدا می‌کنند، هرگز قادر به بازنشستگی نمی‌شوند. صرفاً تعداد بسیار کمی از افراد به چنین دستاوردی می‌رسند و شاید به بازنشستگی با ارز دیجیتال برسند اما به آن پی نبرند. اکثر افراد به دلیل انتظار برای کسب درآمد بازار صعودی و به دلیل اعتیادی که به بازی با ارز دیجیتال پیدا می‌کنند، هرگز آن را ترک نمی‌کنند. شاید بتوان گفت یکی از بزرگ‌ترین معضلات ارز دیجیتال این است که افراد تصور می‌کنند داشتن پول نقد به معنای از دست دادن پتانسیل‌های کسب سود بزرگ است. اما نمی‌دانند که عدم فروش در بیشتر مواقع به معنی به خطر انداختن ثروتی است که می‌توانست زندگی آن‌ها را برای همیشه تغییر دهد.

شاید برای شما هم عجیب باشد که بدانید جیسون پس‌ازاینکه در سال گذشته به هدف 1.64 میلیون دلاری خود که هدف بازنشستگی او بود، رسید، همچنان بیتکوین‌های خود را نقد نکرد و البته که بازنشستگی با ارز دیجیتال را تجربه نکرد. (هرچند جیسون هدف خود را به 1.94 میلیون دلار تغییر داد تا بتواند تورم و سایر عوامل را نیز بر سرمایه‌گذاری خود اعمال کند.)

جیسون در این رابطه گفته که از شغل فعلی خود رضایت دارد و ترجیح می‌دهد برنامه خود را از بازنشستگی زودهنگام به استقلال مالی تغییر دهد. البته که او نیز دچار ضررهای زیادی توسط بیتکوین شده است.

جیسون در این رابطه می‌گوید:

«رایج‌ترین سؤالی که از من پرسیده می‌شود این است که چرا بیتکوین‌های خود را نمی‌فروشید؟ یا چرا ریسک بیشتری تحمل نمی‌کنید. باید بگویم دلیل آن این است که من فکر می‌کنم آینده آن بسیار هیجان‌انگیز خواهد بود. من نمی‌خواهم برنامه FIRE خود را به‌طور کامل به ارزهای دیجیتال متکی کنم. بنابراین در رابطه با من این‌طور است که به این فضا علاقه دارم و دوست دارم آن را دنبال کنم تا ببینم به چه سمتی خواهد رفت.»

جیسون در ادامه می‌گوید:

«اگر به توصیه‌های مالی متعارف و معقول در رابطه با تخصیص دارایی و ریسک زدایی از سرمایه‌گذاری توجه می‌کردم باید سالها پیش بیتکوین‌های خود را میفروختم و با 500 هزار دلار استرالیا به‌راحتی از این فضا خارج می‌شدم.»

نظر کاپیتان فی در رابطه با بازنشستگی با ارز دیجیتال

کاپیتان فی توانسته به هدف بازنشستگی خود دست پیدا کند و در حال حاضر فقط دو روز در هفته کار می‌کند. باید گفت سفر بازنشستگی این مرد 30 ساله بسیار سخت بود چرا که بیش از 80 درصد از درآمد خود را پس‌انداز کرده بود و آن را به‌طور متوسط در صندوق‌های شاخص پس‌انداز می‌کرد.

کاپیتان فی آمارهایی ارائه می‌کند که طبق آن اگر بخواهید فقط 10 درصد از درآمدتان را پس‌انداز کنید، 51 سال طول می‌کشد تا بازنشسته شوید، اگر این میزان را به 20 درصد افزایش دهید، به 22 سال زمان نیاز خواهید داشت. این در حالی است که کاپیتان فی این کار را در 11 سال انجام داد و یک ون اجاره کرد تا وسیله‌های خود را از سیدنی به استرالیای جنوبی ارسال کند. جایی که در آن فراغت بازنشستگی خود را سپری خواهد کرد.

کاپیتان فی می‌گوید پیش‌ازاین نسبت به ارز دیجیتال دیدگاه خوبی نداشته است و در این رابطه می‌گوید:

«من بسیار مخالف ارزهای دیجیتال بودم، زیرا آن‌ها را درک نمی‌کردم. بت‌های من در جامعه سرمایه‌گذاری – وارن بافت، چارلی مانگر و کوین اولری – همگی بیت کوین را نادیده گرفتند.»

