معرفی رمزارزها

ارز دیجیتال مونرو (XMR) چیست؟ چطور ارز دیجیتال مونرو را با گوشی استخراج کنیم؟

معرفی رمزارزها

مطالعه در 11 دقیقه

با راه‌اندازی بیت کوین و تکنولوژی بلاکچین، یک سیستم مالی کاملا جدید ایجاد شد. بلاکچین یک لجر یا دفتر کل است که علاوه بر غیرمتمرکز بودن، در برابر سانسور مقاوم بوده و شفاف است. با وجود مزایای زیاد بلاک چین، دارای معایبی مانند فقدان حریم خصوصی و ناشناس بودن است.

در واقع با انجام یک تراکنش بیت کوین، زمان، مقدار و آدرس‌های مربوطه برای همیشه بر روی بلاک چین ثبت شده و برای همه در دسترس است. حتی در صورت نیاز، شرکت‌ها می‌توانند ارزهای دیجیتال و کوین‌هایی را که در فعالیت‌های مجرمانه دخیل هستند، ردیابی کنند. این مشکل، منجر به ایجاد کوین‌های حریم خصوصی شده است. این ارزهای دیجیتال محرمانه بودن را در سطوح متفاوتی ارائه می‌دهد که از معروف‌ترین آنها می‌توان به ارز دیجیتال مونرو (Monero) اشاره کرد. در ادامه علاوه‌بر بررسی توکن XMR، به استخراج ارز دیجیتال مونرو با گوشی و معایب آن نیز اشاره خواهیم کرد.

ارز دیجیتال مونرو (XMR) چیست؟

هدف بسیاری از ارزهای دیجیتال، افزایش حریم خصوصی و ناشناس بودن است. تعدادی از این ارزها امکان مشاهده عمومی همه تراکنش‌ها را فراهم می‌کنند؛ در حالی که برخی دیگر بر حفظ حریم خصوصی تمرکز می‌کنند. ارز دیجیتال مونرو بر روی بلاک چین و با هدف حفظ حریم خصوصی فعالیت می‌کند. برخلاف بیت کوین که کاملا شفاف است، مونرور بر ناشناس کردن کیف پول‌ها و تراکنش‌ها تمرکز دارد. این موضوع امکان تراکنش‌های سریع و خصوصی بین هر دو طرف را با کیف پول مونرو و ارز مونرو (XMR) فراهم می‌کند.

ارز دیجیتال مونرو چیست

ارز دیجیتال مونرو یک ارز دیجیتال همتا به همتا است که بر حفظ حریم خصوصی تمرکز دارد. طراحی این ارز دیجیتال به گونه‌ای است که غیرقابل ردیابی و ناشناس باشد؛ از این رو یک تراکنش در بلاک چین مونرو را نمی‌توان به یک کاربر خاص یا هویت واقعی مرتبط کرد. می‌توان توکن XMR را نوعی ارز دیجیتال قابل تعویض (fungible) دانست؛ زیرا هر از این ارز واحدی یکسان بوده و به طور متقابل با هر واحد دیگر آن ارز قابل تعویض است.

مونرو (XMR) یک ارز دیجیتال منبع باز است که در سال 2014 راه اندازی شد. بلاک چین مونرو عمداً طوری پیکربندی شده که مانند بلاک چین بیت کوین شفاف نباشد. این بلاک چین آدرس‌های استفاده شده توسط شرکت‌کنندگان، جزئیات تراکنش، هویت فرستنده و گیرنده، و مقدار هر تراکنش را پنهان می‌کند. علاوه بر تمرکز بر ناشناس بودن، فرآیند استخراج مونرو بر اساس یک مفهوم برابری طلبانه است.

در این مفهوم، همه مردم برابر بوده و شایسته فرصت‌های برابر هستند. الگوریتم این سیستم در برابر مدارهای مجتمع با کاربری خاص (ASIC) مقاوم است؛ تا شرکت‌ها و افراد ثروتمندی که از تجهیزاتی از این قبیل استفاده می‌کنند نسبت به سایر ماینرها برتری نداشته باشند. توسعه‌دهندگان این رمز ارز هنگام راه‌اندازی Monero هیچ سهمی برای خود نگه نداشتند و از کمک‌ها و حمایت‌های جامعه برای توسعه بیشتر ارز استفاده کردند.

