مقالات تخصصی ارزدیجیتال

استیبل کوین الگوریتمی (Algorithmic Stablecoin) چیست؟

مقالات تخصصی ارزدیجیتال

مطالعه در 15 دقیقه

استیبل کوین‌ الگوریتمی (Algorithmic Stablecoin) یک تحول اساسی در فضای استیبل کوین‌ها ایجاد کرده است و از الگوریتم‌های پیشرفته و قراردادهای هوشمند برای ایجاد ثبات قیمت استفاده می‌کند. ویژگی جذاب Algorithmic Stablecoin در ماهیت غیرمتمرکز  و حاکمیت مستقل آنها نهفته است، به طوری که کاملاً مستقل از نهادهای متمرکز عمل می‌کنند و با کمک کدهایی که به صورت عمومی در دسترس همه قرار دارند، میزان شفافیت شبکه را تا حد زیادی بالا می‌برند. 

این رویکرد غیر متمرکز استیبل کوین‌های الگوریتمی، انعطاف پذیری را در شبکه افزایش می‌دهد، میزان اتکا به منابع متمرکز را تا حد زیادی کمتر می‌کند و یک رویکرد نوآورانه را در اکوسیستم ارزهای دیجیتال گسترش می‌دهد. 

در یک کلام، استیبل کوین‌های الگوریتمی یک جایگزین مناسب برای کاربرانی هستند که می‌خواهند ثبات و تمرکز زدایی را در دارایی‌های دیجیتال افزایش دهند. ما در این مقاله از ایران بروکر به طور کامل استیبل کوین‌های الگوریتمی، ویژگی آنها، نحوه کارکرد این استیبل کوین‌ها و مزایا و معایب آن را بررسی می‌کنیم تا بتوانید از این طریق کسب درآمد کنید.

استیبل کوین الگوریتمی (Algorithmic Stablecoin) چیست؟

استیبل کوین‌های الگوریتمی یا Algorithmic Stablecoin دسته‌ای از ارزهای دیجیتال هستند که از الگوریتم‌های پیچیده و قراردادهای هوشمند برای ایجاد ثبات قیمت استفاده می‌کنند. این استیبل کوین‌ها با اتصال به ارزهای ثابتی مانند دلار آمریکا و بدون استفاده از دارایی‌های واقعی به عنوان وثیقه، قیمت خود را ثابت نگه می‌دارند.

تعریف استیبل کوین الگوریتمی (Algorithmic Stablecoin)

الگوریتم‌ها در واقع یک سری کدهای مشخص روی شبکه بلاک چین هستند و بر اساس مجموعه‌ای از قراردادهای هوشمند برنامه‌ریزی شده‌‌اند. این الگوریتم‌ها میزان عرضه و تقاضای بازار را برای هر استیبل کوین تنظیم می‌کنند و از این طریق نوسانات قیمت را تا حد زیادی کاهش می‌دهند. Algorithmic Stablecoin کاملا برخلاف استیبل کوین سنتی عمل می‌کند و به ذخایر وثیقه متکی نیست زیرا می‌تواند با وثیقه یا بدون وثیقه نیز کار خود را انجام دهد. 

همچنین ساختار استیبل کوین‌‌های الگوریتمی متشکل از دو توکن است، یکی استیبل کوین و دیگری ارز دیجیتالی که از آن استیبل کوین پشتیبانی می‌کند. در این میان، سیستم الگوریتمی در شبکه بلاک چین یک رابط میان استیبل کوین و ارز دیجیتال پشتوانه آن استیبل کوین است.

استیبل کوین‌‌های الگوریتمی از دارایی‌های فیزیکی برای حفظ ثبات قیمت خود استفاده نمی‌کنند. در عوض، با استفاده از مکانیزم‌های الگوریتمی میزان عرضه توکن بر اساس تقاضای بازار را تنظیم می‌کنند. 

مثال کاملی از ساختار استیبل کوین‌‌های الگوریتمی

 به عنوان مثال، زمانی که قیمت استیبل کوین از حد مشخص شده منحرف می‌شود، این الگوریتم‌های تنظیم شده روی شبکه بلاک چین با یک سری تغییرات میزان عرضه را برای بازگرداندن قیمت استیبل کوین به محدوده مشخص تعیین می‌کنند. 

