تحلیل آن چین

تحلیل هفتگی آنچین گلس نود | سقوط ناگهانی بیت کوین

تحلیل آن چین

مطالعه در 6 دقیقه

گاوهای بیت کوین در طی هفته‌ای که گذشت غافلگیر شدند، چرا که بزرگترین سقوط یک روزه سال، قیمت‌ BTC را به زیر ۲۵ هزار دلار فرستاد. به نظر می‌رسد که کاهش اهرم در بازارهای آتی، عامل اصلی این واکنش باشد، اما نگرانی جدی‌تر می‌تواند مربوط به این باشد که در حال حاضر ۸۸/۳٪ از هولدرهای کوتاه‌مدت که در وضعیت ضرر تحقق‌نیافته قرار دارند.

بازار در هفته‌ای که گذشت سقوط سنگینی را تجربه کرد که قیمت‌ بیت کوین را به زیر ۲۵ هزار دلار فرستاد و به دوره‌ تاریخی فقدان نوسانات پایان داد.

بازار به چندین مدل حمایت قیمتی مهم رسیده و این امر گاوها را در موضع ضعف قرار داده است.
به نظر می‌رسد یکی از محرک‌های اصلی، تخلیه اهرم‌ها در بازارهای مشتقات بوده که منجر از بین رفتن بیش از ۲/۵ میلیارد دلار از سود باز معاملات تنها در چند ساعت شده است.

فعالیت و هیجانات معامله‌گران در بخش‌های بالایی بازارهای اسپات هنوز زیاد است، به طوری که بیش از ۸۸/۳٪ از هولدرهای کوتاه‌مدت در وضعیت ضرر تحقق‌نیافته قرار دارند.

آسیب‌های فنی

بازار دارایی‌های دیجیتال در طول هفته گذشته سقوط سنگینی را تجربه کرد، که نشان‌دهنده حسن ختام قابل‌ملاحظه‌ای بر کمبود خسته‌کننده‌ نوسانات حاکم از ماه جولای بود. همانطور که در دو هفته گذشته گزارش دادیم، حرکت قیمت بیت کوین به کمترین سطوح نوسانات خود رسیده بود، و بازارهای آپشن احتمال بازگشت نوسانات نزولی را کاهش داده بودند.

پس از چند هفته حرکت در نزدیکی ۲۹،۳۰۰ دلار، قیمت‌ بیت کوین به شدت کاهش یافت و از چندین میانگین متحرک بلندمدت از جمله میانگین ۱۱۱ روزه، ۲۰۰ روزه و ۲۰۰ هفته‌ای عبور کرد. بازار ارزهای دیجیتال هفته گذشته را در اطراف ۲۶،۱۰۰ دلار به پایان رساند، که نمایانگر از دست دادن بخش مهمی از حمایت بازار است و گاوها حالا باید تلاش بیشتری برای بازگشت داشته باشند.

2 3

این ریزش قیمت‌ را به زیر ارزش مبنای هولدرهای کوتاه‌مدت – مدل قیمتی آنچینی که به طور تاریخی در دوره‌های صعودی مهم برای بازار حمایت فراهم کرده است – فرستاد. با توجه به اینکه قیمت واقعی و ارزش مبنای هولدرهای بلندمدت کمی پایین‌تر و در سطح ۲۰،۳۰۰ دلار قرار دارد، این امر باعث می‌شود بازار از نظر روان‌شناختی در وضعیت متزلزلی قرار گیرد.

همانطور که هفته گذشته اشاره کردیم، عرضه‌ای که در گروه هولدرهای کوتاه‌مدت نگهداری می‌شود تا حد زیادی در سطوح بالا متمرکز شده است، به طوری که اکثریت قابل‌توجهی از آنها ارزش مبنای بالاتر از ۲۹ هزار دلار دارند.

3 4

قیمت هفتگی با یک کاهش ۱۱/۳ درصدی روبرو شد، که ریزش زیادی محسوب می‌شود، اما بزرگترین کاهش یکباره قیمت در سال‌های اخیر نیست. عملکرد کنونی بیت کوین اندکی نسبت به حرکت ۱۲/۶- درصدی انحراف استاندارد بلندمدت کمتر است، سطحی که در طی رکودهای سنگین بازار مانند سقوط FTX ،3AC و LUNA به دست آمده بود.

4 5

تعدیل قیمت قراردادهای آپشن به دلیل نوسانات

تا آغاز هفته، نوسانات ضمنی در بازارهای آپشن به کمترین حد خود رسیده بود، و ۵۰٪ پایین‌تر از خط مبنای بلندمدت در طول ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۲ قرار داشت. البته، با شروع ریزش هفته‌ گذشته، نوسانات بازار مجدداً ارزش‌گذاری شد. نوسانات ضمنی برای قراردادهای کوتاه‌مدت با انقضای پایان سپتامبر بیش از دو برابر شده است.

