استخراج ارز دیجیتال با موبایل | آیا می‌توان بیت کوین را با گوشی استخراج کرد؟

استخراج ارز دیجیتال با موبایل

استخراج ارز دیجیتال با موبایل در سیستم‌های اندروید و IOS به دو روش انفرادی (Solo) و پیوستن به استخرهای استخراج (Pool mining) امکان‌پذیر است.

ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین که در حال حاضر قیمت آن ۲۶۸۲۲ دلار است، در یک فرآیند محاسباتی توزیع‌شده به نام استخراج یا ماینینگ (Mining) ایجاد می‌شوند. وظیفه ماینرها (شرکت‌کنندگان شبکه بیت کوین) این است که تراکنش‌های روی بلاکچین را تایید کرده و با جلوگیری از “دوبار خرج شدن تراکنش‌ها” امنیت شبکه را تضمین کنند. ماینرها با انجام این کارها، به‌عنوان پاداش مقدار مشخصی بیت کوین دریافت می‌کنند.

روش‌های مختلفی برای استخراج ارزهای دیجیتال از جمله بیت کوین وجود دارد که قصد داریم در این مقاله به بررسی استخراج ارزهای دیجیتال با موبایل بپردازیم.

استخراج ارز دیجیتال چیست؟

استخراج یا مانینیگ (Mining) یکی از اجزای حیاتی ارزهای دیجیتال است. این فرآیند اغلب برای برای حل یک مشکل محاسباتی و افزودن بلاک معتبر بعدی به بلاکچین، به قدرت محاسباتی عظیمی نیاز دارد.

برای آشنایی کامل با ماینینگ می‌توانید مقاله استخراج بیت کوین را مطالعه کنید.

برای استخراج ارزهای دیجیتال، معمولا از واحدهای پردازش گرافیکی (GPU) یا سخت‌افزارهایی با کارایی بالا استفاده می‌شود.

ریگ ماینینگ (GPU) نوعی محاسبه‌کننده مخصوص است که با قرار گرفتن چند کارت گرافیک در کنار یکدیگر، شرایط را برای استخراج رمزارزها فراهم می‌کند.

استخراج ارز دیجیتال با GPU

از دیگر ابزارهایی که برای استخراج می‌توان به آن اشاره کرد مدارهای مجتمع با کاربرد خاص (Application-specific integrated circuit) هستند که به‌منظور انجام عملیات خاصی طراحی و بهینه‌سازی می‌شوند. به اختصار به آن‌ها ای سیک (Asic) نیز گفته می‌شود.

برخلاف ریگ‌های ماینینگ GPU که اهداف متفاوتی برای ساخت آن‌ها وجود دارد، ای سیک‌ها تنها برای استخراج ارزهای دیجیتال ساخته شده‌اند که این مسئله باعث می‌شود یک ماینر ASIC قدرتمندتر و کارآمدتر از یک ماینر GPU باشد.

از آن‌جایی که ای سیک‌ها تنها برای انجام یک برنامه خاص طراحی می‌شوند، می‌توانند منحصرا برای یک هدف استفاده شوند مانند استخراج یک کوین خاص. بااین‌وجود، چون نوسانات بسیار زیادی در ارزهای دیجیتال وجود دارد، خطر استخراج تنها یک کوین نیز بالا می‌رود. به‌عنوان مثال، اگر ارزش کوینی که آن را استخراج می‌کنیم در طول زمان کاهش یابد یا توسعه‌دهندگان آن تصمیم به تغییر الگوریتم هش آن بگیرند، ابزار ای سیک هم بی فایده خواهد بود.

مراحل استخراج ارز دیجیتال با موبایل

به‌طور کلی استخراج ارز دیجیتال با موبایل چندان کار سختی نیست و تنها نیازمند انجام چند عمل ساده برای شروع پروسه ماینینگ است.