او شوخی عجیبی با بیتکوین انجام داد و گفت سکه‌های شکلاتی را به بیتکوین ترجیح می‌دهد، و استدلال او این است که اگر قیمت شکلات به صفر برسد شما حداقل یک شکلات دارید که آن را بخورید اما درباره بیتکوین هیچ کاری نمی‌توانید انجام دهید. اما پس‌ازاینکه شوخی او موردتوجه و البته انتقاد جامعه ارز دیجیتال قرار گرفت، فکر کرد که شاید بهتر باشد نگاهی به این حوزه بیندازد.

کاپیتان فی تصمیم گرفت یکی از حامیان بیتکوین به نام استفان لیورا را به پادکست خود دعوت کند. استفان توانست در رابطه با درک ارزش بیتکوین او را متقاعد کند و در نهایت کاپیتان فی به این نتیجه رسید که سرمایه‌گذاری در بیتکوین ریسکی است که ارزشش را خواهد داشت. کاپیتان فی اکنون یک سبد کوچک از ارزهای دیجیتال دارد که دارایی خود را بین بیتکوین و اتریوم تقسیم کرده است.

کاپیتان فی در رابطه با ارز دیجیتال می‌گوید:

من ارز دیجیتال را به‌عنوان یک دارایی با ریسک نامتقارن پذیرفته‌ام. بنابراین باید بگویم که بله خطر رسیدن قیمت به صفر وجود دارد. اما این احتمال هم وجود دارد که دارایی‌های من 10 یا حتی 100 برابر شود.

او در ادامه می‌گوید:

من 1درصد از کل دارایی خود را به ارز دیجیتال اختصاص خواهم داد چرا که اگر رشد کند، تمام پرتفو سرمایه‌گذاری من را به سمت بالا خواهد کشید.

کاپیتان فی در رابطه با کاربردی بودن ارز دیجیتال می‌گوید:

«من مایلیم مقداری تخصصی در این رابطه صحبت کنم. باید بگویم به شکل جالبی این صنعت پایه‌های محکمی دارد و من می‌توانم کاربرد آن را ببینم.»

برنامه‌های بازنشستگی با ارز دیجیتال

به نظر می‌رسد افرادی که علاقه‌مند به صنعت بازنشستگی هستند علاقه زیادی به ارزهای دیجیتال ندارند و در این رابطه مقداری محتاطانه رفتار می‌کنند. به‌جز همکاری‌های بین کوین بیس و ForUsAll پیدا کردن یک طرح بازنشستگی مبتنی بر ارز دیجیتال در ایالات‌متحده کار دشواری است. در استرالیا نیز اکثر صندوق‌های بازنشستگی علاقه‌ای به استفاده از ارزهای دیجیتال ندارند.

البته که طرفداران این حوزه می‌توانند در صندوق بازنشستگی خودگردان به نام SMSF طرح بازنشستگی خود را راه‌اندازی کنند که البته بسیاری از افراد این کار را انجام می‌دهند.

مدیرعامل شرکت BTC Markets در این رابطه می‌گوید که تعداد حساب‌های SMSF در این صرافی رشد 5 برابری داشته است و موجودی هر کدام از این حساب‌ها نیز به شکلی تصاعدی افزایش پیدا کرده است.

او در این رابطه می‌گوید:

با اینکه پیش‌ازاین شاهد سرمایه‌گذاری‌های چند ده هزار دلاری بودیم، اکنون این رقم به صدها هزار دلار تغییر پیدا کرده است.

افرادی که در SMSF سرمایه‌گذاری می‌کنند معمولاً افرادی هستند که دهه 30 ام زندگی خود را آغاز کرده‌اند و به‌طور فعال مدیریت حساب‌های خود را عهده می‌گیرند چرا که تسلط خوبی به ارز دیجیتال دارند و به‌راحتی با آن کار می‌کنند.

