کدام جفت ارز فارکس را برای ترید انتخاب کنیم؟

جفت ارز فارکس

اشتباهی که خیلی از معامله‌گران مرتکب می‌شوند این است که هنگام معامله جفت ارز درست را برای معامله انتخاب نمی‌کنند. آنها نمی‌دانند اگر ارز درستی را برای معامله، و در جهت درست انتخاب کنند، ۹۰ درصد مسیر کسب سود را طی کرده‌اند. آیا شما می‌دانید کدام جفت ارز فارکس با ستاپ معاملاتیتان هماهنگ است؟

متأسفانه خیلی از معامله‌گران بیشتر روی روش‌های ورود تمرکز می‌کنند، و نمی‌دانند که اگر ارز درستی را که امروز در حال صعود است، برای معامله انتخاب کنند، روش ورود دیگر چندان اهمیتی ندارد.

ممکن است شما در انتخاب ورودی روی نمودار ۵ دقیقه‌ای حرفه‌ای باشید، اما اگر نتوانید با استفاده از تایم‌فریم بزرگتر انتخاب درستی در مورد ارز مورد معامله داشته باشید، این حرفه‌ای بودن در انتخاب ورودی به شما کمک زیادی نخواهد کرد.

اما چرا تریدرها در انتخاب جفت‌ارز فارکس متناسب با خودشان دچار اشتباه می‌شوند؟ و یک معامله‌گر چگونه باید تصمیم بگیرد کدام جفت‌ارز فارکس را به روشی هوشمندانه برای معامله انتخاب کند؟

چرا معامله‌گران در انتخاب جفت ارز فارکس اشتباه می‌کنند؟

بیشتر تریدرها می‌خواهند خیلی زود به کسب درآمد زیاد برسند. برخی از آنها راه رسیدن سریع به پول زیاد را معامله با استفاده از تایم‌فریم‌های کوچکتر می‌دانند. این نگرش به لحاظ تئوری کم و بیش درست است.

معامله‌گران متوجه هستند که بعضی از جفت‌ارزها اسپرد کمتری دارند و تصور می‌کنند برای صرفه‌جویی در هزینه بهتر است این جفت‌ارزهای با اسپرد پایین را انتخاب کنند.

یک دلیل رایج دیگر این است که معامله‌گران فکر می‌کنند بهتر است جفت‌ارزهایی که در ساعات کاری‌شان فعال هستند را معامله کنند.

استدلال دیگر معامله‌گران این است که می‌گویند هر جفت‌ارز «ویژگی» خود را دارد و معامله‌گر باید تجربه زیادی در معامله چند جفت‌ارز داشته باشد تا بتواند ویژگی آنها را به خوبی بشناسد و با این روش جفت‌ارزها را با نتیجه بهتر معامله کند.

این ملاحظات تا حدودی منطقی و درست هستند. اما مسئله اینجاست که چنین ملاحظاتی، مهم‌ترین ملاحظاتی نیستند که شما باید در انتخاب جفت ارز فارکس مدنظر قرار دهید.

چند سال پیش تصمیم گرفتم به طور تمام وقت جفت‌ارز EUR/USD  و  GBP/USD را معامله کنم. در طول چندین ماه این دو جفت ارز فارکس حرکت کمی داشتند، اما جفت‌ارز USD/JPY مثل موشک بالا می‌رفت و هرکس که روی معامله این جفت‌ارز وقت گذاشته بود، سود خوبی به دست آورد.

مطمئنا من ویژگی‌ها جفت‌ارزهای EUR/USD و GBP/USD را به خوبی می‌شناختم، استراتژی خوبی هم داشتم که سال‌ها روی این جفت‌ارزها به خوبی جواب داده بود، ساعت‌ بیشترین فعالیت‌های این جفت‌ارزها هم، دقیقا با منطقه زمانی و موقعیت جغرافیایی من مطابقت داشت، اما علی‌رغم همه این‌ها، تفکر یک‌بعدی من باعث شد که تنها فرصت معاملاتی‌ام در سال ۲۰۱۲ را که جفت‌ارز و کراس JPY بود را از دست بدهم.

اولین فاکتوری که در انتخاب جفت‌ ارز فارکس باید در نظر بگیرید

با همه این اوصاف، چگونه باید بهترین جفت‌ارز را برای معامله انتخاب کنیم؟

من برای ساده‌تر کردن مسئله با یک مثال شروع می‌کنم: فرض کنید برای انجام بازی به یک کازینو می‌روید که در آن به بازیکنان دیگری نیاز دارید تا روی میز ریسک کنند، و ریسک آنها به شما فرصت کسب سود می‌دهد. به عبارت دیگر برنده شدن و موفقیت شما در گروِ ضرر آنها است.

