ریپورتاژ آگهی

پرمعامله ترین کالاها در ایران

ریپورتاژ آگهی

مطالعه در 11 دقیقه

بازار کالاها یک گزینۀ محبوب برای معامله گران محسوب می‌شود زیرا نوسان قابل توجهی دارد و از کاهش و افزایش قیمت‌ها می‌توان کسب سود کرد. ضمن این‌که معاملۀ کالاها این فرصت را در اختیار سرمایه‌گذارها قرار می‌دهد تا سبد معاملاتی‌شان را متنوع سازی کنند. متنوع سازی سبد، یکی از بخش‌های حیاتی در مدیریت ریسک است. ما در این مقاله به بررسی عمیق پرمعامله‌ترین کالاها در جهان و ایران و راه‌هایی که معامله‌گران از طریق‌شان می‌توانند این کالاها را معامله کنند می‌پردازیم. 

پر معامله ترین کالاها در ایران

یکی از راه‌های تشخیص پرمعامله ترین کالاها این است که به تعداد قراردادهای معامله شده در بورس های مهم آپشن و آتی توجه شود. 

هرچند با توجه به اینکه کالاها در بورس های مختلف در جهان با نمادهای مختلف و خصوصیات قرارداد متفاوت معامله می شوند به همین دلیل تعیین دقیق حجم معامله کار مشکلی است. ضمن اینکه بسیاری از تراکنش های کالاها از طریق قراردادهای خصوصی انجام می شوند. 

معاملۀ انرژی شامل کالاهایی مانند نفت خام، گاز طبیعی، برق و نیروی باد می شود. نوسانات ناگهانی و دائمی قیمت های این کالاها آنها را برای معامله گران جذاب کرده است. 
بازار کالای انرژی به لحاظ گردش مالی و قراردادهایی که معامله می شوند بطور چشمگیری بزرگ تر از سایر بازارها است. اگرچه چندین نوع کالای انرژی برای معامله وجود دارند اما نفت خام پرمعامله ترین کالای انرژی است. نفت خام برنت در بورس بین قاره ای (ICE) معامله می شود درحالیکه نفت وست تگزاس اینترمدیت (WTI) در بورس بازرگانی شیکاگو (CME) معامله می شود. نفت خام برنت در مقایسه با نفت وست تگزاس اینترمدیت (WTI) دارای یک تولید قابل اندازه گیری بیشتر است. نفت وست تگزاس اینترمدیت (WTI) در داخل کشور ایالات متحده استخراج و ذخیره می شود و معمولاً مشکلات مربوط به لجستیک، تولیدش را محدود می کنند.

کالابیشترین سود
% تغییر
بیشترین زیان
% تغییر
نفت WTI– 4.417%
نفت برنت– 3.283%
گاز طبیعی– 36.522%
پنبه0.809%
مس6.649%
گندم– 10.936%
شکر2.514%
ذرت– 7.152%
برنج– 5.755%

 اگر میخواهید که جزئیات بیشتری دربارۀ بزرگترین سودده ها و بزرگترین زیان ده ها در میان کالاها در دوره های زمانی دلخواه تان ملاحظه کنید، در اینجا “کالاهای برتر – برترین زیان ده ها و سودده ها” معرفی شده اند.

در ادامه فهرست پرمعامله ترین کالاها در ایران بیان می شوند.

 معمله نفت WTI در فارکس

نفت خام وست تگزاس اینترمدیت (WTI) یکی دیگر از معیارهای قیمت جهانی نفت است و یکی از رایج ترین کالاهای مورد معامله در سراسر جهان است. این ماده در ایالت های مختلف در سراسر ایالات متحده استخراج می شود و همچنین به عنوان نفت شیرین و سبک شناخته می شود و حتی محتوای گوگردی و چگالی کمتری نسبت به نفت خام برنت دارد.

image 1

از نظر تاریخی، قیمت هر دو نفت WTI و نفت برنت ارتباط مثبتی با رشد اقتصاد جهانی داشته است. با گسترش اقتصاد، تقاضا برای نفت به طور طبیعی افزایش می یابد و منجر به افزایش قیمت آن می شود.

شما می توانید نمودار قیمت جهانی نفت (OIL) را دنبال کنید و در در جریان روندهای آتی قیمت باشید.

نفت برنت (Brent oil)

جای تعجب نیست که دو کالای اول در فهرست پرمعامله ترین محصولات جهان، نفت خام است. علیرغم تغییر به سمت انرژی‌های تجدیدپذیر در سال‌های اخیر، هنوز تقاضای زیادی برای نفت خام وجود دارد، زیرا این نفت به خودروهای ما انرژی می‌دهد، خانه‌های ما را گرم می‌کند و برای تولید کود، آفت‌کش‌ها و پلاستیک استفاده می‌شود.

image

نفت خام برنت یکی از دو نوع عمده نفت خام است – نمودار قیمت نفت برنت (BRENT) را بررسی کنید – به عنوان معیار جهانی برای صنعت مورد استفاده قرار می گیرد و دیگری نیز نفت خام WTI است. نفت خام برنت از دریای شمال به دست می آید و به عنوان یک نفت خام سبک و شیرین شناخته می شود. به دلیل چگالی کم اش، سبک و به دلیل محتوای گوگرد کم اش شیرین در نظر گرفته می شود. این ویژگی ها پالایش آن را نسبتاً آسان می کند.

