ارز دیجیتال در آرژانتین؛ بررسی وضعیت رمزارزها در آرژانتین

ارز دیجیتال در آرژانتین

انتخابات ریاست جمهوری آرژانتین در 29 اکتبر 2023، برگزار خواهد شد. تورم بسیار زیاد در این کشور یکی از مهم‌ترین مسائل مربوط به کارزارها و مبارزات انتخاباتی کاندیداها است. این امکان وجود دارد که کشور آرژانتین یک طرفدار و دوست‌دار بیت کوین را به‌عنوان رهبر بعدی خود، یعنی خاویر جراردو مایلی، جذب کند. این سیاست‌مدار معتقد است که بیت کوین می‌تواند به یک روش پرداختی ارز دیجیتال در آرژانتین تبدیل شود. او، معتقد است که ارز دیجیتال باعث می‌شود قدرت پولی سازمان‌های متمرکزی مثل بانک مرکزی به بخش خصوصی بازگردانده شود.

وجود چنین کاندیدایی که طرفدار ارزهای دیجیتال است، به‌طور کلی نشان‌دهنده تعداد قابل‌توجهی از حامیان ارز دیجیتال در آرژانتین است. در این مقاله از مجموعه ایران بروکر متوجه خواهید شد که وضعیت آرژانتین و اقتصاد آشفته‌اش با وجود ارز دیجیتال چگونه است.

وضعیت اقتصادی آرژانتین چگونه است؟

نرخ تورم سالانه آرژانتین در سال 2022، بیش از 70 درصد بود؛ جای هیچ تعجبی نیست که مردم آرژانتین به‌دنبال روش‌های جایگزین پرداخت و پس‌انداز دارایی‌های خود هستند. این میزان نرخ تورم اولین یا حتی بدترین تورم روبه‌رشد در جهان نیست. با این حال، عدم اطمینان از وضعیت متعادل و پایدار در اقتصاد کنونی که از سال 2020 با همه‌گیری کرونا در سطح جهانی آغاز شد، هیچ علامتی را برای پایان این بحران نشان نمی‌دهد.

ارز دیجیتال در آرژانتین

در حال حاضر بیش از 36 درصد از جمعیت آرژانتین فقیر محسوب می‌شوند. ضعف در اقتصاد باعث شده است که برخی از افراد با بی‌توجهی به پول ملی این کشور برای تهیه کالاهای مورد نیاز خود به مبادله کالای همتا به همتا روی آورند. درنتیجه وضعیت نامطلوب اقتصاد ناشی از کسری پول، منجر شده است که بانک مرکزی به چاپ بیشتر پول اقدام کند؛ این فرایند، در نهایت بدتر و بیشتر شدن نرخ تورم را با خود به همراه داشته است.

در چنین شرایطی، منطقی است که مردم آرژانتین به ارزهای دیجیتال به‌عنوان یکی از جایگزین‌های حفظ ارزش سرمایه روی آورند. به‌همین دلیل است که نرخ پذیرش ارز دیجیتال در آرژانتین نسبت به دیگر کشورها نسبتاً بالا است و این کشور در سال 2022 جایگاه سیزدهم را در پذیرش ارزهای دیجیتال در سراسر جهان به‌دست آورد.

جوانب مثبتی نیز در آرژانتین وجود دارد که به محبوبیت بیشتر بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال کمک می‌کند؛ به‌عنوان مثال، برق در این کشور نسبتا ارزان است که افراد و شرکت‌ها می‌توانند ارزهای دیجیتال به‌خصوص بیت کوین را با هزینه‌های کم استخراج کنند.

ارز دیجیتال در آرژانتین چگونه قانون‌گذاری می شود؟

از نظر حقوقی، ارزهای دیجیتالی در آرژانتین شامل مقررات وضع شده در بازار سرمایه نمی‌شوند؛ زیرا ارزهای دیجیتال توسط خود دولت آرژانتین صادر نمی‌شود. با این حال، در صورت وجود سوءظن به تقلبی بودن دارایی، کمیسیون ملی اوراق بهادار این اختیار را دارد که دخالت کند و با مجرمان در این حوزه برخوردهایی داشته باشد.

ارز دیجیتال در آرژانتین

معامله و خرید و فروش ارز دیجیتال در آرژانتین ممنوع نیست؛ به همین دلیل است که کار، تراکنش و معامله با آن‌ها برای افراد و شرکت‌ها قانونی است. با این حال، در ماه مه 2022، بانک مرکزی، موسسات مالی را از انجام تراکنش‌های مرتبط با دارایی‌های دیجیتالی منع کرد. این اتفاق زمانی رخ داد که دو بانک بزرگ چهار روز بود که شروع به ارائه معاملات ارز دیجیتال کردند!

علاوه بر این، یک قانون ضد پول‌شویی در این کشور وجود دارد که برخی از افراد و سازمان‌ها در آن مشخص شده‌اند و ملزم به گزارش تمام تراکنش‌های مربوط به ارزدیجیتال هستند. وقتی صحبت از سایر فعالان بازار نیز می‌شود، دولت فقط چند سند را منتشر کرد که خطرات سرمایه‌گذاری در دارایی‌های دیجیتال را بیان می‌کرد!

پروژه های ارز دیجیتال در آرژانتین

نگرش کلی مقامات آرژانتین نسبت به ارزهای دیجیتال تا زمان نگارش این مقاله نسبتا مثبت به‌نظر می‌رسد. این کشور همچنین در پروژه‌های ارز دیجیتال فعالیت چشم‌گیری دارد؛ به‌عنوان مثال، شرکت انرژی YPF که متعلق به دولت است، انرژی یک شرکت استخراج بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال را تامین می‌کند.