بازار فارکس هم به همین شکل است. پس شما باید به سمت کدام میز بروید؟ شلوغ‌ترین میز، میزی که بیشتر بازیکن دور آن هستند و بیشترین پول روی آن؟ یا خلوت‌ترین میز را انتخاب می‌کنید که فقط چند بازیکن دور آن هستند؟ بدیهی است که گزینه بهتر، شلوغ‌ترین میز است. پس چرا فکر می‌کنید بازار فارکس باید متفاوت باشد؟ شما باید در زمان معامله، پرمعامله‌ترین ارز را انتخاب کنید، شما باید در جایی باشید که بیشترین فعالیت در جریان است.

اما آیا راهی برای تشخیص شلوغ‌ترین و پرفعالیت‌ترین هست؟ می‌توانید اخبار فارکس را دنبال کنید تا از بزرگترین اتفاق‌های بازار خبردار شوید. اما راه ساده‌ترین هم هست که می‌تواند به شما بگوید از کجا شروع کنید و سرچ خود را در کجا متمرکز کنید.

هرچند که فارکس «فرابورس» است، اما آمار قابل‌اعتمادی هست که به ما می‌گوید کدام ارزها بیشتر معامله می‌شوند و حجم مبادله کدام ارز بیشتر از بقیه است.

وقتی صحبت از انواع جفت ارزهای فارکس می‌شود، تنها تعدادی از آنها محبوب هستند. امروز، حدود ۷۰ درصد از کل معاملات فارکس فقط بین دلار آمریکا، یورو و ین ژاپن است. پوند انگلیس و دلار استرالیا ۱۰ درصد دیگر را تشکیل می‌دهد. دلار آمریکا معمولا ارز غالب است. بنابراین منطقی است که روی هرکدام از ارزهای دیگر در برابر دلار آمریکا تمرکز داشته باشیم.

لازم نیست پلتفرم معاملاتی‌تان را باز کنید و نگران ۸۰ جفت ارز فارکس باشید، و اینکه آیا دلار کانادا/فرانک سوئیس همان چیزی است که امروز باید معامله کنید یا نه. تقریبا با اطمینان می‌توانم بگویم این طور نیست! اگر زمانی کسی به شما در مورد سطح حمایت یا مقاوت در جفت‌ارزی مانند CADCHF گفت، لطفا به آن توجهی نکنید، هیچ کس به این جفت ارز فارکس یا سطوح آن توجه نمی‌کند.

جفت ارزهای اصلی بهترین گزینه برای معامله

حالا می‌دانید که فقط چند جفت ارز فارکس هستند که ارزش توجه دارند، و تشخیص اینکه کدام را معامله کنید، آسان‌تر است. از اینجا به بعد برای انتخاب بهترین جفت‌ارز باید به این سؤال پاسخ دهید که: کدام یک از این انواع ارزهای فارکس احتمالا بیشترین نوسان را خواهند داشت؟ شما به نوسان نیاز دارید، چون اگر قیمت حرکت نکند، چگونه می‌خواهید درآمد داشته باشید؟

پیش‌بینی نوسانات بازار

چند راه برای پیش‌بینی نوسانات بازار وجود دارد، در ادامه روش‌هایی را برای پیش‌بینی نوسان بازار توضیح می‌دهم که اگر از آنها استفاده کنید، راحت‌تر به پرسش‌تان پاسخ خواهید داد.

اولین چیزی که لازم است بدانید این است که از نظر آماری در بازارها نوسانات «خوشه» مهم هستند. فرض کنید میانگین محدوده روزانه یک جفت‌ارز حرکتی به میزان ۱٪ از ارزش آن است که در طول چند روز انجام می‌شود. ناگهان یک روز با ۳٪ ارزشش حرکت می‌کند. تحقیقات خوشه‌ای نوسانات که توسط دانشمندان علوم داده مانند بنوآ مندلبرات انجام شده است، به ما می‌گوید که احتمال دارد این جفت‌ارز فردا به میزانی بیشتر از ۱٪ حرکت کند، احتمالا تا حدود ۳٪. بنابراین وقتی می‌بینید که یک جفت‌ارز بیشتر از نوسانات متوسطش حرکت می‌کند، در کوتاه‌مدت احتمال ادامه آن نوسان بالا بیشتر از معکوس شدنش است.

روش دیگر محاسبه برد واقعی میانگین (ATR) در ۵ یا ۱۰ روز گذشته برای جفت‌ارزهای EUR/USD، GBP/USD، و USD/JPY و محاسبه این مقادیر به عنوان درصدی از قیمت هر جفت‌ارز از ابتدای دوره است. هرکدام که بیشترین ارزش را دارد، احتمالا جفت‌ارزی است که منطقی است برای فردا روی آن تمرکز کنیم. اگر با ATR آشنایی ندارید، صفحه آموزش فارکس را مشاهده کنید.

