ارز دیجیتال در کشورها

ارز دیجیتال در اسپانیا: همه چیز درباره رمزارزها در کشور اسپانیا

ارز دیجیتال در کشورها

مطالعه در 12 دقیقه

اقتصاد سرمایه‌داری مختلط اسپانیا سیزدهمین اقتصاد بزرگ جهان، پنجمین اقتصاد بزرگ اتحادیه اروپا و چهارمین اقتصاد بزرگ منطقه یورو است. از این لحاظ تاریخچه ارز دیجیتال در اسپانیا، برای ما از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. با ما همراه باشید تا پابه‌پای هم در تاریخ این کشور اقتصادی و مهم، گشتی بزنیم!

مروری بر تاریخچه ارز دیجیتال در اسپانیا

تاریخچه ارز دیجیتال در اسپانیا به‌طور قابل‌توجهی با تاریخچه ارزهای دیجیتال در سراسر جهان، مطابقت دارد. ارزهای دیجیتال در اوایل دهه ۲۰۰۰ با ظهور بیت کوین به وجود آمده‌اند. اما تا سال ۲۰۱۰ استفاده از ارز دیجیتال در اسپانیا به طور گسترده، آغاز نشده بود. با این حال بیت کوین تاثیر عمیق و زیادی در تاریخچه ارز دیجیتال در اسپانیا داشته و به‌عنوان اولین ارز دیجیتال انتشار یافته شناخته می‌شود.

در سال ۲۰۱۳ بانک مرکزی اسپانیا اولین بیانیه رسمی خود را درباره ارزهای دیجیتال صادر کرد و اظهاراتی در مورد خطرات احتمالی این ارزها و همچنین نیاز به کنترل بیش‌تر در این زمینه، داشت. اما در همان سال اولین صرافی بیت کوین در اسپانیا به نام Bitcointalk افتتاح شد و این موضوع باعث شد که ارزهای دیجیتال محبوبیت بیشتری در بین جامعه فعالان فناوری و سرمایه‌گذاران اسپانیایی پیدا کند. این اتفاق در سال ۲۰۱۳، جهش جدیدی در تاریخچه ارز دیجیتال در اسپانیا ایجاد کرد.

تاریخچه ارزهای دیجیتال در اسپانیا

در سال ۲۰۱۴ اولین کنفرانس بیت کوین، که ماهیتی بین‌المللی داشت، در بارسلونا برگزار شد. این رویداد توجه بسیاری را به خود جلب کرد. در کنفرانس بیت کوین، تجار و فعالان صنعت ارزهای دیجیتال حضور داشتند و راهکارها و چالش‌های این بازار را بررسی کردند.

در سال ۲۰۱۷ دولت اسپانیا قوانین جدیدی را برای استفاده از ارزهای دیجیتال اجرا کرد. قوانین اعلام شده تاریخچه ارز دیجیتال در اسپانیا را تحت تاثیر قرار داد. این قوانین شامل الزام اعلام دارایی‌ها و معاملات ارزهای دیجیتال توسط افراد و شرکت‌ها، قواعد جدید برای صرافی‌ها، ارائه‌دهندگان کیف پول ارزهای دیجیتال و مالیات‌های مربوط به ارزهای دیجیتال بود. این قوانین به‌عنوان تلاشی برای کنترل و نظارت بر این بازار صورت گرفت.

در سال ۲۰۱۸ دولت اسپانیا در اروپا به‌عنوان یکی از کشورهایی که شهروندان آن ‌رابطه خوبی با استفاده از ارزهای دیجیتال دارند، شناخته شد. این موضوع باعث شد که بسیاری از شرکت‌ها و فراهم‌کنندگان خدمات مالی در اسپانیا به ارزهای دیجیتال روی آورند و این بازار رشد قابل توجهی را تجربه کند.