اگر قیمت یک استیبل کوین الگوریتمی از یک دلار بیشتر شود، الگوریتم، هولدرها را به فروش تشویق می‌کند و در نتیجه با کاهش عرضه توکن، قیمت را نیز کمتر می‌کند. از طرفی، اگر قیمت یک استیبل کوین الگوریتمی به زیر یک دلار کاهش پیدا کند، تمامی این الگوریتم‌ها دست به دست هم می‌دهند تا با افزایش میزان عرضه، ثبات قیمت را ایجاد کنند.

ویژگی‌های جذاب و متفاوت استیبل کوین‌ الگوریتمی

Algorithmic Stablecoin یک سری ویژگی‌های منحصر به خود را دارد که در ادامه به چند مورد از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

ویژگی‌های استیبل کوین‌ الگوریتمی
  • تنظیم میزان عرضه: استیبل کوین‌ الگوریتمی به طور کاملا خودکار و تنظیم شده میزان عرضه توکن خود را بر اساس شرایط بازار تنظیم می‌کند تا ارزش ثابت، مثلاً یک دلار، خود را نگه دارد.
  • عملکرد بدون وثیقه: استیبل کوین‌‌های الگوریتمی بدون پشتوانه مستقیم یک دارایی فیزیکی کار می‌کنند و با وثیقه یا بدون وثیقه در ثبات قیمت نقش دارد.
  • تعاملات توکن: Algorithmic Stablecoin اغلب با توکن‌ها یا دارایی‌های دیگر در اکوسیستم خود (به عنوان مثال، توکن های حاکمیتی) تعامل دارد تا از طریق مکانیسم‌هایی مانند آربیتراژ، ثبات قیمت را حفظ کنند.
  • وابستگی به بازار: پایداری استیبل کوین‌‌های الگوریتمی به شدت به تقاضای بازار و اثربخشی الگوریتم‌های زیربنایی بستگی دارد.
  • فرصت‌های آربیتراژ: معامله‌گران می‌توانند از اختلاف قیمت بین استیبل کوین و توکن‌های وابسته به آن برای تثبیت ارزش استیبل کوین و در نتیجه فرصت‌های آربیتراژ استفاده کنند.

استیبل کوین‌های الگوریتمی چگونه کار می‌کنند؟

استیبل کوین‌ الگوریتمی از الگوریتم‌های پیشرفته و فناوری قراردادهای هوشمند برای مدیریت مستقل عرضه توکن، تعامل با توکن‌های دیگر یا دارایی‌های مرتبط با آن و تثبیت قیمت خود نسبت به دارایی ثابتی مانند دلار آمریکا استفاده می‌کند. این فرآیند شامل تعاملات پیچیده بین توکن‌ها، شرکت کنندگان در بازار و سیستم الگوریتمی برای دستیابی به ثبات و شفافیت در اکوسیستم غیرمتمرکز ارزهای دیجیتال است.

نحوه کارکرد استیبل کوین‌های الگوریتمی

مرحله اول: سیستم دو توکنی

یک استیبل کوین الگوریتمی با دو توکن کار می‌کند که یکی از این دو توکن در واقع یک ارز دیجیتال یا یک ارز فیات مانند دلار آمریکا است. در این سیستم، یکی از توکن‌ها به عنوان استیبل کوین (به عنوان مثال، TerraUSD) عمل می‌کند و هدف آن حفظ یک مقدار ثابت نزدیک به پگ (محدوده قیمت مشخص شده برای تثبیت قیمت یک دارایی به یک دارایی دیگر) است. در حالی که توکن دیگر (به عنوان مثال، لونا) نقش حاکمیتی یا متعادل کننده را در اکوسیستم ایفا می‌کند. این دو توکن با یکدیگر تعامل دارند و این تعامل باعث تثبیت ارزش استیبل کوین می‌شود.

مرحله دوم: کنترل نوسانات بازار

توکن حاکمیتی یا همان ارز دیجیتال پشتوانه استیبل کوین برای دستیابی به ثبات قیمت، نوسانات بازار را جذب می‌کند. هنگامی که قیمت استیبل کوین به دلیل نوسانات تقاضا از پگ خود منحرف می‌شود، دارندگان توکن حاکمیتی می‌توانند برای متعادل کردن قیمت، آربیتراژ کنند. 

برای آشنایی بیشتر با آربیتراژ و انواع آن می‌توانید از مقاله آربیتراژ استفاده کنید.

