تحلیل آن چین

تحلیل هفتگی آنچین گلس نود | خستگی و بی‌تفاوتی

تحلیل آن چین

مطالعه در 8 دقیقه

بازار بیت کوین وارد مرحله‌ جدیدی از بی‌تفاوتی و خستگی شدید شده و شاخص‌های نوسان‌پذیری و چندین اندیکاتور کلیدی آنچین نیز به پایین‌تر سطوح تاریخی خود رسیده‌اند. با توجه به اینکه بازار تا حدودی پایداری خود را از دست داده، در این مطلب نحوه واکنش سرمایه‌گذاران به این بازار بلاتکلیف را ارزیابی می‌کنیم.

بازار دارایی‌های دیجیتال در پایین‌ترین محدوده نوسانات تاریخی خود قرار دارد و چندین معیاری که نشانگر بی‌تفاوتی و خستگی سرمایه‌گذاران بودند به محدوده ۲۹ هزار تا ۳۰ هزار دلار رسیده‌اند. معیارهای دیگری هم وجود دارند که نشان می‌دهند سقف بازار تا حدودی سنگین شده و این موضوع از طریق تمرکز هولدرهای کوتاه‌مدت در حوالی قیمت فعلی مشخص می‌شود.

جریان سرمایه نسبتاً کم

ارزش واقعی (Realized Cap) یکی از مهم‌ترین شاخص‌ها در جعبه ابزار تجزیه و تحلیل آنچین است که جریان سرمایه انباشته را از زمان شروع تاکنون نشان می‌دهد. بزرگی و شیب Realized Cap هر دو اطلاعات مفیدی ارائه می‌دهند، از جمله اینکه از ابتدای سال تاکنون، به طور مجموع بیش از ۱۶ میلیارد دلار (با رشد ۴/۱ درصدی) سرمایه وارد بیت کوین شده است.

با این حال، واضح است که این رشد عمق کمی داشته، به‌ طوری که با رشد شدید بازار در دوره روند صعودی ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۲ فاصله زیادی دارد. این امر نشان می‌دهد با وجود اینکه ورودی سرمایه در جریان است، اما این ورودی با شتاب بسیار آهسته‌ای صورت می‌گیرد.

1 2

می‌توانیم ارزش واقعی را به دو بخش هولدرهای بلندمدت (LTH) و هولدرهای کوتاه‌مدت (STH) تقسیم کنیم. دارایی‌های نگهداری شده توسط گروه STH در این سال با رشد بالغ بر ۲۲ میلیارد دلاری روبرو شده، در حالی که گروه LTH کاهشی معادل با تقریباً ۲۱ میلیارد دلار را تجربه کرده‌اند.

این وضعیت دو مکانیزم را منعکس می‌کند:

  1. هولدرهای کوتاه‌مدت به دنبال بازاری با قیمت‌های بالاتر هستند که منجر به افزایش ارزش مبنای متوسط می‌شود.
  2. عرضه‌ای که در قیمت‌های زیر ۲۴ هزار دلار در سه ماهه اول سال خریداری شده، در دست هولدرهای بلندمدت به بلوغ می‌رسد و در نتیجه باعث کاهش ارزش مبنا می‌شود.
3 1

ما به این نتیجه رسیدیم که عرضه در اختیار هولدرهای بلندمدت همچنان در حال افزایش است و به بالاترین سطح تاریخی خود یعنی ۱۴/۶ میلیون بیت کوین رسیده است. در مقابل، عرضه هولدرهای کوتاه‌مدت به کمترین سطح چندساله اخیر خود یعنی ۲/۵۶ میلیون بیت کوین کاهش یافته است.

به طور کلی، چنین چیزی نشان می‌دهد که باور سرمایه‌گذاران به بیت کوین به طرز شگفت‌انگیزی قوی باقی مانده و تعداد بسیار کمی از آنها قصد نقد کردن دارایی‌های خود را دارند.