الیسون یکی از مشاوران معتبر مالی که بیش از دو دهه گذشته را صرف مشاوره به افراد در رابطه با برنامه‌ریزی بازنشستگی کرده و دو کتاب در این زمینه نوشته توصیه می‌کند که:

«کمتر از درآمدتان خرج کنید، […] و آنچه را که باقی‌مانده است کنار بگذارید، و آن را در یک دوره زمانی طولانی در دارایی‌هایی با ارزش انباشته کنید».

همچنین الیسون مردم را تشویق می‌کند که در چهار طبقه دارایی اصلی شامل سهام، دارایی، پول نقد و بهره ثابت، سرمایه‌گذاری کنند.

همچنین الیسون اعتقاد دارد که بازنشستگی با ارز دیجیتال چیزی نیست که بتوانید روی آن قمار کنید چرا که ریسک بسیار بالایی دارد. او در این رابطه می‌گوید:

«از نظر بازنشستگی، ارز دیجیتال دارایی خوبی برای سرمایه‌گذاری بلندمدت نیست، حتی اگر این احتمال وجود داشته باشد که دارایی شما صد برابر یا هزار برابر شود.»

او در ادامه می‌گوید:

“اگر کسی این کار را انجام دهد، همان‌طور که قبلاً نوشتم، این قمار است. ارز دیجیتال مبتنی بر حدس و گمان محض است آیا کسی حاضر است بازنشستگی آینده خود را به خطر بیندازد، و دارایی خود را در آن سرمایه‌گذاری کند؟»

الیسون می‌گوید اولین کاری که هر مشاور سرمایه‌گذاری انجام می‌دهد بررسی میزان ریسک‌پذیری مشتری‌ها است چرا که در نهایت این سرمایه‌گذار است که تصمیم می‌گیرد که روی ارز دیجیتال به‌عنوان گزینه‌ای برای سرمایه‌گذاری حساب کند یا خیر.

او می‌گوید:

«با تمام آن ارزیابی‌های ریسک، هیچ‌کس واقعاً نمی‌داند وقتی پول زیادی را از دست می‌دهید، چه احساسی یا واکنش نشان خواهید داد. تنها راه برای درک واقعی تحمل ریسک این است که مقداری پول از دست بدهید یا یکی از آن فعالیت‌های یک دهه یک‌بار مانند سقوط 87 یا GFC [بحران مالی جهانی]، یا سقوط سال گذشته در ارز دیجیتال را تجربه کنید. “

با اینکه در بازار ارز دیجیتال به‌طور متوسط هر چند ماه یک بار شاهد ریزش قیمت 30 تا 50 درصدی هستیم، با سرمایه‌گذاری در این حوزه خیلی سریع متوجه می‌شوید که تحمل چه میزان از ریسک را دارید. قیمت بیتکوین از 65000 دلار تا زیر 20 هزار دلار سقوط کرد. با اینکه ارزهای دیجیتال دیگر سقوط‌های شدیدتری را تجربه کردند و البته سودهای بیشتری هم می‌سازند. بنابراین برنامه بازنشستگی با ارز دیجیتال مناسب افرادی خواهد بود که ریسک‌پذیری زیادی داشته باشند.

الیسون می‌گوید که بهتر است رویکرد معقولانه‌ای در رابطه با بازنشستگی با ارز دیجیتال داشته باشید و صرفاً درصد معینی از پرتفو خود را به آن اختصاص دهید.

او در این رابطه می‌گوید:

«برای اکثر مردم، بخش بسیار پرخطر و مبتنی بر سفته‌بازی در یک سبد نباید از 10٪ بیشتر باشد که همین عدد هم برای یک سرمایه‌گذار تهاجمی مناسب است.

جیسون توصیه مشابهی می‌کند:

“هرگز بیش از آنچه می‌توانید از دست بدهید وارد بازارهای با ریسک بالا نکنید و احتمالاً به‌عنوان وسیله‌ای برای اهداف FIRE خود به آن تکیه نکنید زیرا ارز دیجیتال بسیار مبتنی بر حدس و گمان است. من هرگز به کسی توصیه نمی‌کنم که این مسیر را دنبال کند. اما من فکر می‌کنم که مردم به‌هرحال این کار را انجام می‌دهند.»