در سال‌های بعد، استفاده از ارزهای دیجیتال در اسپانیا به طور چشمگیری افزایش یافت. بسیاری از فروشگاه‌ها، رستوران‌ها و خدمات مختلف در سراسر کشور استفاده از ارزهای دیجیتال به‌عنوان روشی برای پرداخت پول، را قبول کردند. همچنین شرکت‌ها و استارتاپ‌های مبتنی بر بلاک چین در اسپانیا به طور فزاینده‌ای در حال رشد هستند و تلاش می‌کنند تا از فناوری بلاکچین و ارزهای دیجیتال بهره‌برداری کنند.

در حال حاضر اسپانیا یکی از کشورهای پیشرو در حوزه ارزهای دیجیتال و بلاک‌چین است. دولت اسپانیا و نهادهای مالی محلی در حال بررسی و توسعه تنظیمات و قوانین جدید برای این بازار هستند و سعی می‌کنند تا با ایجاد بسترهای مناسب، رشد و توسعه ارزهای دیجیتال را در کشور تسهیل کنند.

به طور کلی و با رعایت قوانین، استفاده و معامله ارز دیجیتال در اسپانیا کاری قانونی به حساب می‌آید . در سال ۲۰۲۰ دولت اسپانیا قانونی را تصویب کرد که افراد و شرکت‌ها را ملزم به اعلام دارایی‌ها و معاملات خود در زمینه ارزهای دیجیتال می‌کند. همچنین این لایحه علاوه بر قوانین قبلی، قوانین جدیدی را برای صرافی‌ها و ارائه‌دهندگان کیف پول ارزهای دیجیتال تعیین کرده است. این دوران در تاریخچه ارز دیجیتال در اسپانیا، دارای اهمیت بسیاری است.

ارز دیجیتال در اسپانیا

اشاره به این نکته مهم است که استفاده از ارز دیجیتال در اسپانیا مشمول قوانین و محدودیت‌های مختلف است. به‌عنوان مثال، اداره مالیات اسپانیا ارزهای دیجیتال را به‌عنوان دارایی‌های قابل پرداخت مالیات می‌شناسد و افراد و شرکت‌ها ملزم به اعلام و پرداخت مالیات بر درآمدهای ارزهای دیجیتال خود هستند.

سود حاصل از فروش ارزهای دیجیتال نیز مشمول مالیات سرمایه‌گذاری با نرخی بین ۱۹٪ تا ۲۳٪ است.

علاوه بر این دولت اسپانیا درباره خطرات مرتبط با ارزهای دیجیتال هشدار داده و سرمایه‌گذاران را به احتیاط در سرمایه‌گذاری در این دارایی‌ها تشویق کرده است.

آمار استفاده از ارز دیجیتال در اسپانیا

گزارشی که توسط سازمان نظارت مالی اسپانیا (CNMV) در سال ۲۰۲۳ منتشر شده‌است، نشان می‌دهد که ۷۵٪ از اسپانیایی‌ها از وجود ارزهای دیجیتال آگاهی دارند و ۶.۸٪ از آن‌ها در آن حوزه سرمایه‌گذاری کرده‌اند. بیتکوین، اتریوم و ریپل از محبوب‌ترین ارزهای دیجیتال در بین سرمایه‌گذاران اسپانیایی بودند. ما نمی‌توانیم نقش بیت کوین را در تاریخچه ارز دیجیتال در اسپانیا نادیده بگیریم.

بیشتر سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال در اسپانیا جوانان، ثروتمندان و افرادی با درآمد بالا هستند. در نظرسنجی فوق نشان داده شده که ۳۶٪ از سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال بین ۳۵ تا ۴۴ سال سن داشتند. بیش از ۴۳٪ از آن‌ها تحصیل کرده در دانشگاه‌ها هستند و ۴۱٪ از آن‌ها نیز درآمد بیش از ۳۰۰۰ یورو در ماه داشتند.