بی‌تفاتی، خستگی و فقدان نوسانات

همانطور که پیش از این گفته بودیم، نوسانات قیمت برای بیت کوین به کمترین سطوح تاریخی خود کاهش یافته است. بندهای بالایی و پایینی بولینگر در حال حاضر تنها ۲/۹٪ از یکدیگر فاصله دارند، و چنین چیزی تنها دو بار در تاریخ دیده شده است:

سپتامبر ۲۰۱۶ – قیمت ۶۰۴ دلار بود و در اوایل دوره رشد ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۷ قرار داشت.
ژانویه ۲۰۲۳ – قیمت ۱۶،۸۰۰ هزار دلار بود و در بازه‌ای به عرض ۵۲ دلار در آغاز سال معامله می‌شد.

9 1

دیدگاه دیگری که برای بررسی فشردگی نوسانات (خستگی سرمایه‌گذاران) مورد استفاده قرار می‌گیرد از طریق رفتار مخارج سرمایه‌گذاران اندازه گرفته می‌شود. در اینجا از ارزش واقعی به عنوان یک معیار در چارچوب زیر استفاده می‌کنیم:

نوسانات بالا سرمایه‌گذاران را ترغیب می‌کند تا کوین‌هایی را که با ارزش مبنای بسیار بالاتر (در ضرر) یا بسیار پایین‌تر (در سود) نسبت به نرخ تبادل اسپات خریداری شده‌اند، بفروشند.

نوسانات کم (و خستگی سرمایه‌گذاران) منجر به جابجایی اکثر کوین‌های آنچین با ارزش مبنای بسیار نزدیک به نرخ اسپات می‌شود (و به این ترتیب سود به زیان واقعی بسیار کوچک خواهد شد).

ابزار مناسب برای نظارت بر این شرایط نسبت ریسک طرف فروش (Sell-Side Risk Ratio) است، که مقدار مطلق سود و زیان واقعی (تغییر ارزش دارایی) را با ارزش واقعی (ارزش دارایی) مقایسه می‌کند. برای هولدرهای کوتاه‌مدت، این شاخص در واقع در پایین‌ترین سطوح تاریخی خود قرار دارد، که در کمتر از ۲۷ روز معاملاتی (۰/۵۷٪) مقدار پایین‌تری را ثبت کرده است.

این یعنی تمام سرمایه‌گذارانی که به دنبال برداشت سود یا زیان خود در این محدوده قیمتی بوده‌اند، اکنون این کار را انجام داده‌اند و بازار باید تغییری را ایجاد کند تا معامله‌گران برای خرید و فروش ترغیب شوند (به عبارت دیگر، این نشانگری برای قریب‌الوقوع بودن نوسانات است).

4 1

نسبت ریسک طرف فروش برای هولدرهای کوتاه‌مدت نشان می‌دهد که برداشت سود همچنان برای این گروه اولویت دارد، اما در هفته‌های اخیر به سمت منطقه خنثی بازگشته است. اگر تقاضای جدید و کافی وارد بازار شود، این نسبت باید بالای ۱ باقی بماند. اما اگر ضرردهی بیت کوین افزایش پیدا کنند (نسبت سود به زیان کمتر از ۱ می‌شود)، و نشان دهد که استرس معامله‌گران در رابطه با سنگین شدن سقف‌های قیمت بیشتر شده است.

5 1

اگر به گروه هولدرهای بلندمدت نگاهی بیندازیم، متوجه می‌شویم که آنها نیز در یک رژیم سودمحور قرار دارند، و به تازگی از ضربه‌های شدیدی که در طی بازار خرسی سال ۲۰۲۲ متحمل شدند، خود را احیا کرده‌اند. نسبت سود به زیان برای گروه هولدرهای بلندمدت از لحاظ اندازه مقدار کمی دارد و از شرایط بازار گاوی قبلی فاصله زیادی گرفته است.

تنها ۴۷۲ روز (۹/۵٪) از تمام ۴۹۶۳ روز معاملات سودآور مقدار کمتری را نسبت به حالا ثبت کرده‌اند، که نشان می‌دهد این روند رشد هنوز در مراحل ابتدایی خود قرار دارد.