او در ادامه صحبت‌های خود در رابطه با بازنشستگی با ارز دیجیتال می‌گوید که تفاوت زیادی بین محتاط بودن در رابطه با پول و کشف فرصت‌های جدید وجود دارد:

     «من فکر می‌کنم بسیاری از آن‌ها همیشه نشانه‌ای از یک آموزش مالی واقعاً خوب است که در طول سال‌ها و سال‌ها در بین جا افتاده است. ممکن است فرصت‌های جدیدی وجود داشته باشد که شما صرفاً باید ذهنیتی خوب داشته باشید، بدون اینکه بخواهید نسبت به یک کلاس دارایی جدید بسیار متعصب باشد.»

شاید جالب باشد که بدانید یکی از منتقدان الیسون پسرش است که با قرار دادن سرمایه خود در ارز دیجیتال توانسته دارایی خود را 5 برابر کند. پسر الیسون حالا تصور می‌کند که یک نابغه سرمایه‌گذاری است و فکر می‌کند پدرش باید بازنشسته شود و جایگاه خود را به او بدهد. الیسون در این رابطه می‌گوید:

«او می‌گوید باید به او اجازه بدهم مسئولیت را به دست بگیرد.»

بازنشستگی با ارزهای دیجیتال چیست؟

بازنشستگی زودهنگام با ارزهای دیجیتال یک استراتژی سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال با هدف جمع‌آوری ثروت کافی برای بازنشستگی زودهنگام است. ایده این است که روی ارزهای  دیجیتال با پتانسیل قوی برای رشد سرمایه‌گذاری کنید و آن‌ها را برای بلندمدت نگه‌دارید تا ارزش سرمایه‌گذاری در طول زمان افزایش یابد.

آیا امکان بازنشستگی زودهنگام با ارزهای دیجیتال وجود دارد؟

بله، اگر عاقلانه سرمایه‌گذاری کنید و به‌اندازه کافی صبور باشید تا سرمایه‌گذاری‌های خود را برای درازمدت حفظ کنید، می‌توانید با ارزهای دیجیتال بازنشسته شوید. بااین‌حال، سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال ذاتاً مخاطره‌آمیز است، بنابراین مهم است که تحقیقات کافی را انجام دهید و فقط آنچه را که می‌توانید از دست بدهید، سرمایه‌گذاری کنید.

بازنشستگی زودهنگام با ارزهای دیجیتال چه خطراتی دارد؟

خطر اصلی مرتبط با بازنشستگی زودهنگام با ارزهای دیجیتال، نوسانات بازار ارزهای دیجیتال است. ارزهای دیجیتال به دلیل نوسانات قیمتی خود شناخته می‌شوند و ارزش آن‌ها می‌تواند در مدت‌زمان کوتاهی به‌طور چشمگیری تغییر کند. علاوه بر این، خطر سرقت یا هک وجود دارد، زیرا ارزهای دیجیتال در کیف پول‌های دیجیتالی ذخیره می‌شوند که می‌توانند در برابر حملات سایبری آسیب‌پذیر باشند.

نکاتی برای بازنشستگی زودهنگام با ارزهای دیجیتال چیست؟

برخی از نکات برای بازنشستگی زودهنگام با ارزهای دیجیتال شامل انجام تحقیقات، تنوع بخشیدن به سرمایه‌گذاری، تعیین اهداف واقع بینانه و صبور بودن است. همچنین مهم است که از آخرین تحولات در بازار ارزهای دیجیتال مطلع باشید و برنامه‌ای برای مدیریت سرمایه‌گذاری خود داشته باشید.

برخی از بهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه‌گذاری برای بازنشستگی پیش از موعد کدامند؟

بهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه‌گذاری برای بازنشستگی پیش از موعد به اهداف سرمایه‌گذاری و تحمل ریسک شما بستگی دارد. برخی از ارزهای دیجیتال محبوب عبارت‌اند از بیت کوین، اتریوم، لایت کوین و ریپل. انجام تحقیقات و انتخاب ارزهای دیجیتالی که پتانسیل بالایی برای رشد دارند و توسط یک تیم توسعه قوی پشتیبانی می‌شوند، مهم است.

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید(0نظر)

امتیاز شما:

از 5

( )

امتیازی ثبت نشده

نظر خود را بنویسید