به عنوان مثال، اگر ارزش استیبل کوین از 1 دلار فراتر رود، دارندگان لونا می‌توانند لونا را با استیبل کوین مبادله کنند. این کار عرضه استیبل کوین را کاهش می‌دهد و به ثبات قیمت آن کمک می‌کند. برعکس، اگر ارزش استیبل کوین به کمتر از 1 دلار برسد، معامله‌گران می‌توانند استیبل کوین‌ها را با لونا مبادله کنند، عرضه را افزایش دهند و در نتیجه قیمت را تثبیت کنند.

پشتیبانی از تقاضا برای عملکرد موثر اکوسیستم استیبل کوین حیاتی است، زیرا کاهش تقاضا می‌تواند ثبات کل سیستم را به خطر بیندازد.

مرحله سوم: قرارداد اوراکل و ری‌بیس (Rebase)

عملکرد استیبل کوین‌ الگوریتمی طبق یک قرارداد اوراکل آغاز می‌شود و این قرارداد پلی بین قرارداد هوشمند مبتنی بر بلاک چین پروتکل استیبل کوین و منابع و داده‌های خارجی است. به عبارت دیگر، قرارداد اوراکل به طور مداوم داده‌های قیمت لحظه‌ای استیبل کوین را از مبادلات مختلف یا اوراکل‌های قیمتی دریافت می کند.

اگر هیچ اطلاعی از اوراکل ندارید، مقاله اوراکل بلاک چین و کاربردهای آن اطلاعات کاملی در اختیار شما قرار می‌دهد.

سپس، زمانی که قرارداد اوراکل، قیمت بازار فعلی استیبل کوین را به دست آورد، این داده‌ها وارد یک قرارداد Rebase می‌شوند. قرارداد Rebase یک نقش حیاتی در استیبل کوین‌ الگوریتمی دارد و قیمت واقعی بازار استیبل کوین را با پگ هدف آن (به عنوان مثال 1 دلار) مقایسه می‌کند.

مرحله چهارم: مکانیزم‌های نگه‌دارنده پگ و کنترل عرضه و تقاضا

دو سناریو برای کنترل پگ وجود دارد:

قیمت کوین بالاتر از قیمت ثابت یا پگ

اگر قیمت بازار استیبل کوین بالاتر از قیمت ثابت باشد (به عنوان مثال، 1 دلار)، قرارداد Rebase مشخص می‌کند که تقاضای مازاد برای استیبل کوین وجود دارد. در پاسخ، پروتکل عرضه توکن را افزایش می‎دهد تا قیمت را به سمت پگ بکشاند.

در مرحله بعد، قرارداد Rebase توکن‌های جدید را محاسبه و آن را بین تمامی دارندگان توکن پخش می‌کند. به این ترتیب تعادل استیبل کوین‌ الگوریتمی به سمت بالا تنظیم می‌شود و از این طریق پگ را حفظ می‌کند. در نهایت، توکن‌های تازه ضرب شده در کیف پول دارندگان وارد می‌شود.

قیمت کوین کمتر از قیمت ثابت

برعکس، اگر قیمت بازار استیبل کوین کمتر از قیمت ثابت شود، به این معناست که عرضه بیش از حد یا کاهش تقاضا وجود دارد. در این سناریو، قرارداد ری‌بیس مقدار توکن‌هایی که باید از گردش خارج شوند (سوزانده شوند) را محاسبه می‌کند. این توکن‌ها از موجودی دارندگان توکن کسر می‌شوند و عرضه را کاهش می‌دهند تا قیمت به سمت پگ بازگردد.

مرحله پنجم: خرید و فروش استیبل کوین‌ الگوریتمی

معامله گران می‌توانند از اختلاف قیمت بین استیبل کوین و پگ آن بهره ببرند و خرید و فروش استیبل کوین‌های الگوریتمی را طبق شرایط بازار انجام دهند. به عنوان مثال، خرید زمانی که قیمت زیر 1 دلار است و فروش زمانی که قیمت بالاتر از 1 دلار است، به تثبیت قیمت کمک می‌کند.

کادر خاکستری: برای مشاهده قیمت استیبل کوین‌ الگوریتمی می‌توانید به صفحه قیمت ارزهای دیجیتال در ایران بروکر مراجعه کنید و بر اساس قیمت آن‌ها، معاملات خود را انجام دهید. 

