بزرگان بازارهای مالی

وارن بافت سرمایه گذار افسانه‌ای کیست؟ بررسی نکات کلیدی زندگی وارن بافت

بزرگان بازارهای مالی

مطالعه در 14 دقیقه

وارن بافت، سرمایه‌گذار افسانه‌ای، یک کارخانه نساجی ورشکسته را به یک موتور مالی خیلی عظیم و قدرتمند تبدیل کرد که به موفق‌ترین شرکت هلدینگ جهان مشهور شد.

بنا به گزارش فوربس، بافت به دلیل استعداد سرمایه‌گذاری خود به اوراکل اوماها شهرت دارد و ثروت شخصی بیش از 100 میلیارد دلار را به دست آورده است. او سالانه به اوماها و نبراسکا سفر می‌کند تا تعداد زیادی از طرفداران وفادار خود را آموزش دهد و همچنین فرصتی باشد برای شنیدن صحبت‌های او در نشست سالانه برکشایر، که یکی از رویدادهای سرمایه‌داری است.

نکات کلیدی زندگی وارن بافت

  • وارن بافت (Warren Buffett) در سنین جوانی شروع به سرمایه‌گذاری کرد و اولین سهام خود را در سن 11 سالگی و اولین سرمایه‌گذاری خود را در املاک و مستغلات در سن 14 سالگی، انجام داد.
  • بافت زیر نظر بنجامین گراهام، سرمایه‌گذار افسانه‌ای، مشغول آموزش دیدن بود و هم‌زمان به دنبال کسب مدرک بازرگانی در دانشگاه کلمبیا بود. دانشگاه هاروارد قبلا او را از پذیرش در این دانشگاه رد کرده بود.
  • وارن بافت با چارلی مانگر همکاری کرد تا شرکت نساجی برکشایر هاتاوی را خریداری کند که بعدا به‌عنوان وسیله‌ای برای خرید مشاغل دیگر و سرمایه‌گذاری مورد استفاده قرار گرفت.
  • بافت یک سرمایه‌گذار با ارزش واقعی است که شرکت‌های ارزان قیمت اما قوی را خریداری می‌کند و آنها را در بلندمدت توسعه می‌دهد.
  • بافت همیشه یک انسان دوست بوده است و مبلغ هنگفتی از دارایی شخصی خود را که بیش از 100 میلیارد دلار است، پس از مرگش به بنیاد بیل و ملیندا گیتس سپرده است.
وارن بافت
تصویری از وارن بافت افسانه‌ای

وارن بافت: جاده‌ای به سوی ثروت

سنین جوانی و تحصیل

وارن بافت در 30 اوت 1930 در اوماها، در خانواده هاوارد و لیلا بافت به دنیا آمد. او دومین فرزند از سه فرزند خانواده و تک پسر بود. پدرش کارگزار بورس و چهار دوره نماینده کنگره آمریکا بود. هاوارد بافت دوره‌های غیر متوالی را در جبهه جمهوری خواهان سپری کرد، اما از دیدگاه‌های آزادی خواهانه حمایت می‌کرد.

وارن از همان بچگی علاقه شدیدی به پول درآوردن داشت، در اولین شغل‌های وارن بافت می‌توان به فروش نوشابه و کاغذ اشاره کرد. هنگامی که او 14 سال سن داشت، درآمد حاصل از این تلاش‌ها را در خرید زمین سرمایه‌گذاری کرد و سپس آن را برای کسب سود بیشتر اجاره داد. وارن به اصرار پدرش به دانشگاه پنسیلوانیا مراجعه کرد و در اولین تلاشش در همان دانشگاه پذیرفته شد. بافت در این دانشگاه تحت تأثیر فضای علمی آن قرار نگرفت، پس از دو سال آن دانشگاه را ترک کرد و به دانشگاه نبراسکا منتقل شد.

