ایردراپ آربیتروم نوید فصل ایردراپ را می‌دهد! + معرفی 5 پروژه مستعد ایردراپ

توسعه دهندگان Arbitrum از انتشار توکن حاکمیتی خود، ARB، برای کاربران واجد شرایط و DAOها در پلتفرم لایه ۲ اتریوم خبر دادند. به طور متوسط هر کاربر عادی حدود 625 توکن ARB دریافت می‌کند که با توجه به قیمت‌های معاملاتی قبل از راه‌اندازی و تخمین‌های کاربران در شبکه‌های اجتماعی، حدود 625 تا 1250 دلار را شامل می‌شود.

چشم انداز کسب درآمد رایگان، هیجان را در اطراف کاربرانی که به دنبال فرصت ایردراپ بعدی هستند، القا کرده است. فعالیت فارمینگ ایردراپ نیز با جذب نقدینگی و استفاده از پلتفرم، از پروتکل‌ها سود می‌برد. این استراتژی هم برای توسعه دهندگان پروتکل و هم برای کاربران به خوبی کار می‌کند.

در اینجا پنج فرصت بالقوه ایردراپ برای امسال آورده شده است.

zkSync

zkSync یک مجموعه لایه ۲ بر روی اتریوم است که مبتنی بر فناوری اثبات دانش صفر (Zero Knowledge) است. کارشناسان، از جمله ویتالیک بوترین، یکی از بنیان‌گذاران اتریوم، استدلال کرده‌اند که جمع‌آوری‌های سازگار با EVM مبتنی بر zk می‌تواند یک فناوری تغییردهنده بازی با مقیاس‌پذیری و توان عملیاتی بالا باشد و منجر به پذیرش انبوه شود.

zkSync دارای مزیت اضافه سازگاری با ماشین مجازی اتریوم است که امکان دسترسی به بلاک چین را از طریق کیف پول MetaMask فراهم می‌کند.

Matter Labs، تیم سازنده zkSync، در دسامبر 2022 در دور سرمایه گذاری سری C به رهبری Blockchain Capital و Dragonfly، حدود 200 میلیون دلار سرمایه جمع آوری کرد. برنامه‌های غیرمتمرکز پیشرو در اتریوم مانند Chainlink، Uniswap و Aave قصد راه اندازی در zkSync را دارند.

در 16 فوریه، Matter Labs پروژه‌های ثبت شده را برای استقرار کد آنها در شبکه اصلی zkSync باز کرد. سپرده‌های مردمی به زودی آغاز می‌شود. کاربرانی که به دنبال به حداکثر رساندن شانس خود برای به دست آوردن ایردراپ هستند، به دنبال بهبود ردپای روی زنجیره خود در شبکه اصلی خواهند بود.

Starknet

Starknet یکی دیگر از مجموعه‌های اتریوم مبتنی بر ZK است که از برنامه‌های غیرمتمرکز پشتیبانی می‌کند. StarkWare، شرکت در حال توسعه پشت Starknet، توکن STARK و کاربرد آن در تمرکززدایی شبکه لایه ۲ اتریوم را تایید کرده است.

این تیم قبلا روی StarkEx کار کرده است، یک موتور مقیاس‌پذیری اتریوم که توسط راه‌حل‌های مستقل لایه ۲ مانند Sorare، ImmutableX و dYdX استفاده می‌شود. موفقیت پروژه‌های قبلی آن، اعتماد به موفقیت Starknet را بیشتر القا می‌کند.

StarkWare شبکه اصلی Starknet را در ماه نوامبر راه اندازی کرد. پس از اعلام راه‌اندازی توکن Aribtrum، کل سپرده‌ها در Starknet حدود 45 درصد افزایش یافت و به 2.49 میلیون دلار رسید، زیرا کاربران برای بدست آوردن ایردراپ بعدی عجله داشتند. شرکت تجزیه و تحلیل زنجیره‌ای Nansen شاهد سپرده گذاری 3.4 میلیون دلاری اتر و دای در 17 مارس به اکوسیستم Starknet بود.