پیدایش توکن XMR

منشا این ارز دیجیتال با انتشار وایت پیپر کریپتو نوت (CryptoNote) در سال 2012 آغاز شد. مقاله تحقیقاتی کریپتو نوت توسط توسعه‌دهنده ناشناسی با نام مستعار نیکلاس ون سابرهاگن (Nicolas van Saberhagen) منتشر شده بود. در جولای (خرداد) سال 2012، بایت کوین (Bytecoin) اولین ارز دیجیتالی بود که بر اساس پروتکل کریپتو نوت راه اندازی شد. سپس در سال 2014، پایگاه کد بایت کوین برای ایجاد یک ارز جدید به نام بیت مونرو (Bitmonero) ایجاد شد، که امروزه آن را با نام Monero می‌شناسیم.

ارز دیجیتال مونرو بنیانگذار یا مدیر عامل واحدی ندارد. یک تیم اصلی از توسعه‌دهندگانی که عمدتا ناشناس هستند بر روی توکن XMR کار می‌کنند. یکی از معدود افراد شناخته شده در این پروژه، ریکاردو اسپاگنی (Riccardo Spagni)، معروف به فلافی پونی (FluffyPony)، است که تا سال 2019، سرپرست اصلی مونرو بود. اسپاگنی ابتدا در سال 2011 با استخراج بیت کوین درگیر ارزهای دیجیتال شد و در ادامه تاری (Tari) را تأسیس کرد. تاری یک زنجیره جانبی ادغام‌شده از مونرو است که بر فعال‌سازی و توانمندسازی توکن‌های غیرمثلی (NFT) تمرکز دارد.

به عنوان یک پروژه منبع باز، Monero در درجه اول به کمک‌های مالی جامعه برای تأمین بودجه توسعه خود متکی است. صدها نفر در سراسر جهان با پیشنهادات و کمک مالی از طریق سیستم تامین مالی جمعی مونرو (CCS) از این پروژه حمایت کردند.

بررسی نحوه عملکرد ارز مونرو

همانطور که پیش از این اشاره شد، ویژگی‌های اصلی و منحصر به فرد ارز دیحیتال مونرو، حفظ حریم خصوصی و ناشناس بودن است. به همین دلیلی نحوه عملکرد این ارز دیجیتال با ارزهای دیگری مانند بیت کوین و اتریوم تفاوت دارد. مونرو به طور معمول برای بهبود امنیت، حفظ حریم خصوصی و ویژگی‌های شبکه با یک نقشه راه شفاف ارتقا می‌یابد. شما می‌توانید مونرو را در کیف پول ارز دیجیتال خود، مشابه سایر رمز ارزها نگه دارید. اما بر خلاف رمز ارزهایی که از بلاک چین‌های عمومی استفاده می‌کنند، تراکنش‌های مونرو از چندین لایه ابزار حفظ حریم خصوصی برای مبهم کردن هر لایه تراکنش استفاده می‌کنند.

توکن XMR

مونرو برای حفظ حریم خصوصی و ناشناس بودن بر دو مفهوم مهم تکیه می‌کند:

  • آدر‌س‌های مخفی
  • امضاهای حلقه

آدر‌س‌های مخفی (Stealth addresses)

آدرس‌های مخفی به فرستنده امکان ایجاد آدرس عمومی یکبار مصرف را می‌دهد. این آدرس‌ها توسط فرستنده، از طرف گیرنده و برای هر تراکنش منفرد ایجاد می‌شوند. با این حال، گیرنده می‌تواند از یک آدرس عمومی برای دریافت تمام پرداخت‌های خود استفاده کند. هر کاربر Monero یک کلید نمای خصوصی (private view key) و یک کلید خرج کردن خصوصی (private spend key) ایجاد می‌کند.

کلید نمای خصوصی به کاربر اجازه مشاهده تمام تراکنش‌های مرتبط با حساب خود را می‌دهد، در حالی که کلید خرج کردن خصوصی شبیه کلید خصوصی بیت‌کوین بوده و برای مجاز کردن پرداخت‌ها استفاده می‌شود.

امضاهای حلقه (Ring signatures)

امضای حلقه مفهومی در علم رمزنگاری عمومی است. این مفهوم به امضای دیجیتالی اطلاق می‌شود که قابلیت امضا شدن توسط هر عضوی از گروه خاصی از افراد با کلیدهای خصوصی را دارد. هر زمان که تراکنشی را با توکن XMR انجام می‌دهید، کیف پول مونرو شما حلقه‌ای از کلیدهای کاربران دیگر بلاکچین تشکیل می‌دهد.