Warren buffet biography

پس از فارغ التحصیلی، پدرش بار دیگر وارن بافت را متقعاد کرد تا ادامه تحصیل دهد و او را تشویق کرد که رشته تحصیلی خود را ادامه دهد. دانشگاه هاروارد بافت را نپذیرفت، اما دانشگاه کلمبیا او را در اولین مراجعه قبول کرد. بافت زیر نظر بنجامین گراهام، پدر سرمایه‌گذاری بنیادی، تحصیل کرد و دوران او در کلمبیا زمینه‌ای را برای یک شروع حرفه‌ای در سرمایه‌گذاری، البته به‌صورت آهسته، فراهم کرد.

پس از فارغ التحصیلی، گراهام از استخدام وارن بافت امتناع کرد، حتی به او پیشنهاد داد که از شغل در وال استریت اجتناب کند. پدر بافت با گراهام موافقت کرد و بافت به اوماها بازگشت تا در شرکت کارگزاری پدرش کار کند. او با سوزان تامپسون ازدواج کرد. بعد از مدت کوتاهی، گراهام تغییر نظر داد و به بافت پیشنهاد شغلی در نیویورک را داد.

بافت بر خلاف مربی‌اش بنجامین گراهام، می‌خواست دیدگاهی فراتر از اعداد و ارقام داشته باشد و در هنگام سرمایه‌گذاری روی تیم مدیریت شرکت و مزیت رقابتی محصول آن در بازار تمرکز کند.

دستاوردهای قابل توجه وارن بافت

زمانی که بافت در نیویورک بود، این شانس را داشت که نظریه‌های سرمایه‌گذاری را که از گراهام در کلمبیا آموخته بود، پیاده سازی و اجرا کند. به گفته گراهام، سرمایه‌گذاری بنیادی شامل جستجوی سهامی بود که با قیمت فوق‌العاده ارزان نسبت به ارزش دارایی‌های پایه، که او آن را «ارزش ذاتی» نامید، فروخته می‌شد. بافت این مفهوم را تکامل بخشید، همچنان علاقه داشت که آن را به یک قدم جلوتر پیش ببرد.

در سال 1956، او به اوماها بازگشت، Buffett Associates را راه‌اندازی کرد و بعدا خانه‌ای خرید. در سال 1962 زمانی که چارلی مانگر به نیروهایش پیوست، 30 سال داشت و یک میلیونر بود. همکاری آنها در نهایت منجر به توسعه یک استراتژی سرمایه‌گذاری بر اساس ایده بافت مبنی بر نگاه کردن به سرمایه‌گذاری بنیادی به‌عنوان چیزی فراتر از تلاش برای به دست آوردن چند دلار آن هم در مشاغل در حال مرگ شد.

در طول مسیر همکاری، آنها Berkshire Hathaway ( BRK.A )، یک کارخانه نساجی در حال ورشکستگی و نابودی را خریداری کردند. چیزی که به‌عنوان یک نمایش بنیادی کلاسیک گراهام آغاز شد، زمانی که این معامله نشانه‌هایی از حیات و موفقیت را از خود نشان داد، به سرمایه‌گذاری طولانی‌مدت تبدیل شد. جریان‌های نقدی حاصل از کسب و کار نساجی برای تامین مالی سایر سرمایه‌گذاری‌ها استفاده شد. در نهایت، کسب و کار اصلی توسط دیگر هلدینگ‌ها تحت الشعاع قرار گرفت. بافت در سال 1985، شرکت تجاری نساجی را تعطیل کرد اما به استفاده از این نام ادامه داد.

ثروت و انسان دوستی وارن بافت

وقتی موفق‌ترین سرمایه‌گذار دنیا هستید با پول خود چه می‌کنید؟ اگر وارن بافت هستید، بخشی از آن را به دیگران هدیه خواهید داد. بافت در ژوئن 2006، بخش اعظم ثروت خود را به بنیاد بیل و ملیندا گیتس که بر مسائل بهداشت جهانی، کتابخانه‌های ایالات متحده، مدارس جهانی و سایر موضوعات تمرکز دارد، اهداکرد. او با این کار جهان را شگفت زده کرد. این موسسه یکی از بزرگترین موسسات خیریه جهان است.