  • انتخاب ارز دیجیتال مورد نظر: به دنبال ارزهای دیجیتالی بگردید که از الگوریتم اثبات کار (Proof Of Work) استفاده می‌کنند.
  • خرید تجهیزات: ابزاری که قصد دارید با آن به استخراج بپردازید را انتخاب کنید: ای سیک‌ها (ASIC) و یا پردازنده‌های گرافیکی (GPU)
  • راه‌اندازی یک کیف پول ارز دیجیتال: تعداد زیادی از کیف‌پول‌های دیجیتال وجود دارند که به صورت رایگان در دسترس هستند. به انتخاب خود یکی از آن‌ها را جهت دریافت ارزهای دیجیتال خود در دستگاه‌تان راه‌اندازی کنید.
  • پیکربندی دستگاه ماینینگ: نرم افزار ماینینگ ارزهای دیجیتال را در دستگاه خود دانلود و سپس نصب کنید.
  • پیوستن به یک استخر ماینینگ: احتمال اینکه یک استخر برای اعتبارسنجی یک بلاک و کسب پاداش انتخاب شود بیشتر است. بنابراین سعی کنید که از این روش در استخراج استفاده کنید.

حالا این سوال پیش می‌آید که آیا استخراج ارز دیجیتال با موبایل امکآن‌پذیر است؟ ارزهای دیجیتالی مانند BTC که از الگوریتم اثبات کار (PoW) پیروی می‌کنند قابل استخراج در تلفن‌های همراه ما هستند؟

استخراج‌کنندگانی که در مقیاس کوچک کار می‌کنند می‌توانند با پیوستن به استخرهای ماینینگ “Mining Pool” و ترکیب آن با قدرت رایانه‌شان احتمال استخراج موفقیت‌آمیز یک بلاک را افزایش دهند. با وجود اینکه قدرت محاسباتی ارائه‌شده با استفاده از گوشی‌های هوشمند در مقایسه با ای سیک‌ها کمتر است، اما پاداش پرداختی به هر دو ماینر تقریبا یکسان خواهد بود.

استخراج ارز دیجیتال با موبایل به چه معناست و چگونه کار می‌کند؟

استخراج ارزهای دیجیتال با استفاده از ظرفیت پردازش گوشی‌های هوشمند مجهز به سیتستم‌های IOS و اندروید، استخراج ارز دیجیتال با موبایل نامیده می‌شود. همان‌طور که قبلا ذکر شد، در استخراج ارز دیجیتال با موبایل، پاداش دریافتی تقریبا مساوی با مقداری است که دیگر ماینرها دریافت می‌کنند. اما آیا استخراج ارز دیجیتال با موبایل رایگان است؟

استخراج ارز دیجیتال با موبایل

استخراج ارزهای دیجیتال از طریق تلفن همراه نیازمند داشتن یک گوشی هوشمند، دانلود اپلیکیشن استخراج ارز دیجیتال و همچنین اتصال به یک اینترنت پایدار و پرسرعت است.

بااین‌حال ممکن است افرادی که بخواهند از طریق تلفن همراه به استخراج بپردازند، انگیزه کافی برای آن نداشته باشند. از طرفی استخراج به این روش ممکن است هزینه برق مصرفی برای ماینینگ را پوشش ندهد. علاوه‌بر این، گوشی هوشمند فشار شدید ناشی از ماینینگ را تجربه می‌کند که باعث می‌شود طول عمر آن کاهش یابد و احتمالا باعث از بین رفتن سخت‌افزار آن شود و درنتیجه استفاده از آن برای اهداف دیگر را بی‌ارزش می‌کند.

اپلیکیشن‌های بسیاری برای سیستم عامل‌های IOS و اندروید برای استخراج ارزهای دیجیتال در دسترس هستند. با این حال، اکثر این برنامه‌ها فقط در سایت‌های استخراج رمزارز که به اشخاص ثالث خدمات ارائه می‌دهند قابل دسترس هستند که مشروعیت آن‌ها باید قبل از استفاده به‌دقت بررسی شود. به‌عنوان مثال، طبق خط مشی گوگل برنامه‌های استخراج موبایل در Play Store مجاز نیستند.

