ریپورتاژ آگهی

چرا معامله فارکس

ریپورتاژ آگهی

مطالعه در 11 دقیقه

 معامله فارکس مزیت های زیادی دارد زیرا به هیچ چیز جز پشت کار و مهارت استفاده از مغزتان نیاز ندارد. نگران نباشید، شما حتی لازم نیست محاسبات خارق العادۀ ریاضی انجام دهید.

 اما لازم است متوجه شویم چرا اکثر مردم معامله در این بازار خاص را انتخاب می‌کند. 

چرا فارکس

تعداد زیادی از معامله گرها با مزیت های معامله در بازار سهام آشنا هستند اما تعداد کمی از معامله گرها مزیت های معامله در بازار فارکس را درک می کنند. محبوبیت بازار فارکس در حال افزایش است زیرا چیزی را ارائه می‌دهد که در سایر پلتفرم های معاملاتی موجود نیست. در ادامه تعدادی از دلایل اینکه چرا معاملات فارکس تا این اندازه در میان معامله گرها محبوب شده است را بیان می کنیم. 

مزیت های فارکس

در اینجا نگاهی دقیق تر به مزیت‌های فارکس می‌اندازیم.

بازار فارکس به لحاظ نقدینگی یک مزیت خیره کننده نسبت به سایر بازارها دارد. تخمین زده می‌شود که حجم معاملات روزانه در فارکس به بیش از 4 تریلیون دلار برسد. فارکس بیش از 100 برابر بزرگتر از همۀ بورس های سهام است. سه مزیت اصلی وجود دارند که چنین نقدینگی عظیمی را فراهم می کنند:

  • معاملات فوراً انجام می شوند؛
  • ورود به بازار با یک لغزش بسیار اندک انجام می شود؛
  • هیچ سازمانی نمی تواند این بازار را کنترل یا محدود کند.

به لطف این نقدینگی عظیم بازار فارکس و وجود پلتفرم اینترنتی؛ اجرای سریع سفارش ها و تایید فوری آنها یک امر عادی و معمولی محسوب می شود. 

لغزش – مسلماً معامله گرها در هنگام ورود به بازار با لغزش هایی در نرخ ها مواجه خواهند شد. این لغزش ها معمولاً در خلال انتشار اخبار مهم یا در افزایش حجم معاملات ایجاد می شوند. اکثر کارگزارها امکان اجرای فوری سفارش ها با قیمت های واقعی را برای مشتریان شان فراهم می کنند. قراردادهای آتی هنوز در برابر نوسانات شدید در نقدینگی در خلال روز معاملاتی آسیب پذیر هستند. لغزش و اجرای ناقص سفارش ها جزو مشکلات معمولی محسوب می شوند. 

دستکاری بازار سهام و قراردادهای آتی.

این امکان وجود دارد که بازیگران بزرگ بتوانند در بازار سهام و قراردادهای آتی دست ببرند. یک مثال اخیر هم مربوط می شود به “سقوط سریع” که در پنجشنبه، ششم ماه مه 2020 رخ داد. سپس معامله گرانی که با فرکانس بالا معامله می کردند شروع به تسویه حساب کردند و نقدینگی از بین رفت. این سقوط، 36 دقیقه طول کشید. همزمان شاخص داوجونز 1000 واحد سقوط کرد (بیشترین سقوط روزانه در تاریخ داوجونز). این یک مثال است از اینکه بازیگران بزرگ چگونه می توانند برای دستکاری بازار قراردادهای آتی وارد آن بازار شوند. 

دستکاری کمتری در بازار فارکس وجود دارد. 

به دلیل نقدینگی عظیم موجود در فارکس، هیچکس نمی تواند این بازار را دستکاری کند. فارکس مزیت هایی دارد که باعث جذب معامله گران می شوند. 

هرچند، اقدامات ترکیبی رخ می دهند. به عنوان مثال، تعداد کمی از بازیگران بزرگ مانند بانک های مرکزی می توانند بازار را وادار کنند تا در یک جهت مشخص حرکت کند. اما این یک استثناء است. 

موارد بسیار زیادی در دنیای سهام وجود دارند که در آنها بازیگران بزرگ می توانند بازار را دستکاری کنند. 

مثال های دیگری نیز وجود دارند که در آنها فعالان بازار اقدامات غیر قانونی یا غیراخلاقی برای دستکاری یک سهام خاص انجام می دهند. چنین چیزی را به سختی بتوان در بازار فارکس پیدا کرد. دلیل، پول است.

بازار 24 ساعته

یک مزیت بزرگ فارکس این است که در تمام طول شبانه روز، بطور 24 ساعته در طی هفته، به غیر از تعطیلات پایان هفته، امکان معامله در آن وجود دارد. به عبارت دیگر معاملات از ساعت 20:15 GMT در روز یکشنبه تا ساعت 22:00 GMT در روز جمعه ادامه دارند. دلیل امکان این معاملۀ 24 ساعته این است که بازارها در سراسر جهان در ساعات مختلفی باز و بسته می شوند. 