وارن بافت
سال 2006 وارن 1.5 میلیارد دلار به موسسه خیریه بیل و ملیندا گیتس اهدا کرد.

کمک‌های مالی بافت در قالب سهام کلاس B، سهام برکشایر هاتاوی خواهد بود. کل کمک مالی او به بنیاد گیتس 10 میلیون سهم است. تا زمان مرگ وارن بافت یا تا زمانی که این بنیاد نتواند شرط هزینه‌ها را برآورده کند یا این شرط که بیل یا ملیندا گیتس فعالانه در فعالیت‌های بنیاد مشارکت داشته باشند، با افزایش 5 درصدی اهدا می‌شود. اهدای بافت در سال 2006، 500 هزار سهم بود که تقریبا 1.5 میلیارد دلار ارزش داشت.

در ژوئن 2022، مدیرعامل بنیاد خیریه، مارک سوزمن، ایمیلی را برای کارمندان بنیاد بیل و ملیندا گیتس ارسال کرد. این ایمیل همچنین در وب‌سایت بنیاد به اشتراک گذاشته شده است که مشارکت بافت از سال 2006 تاکنون بیش از 36 میلیارد دلار بوده است. وارن بافت انتظار دارد که افزایش قیمت سهام در طول زمان این مقدار را افزایش دهد.

اهدای سهام دیگری شامل 900 هزار سهم به‌طور مساوی بین سه موسسه خیریه که توسط فرزندان بافت اداره می‌شد تقسیم شد. 1.5 میلیون سهم دیگر به افتخار همسر اول او به یک بنیاد تازه تاسیس شده اهدا شد.

در حالی که حجم عظیم کمک مالی به بنیاد گیتس مطمئنا یک شگفتی بزرگ بود، تلاش‌های خیریه وارن بافت چیز جدیدی نیست. او به مدت 40 سال از طریق بنیاد بافت، که به بنیاد سوزان تامپسون بافت تغییر نام داد، پول اهدا می‌کرد. این بنیاد برای جلوگیری از گسترش سلاح‌های هسته‌ای فعالیت می‌کند.

وارن بافت همیشه برنامه‌ریزی می‌کرد که بخش عمده‌ای از دارایی خود را به خیریه بدهد، اما اصرار داشت که این امر پس از مرگ او اتفاق می‌افتد. تغییر نگرش و تصمیمات وارن بافت کاری به شدت سخت است و او به تصمیمات خود همیشه تاکید دارد. او به این جمله معروف است:

“من می‌دانم که می‌خواهم چه کار کنم، و این کار منطقی است.”

میراث وارن بافت

فلسفه و استراتژی سرمایه‌گذاری بافت بر اساس اصل به دست آوردن سهام در شرکت‌هایی است که به عقیده او به خوبی مدیریت می‌شوند و ارزش کمتری نسب به ارزش واقعی خود دارند. هنگام خرید، قصد او این است که اوراق بهادار را به‌طور نامحدود نگه دارد. سهام شرکت‌هایی مانند کوکاکولا، امریکن اکسپرس و ژیلت همگی انتظارات او را برآورده کردند و سال‌ها در سبد سهام برکشایر هاتاوی باقی مانده‌اند.

در برخی دیگر از موارد، او شرکت‌ها را کاملا خریداری کرد و به تیم‌های مدیریتی آنها اجازه داد تا کارهای روزمره را مدیریت و ادامه دهند. تعدادی از شرکت‌های معروف‌تر که در این دسته قرار می‌گیرند عبارتند از: See’s Candies ، Fruit of the Loom Dairy Queen ،The Pampered Chef Ltd و GEICO Auto Insurance.

فاجعه در حوزه فناوری که با دوران ترکیدن حباب دات کام رخ داد، بسیاری از این شرکت‌ها و افراد را ورشکست کرد. اما وارن بافت به دلیل محافظه کار بودن در بخش سرمایه‌گذاری، در این فاجعه سود دو برابری کسب کرد.