نحوه استخراج ارز دیجیتال در گوشی‌های اندروید

برای استخراج بیت کوین در موبایل، افراد می‌توانند به صورت انفرادی به استخراج بپردازند و یا حتی به استخرهای استخراج مانند AntPool, Poolin, BTC.com, F2Pool, ViaBTC بپیوندند. البته دقت داشته باشید که هر کاربر تلفن هوشمند نمی‌تواند استخراج انفرادی را انتخاب کند زیرا استخراج یک کار محاسباتی فشرده است و ممکن است مدت زمان بسیاری طول بکشد تا بتوانید ارزهای دیجیتال را با استفاده از تلفن همراه خود استخراج کنید حتی اگر از جدیدترین نسل گوشی‌های تلفن همراه استفاده می‌کنید.

روش دیگر برای استخراج استفاده از اپلیکیشن‌هایی مانند Bitcoin miner یا MinerGate Mobile Miner است. این اپلیکیشن‌ها به استخرهای استخراج ارز دیجیتال می‌پیوندند تا قدرت پردازش محاسباتی مناسبی تولید کنند و با شرکت‌کنندگان شبکه پاداش دریافتی (بیت کوین) را به اشتراک بگذارند. البته اندازه این استخرهای استخراج در گزینه‌های پرداخت، تعداد پرداخت ها و قدرت استخراج کنندگان نقش به‌سزایی دارد. همچنین توجه داشته باشید هر استخر ماینینگ از سیستم پرداختی متفاوتی استفاده می‌کند و بر همین اساس ممکن است پاداش‌ها نیز متفاوت باشند.

به‌عنوان مثال، در یک سیستم پرداخت به ازای هر سهم، ماینرها برای هر سهمی که با موفقیت استخراج می‌کنند، عدد یا نرخ پرداختی مشخصی را دریافت می‌کنند که هر عدد ارزش مقدار خاصی از ارز دیجیتال قابل استخراج را دارد. در مقابل نیز پاداش بلاک و کارمزد خدمات ماینینگ با توجه به سود فرضی تسویه می‌شود.

نحوه استخراج ارز دیجیتال در گوشی‌های هوشمند آیفون

کاربران گوشی‌های هوشمند آیفون می‌توانند اپلیکیشن‌های استخراج را در گوشی‌های خود دانلود کنند و بدون سرمایه‌گذاری در تجهیزات سخت‌افزاری گران قیمت، ارزهای دیجیتال را استخراج کنند. البته صرف نظر از اینکه از کدام اپلیکیشن ماینینگ استفاده می‌کنید، این نکته را در نظر بگیرید که استخراج ارزهای دیجیتال با موبایل علاوه‌بر اینکه به زمان و تلاش شما پاداش معقولی نمی‌دهد، منجر به فرسودگی تلفن همراه شما نیز می‌شود.

به‌عنوان مثال بالا رفتن انرژی در گوشی‌های آيفون می‌تواند برای کاربران آن بسیار گران تمام شود. با این حال، مقدار بیت کوین یا سایر آلت کوین‌هایی که استخراج می‌کنند هم بسیار کم است. علاوه‌بر این، ماینینگ با موبایل به دلیل نیاز به قدرت محاسباتی بیش‌از حد، به شارژ دائمی گوشی نیاز دارد که در نهایت باعث عملکرد پایین آیفون خواهد شد.

آیا استخراج ارز دیجیتال با موبایل به‌صرفه و سودآور است؟

به‌طور کلی سودآوری استخراج به دو عامل در فرآیند استخراج ارزهای دیجیتال بستگی دارد:

  • قدرت محاسباتی
  • سخت‌افزار قوی

گفته می‌شود، هرچه افراد از تجهیزات پیشرفته‌تری برای استخراج ارزهای دیجیتال استفاده کنند، نسبت به کسانی که از گوشی‌های هوشمند استفاده می‌کنند، سود بیشتری کسب خواهند کرد.