در نتیجه، کسی نمی‌داند که از کلید چه کسی برای امضا استفاده شده و این موضوع تراکنش را ناشناس می‌کند. در ژانویه (دی) سال 2017، ارز دیجیتال مونرو تراکنش‌های محرمانه حلقه (Ring Confidential Transactions (RingCT)) را معرفی کرد که ارزش معاملات را نیز پنهان می‌کند.

استخراج ارز دیجیتال مونرو با گوشی

شبکه مونرو، مانند بیت کوین و بسیاری دیگر از ارزهای دیجیتال، بر اساس مکانیزم الگوریتم اثبات کار (PoW) فعالیت می‌کند. این الگوریتم استخراج‌کنندگان را تشویق به اضافه کردن بلاک‌ به بلاک چین می‌کند. الگوریتمی که این سیستم را مدیریت می‌کند به گونه‌ای طراحی شده است که در برابر مدارهای مجتمع با کاربری خاص (ASIC) مقاوم باشد؛ زیرا تجهیزاتی از این قبیل به شرکت‌ها و افراد ثروتمند برتری قابل توجهی نسبت به سایر ماینرها می‌دهد.

استخراج ارز دیجیتال مونرو با گوش

بیش از 65 درصد از قدرت هش بیت کوین را مزارع استخراج به وسیله اسیک (ASIC) تشکیل می‌دهند. در سال 2019، مونرو به الگوریتم رندوم ایکس (RandomX) ارتقاء پیدا کرد که برای ماینرهای (CPU) (مانند لپ تاپ) و ماینرهای (GPU) (با استفاده از کارت‌های گرافیک مستقل) بهینه شده است. این نوع استخراج در تئوری شبکه را غیرمتمرکزتر نگه می‌دارد.

چطور ارز دیجیتال مونرو را استخراج کنیم؟

به صورت کلی ارز دیحیتال مونرو یکی از ساده‌ترین ارزهای دیجیتال برای استخراج است. در فرایند استخراج این ارز، شما مجبور به طی کردن چندین مرحله نخواهید بود. این مراحل شامل دانلود نرم افزار استخراج، اتصال به استخر، افزودن کیف پول و موارد دیگر است. Monero بر روی سیستم عامل‌های برتر مانند macOS، Windows، Android و Linux اجرا می‌شود. علاوه بر این، در پلتفرم سیستم عامل FreeBSD نیز عملکرد خوبی دارد. در ماینینگ مونرو، شما حق انتخاب و آزادی دارید که به صورت انفرادی استخراج کنید یا به استخرهای ماینینگ بپیوندید.

یک CPU ساده و اتصال به اینترنت برای استخراج توکن XMR کافی است. برای شروع ماینینگ این ارز دیجیتال نیازی به سخت‌افزار تخصصی و گران قیمت نیست. می‌توانید برای استخراج از CPU فعلی خود استفاده کنید یا یک پردازنده جدید خریداری کنید. اگر قصد خرید یک CPU جدید دارید، CPUهای AMD Opteron و Intel Xeon دو گزینه محبوب برای استخراج مونرو هستند.

هنگامی که CPU مورد نظر خود را تهیه کردید، باید نرم افزار استخراج Monero را دانلود کنید. می‌توانید از XMR-STAK-CPU استفاده کنید؛ زیرا یکی از محبوب‌ترین نرم افزارهای استخراج Monero است. همچنین گزینه‌های دیگری مانند Termux، MinerGate Mobile Miner، Crypto Miner و AA Miner نیز برای استخراج ارز دیجیتال مونرو با گوشی وجود دارد.

اما اگر به استخراج XMR علاقه دارید، بهترین راه استفاده از رایانه است. مونرو ماینرهای جدید XMR را تشویق می‌کند تا به جای استخرهای استخراج برتر، به استخرهای استخراج همتا به همتا (P2P) بپیوندند تا شبکه را ایمن نگه داشته و از حمله 51 درصدی، که پیش از این به بلاک چین مونرو آسیب زده بود، جلوگیری کنند.