 استراتژی و رازهای وارن بافت دست نخورده باقی ماند تا اینکه سهام فناوری در بین سرمایه‌گذاران و معامله‌گران محبوب شد. بافت به‌عنوان یک سرمایه‌گذار محافظه کار در اواخر دهه 1990 از رشد باورنکردنی سهام فناوری عقب ماند و نتوانست از این رالی صعودی سود کسب کند. بافت با چسبیدن به استراتژی‌های خود و امتناع از سرمایه‌گذاری در شرکت‌هایی که انتظارات او را برآورده نمی‌کنند، مورد سرزنش کارشناسان و تحلیل‌گران وال استریت قرار گرفت و بسیاری او را به‌عنوان مردی که دیگر زمانش به سر رسیده است، نادیده گرفتند.

زندگی شخصی وارن بافت

علی‌رغم ثروت خالص وارن بافت که به میلیاردها دلار آمریکا می‌رسد، وارن بافت به‌طور عجیبی متعصب و خسیس است. او هنوز در خانه پنج خوابه‌ای که در سال 1958 به قیمت 31 هزار دلار خریده بود زندگی می‌کند، کوکاکولا می‌نوشد و در رستوران‌های محلی غذا می‌خورد، او به جایی سر می‌زند که برگر یا استیک، غذای ترجیحی او باشد. وارن بافت سال‌ها از خرید یک جت شرکتی دوری کرد. وقتی بالاخره یکی از آن‌ها را به دست آورد، نام جت را غیرقابل دفاع گذاشت. بسیاری از مردم و جامعه او را یک ثروتمند خسیس می‌دانند که حاضر نیست برای رفاه بیشتر پول‌های خود را خرج کند.

وارن بافت
وارن بافت جت خریداری خود را غیر قابل دفاع نام‌گذاری کرد.

وارن بافت پس از ازدواجشان در سال 1952 بیشتر از 50 سال با سوزان تامپسون زندگی کرد. آنها سه فرزند به نام‌های سوزی، هاوارد و پیتر داشتند. بافت و سوزان در سال 1977 از هم جدا شدند و تا قبل از زمان مرگ او در سال 2004 زندگی خیلی آرام و راحتی داشتند. سوزان قبل از مرگ او را به آسترید منکس، یک پیشخدمت معرفی کرد. بافت و منکس در سال 1978 زندگی مشترک خود را آغاز کردند و در آگوست 2006 باهم ازدواج کردند.

وارن بافت چگونه ثروت خود را جمع کرد؟

بافت خریدهای خود را بعد از انجام تحقیقات زیاد به عمل می‌آورد و تا زمانی که از ارزش واقعی یک دارایی صدرصد اطمینان پیدا نمی‌کرد اقدام به سرمایه‌گذاری نمی‌کرد. وارن سهام و شرکت‌هایی که به‌صورت کم‌، ارزش‌گذاری شده بودند، را خریداری می‌کرد و سپس برای بلندمدت نگه می‌داشت.

اکثر شرکت‌هایی که بافت خریداری کرد، در همان محل خود مدیریت می‌شدند؛ زیرا بدیهی است که آنها کار خود را به اندازه کافی خوب انجام داده بودند تا در مرحله اول شرکت خود را برای بافت افسانه‌ای جذاب کنند. او برای چندین دهه در شرکت‌های خریداری شده از سهام‌داران بزرگ بوده است و شرکت‌هایی مانند Coke و American Express را برای چندین دهه در اختیار داشته است (او هنوز هم مالک هر دوی این شرکت‌ها است).

برخی از جملات معروف وارن بافت:

مهم‌تریم جمله‌ای که از وارن نقل قول شده است این است که:

“اگر برای 10 سال آماده نگه داشتن سهام نیستید، نباید آن را برای 10 دقیقه نگه دارید”

او این جمله را به معامله‌گران روزانه که به دنبال ثروتمند شدن در زمان کوتاه هستند، توصیه کرده بود.

نقل قول معروف دیگر این است:

“یک قانون ساده به خرید من حکم می‌کند: وقتی دیگران حریص هستند بترس و وقتی دیگران می‌ترسند حریص باش.”