می توانید از رشد و ریزش قیمت کسب سود کنید

شما در بازار فارکس هم می توانید از رشد قیمت و از هم از ریزش قیمت کسب سود کنید. هر زمان فکر کردید که بازار رشد خواهد کرد، می خرید و هر زمان فکر کردید که بازار ریزش خواهد داشت می فروشید. 

از آنجائیکه تعداد ارزهای قابل معامله زیاد است، تقریباً همیشه نوسان در بازار وجود دارد. فرقی نمی کند که اخباری که منتشر می شوند خوب باشند یا بد. در هر صورت می توانیم از هر دو نوع خبر کسب سود کنیم. 

سیل ها، قحطی ها، خشکسالی ها، جنگ ها، فسادها و تغییرات سیاسی. بعلاوۀ فعالیت اقتصادی یا فقدان نرخ های بهره، تورم و افت قیمت ها. همۀ اینها روی قیمت های ارزهای مختلف تاثیر می گذارند.

هجینگ پوزیشن 

برخی از کارگزارها اجازۀ هج کردن ارزها، باز کردن موقعیت های معاملاتی مخالف در یک جفت ارز را می دهند. به این استراتژی، “قفل” نیز گفته می شود که اغلب منجر به ضرر می شود اما برخی اوقات نیز مشکلات را برطرف می کند.

فرصت های هجینگ، چندین مزیت دارند. 

اگر جهت جاری بازار بر خلاف پوزیشن های معامله گر باشد، در آن صورت معامله گر می تواند یک پوزیشن در جهت مخالف باز کند. این وضعیت زمانی رخ می دهد که یکی از پوزیشن های معامله گر در ضرر باشد و همزمان، از طرف دیگر، معامله گر بتواند با یک پوزیشن باز که در جهت مخالف باز شده است از همان ابزار کسب سود کند. 

البته این یکی از مزیت های کوچک فارکس است و مهم نیست که یک پوزیشین را در ضرر ببندید یا اینکه هج کنید. در هر صورت شما دو برابر اسپرد می پردازید زیرا دو معاملۀ باز دارید. مزیت جالب تر هجینگ عبارت است از قابلیت استفاده از استراتژی های مختلف. شما لازم نیست یک حساب معاملاتی اضافی داشته باشید. 

سپردۀ کم

مزیت بزرگ فارکس این است که معامله گران مجبور نیستند برای شروع معامله، مبالغ کلان سرمایه گذاری کنند. اکثر کارگزارها به شما اجازه می دهد که یک حساب معاملاتی با سرمایه ای کمتر از 100 دلار داشته باشید. به این ترتیب فارکس برای معامله گران با سرمایه گذاران کم خیلی مناسب است. 

مزیت فروش در فارکس

همزمان با خرید، به راحتی می توان در فارکس فروش نیز انجام داد. زیرا ارزها به شکل جفتی معامله می شوند و هر ارز در برابر ارز دیگری قیمت گذاری شده است. مانند خرید در سهام، می توان جفت ارزها را در فارکس فروخت.

اما برای موقعیت های معاملاتی فروش (شورت) در بازار سهام محدودیت هایی وجود دارند. هر سهامی را نمی توان فروخت. همۀ حساب ها امکان معاملۀ مارجین ندارند. ریسک فروش در سهام بیشتر از خرید است. همه چیز به کارمزدهای بیشتر مربوط می شود. 

هزینه های پایین تراکنش ها

هزینه های معاملۀ فارکس کمترین حد هستند. اکثر کارگزارها کارمزد نمی گیرند بلکه در فارکس، “اسپرد” وجود دارد. تفاوت بین قیمت های خرید و فروش، اسپرد نام دارد که می تواند بسیار کم و بین 2 تا 5 پیپ باشد. اسپردهایی که بطور قابل توجهی کم هستند، باعث می شوند تا معامله گران هزینه های کمی برای تراکنش ها بپردازند. 

اما سهام و قراردادهای آتی به ازای انجام معامله یک کارمزد اخذ می کنند. به همین دلیل معاملات پی در پی شامل هزینه های زیادی می شوند. نکتۀ جالب اینجاست که هزینۀ تراکنش ها در فارکس به اندازۀ حجم معاملات (لات) بستگی دارد به همین دلیل هزینه ها در فارکس منصفانه و باثبات تر هستند. 

ساعات معاملات در بازار فارکس

بازار ارز فارکس بطور 24 ساعته در طی شبانه روز باز است. به همین دلیل معامله گران فرصت های عالی برای انجام معامله در همۀ ساعات شبانه روز دارند. انتخاب زمان صحیح برای انجام معامله یکی از مهمترین نکات برای تبدیل شدن به یک معامله گر ارز موفق است هرچند ممکن است در ابتدا اهمیت این موضوع درک نشود. 