مزایا و معایب استیبل کوین‌ الگوریتمی

این نوع استیبل کوین‌ها ویژگی‌های مثبت و منفی را در کنار یکدیگر دارند. ما در ادامه به چند مورد از مهم‌ترین مزایا و معایب استیبل کوین‌های الگوریتمی اشاره می‌کنیم.

مزایامعایب
استفاده از الگوریتم سینورش و حق امضا در فضای کریپتونوسانات زیاد در دوره‌های فشار بازار
دسترسی جهانی و همگانی به استیبل کوین‌ها از طریق اینترنت، به ویژه در مناطق با کمبود خدمات بانکداری سنتیعدم وجود قطعیت در قوانین نظارتی
ایجاد ثبات قیمت بدون وابستگی به وثیقه‌های سنتیاتکای صرف به قراردادهای هوشمند
وابستگی به پذیرش گسترده و نقدینگی برای موفقیت در بازار
وابستگی به سرمایه‌گذاران برای فعالیت در آربیتراژ و بازار

انواع مختلف Algorithmic Stablecoin و نحوه عملکرد هر کدام

استیبل کوین‌ الگوریتمی انواع مختلفی دارند که در ادامه به هر یک از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

image 8

۱- تغییر پایه یا Rebase

استیبل کوین‌های Rebase، کل عرضه خود را به طور منظم بر اساس انحراف قیمت توکن از یک ارزش ثابت، معمولاً 1 دلار، تنظیم می‌کنند. هدف اصلی این استیبل کوین‌ها، تثبیت قیمت توکن با گسترش یا کاهش عرضه است. در یک کلام، اگر موجودی استیبل کوین از یک مقدار خاص کمتر شد، سیستم به طور خودکار میزان موجودی استیبل کوین را کمتر می‌کند و زمانی که موجودی از یک مقدار مشخص بیشتر شود، سیستم استیبل کوین‌های بیشتر را وارد بازار می‌کند.

  • مثال: آمپل فورس (AMPL) یک استیبل کوین الگوریتمی Rebase است که در آن عرضه توکن‌ها روزانه بر اساس حرکات قیمت تنظیم می‌شود تا قدرت خرید ثابتی داشته باشد.
ویژگی‌هاتوضیحات
تامین متغیر و پویاکل عرضه توکن‌ها ثابت نیست و بر اساس شرایط بازار تغییر می‌کند.
تثبیت قیمتهدف از کنترل منظم میزان عرضه، تثبیت قیمت توکن در اطراف یک ارزش ثابت (مثلاً 1 دلار) است.
کنترل تامین خودکارمکانیسم Rebase با قراردادهای هوشمند خودکار عرضه را به طور شفاف و قابل پیش بینی تنظیم می‌کند.
تغییر منظم قیمت تغییرات عرضه در پاسخ به حرکات قیمت برای مقابله با انحراف از ارزش ثابت است.

۲- استیبل کوین های سینورژ (Seigniorage Stablecoins)

استیبل کوین‌های سینورژ از ترکیبی از استیبل کوین و توکن‌های حاکمیتی برای حفظ ثبات قیمت استفاده می‌کنند. به بیان دیگر، این نوع استیبل کوین‌ها دو رمز ارز دارند، یکی همان استیبل کوین است که ارزش خود را ثابت نگه می‌دارد و رمز ارز دوم برای ثابت نگه داشتن قیمت رمز ارز اول است.

  • مثال: Basis Cash (BAC) یک استیبل کوین به سبک سینیورژ است که از چندین توکن (BAC، BAS و Bonds) برای مدیریت پیوند خود در برابر دلار کمک می‌گیرد.
ویژگی‌هاتوضیحات
سیستم چند توکنیاز چندین توکن (به عنوان مثال، استیبل کوین، توکن حاکمیتی، اوراق قرضه) برای مدیریت عرضه توکن استفاده می‌کند.
مکانیسم‌های تشویقیاوراق قرضه قابل بازخرید را برای تشویق فعالان بازار در طول نوسانات قیمت منتشر می‌کند.
ثبات بر پایه بازاراز پویایی بازار و انگیزه‌های معامله گران برای تثبیت ارزش استیبل کوین از طریق مکانیسم‌های عرضه و تقاضا استفاده می‌کند.