یکی دیگر از فاکتورهای مهم، روند یا مقدار حرکت است (که در اصل یکی هستند). ارزهای اصلی مانند دلار آمریکا، یورو و ین ژاپن در سال‌های اخیر این طور نشان داده‌اند که احتمال بیشتری وجود دارد که در جهت روند بلندمدت حرکت کنند. یک قانون خوب در معامله جفت‌ارزهای اصلی این است که از خودتان بپرسید، آیا قیمت بالاتر یا کمتر از ۳ و ۶ ماه قبل است یا نه، و اگر حرکتی وجود داشته، معمولا یا همیشه در همان جهت حرکت بلندمدت باید معامله انجام شود.

جفت ارز فارکس

اگر فقط در ساعات کاری آسیایی معامله می‌کنید، احتمالا متوجه خواهید شد که فرصت‌های شما ارزهای آسیایی مانند ین ژاپن و دلار استرالیا است. توصیه من به شما این است که راهی پیدا کنید تا در افق زمانی طولانی‌تر معامله کنید، در غیر این صورت وقتی که خواب هستید فرصت‌های زیادی را از دست خواهید داد، همان طور که من در سال ۲۰۱۲ فرصت معامله USD/JPY را از دست دادم.

در نهایت، لازم است یک تقویم اقتصادی را رصد کنید تا متوجه شوید بانک مرکزی اصلی یا مهم‌ترین داده‌های اقتصادی چه زمانی برای ارزهای اصلی برنامه‌ریزی کرده‌اند، در این صورت اگر قبل از انتشار این اطلاعات در یک معامله هستید، انتشار این اطلاعات ممکن است نوسانات مورد نیاز را برای شما فراهم کند و معامله شما را به یک موفقیت بزرگ تبدیل کند یا حداقل به شما نشان دهد کجا احتمال نوسان وجود دارد.

بنابراین تمرکز خود را به جفت‌ارزهای اصلی محدود کنید و ارزهایی را که بیشترین نوسان را دارند، معامله کنید. و مراقب باشید که روندهای بلندمدت بزرگ‌تر کجا هستند. این بزرگ‌ترین شانس موفقیت در معاملات فارکس را به شما می‌دهد.

سؤالات متداول

بهترین جفت ارز فارکس برای معامله کدام است؟

بهترین جفت ارز فارکس برای معامله، جفت‌ارزهایی است که در بلندمدت بیشترین روند را دارند. در محیط‌های بدون روند، بهتر است جفت‌ارزهایی را معامله کنید که بیشترین نوسانات را در روزهای اخیر نشان‌داده‌اند.

راحت‌ترین جفت ارز فارکس برای معامله کدام است؟

جفت ارز فارکس EUR/USD راحت‌ترین جفت‌ارز برای معامله است، چون روند قابل‌اعتمادی دارد، نقدشوندگی بالا و کمترین اسپرد را دارد. بنابراین می‌توان آن را نسبتا ارزان معامله کرد.

ده تا از بهترین ارزهای مورد معامله کدامند؟

به ترتیب بیشترین ارزهای موردمعامله از نظر ارزش عبارتند از: دلار آمریکا، یورو، ین ژاپن، پوند انگلیس، دلار استرالیا، دلار کانادا، فرانک سوئیس، رنمینبی چین، دلار هنگ کنگ و دلار نیوزلند.

کدام جفت ارز فارکس بیشترین نوسان را دارند؟

جفت‌ارزهایی که بیشترین پرداخت را دارند، جفت‌ارزهایی هستند که بیشترین حرکت جهت‌دار بلندمدت را دارند. جفت‌ارزی که در سال ۲۰۲۰ بیشترین حرکت را داشت و حجم معامله آن بالا بود، جفت‌ارز AUD/USD است که ارزش آن تنها در ده ماه بیش از ۳۷٪ افزایش پیدا کرد.

منبع: babypips.com

ترجمه اختصاصی: ایران بروکر

فهرست مطالب

ممکن است دوست داشته باشید

منتخب سردبیر

دیدگاه خود را بنویسید

دنبال‌کردن
اطلاع از
guest

0 دیدگاه
بازخوردهای درون متنی
دیدن همه نظرات
بروکرهای منتخب
یو اس جی
آمارکتس
آلپاری
ارانته
اچ وای سی ام
صرافی‌های منتخب
کوکوین
بینگ ایکس
کوینکس
نوبیتکس
اکسیر
والکس

این وبسایت در راستای قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌نماید و هیچ پیشنهاد مالی در خصوص معامله ارائه نمی‌دهد. بازارهای مالی به دلیل ریسک بسیار بالایی که دارند برای همه‌ی افراد مناسب نیستند.