در واقع، بافت به دلایل بسیار از کلمات قصار سرمایه‌گذاری خود که همیشه به قوانین ساده سرمایه‌گذاری ارزشی پایبند بود، مشهور است.

هر دهه یا بیشتر، ابرهای تیره آسمان اقتصاد را پر می کنند و برای مدت کوتاهی باران طلا خواهد بارید.

warren buffett 1

وارن بافت قصد دارد با ثروت خود چه کند؟

پاسخ ساده این است که آن را تقدیم می‌کند! او قصد دارد با کمک‌های مالی بزرگ، در درجه اول به بنیاد بیل و ملیندا گیتس، کمک کند؛ زیرا او با این دو رابطه بسیار خوبی برقرار کرده است و اهداف بشردوستانه آنها مانند سلامت جهانی را به اشتراک می‌گذارد و به آنها احترام می‌گذارد. بافت به‌طور افسانه‌ای به حقوق زنان و اهدافی که آن را شایسته می‌داند پایبند است، بنابراین جای تعجب نیست که او اکثریت قریب به اتفاق ثروت خود را به اهدافی که نیاز به بودجه دارند، ببخشد.

آنچه در زندگی‌نامه وارن بافت خواندیم:

به نظر می‌رسد در آینده مقدار پولی که بافت به بنیادهای خیریه اهدا می‌کند، افزایش یابد. به قول خودش:

“من مشتاق ثروت سلسله‌ای نیستم، به‌ویژه وقتی که شش میلیارد نفر وجود دارند که دستانشان بسیار فقیرتر از ما است و شانس بهره‌مندی از پول و ثروت را ندارند.”

بافت ثروت خود را با تکیه بر قوانین زمان‌ آزموده شده سرمایه‌گذاری به دست آورده است؛ یعنی یافتن شرکت‌های با کیفیت بالا در ارزش‌گذاری بازار منصفانه. سپس او این سرمایه‌گذاری‌ها را برای دراز مدت نگه می‌دارد.

وارن بافت اولین سهام خود را در چند سالگی خرید؟

اولین سهام خود را در سن 11 سالگی و اولین سرمایه‌گذاری خود را در املاک و مستغلات در سن 14 سالگی، انجام داد.

بافت زیر نظر کدام سرمایه‌گذار معروف آموزش دید؟

بافت زیر نظر بنجامین گراهام، سرمایه‌گذار افسانه‌ای، مشغول آموزش دیدن بود و هم‌زمان به دنبال کسب مدرک بازرگانی در دانشگاه کلمبیا بود.

اولین شرکتی که وارن بافت خرید کدام بود؟

وارن بافت با چارلی مانگر همکاری کرد تا شرکت نساجی برکشایر هاتاوی را خریداری کند که بعدا به‌عنوان وسیله‌ای برای خرید مشاغل دیگر و سرمایه‌گذاری مورد استفاده قرار گرفت.
بافت یک سرمایه‌گذار با ارزش واقعی است که شرکت‌های ارزان قیمت اما قوی را خریداری می‌کند و آنها را در بلندمدت توسعه می‌دهد.

وارن بافت چگونه ثروت خود را جمع کرد؟

بافت خریدهای خود را بعد از انجام تحقیقات زیاد به عمل می‌آورد و تا زمانی که از ارزش واقعی یک دارایی صددرصد اطمینان پیدا نمی‌کرد اقدام به سرمایه‌گذاری نمی‌کرد. او سهام و شرکت‌های که به‌صورت کم‌، ارزش‌گذاری شده بودند، را خریداری می‌کرد و سپس برای بلندمدت نگه می‌داشت.

وارن در دوران حباب دات کام چه عملکردی از خود نشان داد؟

فاجعه در حوزه فناوری که با دوران ترکیدن حباب دات کام رخ داد، بسیاری از این شرکت‌ها و افراد را ورشکست کرد. اما وارن بافت به دلیل محافظه کار بودن در بخش سرمایه‌گذاری، در این فاجعه سود دو برابری کسب کرد.

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید(0نظر)

امتیاز شما:

از 5

( )

امتیازی ثبت نشده

نظر خود را بنویسید