۳- استیبل کوین‌های فرکشنال یا کسری (Fractional Stablecoins)

این نوع استیبل کوین‌ها دو نوع استیبل کوین‌ الگوریتمی و استیبل کوین‌ دارای وثیقه را در خود دارند. در واقع، بخشی از ثبات قیمت به عهده وثیقه و بخش دیگر به عهده الگوریتم است.

  • مثال: Frax (FRAX) یک استیبل کوین کسری-الگوریتمی با مدل دو توکنی (FRAX و FXS) است که در آن FRAX به 1 دلار وصل است و FXS یک توکن حاکمیتی است.
ویژگی‌هاتوضیحات
بخش وثیقه توکن
ثبات الگوریتمی را با ذخایر وثیقه ترکیب می‌کند و نیاز به وثیقه بیش از حد را کاهش می‌دهد.
بخش توکن حاکمیتیدارندگان توکن در تصمیم گیری‌های جامعه، افزایش مشارکت و کنترل غیرمتمرکز جامعه شرکت می‌کنند.

۵ مورد از بهترین استیبل کوین‌های الگوریتمی برای معامله و ترید

در ادامه به پنج مورد از بهترین Algorithmic Stablecoin برای انجام معاملات و کسب درآمد اشاره می‌کنیم.

۱- استیبل کوین الگوریتمی DAI (MakerDAO)

استیبل کوین الگوریتمی DAI که توسط MakerDAO توسعه یافته است، یک استیبل کوین غیرمتمرکز به حساب می‌آید که روی شبکه اتریوم کار می‌کند. 

image 7

استیبل کوین دای (DAI) از طریق وثیقه‌گذاری بیش از حد و مکانیسم‌های حاکمیتی پیوند خود را با دلار آمریکا حفظ کرده است. محبوبیت DAI بیش از هر چیزی به خاطر طراحی غیرمتمرکز، عملیات شفاف و جامعه قوی آن است.

DAIویژگی‌ها
سال راه‌اندازی۲۰۱۵
شبکه بلاک چیناتریوم
پگدلار آمریکا

۲- استیبل کوین الگوریتمی فراکس Frax (پروتکل فراکس)

Frax یک استیبل کوین الگوریتمی است که در سال 2020 راه اندازی شد و روی شبکه اتریوم کار می‌کند. استیبل کوین الگوریتمی Frax میزان عرضه خود را بر اساس تقاضای بازار تنظیم می‌کند و به دلار آمریکا متصل است. مقیاس پذیری و انعطاف پذیری در برابر نوسانات بازار، فراکس را به یک گزینه خوب برای معامله تبدیل کرده است.

فراکس ویژگی‌ها
سال راه‌اندازی۲۰۲۰
شبکه بلاک چیناتریوم
پگدلار آمریکا

۳- آمپل فورس AMPL (پروتکل آمپلفورس)

آمپل لفورس (AMPL) یک ارز دیجیتال مبتنی بر اتریوم است که برای اقتصادهای غیرمتمرکز طراحی شده است. استیبل کوین الگوریتمی AMPL عرضه در گردش خود را با کمک مکانیسم‌های الگوریتمی حفظ می‌کند و از این طریق ثبات قیمت دارد.

آمپل فورسویژگی‌ها
شبکه بلاک چیناتریوم
پگمستقیماً متصل نیست

۴- Empty Set Dollar (ESD)

 ESD یک استیبل کوین مبتنی بر اوراکل است و نگرانی‌های مرتبط با دیگر استیبل کوین‌های الگوریتمی تغییر پایه یا ری‌بیس را برطرف می‌کند. استیبل کوین Empty Set Dollar انعطاف پذیری زیادی برای حفظ پگ‌های قیمت دارد.

Empty Set Dollar (ESD)ویژگی‌ها
شبکه بلاک چیناتریوم
پگدلار آمریکا

آیا استیبل کوین‌ الگوریتمی تنظیم شده هستند؟

درست است که تمرکز زدایی و شفافیت یکی از ویژگی‌های استیبل کوین‌ الگوریتمی است و همین موضوع این استیبل کوین‌ها را به یک گزینه جذاب برای سرمایه‌گذاری تبدیل کرده است. اما نباید فراموش کنیم که این استیبل کوین‌ها در فضایی کاملا تنظیم نشده عمل می‌کنند. 