آیا استخراج ارز دیجیتال مونرو با گوشی ایده خوبی است؟

استخراج ارز دیجیتال مونرو با گوشی

از سال 2018، گوگل و اپل استخراج ارزهای دیجیتال را در گوشی ممنوع اعلام کرده‌اند. این دو شرکت معتقدند که برنامه‌ها نباید به سرعت باتری را تخلیه کنند، گرمای بیش از حد تولید کنند یا فشار غیرضروری به منابع دستگاه وارد کنند. از این رو پیدا کردن نرم‌افزار مناسب برای استخراج بسیار مشکل است. با این حال، اگر مرورها را بررسی کنید، اکثر برنامه‌های استخراج عملکرد خوبی ندارند، ناپایدار هستند یا تبلیغات زیادی دارند.

قبل از تصمیم‌گیری استخراج ارز دیجیتال مونرو با گوشی، باید عوامل مهمی را در نظر بگیرید.

قدرت پردازش بسیار زیادی نیاز است

درجه قدرت پردازش مورد نیاز یک برنامه ماینینگ ممکن است باعث ایجاد فشار غیرضروری روی تلفن همراه شما شود. یک برنامه ماینینگ می‌تواند اکثریت توان پردازشی تلفن را به ماینینگ هدایت کند و بر روی سایر برنامه‌های مهم تلفن تأثیر منفی بگذارد.

ریسک بدافزارها وجود دارد

کارشناسان امنیتی معتقدند که برنامه‌های شخص ثالث ممکن است حاوی بدافزار باشند. این توسعه‌دهندگان نیازی به پیروی از دستورالعمل‌های سختگیرانه تعیین شده توسط فروشگاه‌های رسمی گوگل و اپل ندارند. در نتیجه بسیاری از آنها می‌توانند به سادگی انواع بدافزار را در برنامه‌های خود جای دهند.

سودآوری آنها بسیار بعید است

تک رادار (Tech Radar) ادعا می‌کند که حتی اگر گوشی هوشمند اچ‌تی‌سی Exodus 1S را خریداری کنید که با اپلیکیشن ماینینگ خود عرضه می‌شود؛ احتمالا بیش از یک قرن طول بکشد تا مقدار ارز دیجیتالی معادل قیمت گوشی خود استخراج کنید. علاوه‌بر این، شما در فرایند استخراج با سایر ماینرهایی رقابت خواهید کرد که از CPUهایی با سخت افزار قدرتمندتر از گوشی شما استفاده می‌کنند. ماینرهایی که پردازنده‌های بهتری دارند، در مقایسه با آنهایی که از تلفن همراه استفاده می‌کنند، همیشه در استخراج موفق‌تر خواهد بود.

ارز دیجیتال مونرو

آیا توکن XMR گزینه مناسبی برای سرمایه‌گذاری است؟

اگر به سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال علاقه داشته باشید، توکن XMR احتمالا گزینه خوبی برای سرمایه‌گذاری در آینده خواهد بود. حریم خصوصی، قابلیت تعویض و امنیت ویژگی‌های برجسته‌ای هستند که اکثر سرمایه‌گذاران را جذب می‌کند. شما به راحتی می‌توانید ارز دیجیتال مونرو را در صرافی‌های ارز دیجیتال محبوب معامله کنید. با این حال، به یاد داشته باشید که پتانسیل‌های این ارز دیجیتال همواره باعث شده تا برای استفاده‌های غیرقانونی کاربرد داشته باشد.

طی سال‌های اخیر، مونرو پیشرفت قابل توجهی در در جهت ناشناس ماندن مالی داشته است. اگرچه مونرو یکی از بسیار ارزهایی است که با این هدف ایجاد شده‌اند؛ اما رمزنگاری پیشرفته، ویژگی‌هایی مانند آدرس‌های مخفی و امضاهای حلقه و مقاومت در برابر استخراج اسیک (ASIC)، جایگاه این ارز را به عنوان بزرگ‌ترین کوین حریم خصوصی تضمین کرده است. همانطور که روز به روز توجه به حقوق حریم خصوصی در دنیای مدرن کمتر می‌شود، ارزش ارزهایی مانند مونرو بیشتر خود را نشان می‌دهد. با نظارت یک انجمن اختصاصی و به‌روزرسانی‌های منظم برنامه‌ریزی‌شده برای آینده، به نظر می‌رسد مونرو جایگاهی مناسبی در آینده ارزهای دیجیتال داشته باشد.

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید

امتیاز شما:

از 5

( )

امتیازی ثبت نشده

نظر خود را بنویسید