به این ترتیب، چه موقع باید معامله کنید و چرا؟

بهترین زمان برای انجام معامله زمانی است که بیشترین تعداد فعالان بازار در حال انجام معامله با حجم های زیاد هستند. بهترین کار در زمان آرام بودن بازار این است که هیچ معامله ای باز نشود و حتی پلتفرم معاملاتی به اینترنت وصل نباشد. 

ساعات بازار فارکس

چهار جلسۀ معاملاتی در بازار فارکس وجود دارند:

  • سیدنی از ساعت 21:00 تا 06:00 UTC باز است.
  • توکیو از ساعت 00:00 تا 09:00 UTC باز است. 
  • لندن از ساعت 7:00 تا 16:00 UTC باز است. 
  • نیویورک از ساعت 13:00 تا 22:00 UTC باز است.
Untitled 1

بنابراین ساعاتی وجود دارند که دو جلسۀ معاملاتی در آن ساعات با یکدیگر همپوشانی دارند. به عنوان مثال، معاملۀ جفت ارزهای EURUSD و GBPUSD در جلسۀ معاملاتی لندن بسیار فعالانه انجام می شود و در ساعات ابتدایی جلسۀ معاملاتی آمریکا نیز ادامه پیدا می کند زیرا این دو بازار برای این ارزها کار می کنند.

Untitled 2

در این ساعات که معاملات همپوشانی دارند، حجم معاملات به بالاترین سطح خود می رسد و در نتیجه بهترین فرصت کسب سود برای شما ایجاد می شود. 

نوسان بازار (Forex Volatility)

مزیت نوسان این است که ارزها معمولاً 100 پیپ یا بیشتر نوسان دارند. شما با کاهش حجم معامله می توانید در برابر این نوسان 100 پیپ، از موقعیت معاملاتی تان محافظت کنید. از آنجائیکه اگر حجم معامله معادل 1 لات استاندارد باشد در آن صورت هر 1 پیپ 10$ ارزش خواهد داشت و 100 پیپ ضرر معادل 1000 دلار خواهد بود. به این ترتیب اگر پیش بینی درستی انجام نداده باشید و همزمان از لورج در فارکس نیز استفاده کرده باشید در آن صورت کل موجودی حساب معاملاتی تان از بین خواهد رفت. 

هرچند اگر از اندازۀ لات 0.01 (لات مایکرو) استفاده کنید در آن صورت هر 1 پیپ 0.10 دلار ارزش خواهد داشت. به این ترتیب 100 پیپ ضرر معادل 10 دلار خواهد شد (که ناچیز است و 1% از حساب تان خواهد بود). به این ترتیب، می توانید مجموعه ای از معاملات که وارد ضرر شده اند را تحمل کنید و به فعالیت در بازار ادامه دهید درحالیکه در بازارهای آتی چنین چیزی ممکن نیست زیرا در آن بازارها حساب تان صفر شده است. 

لورج در فارکس

بازارهای سهام و آتی برای انجام معاملات ایمن به یک سپردۀ اولیۀ قابل توجه نیاز دارند. اکثر کارگزارها در بازار سهام به شما اجازه می دهند که فقط لات های 100 سهمی بخرید و به همین دلیل برای معاملۀ ایمن سهامی که هر سهم در آنها 25 دلار یا بیشتر ارزش دارد، به سپردۀ اولیۀ بسیار زیاد نیاز دارید. لورج در بازارهای آتی بسیار بالاتر از بازارهای سهام است. از آنجائیکه اندازۀ لات یا قرارداد نیز ثابت است، این لورج بالاتر می تواند خطر را افزایش دهد. در نتیجه، انجام معاملۀ ایمن، به موجودی حساب های بزرگتر نیاز دارد. 

فارکس با وجود اهرم و اندازۀ لات منعطف بگونه ای در دسترس همه قرار گرفته است که با سرمایه های خیلی کم نیز می توانند در آن معامله انجام دهند. همزمان، معامله با حجم کم نیز ایمن تر است. به عنوان مثال، اگر فقط 1000 دلار برای سرمایه گذاری داشته باشید می توانید یک حساب مایکرو با لورج 1:200 نزد یک کارگزار فارکس افتتاح کنید. 

کلام آخر

فارکس به معامله گران اجازه می دهد که بطور 24 ساعته با سرعت و دقت (در یک فضای معاملاتی همراه با نقدینگی عظیم) معاملات خرید و فروش با اسپردهای کم انجام دهند. این اصلی ترین مزیت فارکس است. فارکس به شما این امکان را می دهد که با سرمایۀ کم شروع کنید. اما معاملات در سهام و قراردادهای آتی بسیار محدودتر هستند. جهت های معاملاتی و ساعات معاملاتی امکانات بیشتری دارند. تاخیرهای اجرا، لغزش و دستکاری قیمت. تراکنش ها کارمزدهای بیشتری دارند. در ارتباط با مبالغ ثابت شان، اندازه های لات و لورج، ریسک بیشتری دارند. 

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید(0نظر)

امتیاز شما:

از 5

( )

امتیازی ثبت نشده

نظر خود را بنویسید