این فقدان مقررات در کنار فرصت، خطرات زیادی نیز به همراه دارد. برای مثال، عدم وجود مقررات امکان نوآوری و انعطاف پذیری بیشتر را در بازار فراهم می‌کند، اما، از طرفی سرمایه‌گذاران کمتری به سمت این استیبل کوین‌ها می‌روند. 

یک مثال ملموس برای خطرات مرتبط با عدم قانونگذاری در استیبل کوین‌ الگوریتمی مربوط به قیمت TerraUSD است. زمانی که قیمت TerraUSD به زیر ارزش 1 دلاری مورد نظر خود کاهش یافت، سرمایه گذاران زیان قابل توجهی را تجربه کردند.

بهترین صرافی برای خرید و فروش استیبل کوین الگوریتمی

صرافی‌های زیادی وجود دارند که شما می‌توانید از طریق آن‌ها استیبل کوین‌های الگوریتمی را معامله کنید و برخی از آنها عبارتند از صرافی نوبیتکس و رمزینکس

صفحه خرید و فروش و لیست صرافی‌های استیبل کوین Dai

برای اینکه گزینه‌های بیشتری برای انتخاب صرافی و خرید و فروش استیبل کوین‌ الگوریتمی داشته باشید، ابتدا وارد صفحه خرید و فروش استیبل کوین الگوریتمی مورد نظر، مثلا استیبل کوین دای، بشوید. سپس در قسمت پایین صفحه روی لیست صرافی‌ها کلیک کنید. به این ترتیب شما می‌توانید لیستی از بهترین صرافی‌های ایرانی و خارجی برای خرید استیبل کوین مورد نظر خود را پیدا کنید.

کلام آخر

استیبل کوین‌ الگوریتمی با نوآوری خود چشم انداز امیدوار کننده‌ای برای ارزهای دیجیتال هستند و یک راه حل غیر متمرکز برای دستیابی به ثبات قیمت بدون وثیقه سنتی را ارائه می‌دهند. این استیبل کوین‌ها در کنار چالش‌ها و ریسک‌های احتمالی خود، مزایای بسیار زیادی دارند و هر یک از انواع آن‌ها روش‌های مخصوص به خود را برای ایجاد ثبات استیبل کوین ارائه می‌دهند.

سوالات متداول

استیبل کوین‌ الگوریتمی چگونه پگ خود را حفظ می‌کند؟

این استیبل‌کوین‌ها از مکانیسم‌هایی مانند rebasing یا امضاء استفاده می‌کنند تا عرضه کوین را بر اساس انحراف قیمت آن از ارزش ثابت (مثلاً 1 دلار) تنظیم کنند. اگر قیمت بالاتر از 1 دلار باشد، کوین‌های بیشتری ضرب می‌شوند (یا بین دارندگان توزیع می‌شوند) تا قیمت کاهش یابد. برعکس، اگر قیمت به زیر 1 دلار کاهش یابد، کوین‌ها سوزانده می‌شوند (یا از چرخه خارج می‌شوند) تا قیمت افزایش یابد.

کدام استیبل کوین‌ الگوریتمی محبوبیت بیشتری دارند؟

برخی از استیبل کوین‌های الگوریتمی معروف عبارتند از Terra’s TerraUSD (UST)، Ampleforth (AMPL) و Frax (FRAX). هر یک از این پروژه‌ها، الگوریتم‌ها و مکانیسم‌های منحصر به فردی را برای دستیابی به ثبات قیمت پیاده سازی می‌کنند.

چگونه می‌توانم از استیبل کوین‌های الگوریتمی استفاده کنم؟

شما می‌توانید از استیبل کوین‌های الگوریتمی برای برنامه‌های مختلف مالی غیرمتمرکز (DeFi) مانند تجارت، وام دهی و تامین نقدینگی در صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) مانند Uniswap یا Curve Finance استفاده کنید.

منابع

منبع اول: https://cointelegraph.com/learn/a-beginner-s-guide-on-algorithmic-stablecoins

منبع دوم: https://www.zeeve.io/blog/a-dive-into-algorithmic-stablecoins/

منبع سوم: https://decrypt.co/resources/what-are-algorithmic-stablecoins

منبع چهارم: https://101blockchains.com/top-algorithmic-stablecoins/

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید(0نظر)

امتیاز شما:

از 5

( )

امتیازی ثبت نشده

نظر خود را بنویسید