آشنایی با بازار فارکس

بررسی همبستگی جفت ارزها در فارکس | چگونه از جفت ارزهای مرتبط در معاملات استفاده کنیم؟

آشنایی با بازار فارکس

مطالعه در 7 دقیقه

بعد از مدتی فعالیت در بازار فارکس، ممکن است متوجه شوید که برخی از جفت ارزها به نحوی با یکدیگر مرتبط هستند. به‌عبارت دیگر، حرکت یکی از جفت ارزها مشخصا تأثیرگذار بر حرکت جفت ارز دیگر است. این ارتباط ممکن است در جهت موافق یا مخالف حرکت اتفاق بیافتد. در دوره‌های آموزشی بازار فارکس، مفهوم همبستگی جفت ارزها یکی از موضوعاتی است که برای آموزش به آن پرداخته می‌شود. این موضوع، از اهمیت بسزایی برخوردار است که در معاملات فارکس، تأثیرگذاری فراوانی نیز دارد.

در این مقاله از ایران بروکر همراه ما باشید تا اهمیت همبستگی جفت ارزها را بررسی کنیم و بفهمیم که چگونه از آن در معاملات استفاده کنیم و چه تأثیری بر معاملات دارند.

همبستگی جفت ارزها در فارکس

با مقایسه نمودارهای دو جفت ارز به‌راحتی می‌توان مشاهده کرد که برخی از آن‌ها، شباهت زیادی به یکدیگر دارند. این تشابه نشان‌دهنده وجود همبستگی مثبت است؛ به این معنا که حرکت یک جفت ارز را می‌توان با حرکت مشابه یک جفت دیگر پیش‌بینی کرد.

همبستگی جفت ارزها
نمونه‌ای از هم‌بستگی مثبت در جفت ارزهای EURUSD و EURJPY

از طرفی، جفت‌های دیگری نیز وجود دارند که همبستگی منفی دارند؛ یعنی حرکت یک جفت ارز با حرکت مخالف یک جفت دیگر همراه است. این وابستگی منفی نیز می‌تواند اطلاعات مهمی را برای تصمیم‌گیری در انجام معاملات فارکس فراهم کند.

هم بستگی جفت ارزهای فارکس
نمونه‌ای از هم‌بستگی منفی در جفت ارزهای NZDUSD و GBPAUD

اهمیت این همبستگی‌ها در تحلیل بازار و افزایش درستی پیش‌بینی‌ها بسیار بالا است. تجزیه و تحلیل یک جفت ارز خاص می‌تواند به درک بهتری از رفتارهای یک جفت دیگر کمک کند.

نحوه برررسی همبستگی جفت ارزها

بررسی همبستگی جفت ارزها معمولاً با استفاده از ابزارهای تکنیکال و سایر روش‌های تحلیلی صورت می‌گیرد. در ادامه، چگونگی انجام بررسی همبستگی در جفت ارزها را توضیح می‌دهیم:

  • مقایسه نمودارها: ابتدا، نمودارهای دو جفت ارز مورد نظر را کنار یکدیگر قرار دهید. معمولاً از نمودارهای کندلی یا خطی برای نمایش قیمت‌ها استفاده می‌شود. بررسی کنید که آیا حرکت قیمت‌ها در یک جفت ارز با حرکت قیمت‌های جفت دیگر، هم‌خوانی دارد یا خیر.
  • هم‌پوشانی زمانی: بررسی کنید که آیا دوره‌های زمانی مشخصی وجود دارند که حرکت قیمت‌ها در دو جفت ارز تا حد زیادی مشابه است. مثلاً ممکن است بخواهید همبستگی در دوره‌های زمانی کوتاه‌تر (مثل یک ساعت یا یک روز) و یا دوره‌های زمانی بلندتر (مثل یک هفته یا یک ماه) را بررسی کنید.
  • استفاده از اشکال هم‌بستگی: از اشکال هم‌بستگی یا هم‌پوشانی استفاده کنید که بر اساس تحلیل‌های آماری اطلاعات را نشان دهند. نمودارهای هم‌پوشانی می‌توانند نشان‌دهنده میزان تطابق یا تفاوت در حرکت قیمت‌ها باشند.
  • استفاده از شاخص‌های فنی: استفاده از شاخص‌های فنی مانند سشن‌ها، می‌تواند به شما کمک کند تا میزان ارتباط بین دو جفت ارز را به‌صورت عددی بررسی کنید.
  • اخبار و رویدادهای اقتصادی: بررسی کنید که آیا رویدادها و اخبار اقتصادی تأثیری بر یک جفت ارز داشته‌اند؟ این تأثیر آیا به جفت ارز دیگری نیز سرایت کرده است یا خیر.

بررسی همبستگی جفت ارزها می‌تواند به تصمیم‌گیری دقیق‌تر در بازار فارکس کمک کند و به افزایش دقت در ترکیبات معاملاتی شما منجر شود. همچنین، همواره مهم است که در هر تحلیلی از چندین منبع اطلاعاتی استفاده کنید تا تصمیمات خود را بر اساس اطلاعات کامل‌تری بگیرید.