تاریخچه ارزهای دیجیتال در اسپانیا

اسپانیا بیشترین تعداد ملک را که می‌توانید با استفاده از دارایی‌های دیجیتال خود خریداری کنید، در اختیار شما قرار می‌دهد. در مارس ۲۰۲۳ تقریبا خریداری ۳۰۰ واحد مسکونی ثبت شده بود. با این حال این کشور از نظر قیمت ملک در رتبه ششم قرار دارد. به طور میانگین قیمت یک ملک در اسپانیا ۷۵ بیت‌کوین است. در مقایسه، قیمت یک ملک در تایلند ۹۶ بیت کوین محاسبه شده است.

پروژه‌های برجسته ارزهای دیجیتال و بلاک چین در اسپانیا

در تاریخچه ارز دیجیتال در اسپانیا، ما شاهد به ثمر نشستن پروژه‌ها و ایده‌های نوین بسیاری هستیم. در این قسمت چند نمونه از مهم‌ترین پروژه‌ها را بررسی خواهیم کرد.

شرکت Phenom

این فهرست با شرکت Phenom آغاز می‌شود که فعالیت‌ آن در حوزه ارائه خدمات ذخیره‌سازی و حفاظت از ارزهای دیجیتال است. این حفاظت شامل نگهداری امن سرمایه‌ها در کیف پول‌های سرد، با محافظت از دارایی‌های دیجیتال در چندین سطح است. این شرکت از نرم‌افزارهای سفارشی و از ماژول‌هایی برای امنیت سخت‌افزاری استفاده می‌کند.

Phenom با موسسات مالی‌ که خدمات نگهداری را به مشتریان خود ارائه می‌دهند، همکاری می‌کند. آن‌ها در ارائه راه‌حل‌های مناسب برای پلتفرم‌هایی که حجم بزرگی از دارایی‌های دیجیتال را نگهداری می‌کنند، تخصص دارند.

شرکت Humcoin

Humcoin بر اساس ابزارهای پیشرفته‌ای برای اتخاذ تصمیمات بهتر و بهبود پیگیری سرمایه‌گذاری، ایجاد شده است. این شرکت فناوری‌هایی را برای سرمایه‌گذاری‌های استراتژیک و پایدار ارائه می‌دهد. آن‌ها اجراکنندگان و معامله‌گران را از طریق یک بازار به هم متصل می‌کنند و از رویکرد مبتنی بر پورتفولیو برای تضمین همکاری موفق، استفاده می‌کنند.

تاریخچه ارزهای دیجیتال در اسپانیا

هامکوین با رویکرد مبتنی بر بلاک چین خود، بهبود ردیابی و پیگیری سرمایه‌گذاری و امکان تامین منابع مشترک برای پروژه‌ها را ارتقاء می‌دهد. قاعدتا با تامین منابع توسط چند نهاد ریسک‌ها کاهش می‌یابد و سرمایه‌گذاری‌ها با اطمینان بیشتری انجام می‌گیرد.

پروژه Seacoast

Seacoast یک پروژه کریپتو اسپانیایی است که در بخش دریایی فعالیت می‌کند و قسمت‌هایی را مانند دریاها، قایق‌ها، ورزش‌های آبی، ساحل و ویلاها را دیجیتالی کرده است. این پروژه در پاییز سال گذشته توکن اصلی خود را با نام COAST معرفی کرده است و پیش از این سه برنامه بسیار موفق با نام های PaperBoat، PortView و ShoreView را راه‌اندازی کرده است.

Seacoast بر صنعت دریایی تأثیر بسیاری گذاشته است. خالقان پروژه در مأموریتی هستند تا اقتصادی جدا برای بخش ساحلی و دریایی ایجاد کنند و به مردم این امکان را بدهند تا از تعطیلات ساحلی خود لذت ببرند.

شرکت Atraura Blockchain

Atraura Blockchain یک شرکت بلاک چین است که به خاطر پروژه‌های بسیار نوآورانه خود، شناخته شده و مشهور است. آن‌ها برنامه‌های پایدار بر پایه بلاک چین را توسعه و نگهداری می‌کنند و به کاربران نهایی، آموزش و راهکارهای متناسب با نیازشان را ارائه می‌دهند. آن‌ها در ایجاد راه‌حل‌های سفارشی و غیرمتمرکز با هدف کاربردهای عملی تخصص دارند، اما این به معنی آموزش در زمینه بلاک‌چین نیست.