Scroll

اسکرول که با نام “zkEVM واقعی” شناخته می‌شود، یکی دیگر از لایه‌های zk-Rollup اتریوم 2 است. این لایه مشابه zkSync است که با سازگاری کامل با EVM ارائه می‌شود. این پروژه 30 میلیون دلار در آوریل 2022 در دور سرمایه گذاری به رهبری Polychain Capital جمع آوری کرد.

این بلاک چین توسط Ye Zhang، استاد دانشگاه نیویورک توسعه یافته است. طراحی اسکرول همان نسخه‌ای از ماشین مجازی اتریوم را که در شبکه اصلی استفاده می‌شود، تکرار می‌کند، و در مقایسه با جایگزین‌هایی مانند zkSync و zkEVM Polygon، اجرای کد روی اسکرول را برای توسعه‌دهندگان فعلی اتریوم آسان‌تر می‌کند.

در ۲۸ فوریه، تیم اسکرول شبکه آزمایشی اتریوم گورلی (Goerli) را راه‌اندازی کرد و فعالیت‌های آزمایشی عمومی را ممکن کرد. طبق گفته تیم، بیش از 100000 کاربر به نسخه آزمایشی قبلی اسکرول دسترسی داشتند. راه اندازی شبکه اصلی برای اواخر سال 2023 برنامه ریزی شده است.

Sui Network

شبکه Sui یک بلاک چین لایه 1 است، شبیه به Aptos که از خاکستر پروژه شکست خورده بلاک چین متا، لیبرا، متولد شده است. ایوان چنگ، که قبلا واحد تحقیق و توسعه کیف پول ارز دیجیتال متا را بر عهده داشت، مدیرعامل Mysten Labs، تیم توسعه‌دهنده Sui شد.

Aptos Labs توکن بومی بلاک چین، APT را در 18 اکتبر راه اندازی کرد و 20 میلیون توکن را به کاربران واجد شرایطی که NFT خاصی را در شبکه آزمایشی Aptos ضرب کرده بودند، عرضه کرد. در روز انتشار، ایردراپ بیش از 1500 دلار ارزش داشت. کاربران Sui testnet می‌توانند پس از راه‌اندازی شبکه اصلی در سه ماهه دوم 2023 انتظار ایردراپ مشابهی را داشته باشند.

در 21 مارس، Mysten Labs کمپین Wave to Mainnet را راه‌اندازی کرد که شامل «مجموعه‌ای از رویدادها و محتوا برای آموزش بیشتر جامعه در مورد پتانسیل پروتکل Sui بود». شرکت در کمپین‌های Sui و ایجاد ردپای فعالیت در شبکه آزمایشی می‌تواند شانس کسب ایردراپ در آینده را افزایش دهد.

Sei Network

شبکه Sei یک بلاک چین لایه 1 مبتنی بر بلاک چین Cosmos است که عمدتا بر روی DeFi و برنامه‌های تجاری با فرکانس بالا تمرکز دارد.

بلاک چین شامل برنامه‌های اساسی مانند موتور تطبیق سفارش و یک مدل نقدینگی یکپارچه در سراسر پلتفرم برای افزایش تجربه معاملاتی است. این پروژه توسط شرکت‌هایی مانند Multicoin Capital، Coinbase Ventures و Delphi Digital پشتیبانی می‌شود.

این تیم شبکه آزمایشی مشوق خود را در سه ماهه دوم سال 2022 با ماموریت‌های مختلف و کمپین‌های ضرب NFT در طول مسیر راه اندازی کرد. کاربرانی که در این رویدادها شرکت کرده‌اند، احتمالا هنگام راه‌اندازی شبکه اصلی، ایردراپ دریافت خواهند کرد. این تیم اشاره کرده است که راه اندازی به زودی انجام خواهد شد.

دنبال‌کردن
اطلاع از
guest

0 دیدگاه
بازخوردهای درون متنی
دیدن همه نظرات

این وبسایت در راستای قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌نماید و هیچ پیشنهاد مالی در خصوص معامله ارائه نمی‌دهد. بازارهای مالی به دلیل ریسک بسیار بالایی که دارند برای همه‌ی افراد مناسب نیستند.