همبستگی میان جفت ارزها
بررسی همبستگی جفت ارزها می‌تواند به تصمیم‌گیری دقیق‌تر در بازار فارکس کمک کند

استفاده هوشمند از همبستگی جفت ارزها در معاملات فارکس

در دنیای پیچیده معاملات فارکس، درک همبستگی بین جفت ارزها، راه حلی حیاتی برای تجزیه و تحلیل بازار و افزایش دقت در تصمیم‌گیر معاملاتی محسوب می‌شود. از طرفی با استفاده هوشمند از هم‌بستگی بین جفت ارزها می‌توان به مزایایی که در ادامه بررسی کرده‌ایم، رسید:

  • تحلیل آسان‌تر: همبستگی جفت ارزها تحلیل بازار را آسان‌تر می‌کند؛ به‌عنوان مثال، اگر شما جفت ارز EURUSD را تحلیل کنید و همبستگی مثبت آن با جفت EURJPY را دریابید، تحلیل تکنیکال برای جفت ارز دوم برای شما راحت‌تر می‌شود. به این معنا که شما با تجزیه و تحلیل یک جفت ارز، می‌توانید انتظار حرکتی مشابه یا مخالف در جفت دیگر را نیز داشته باشید.
  • استفاده از اندیکاتورهای هوشمند: اندیکاتورهای هوشمند در پلتفرم‌های معاملاتی مانند متاتریدر ۴ به شما این امکان را می‌دهند که به‌سرعت و دقیقا همبستگی بین جفت ارزها را مشاهده کنید. این ابزارها تا حد زیادی ریسک معاملاتی را کاهش می‌دهند و در تصمیم‌گیری اطلاعات شما را تقویت می‌کنند.
  • تأیید تحلیل با احساسات: از همبستگی برای تأیید تحلیل‌های خود با احساسات استفاده کنید. اگر به‌عنوان مثال، پس از تحلیل جفت‌های USDCAD و GBPUSD به یک تحلیل یکسان در یک بازه زمانی خاص رسیدید، با تحلیل احساسات، یکی از جفت‌ها را برای تأیید دیگری مورد استفاده قرار دهید. این رویکرد ساده به شما کمک می‌کند تا از قدرت احساسات خود در تصمیم‌گیری بهره‌مند شوید.
  • کاهش خطرات معاملاتی: در معاملات فارکس، خطرات و ریسک‌های بیش‌ازحدی وجود دارد. با استفاده از همبستگی جفت ارزها، می‌توانید ریسک‌های معاملاتی خود را کاهش داده و با تنوع در معاملات، اثرات منفی اخبار مرتبط با یک ارز را کاهش دهید.

نهایتاً، به یاد داشته باشید که همبستگی تنها یک ابزار است و نه عامل تصمیم‌گیری نهایی. همچنین، همواره تحلیل دقیق هر جفت ارز را انجام دهید و تصمیمات خود را بر اساس اطلاعات کامل‌تری بگیرید. همچنین، به دقت به مدیریت ریسک و خطرات بیش‌ازحد توجه کنید تا در معاملات فارکس با اطمینان بیشتری عمل کنید.

آنچه در «بررسی همبستگی جفت ارزها در فارکس و چگونگی استفاده از جفت ارزهای مرتبط در معاملات» مطالعه کردیم:

قبل از این‌که جفت ارزهای همبسته در فارکس را بشناسید، نکاتی را در نظر داشته باشید که همبستگی‌ها پویا هستند و تغییرات آن‌ها در طول زمان اتفاق می‌افتد. این تغییرات بسته به بازه زمانی مشخصی اتفاق می‌افتد. جفت ارزهایی که در گذشته همبستگی داشته‌اند، ممکن است در آینده همبستگی نداشته باشند؛ بنابراین، زمانی که با همبستگی‌ها معامله می‌کنید، حواستان به بازه زمانی مشخص باشد و از آخرین داده‌های همبستگی استفاده کنید.

اطلاعات حاصل از همبستگی‌ها به‌ویژه برای معامله‌گران مبتدی در حوزه فارکس می‌تواند بسیار مفید باشد؛ تحلیل آسان‌تر می‌شود و خطرات و ریسک‌های معاملات کاهش می‌یابد. همچنین به تصمیم‌گیری دقیق‌تر در بازار فارکس کمک می‌کند که به افزایش دقت در ترکیب معاملاتی منجر می‌شود.

برخی سوالات متداول درمورد «همبستگی جفت‌های ارزی در فارکس»

همبستگی بین جفت ارزها چیست؟

حرکت برخی از جفت ارزها به نحوی با یکدیگر مرتبط هستند. به‌عبارت دیگر، حرکت یکی از جفت ارزها مشخصا تأثیرگذار بر حرکت جفت ارز دیگر است. این ارتباط ممکن است در جهت موافق یا مخالف حرکت اتفاق بیافتد.

همبستگی منفی و مثبت میان جفت ارزها نشان‌دهنده چیست؟

مقایسه نمودارهای دو جفت ارز، نشان‌ می‌دهد که شباهت زیادی به یکدیگر دارند. این تشابه نشان‌دهنده وجود همبستگی مثبت است؛ به این معنا که حرکت یک جفت ارز را می‌توان با حرکت مشابه یک جفت دیگر پیش‌بینی کرد. از طرفی، جفت‌های دیگری نیز وجود دارند که همبستگی منفی دارند؛ یعنی حرکت یک جفت ارز با حرکت مخالف یک جفت دیگر همراه است.

چگونه همبستگی جفت ارزها را بررسی کنیم؟

با مقایسه نمودارها، بررسی هم‌پوشانی زمانی، استفاده از اشکال هم‌بستگی و شاخص‌های فنی و بررسی اخبار و رویدادهای اقتصادی

با چه ابزارهایی می‌توان همبستگی میان جفت ارزها را بررسی کرد؟

اندیکاتورهای هوشمند در پلتفرم‌های معاملاتی مانند متاتریدر ۴ به شما این امکان را می‌دهند که به‌سرعت و دقیقا همبستگی بین جفت ارزها را مشاهده کنید. این ابزارها تا حد زیادی ریسک معاملاتی را کاهش می‌دهند و در تصمیم‌گیری اطلاعات شما را تقویت می‌کنند.