7 1

نسبت خطر فروش طرف هولدرهای بلندمدت نیز به سمت پایین‌ترین سطوح تاریخی خود حرکت می‌کند، و تنها ۴۴ روز معاملاتی (۱/۱٪) مقدار کمتری را نسبت به شرایط فعلی ثبت کرده‌اند. به طور کلی، این امر بدان معناست که احتمالاً نوسانات و گسترش قیمت (در هر دو جهت) برای شکست بی‌تفاوتی و خستگی سرمایه‌گذاران مورد نیاز است.

6 1

دمای عرضه

تحلیل تعادل عرضه و تقاضا در بیت کوین اغلب از بُعد «مدت زمان نگهداری سرمایه‌گذار» استفاده می‌کند و از آخرین باری که یک کوین در زنجیره حرکت کرده محاسبه می‌شود. اغلب می‌توانیم این باندهای سنی را با اعتماد سرمایه‌گذار به بازار مرتبط بدانیم، همانطور که در مورد دسته‌بندی بلندمدت/کوتاه‌مدت با معیار ۱۵۵ روز نیز همین حالت دیده می‌شود.

همچنین می‌توانیم چارچوب متفاوت‌تری را هم برای شناسایی تغییرات بازار در نظر بگیریم:

🔴 عرضه داغ (کمتر از ۱ هفته) پویاترین و نقدترین بخشی محسوب می‌شود که در ۷ روز اخیر معامله شده است.

🟠 عرضه گرم (۱ هفته تا ۶ ماه) شامل بخشی از عرضه هولدرهای کوتاه‌مدت است که فعالیت کمتری دارد و درست تا شروع دسته هولدرهای بلندمدت ادامه پیدا می‌کند.

🔵 هولدرهای بلندمدت تک دوره‌ای (۶ ماه تا ۳ سال) عرضه‌ای را تشکیل می‌دهند که در سه سال گذشته تراکنش داشته‌اند و بنابراین به احتمال زیاد به روندهای بازار کلان واکنش نشان می‌دهند.

عرضه داغ (کمتر از ۱ هفته)

در پویاترین و نقدترین کوین‌ها، می‌بینیم که عرضه داغ در حال حاضر تنها ۲/۸٪ از کل سرمایه‌ نگهداری شده در بیت کوین را تشکیل می‌دهد. این بخش با دوره‌های بسیار «نقد» در گذشته که پس از مراحل آخر تمام بازارهای خرسی دیده می‌شود، هماهنگ است. این وضعیت به بازاری اشاره دارد که تنها گروه هودلرها باقی‌ مانده‌اند و حجم معاملات به طور کلی بسیار پایین است.

10

خلاصه و نتیجه‌گیری

حتی با وجود اینکه سرمایه‌گذاران کمترین تمایل را برای خرج کردن کوین در بلاک چین دارند، اما نوسانات در فضای دارایی‌های دیجیتال همچنان از لحاظ تاریخی در سطوح پایینی قرار دارند. شرایط بازار بیت کوین همچنان شبیه به آثار ماندگار بازار خرسی در چرخه‌های قبلی است، که سرمایه‌گذاران بلندمدت و مطمئن به بازار ثروت بیش از حدی را در اختیار دارند.

با این حال، این کمبود نوسانات، بی‌تفاوتی و خستگی را به همراه دارند، که معمولاً باعث ایجاد تقاضای نسبتاً ضعیفی می‌شود. ارزش واقعی به مقدار بسیار کمی در حال افزایش است، که نشان می‌دهد این بازار خسته‌کننده، بلاتکلیف و رنج ممکن است در مسیر پیش رو باقی بماند. این موضوع احتمالاً از این جهت تشدید می‌شود که بخش بزرگی از بازار بیت کوین هنوز خود را نشان نداده و این سرمایه‌گذاران احتمالاً در طول دوره بهبود مقاومت خواهند کرد.

مقالات بیشتر از این نویسنده

No articles found.

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید

امتیاز شما:

از 5

( )

امتیازی ثبت نشده

نظر خود را بنویسید