ارز دیجیتال

بیت کوین بدون اینترنت: در نبود اینترنت چه اتفاقی برای بیتکوین می‌افتد؟

ارز دیجیتال

مطالعه در 6 دقیقه

می‌دانیم که ماینرهای بیتکوین برای ثبت داده‌های تراکنش و استخراج بلاک‌های جدید نیازمند دستگاه‌های ماینینگ مجهز ‌به اینترنت هستند. اگر شما هم از ساز و کار بیتکوین و بلاکچین مطلع هستید، حداقل یک بار این سؤال از ذهنتان عبور کرده که آیا بیتکوین بدون اینترنت دوام خواهد داشت؟

همچنین میدانیم که بیتکوین یک ارز دیجیتال است و بدون دسترسی به اینترنت امکان خریدوفروش آن وجود نخواهد دشت. بنابراین حتی یک روز بدون اینترنت می‌تواند میلیون‌ها دلار هزینه برای ماینرها، صرافی‌ها و معامله‌گران بیت کوین ایجاد کند. با تمام این تفاسیر نکته جالب این است که کارشناسان زیادی ادعا می‌کنند که وجود بیتکوین وابسته به اینترنت نیست. در این مطلب به بررسی شرایط بیتکوین در زمان نبود اینترنت و اتفاقاتی که برای این ارز دیجیتال خواهد افتاد، می‌پردازیم.

با قطع اینترنت چه اتفاقی برای بیتکوین می‌افتد؟

اگر شما هم معامله‌گر یا هولدر بیت کوین یا سایر ارزهای دیجیتال هستید، باید بدانید با قطع اینترنت چه اتفاقی برای دارایی شما می‌افتد. اینترنت برای انجام تراکنش‌های بیتکوین بسیار اهمیت دارد و به همین دلیل است که در صورت قطع شدن آن باید منتظر بروز اشکالات و اتفاقاتی باشیم. در ادامه بررسی خواهیم کرد که در نبود اینترنت چه اتفاقی برای بیت کوین می‌افتد؟

تأثیرات قطع شدن اینترنت بر بیتکوین

1- خاموش شدن شبکه

اولین مشکلی که با قطع شدن اینترنت برای بیت کوین به وجود می‌آید، قطع شدن شبکه بلاکچین است. تراکنش‌های بیتکوین در دفتر کل ثبت می‌شود که بین هزاران رایانه در شبکه توزیع‌شده است. بدیهی است که بلافاصله با قطع شدن اینترنت، ارتباط این رایانه‌ها نیز قطع خواهد شد. البته که قطع شدن ارتباط شبکه تأثیری بر محتوای دفتر کل بلاکچین بیت کوین نخواهد داشت. بنابراین با وصل شدن مجدد اینترنت، رایانه‌های اطلاعات ثبت شده را برای از سرگیری اقدامات تأیید خواهند کرد.

بلاکچین بیتکوین بلافاصله با قطع شدن اینترنت، همگام‌سازی‌های شبکه را متوقف خواهد کرد. در ادامه دفترکل بلافاصله ثبت تراکنش‌ها را متوقف کرده و باعث ایجاد وقفه در پردازش تراکنش‌ها خواهد شد. پس از هماهنگی مجدد تراکنش‌ها، شبکه مجدداً راه‌اندازی می‌شود. در صورت وجود هرگونه ناهماهنگی، کاربران قادر خواهند بود شبکه بلاکچین خود را به‌روزرسانی کرده یا بلافاصله از شبکه خارج شوند.

بیتکوین بدون اینترنت : در نبود اینترنت چه اتفاقی برای بیتکوین می‌افتد؟

بدیهی است که در زمان قطع شدن شبکه، کاربران قادر به انجام تراکنش‌های بیت کوین نخواهند بود، اما بلافاصله پس از برقراری ارتباط به‌وسیله اینترنت، فعالیت‌ها از سر گرفته می‌شوند.

2- کاهش اعتماد کاربران

ازآنجایی‌که کاربران بیتکوین را به‌عنوان یک وسیله ذخیره ارزش و همچنین ابزاری برای مبادله استفاده می‌کنند، قطع شدن اینترنت ممکن است منجر به کاهش اعتماد کاربران نسبت به بیتکوین شود. ناتوانی در انجام معاملات مرتبط با ارزهای دیجیتال به‌راحتی می‌تواند منجر به نارضایتی در افراد شود. به‌خصوص اگر قطع شدن اینترنت چندین ساعت یا در بدترین حالت، چند روز ادامه پیدا کند، بسیاری از مردم اعتماد خود را به شبکه بیتکوین از دست خواهند داد و همین موضوع احتمالاً باعث کاهش ارزش این ارز دیجیتال خواهد شد.