ترید پنبه در فارکس

پنبه یک فیبر طبیعی است که از دانه های گیاهان پنبه به دست می آید. یکی از پرمصرف ترین الیاف در جهان است و در بسیاری از کشورها از جمله ایالات متحده، چین، هند، پاکستان و برزیل یک محصول عمده است. پنبه در تولید منسوجات برای پوشاک، ملافه و سایر اقلام خانگی استفاده می شود.

پنبه به دلیل نرمی، دوام و قابلیت تنفس معروف است که آن را به انتخابی محبوب برای لباس تبدیل کرده است. همچنین رنگ آمیزی آن نسبتاً آسان است که طیف وسیعی از رنگ ها و طرح ها را امکان پذیر می کند. با این حال، تولید پنبه به مقادیر زیادی آب و آفت کش ها نیاز دارد که می تواند اثرات منفی زیست محیطی داشته باشد.

عوامل مختلفی بر قیمت پنبه تاثیر می گذارند از جمله عرضه و تقاضا، شرایط آب و هوایی و روندهای جهانی اقتصادی. معامله گران از بازار قراردادهای آتی پنبه برای سفته بازی در قیمت پنبه استفاده می کنند. پنبه یکی از پرمعامله ترین کالاهای کشاورزی در جهان است.

اما از دانۀ پنبه علاوه بر استفاده در تولید البسه و لوازم منزل، برای خوراک دام نیز استفاده می‌شود و از روغن آن برای تولید پلاستیک، لاستیک، مارگارین و صابون استفاده می‌شود. از لینتر پنبه که فیبرهای موجود در دانۀ پنبه هستند، برای تولید بانداژ و اسکناس استفاده می‌شود. هندوستان، چین و ایالات متحده، سه تولیدکنندۀ بزرگ پنبه در جهان هستند.

شما می توانید از نمودار قیمت امروز پنبه برای انجام تحلیل ها و مطالعات شخصی خودتان استفاده کنید.

ترید مس در فارکس

 فلزات نقش مهمی در زندگی روزمرۀ ما بازی می کنند و از آنها در صنایع مختلف مانند فن آوری، ساخت و ساز، مد و سرمایه گذاری استفاده می شود. این صنایع به مقدار بسیار زیادی از انواع فلزات نیاز دارند.

مس در دنیای امروز یک فلز حیاتی است زیرا قابلیت فوق العاده ای در ایجاد حرارت و برق دارد. به همین دلیل از مس بطور گسترده ای در صنایع ساخت و ساز و الکترونیک استفاده می شود. شیلی یک تولیدکنندۀ مهم مس است که حدود یک سوم از کل مس در جهان در سال 2020 را تولید کرد. پرو، چین و ایالات متحده سایر تولیدکننده های مهم مس محسوب می شوند.

از آنجائیکه از مس در تولید استفاده می شود قیمتش به شدت تحت تاثیر تولید اقتصادی است، تقاضا برای مس می تواند به عنوان یک شاخص معتبر برای سلامت اقتصاد قلمداد شود و به همین دلیل است که به آن لقب “دکتر مس” را داده اند.

معامله گاز طبیعی در فارکس

گاز طبیعی یک منبع انرژی جهانی مهم محسوب می شود که در عمق زمین واقع شده است. علی رغم آنکه گاز طبیعی یک منبع انرژی تجدید پذیر نیست، به عنوان تمییزترین سوخت فسیلی و بسیار تطبیق پذیر در نظر گرفته می شود و مانند نفت خام بسیاری از نیازها را برطرف می کند.

از آنجائیکه جهان قصد دارد تا سال 2050 به حذف کامل آلاینده ها برسد، مصرف نفت خام و گاز طبیعی باید کاهش پیدا کند. هرچند از آنجائیکه گاز طبیعی آلاینده های کمتری تولید می کند، پیش بینی می شود که در خلال روند تغییر منابع تامین انرژی، نقش مهمی را به عنوان یک منبع انرژی جهانی ایفا کند.

معامله گندم در فارکس

 گندم یکی از پرمعامله ترین کالاهای کشاوری در جهان است. بسیاری از کشورها گندم تولید می کنند اما چین، هندوستان، روسیه و ایالات متحده، بزرگترین تولیدکننده های گندم محسوب می شوند. از گندم برای تولید محصولات متنوع شامل انواع نان و پاستا استفاده می شود.

 گندم یک کالای پرمعامله در تجارت جهانی محسوب می شود که حجم معاملات سالانه اش به میلیاردها دلار می رسد. مصر، اندونزی و الجزیره، بزرگترین واردکننده های گندم هستند درحالیکه ایالات متحده، کانادا و استرالیا بزرگترین صادرکننده های گندم محسوب می شوند.