شرکت Bnext

این شرکت در سال ۲۰۱۶ توسط گیویمو ویکاندیک (Guillermo Vicandic) و جوان رولان (Juan Rullan)، با هدف افزایش کنترل بیشتر مردم بر مالیات خود، تأسیس شد. در آن زمان ایده اینکه کاربران عادی قدرت تصمیم‌گیری کامل در زمینه کنترل مالیات را داشته باشند، بسیار نوآورانه بود. بیشتر مردم برای مدیریت وجوه و سرمایه‌های خود به بانک‌ها و سایر موسسات مالی، بدون اینکه کنترلی به اموال خود داشته باشند، تکیه می‌کردند.

Bnext به سرعت به یک رهبر در حوزه فینتک اسپانیا تبدیل شد، به خصوص به دلیل امنیت و سهولت استفاده از راه‌حل‌هایی که جلوی پای مشتری‌هایش می‌گذاشت. صدها هزار نفر در این پلتفرم فعالیت دارند. در پاییز سال ۲۰۲۲، بنکست توکن بنیادی خود یعنی B3X را در صرافی‌های معتبر مانند Gate.io معرفی کرد. این شرکت نقش مهمی در متحول کردن تاریخچه ارز دیجیتال در اسپانیا داشته است.

ارز دیجیتال در اسپانیا

این پلتفرم همچنین امتیازاتی مانند بازپرداخت کارمزد‌های انتقال پول بین‌المللی، بازپرداخت وجه در فروش و خرید ارزهای دیجیتال، برای کاربران دارد. این بازپرداخت‌ها ممکن است تا نصف قیمت کارمزد باشد. همچنین صاحبان کارت بنکست می‌توانند دو برابر بیشتر بازپرداخت دریافت کنند.

تکنولوژی Kolokium Blockchain

کولوکیوم یک شرکت مهندسی کامپیوتر متمرکز بر بلاک‌چین است. فعالیت اصلی این شرکت کمک به سایر پلتفرم‌های ارزهای دیجیتال برای سهولت در مدیریت شبکه‌هایشان است. آن‌ها این کار را با ارائه دانش فنی، تضمین کد مناسب برای برنامه‌های مختلف، کاهش زمان لازم برای پیاده‌سازی استفاده‌های تجاری و امکان توسعه قراردادهای هوشمند و برنامه‌ها بر اساس Ethereum Mainnet و بلاک‌چین‌های دیگر انجام می‌دهند.

Kolokium با ارائه خدمات فنی و مشاوره به پلتفرم‌ها در حوزه ارزهای دیجیتال، به آن‌ها در بهینه کردن شبکه‌های خود و رفع مشکلات فنی کمک می‌کند. آن‌ها با تجربه خود در زمینه بلاک چین و تکنولوژی‌های مرتبط، به پلتفرم‌ها کمک می‌کنند تا کد مناسب و امن متناسب با نیازشان را پیاده‌سازی کنند.

تکنولوژی GFT

GFT صرفا یک شرکت فناوری که در حوزه بلاک چین و ارزهای دیجیتال فعالیت می‌کند، نیست. دانش عمیق این شرکت آن را از سایر رقبایش متمایز می‌کند. مهارتی که شرکت GFT از آن برخوردار است، به آن این امکان را می‌دهد تا به بانک‌های معتبر جهان مشاوره دهد و راهکارهایی کارساز در اختیار مشتریان خود بگذارد. این راهکارها شامل استقرار و پشتیبانی از پلتفرم‌های دیجیتال، سیستم‌های معاملاتی و برنامه‌های مالی است. البته مدرن‌سازی سیستم سنتی مالی در مرکز تمرکز آن‌ها قرار دارد.