5 4

خروج اهرم از بازار آتی

برخلاف بازارهای آپشن، معامله‌گران آتی کاهش اهرم عمده‌ای را تجربه کردند که شباهت‌ قابل‌توجهی به دوره فروپاشی FTX داشت. اگرچه این کاهش اهرم در مقیاس کوچک‌تری اتفاق افتاد، اما منجر به بسته شدن بیش از ۲/۵ میلیارد دلار از قراردادهای آتی دائمی در یک روز شد. این امر نمایانگر کاهش ۲۴/۵ درصدی و ابطال کامل تمام اهرم‌های ساخته شده در طول ماه‌های جولای و آگوست است.

6 3

۲۳۰ میلیون دلار از پوزیشن‌های بلندمدت در عرض چند ساعت لیکوئید و بسته شدند، که بزرگترین لیکوئیدیشن بازار را از زمان فروپاشی LUNA در ماه می ۲۰۲۲ ایجاد کرد. این اتفاق از نظر وسعت نسبت به فشار کوتاهی که رالی ۲۰۲۳ را در ژانویه آغاز کرد، بزرگتر بود و نشان می‌دهد که احتمالاً پتانسیل تغییر روند را داشته باشد.

7 3

بازارهای آتی به دلیل این فروش اجباری، جابجایی‌های منفی را تجربه کردند که باعث کاهش قابل‌توجه قیمت‌های آتی به زیر شاخص بازار اسپات شد. فاندینگ ریت نیز منفی شد تا به انگیزه‌ای برای باز کردن پوزیشن‌های لانگ و ایجاد اختلافات قیمت آربیتراژ توسط بازارسازان تبدیل شود.

این منفی‌ترین فاندینگ ریت از زمان فروپاشی بازار تا ۱۹،۸۰۰ دلار در ماه مارس محسوب می‌شود. به طور کلی، شرایط فعلی نشان می‌دهد که ایجاد اهرم و کاهش اهرم در پی آن در بازارهای آتی، عامل اصلی این ریزش بوده است.

8 2

بازارهای اسپات با تمرکز بیشتر روی سطوح بالاتر

چیزی که هفته گذشته مورد بررسی قرار دادیم، مفهوم «بازار با تمرکز بیشتر روی سطوح بالاتر» بود، جایی که حجم قابل‌توجهی از عرضه اسپات ارزش مبنایی نزدیک یا بالاتر از قیمت فعلی را دارد. وقتی قیمت بیت کوین به طور ناگهانی حرکتی را شکل می‌دهد، می‌توانیم مقدار عرضه‌ای که از طریق تغییرات معیار درصد عرضه در سود، وارد ضرر می‌شود را ببینیم.

در نمودار پایین می‌بینیم که ۱۲/۸٪ (۲/۴۸ میلیون بیت کوین) از عرضه در این طول هفته وارد ضرر تحقق‌نیافته شده است، که این معیار را در کف پایین‌تری قرار می‌دهد. این امر نشان می‌دهد که تمرکز زیاد در سطوح بالا برای بازارهای اسپات نیز ممکن است یک عامل تعیین‌کننده باشد.

9 3

نتیجه‌گیری

بازار بیت کوین در طول هفته‌ای که گذشت، با یک ریزش ۷/۲ درصدی در تاریخ ۱۷ آگوست از خواب بیدار شد و بزرگترین حرکت نزولی خود را از ابتدای سال تاکنون شکل داد. بسیاری از اندیکاتورها به خروج اهرم در بازار آتی به عنوان محتمل‌ترین عامل این اتفاق اشاره کرده‌اند، در حالی که معامله‌گران آپشن نیز مجبور به بازنگری و ارزش‌گذاری مجدد نوسانات شدند.

هولدرهای بلندمدت به طور کلی تحت تأثیر قرار نگرفتند، که الگوی رفتاری معمول این گروه در دوره‌های بازار خرسی است. با این حال، هولدرهای کوتاه‌مدت بیشترین توجه را به خود جلب کردند، چرا که ۸۸/۳٪ از عرضه هولد شده آنها (۲/۲۶ میلیون بیت کوین) در حال حاضر در وضعیت ضرر تحقق‌نیافته قرار دارد. این امر با تسریع ارسال ضررهای واقعی گروه STH به صرافی‌ها و همچنین شکست حمایت‌های کلیدی میانگین متحرک، ترکیب می‌شود و گاوها را در موضع ضعف قرار می‌دهد.

مقالات بیشتر از این نویسنده

No articles found.

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید

امتیاز شما:

از 5

( )

امتیازی ثبت نشده

نظر خود را بنویسید