انرژی که دولت تامین می‌کند، از گاز باقی‌مانده درنتیجه تولید نفت دریافت می‌شود. این انرژی هم سودآور است و هم پایدار؛ زیرا درغیر این‌صورت گاز هدر می‌رفت. این شرکت قصد دارد حجم تولید برق را افزایش دهد و این امر، قبلاً باعث شده بود که برخی از شرکت‌های معدنی به آرژانتین نقل مکان کنند.

ارز دیجیتال در آرژانتین

یک ابتکار بزرگ دیگر از استان سان لوئیس در کشور آرژانتین که توجه فعالان حوزه ارزهای دیجیتال را به خود جلب کرد، این است که این استان در حال برنامه‌ریزی برای راه‌اندازی یک استیبل کوین دلاری است. این پروژه توسط صندوق‌های این نهاد حمایت می‌شود و نقدینگی این استیبل کوین 100٪ تضمین شده است. همان لایحه‌ای که از این استیبل کوین حمایت کرده است، از هنرمندان این کشور نیز حمایت می‌کند تا بتوانند NFTهای خود را منتشر کنند.

پروژه‌های خصوصی ارز دیجیتال در آرژانتین نیز وجود دارد؛ برای مثال، Ripio، پلتفرمی برای معامله ارزهای دیجیتال است. Ripio همچنین دارای ابزار وام‌دهی است که به کاربران اجازه می‌دهد با استفاده از قراردادهای هوشمند، دارایی‌های دیجیتالی را قرض دهند و یا قرض بگیرند. ماموریت و مسئولیت این شرکت پوشش تقاضای روبه‌رشد بازارهای نوظهور در آمریکای لاتین است.

آنچه در مقاله ارز دیجیتال در آرژانتین خواندیم:

با توجه به وضعیت اقتصادی آرژانتین، جای تعجب نیست که با وجود نوسانات زیاد ارزهای دیجیتال، مردم و کسب‌وکارها به‌طور یکسان به ارزهای دیجیتال روی آورند. ارزهای دیجیتال محبوب مانند بیت کوین و اتریوم ممکن است در شرایط بی‌ثباتی و عدم اعتماد به مقامات و اقتصاد کشور، نه تنها برای این کشور، بلکه برای بسیاری دیگر یک گزینه سرمایه‌گذاری مناسب در نظر گرفته شوند. آرژانتین در حال حاضر چند پروژه بزرگ و بلند پروازانه در زمینه کریپتوکارنسی‌ها دارد؛ بنابراین می‌توانیم انتظار پیشرفت‌های بیشتری را برای آینده ارز دیجیتال در آرژانتین داشته باشیم.

سوالات متداول ارز دیجیتال در آرژانتین

وضعیت اقتصادی در آرژانتین چگونه است؟

نرخ تورم سالانه آرژانتین در سال 2022، بیش از 70 درصد بود و در حال حاضر بیش از 36 درصد از جمعیت آرژانتین فقیر محسوب می‌شوند. ضعف در اقتصاد باعث شده است که برخی از افراد با بی‌توجهی به پول ملی این کشور برای تهیه کالاهای مورد نیاز خود به مبادله کالای همتا به همتا روی آورند. وضعیت نامطلوب اقتصاد ناشی از کسری پول، منجر شده است که بانک مرکزی به چاپ بیشتر پول اقدام کند؛ این فرایند، در نهایت بدتر و بیشتر شدن نرخ تورم را همراه داشته است.

چرا آرژانتینی‌ها به سراغ ارزهای دیجیتال رفتند؟

مردم آرژانتین به ارزهای دیجیتال به‌عنوان یکی از جایگزین‌های حفظ ارزش سرمایه روی آورند. به‌همین دلیل است که نرخ پذیرش ارز دیجیتال در آرژانتین نسبتاً بالا است و این ایالت در سال 2022 جایگاه سیزدهم را در سراسر جهان به‌دست آورد.

جنبه مثبت آرژانتین برای ارز یجیتال در چیست؟

جنبه مثبتی که به محبوبیت بیت کوین کمک میکند، برق نسبتا ارزان است؛ افراد و شرکت‌ها می‌توانند ارز دیجیتال را به‌راحتی و هزینه کمتر استخراج کنند.

پروژه‌های ارز دیجیتال در آرژانتین چیست؟

1. شرکت انرژی YPF که متعلق به دولت است، انرژی یک شرکت استخراج بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال را تامین می‌کند.
2. استان سان لوئیس در حال برنامه‌ریزی برای راه‌اندازی یک استیبل کوین دلاری است که توسط صندوق‌های این نهاد حمایت می‌شود.
3. Ripio، پلتفرمی برای معاملات ارزهای دیجیتال است.

فهرست مطالب
تبلیغات

«ایران بروکر» نظری درباره محتوای تبلیغاتی ندارد.

بهترین بروکر فارکس برای ایرانیان

لوگو بروکر آلپاری
امتیاز کارشناس:
4.5/5
امتیاز کارشناس:
4.4/5
متاتریدر ارانته
امتیاز کارشناس:
4.3/5

ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاه خود را بنویسید

دنبال‌کردن
اطلاع از
guest

0 دیدگاه
بازخوردهای درون متنی
دیدن همه نظرات