همانطور که گفته شد اینترنت برای بیتکوین بسیار حیاتی است، درست همانطور که پلتفرم‌های تجاری آنلاین مانند بیتکوینرز از اینترنت برای انجام فعالیت‌های تجاری خود، سنجش بازار یا تعامل با مشتریان استفاده می‌کنند، معامله‌گران بیتکوین نیز برای انجام فعالیت‌ها و اقدامات تجاری خود نیازمند اینترنت هستند. بنابراین قطعی اینترنت باعث می‌شد کاربران در انجام فعالیت‌های خود ناتوان شوند و همین موضوع به از بین رفتن اعتماد در بین آن‌ها منجر خواهد شد.

چرا بیتکوین به اینترنت نیاز دارد؟

اینترنت از جنبه‌های مختلفی به‌عنوان زیرساختی اساسی برای بیتکوین محسوب می‌شود و تأثیر آن غیرقابل‌انکار است. به‌عنوان‌مثال جریان داده‌های مرتبط با تراکنش‌ها و تعاملات بین کاربران با استفاده از بیت کوین قابل انجام است.

همچنین اینترنت منبع اصلی برای انجام تبادلات بین‌المللی بیت کوین را فراهم می‌کند. درواقع این اینترنت است که به بیتکوین تعریف ارز دیجیتال را می‌دهد و کاربران را قادر به انجام مبادلات و خریدوفروش خدمات به واسطه بیتکوین می‌کند.

آیا بدون وجود اینترنت تمام فعالیت‌های بیتکوین متوقف می‌شود؟

باید گفت با اینکه عدم دسترسی به اینترنت به شکل قابل‌توجهی در شبکه بیتکوین اختلال ایجاد می‌کند اما تراکنش‌ها همچنان می‌توانند با استفاده از جایگزین‌های آفلاین انجام شوند. در حال حاضر نیز برخی از شرکت‌ها خدمات آفلاین ارائه می‌کنند. به‌عنوان‌مثال می‌توان Coins37 را نام برد که از کیف پول‌های پیامکی شخص ثالث برای مبادلات آفلاین بیتکوین استفاده می‌کند. این وسیله انتقال داده‌های تراکنش را از طریق پیام‌های متنی به یک دستگاه مجهز به اینترنت فراهم می‌کند.

همچنین پروژه‌ای به نام کریپتورادیو در فنلاند مشغول بررسی راه‌هایی برای انتقال و ثبت داده‌های بلاکچین در سراسر DVB-T بدون نیاز به اینترنت است. همچنین برخی متخصصان انتظار دارند که بتوان با استفاده از ماهواره‌های بلاک استریم بدون نیاز به اینترنت از بیتکوین استفاده کرد. البته که این وسیله برای دریافت سیگنال‌های تراکنش نیازمند تجهیزات خاصی است و برای همگام‌سازی اولیه نیز نیاز به اینترنت خواهد داشت.

همچنین جایگزین‌هایی با استفاده از وای فای برای پردازش تراکنش‌های بیت کوین در حال ساخت است که نیازی به دسترسی به اینترنت نخواهد داشت. درواقع تأیید بلاکچین و داده‌ها در این مدل به شکل آفلاین خواهد بود و در یک منطقه و جامعه خاص با استفاده از Sat Node قابل‌اجرا خواهد بود.

سخن پایانی- آیا بیتکوین بدون اینترنت کار می‌کند؟

تراکنش‌های بیتکوین به اینترنت نیاز اساسی دارند و درواقع راه اصلی برای انتقال داده‌های تراکنش و ثبت بلاک‌ها توسط ماینرها توسط اینترنت انجام می‌شود. البته که این به این معنا نخواهد بود که با قطع اینترنت مردم قادر به استفاده از بیتکوین نخواهند بود. راهکارهای آفلاین و جایگزین برای ثبت تراکنش‌ها به شکل آفلاین در حال حاضر نیز وجود دارد و در حال توسعه است.

چرا بیتکوین به اینترنت نیاز دارد؟

بیتکوین برای انجام تبادلات و ثبت اطلاعات شبکه روی بلاکچین به اینترنت نیاز دارد.

آیا بیتکوین بدون اینترنت زنده می‌ماند؟

بله در چنین شرایطی بلاک‌ها بدون تغییر باقی می‌مانند و صرفاً ارتباط بین آن‌ها قطع خواهد شد.

اگر اینترنت برای ساعتی قطع شود چه اتفاقی برای بیتکوین و ارزهای دیجیتال می‌افتد؟

در چنین شرایطی انجام معاملات آنلاین قطع می‌شود و تا زمانی که اینترنت مجدداً وصل شود این وضعیت ادامه خواهد داشت.

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید(0نظر)

امتیاز شما:

از 5

( )

امتیازی ثبت نشده

نظر خود را بنویسید