تاریخچه ارزهای دیجیتال در اسپانیا

تیم این شرکت همچنین در حوزه‌های کسب و کار نوآورانه که تأثیری بر هوش مصنوعی، بلاک چین، مهندسی ابری و اینترنت اشیا دارند، فعالیت می‌کنند.

سخن پایانی ارز دیجیتال در اسپانیا

طبق نتایج یک نظرسنجی در سال ۲۰۲۳ توسط CNMV، حدود ۹۰٪ از کاربران ارزهای دیجیتال درخواست انتشار اطلاعات بیشتر در مورد خطرات سرمایه گذاری داشتند. با این حال دولت هیچ گونه توجهی به آن‌ها نمی‌کرد. پس از اینکه آندرس اینیستا (Andres Iniesta) و افراد مشهور دیگر فعالیتشان را در حوزه تبلیغات ارزهای دیجیتال شروع کردند، دولت در تاریخ ژانویه ۲۰۲۳ محدودیت‌هایی را نسبت به این نوع از تبلیغات اعلام کرد.

این کنش یکی از اقدامات مهم دولت اسپانیا در جهت کنترل بازار ارزهای دیجیتال بوده است تا کسانی که آگاهی کافی برای وارد شدن به این حوزه را ندارد، کمتر دچار وسوسه‌هایی که تبلیغات غیر واقعی ایجاد می‌کنند، بشوند. لازم به ذکر است که اتحادیه اروپا به توافقی در مورد قوانین جدید در مورد دارایی‌های دیجیتال در هر کشور رسیده است، اما این قوانین تا چند سال دیگر به اجرا نمی‌رسد.همان طور که گفته شد تاریخچه ارز دیجیتال در اسپانیا با فراز نشیب‌های زیادی همراه بوده است.

نکته مهم این است که در این بازار بیش از آنچه که می‌توانید از دست دهید، سرمایه گذاری نکنید! سفر ما در تاریخچه ارز دیجیتال در اسپانیا به پایان رسید. امیدواریم که توانسته باشیم به خوبی شما را با قوانین و سیر رشد ارزهای دیجیتال در این کشور قدرتمند، آشنا کنیم. اگر اطلاعاتی از تاریخچه ارز دیجیتال در اسپانیا دارید، با ما درمیان بگذارید.

سوالات متداول ارز دیجیتال در اسپانیا

اولین ارز دیجیتالی که در اسپانیا معرفی شد چیست؟

بیت‌کوین (Bitcoin) اولین ارز دیجیتالی بود که در اسپانیا معرفی شد و توسط افراد و شرکت‌ها برای معاملات آنلاین استفاده می‌شد.

واکنش دولت اسپانیا به ارزهای دیجیتال و فناوری بلاک‌چین چه بود؟

دولت اسپانیا و نظام بانکی ابتدا به ارزهای دیجیتال و بلاک‌چین با تردید نگاه می‌کرد، اما در سال‌های اخیر نگرانی‌ها کاهش یافته و مسیر رشد برای این فناوری‌ها فراهم شده است. همچنین دولت اسپانیا تلاش می‌کند تا قوانین و مقررات مناسبی را برای حمایت و کنترل این صنعت ایجاد کند.

چه تغییرات قانونی در اسپانیا در مورد ارزهای دیجیتال صورت گرفته است؟

در سال۲۰۱۷ اسپانیا قوانینی را به منظور تنظیم ارزهای دیجیتال و فعالیت‌های مرتبط اعلام کرد. این قوانین شامل تعریف ارزهای دیجیتال، الزامات مالیاتی و ضوابط برای پلتفرم‌‌های تبادل ارز دیجیتال می‌شود.

در تاریخچه ارز دیجیتال در اسپانیا، اولین ارز مطرح شده چه بود؟

بیت کوین در تاریخچه ارزهای دیجیتال در اسپانیا نقش مهمی دارد. ارزهای دیجیتال در اوایل دهه ۲۰۰۰ با ظهور بیت‌کوین به وجود آمده‌اند.

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید(0نظر)

امتیاز شما:

از 5

( )

امتیازی ثبت نشده

نظر خود را بنویسید