 قیمت گندم تحت تاثیر عوامل مختلفی مانند عرضه و تقاضا، شرایط آب و هوایی و سیاست های دولتی قرار دارد. نوسانات قیمت گندم می تواند تاثیر زیادی روی قیمت های جهانی موادغذایی و درآمد زارعین و کارگران بخش کشاورزی بگذارد.

در مجموع، گندم یک بخش مهم از سیستم جهانی غذا است و نقش حیاتی در تضمین امنیت غذایی میلیون ها نفر در سرتاسر جهان بازی می کند.

معامله شکر در فارکس

شکر یک مادۀ کریستالی شکل و شیرین است که از آن برای شیرین کردن مواد غذایی و نوشیدنی ها استفاده می شود. شکر را از نیشکر و چغندر قند تهیه می کند. معامله گران در بازار قراردادهای آتی شکر به سفته بازی قیمت شکر می پردازند. شکر یکی از پرمعامله ترین کالاهای کشاورزی در جهان است.

 قیمت شکر تحت تاثیر مجموعه ای از عوامل از جمله شرایط آب و هوایی، عرضه و تقاضای جهانی، سیاست های دولتی مانند یارانه ها و تعرفه های وارداتی قرار دارد. معامله گران از بازار آتی شکر برای سفته بازی در قیمت شکر استفاده می کنند. شکر یکی از پرمعامله ترین کالاهای کشاورزی در جهان است.  

از شکر علاوه بر یک شیرین کننده، در تولید اتانول نیز استفاده می شود. اتانول به عنوان یک سوخت زیستی برای برخی از خودروها می تواند جایگزین بنزین باشد. از شکر برای تولید بسیاری از محصولات مانند غذاهای پخته شده، شیرینی، نوشیدنی های الکلی و بدون الکل استفاده می شود.

البته مصرف بیش از حد شکر منجر به چاقی، دیابت و مشکلات قلبی می شود. به همین دلیل بسیاری از سازمان های سلامت توصیه می کنند که مصرف شکر محدود شود و شیرین کننده های جایگزین بجای آن استفاده گردند.

معامله ذرت در فارکس

 ذرت یکی از غلات است که در اکثر نقاط جهان کشت می شود. از ذرت برای مقاصد مختلف از جمله غذای انسان و خوراک دام، تولید اتانول و صنایع استفاده می شود.

 ایالات متحده بزرگترین تولیدکننده و صادرکنندۀ ذرت است. چین، برزیل و آرژانتین بعد از ایالات متحده قرار دارند. قراردادهای آتی ذرت در بورس های مهم، از جمله بورس معاملات اختیار و آتی شیکاگو (Chicago 

Board of Trade) معامله می شوند و معامله گران در آنجا در قیمت ذرت سفته بازی می کنند.

ذرت یک منبع مهم کربوهیدارت، ویتامین و موادمعدنی در رژیم غذایی انسان است. از ذرت برای تولید مجموعه ای از محصولات غذایی شامل روغن ذرت، شربت ذرت، نشاستۀ ذرت و آرد ذرت استفاده می شود. همچنین از ذرت به عنوان خوراک دام استفاده می شود زیرا منبع انرژی و پروتئین است.

 از ذرت برای تولید اتانول نیز استفاده می شود. اتانول به عنوان یک سوخت زیستی برای برخی از خودروها می تواند جایگزین بنزین باشد. تولید اتانول از ذرت مورد انتقاد بسیار قرار دارد زیرا نگرانی هایی را دربارۀ تاثیر بر قیمت های موادغذایی، محیط زیست و کاربری زمین ایجاد کرده است.

 قیمت ذرت تحت تاثیر مجموعه ای از عوامل از جمله شرایط آب و هوایی، عرضه و تقاضای جهانی و سیاست های دولتی نظیر یارانه ها و تعرفه ها قرار دارد. در نتیجه، قیمت ذرت می تواند نوسانات زیادی داشته باشد.

معامله برنج در فارکس

برنج مهمترین مادۀ غذایی در جهان است و یک منبع تغذیه و کالری مهم برای میلیون ها نفر در سرتاسر جهان محسوب می شود. برنج یکی از غلات است که در شرایط آب و هوایی مرطوب و گرم کشت می شود و محصول کشاورزی اصلی بسیاری از کشورها در سرتاسر آسیا، آفریقا و آمریکای لاتین است.

برنج از منظر تجارت جهانی یک کالای مهم است و در کشورهایی مانند چین، هندوستان، اندونزی، بنگلادش، ویتامین و تایلند جزو محصولات کشاورزی اصلی شان محسوب می شود. بازار برنج به شدت رقابتی است و عوامل مختلفی ماند شرایط آب و هوایی، ثبات سیاسی و تغییرات در سلیقۀ مصرف کنندگان روی قیمتش تاثیر می گذارند. تغییرات در عرضه و تقاضای جهانی و نوسانات در نرخ های مبادله ای ارزها نیز بر قیمت برنج تاثیر می گذارند.

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید(1نظر)

امتیاز شما:

از 5

( )

امتیازی ثبت نشده

نظر خود را بنویسید

مرتب سازی
مهران ۱۵ فروردین ۱۴۰۲

تیتر نیاز به اصلاح داره ! منظورتون در فارکس نه ایران