علاوه‌بر این، برخی از مجرمان سایبری نیز از تکنیک کریپتوجکینگ “Cryptojacking” استفاده می‌کنند. کریپتو جکینگ نوعی جرم در فضای بازار رمزارزهاست که درواقع قدرت پردازش دستگاه‌های محافظت‌نشده را برای استخراج ارزهای دیجیتال به سرقت می‌برد و در صورتی‌که مالک اصلی دستگاه بخواهد ارزهای دیجیتال را استخراج کند، دستگاه او را برای این عمل ناکارآمد می‌سازد.

تمام ماینرهای کریپتو اغلب یک تجزیه و تحلیل درمورد هزینه‌ها و سودها انجام می‌دهند تا سودآوری ماینینگ را قبل از انجام آن مشخص کنند. اما آیا استخراج موبایل قانونی است؟ قانونی بودن عمل ماینینگ با گوشی‌های هوشمند، ای سیک یا هر تجهیزات سخت‌افزاری دیگری به محل اقامت شما بستگی دارد زیرا برخی از کشورها ارزهای دیجیتال را تحریم کرده‌اند. در نتیجه اگر ارزهای دیجیتال در محل اقامت شما قانونی نباشد، بنابراین استخراج آن نیز با استفاده از هرگونه تجهیزات سخت‌افزاری غیرقانونی خواهد بود.

آینده استخراج ارزهای دیجیتال با موبایل

علی‌رغم اینکه محبوبیت استخراج ارزهای دیجیتال در حال افزایش است اما به دلیل مضر بودن آن از نظر اقتصادی و زیست‌محیطی بسیار مورد انتقاد قرار گرفته است که این مسئله باعث می‌شود ارزهایی که بر اساس الگوریتم اثبات کار (Proof Of Work) هستند به سمت مکانیزم اجماع اثبات سهام (Proof Of Stake) حرکت کنند.

اثبات سهام (Proof Of Stake): این مکانیزم با حذف فرآیند محاسباتی انرژی‌بر که در پروتکل‌های اثبات کار وجود دارد، شبکه‌های بلاکچین را کارآمدتر می‌کنند. الگوریتم‌های اثبات سهام برخی از نوآورانه‌ترین و محبوب‌ترین بلاکچین‌های امروزی را ارائه می‌دهند و به همین دلیل ممکن است اثبات سهام به مکانیزم غالب در بلاکچین برای حرکات رو به جلو تبدیل شود.

علاوه‌بر این، وضعیت قانونی استخراج ارزهای دیجیتال در برخی از حوزه‌های قضایی نامشخص است که این موضوع در دوام استراتژی ماینینگ تردید ایجاد می‌کند.

آینده استخراج ارز دیجیتال با موبایل

از دیگر مشکلاتی که وجود دارد این است که اپلیکیشن‌های ماینینگ بعد از مدتی شروع به کاهش عملکرد گوشی‌های هوشمند می‌کنند و آن‌ها را برای استخراج ارزهای دیجیتال ناکارآمد می‌سازند. در نقطه مقابل، تکامل تجهیزات سخت‌افزاری ماینینگ به استخراج‌کنندگان امکان می‌دهد تا از همان ابتدا به طور سودآور فرآیند استخراج را پیش ببرند و از طرفی پاداش‌هایی که از طریق این نوع استخراج به‌دست می‌آید باعث پیشرفت تکنولوژی خواهد شد. با وجود تمام این‌ها، هنوز مشخص نیست که نوآوری مهم بعدی در فناوری استخراج موبایل چگونه خواهد بود!

خلاصه مطلب – استخراج ارز دیجیتال با موبایل

در این مطلب دانستیم که استخراج ارز دیجیتال با موبایل نیز امکان‌پذیر است و این فرآیند به دو روش انفرادی “Solo” و استخر استخراج “Pool mining” قابل انجام است.

تجهیزاتی که در این فرآیند به آن‌ها نیاز دارید تنها یک گوشی هوشمند، اتصال به یک اینترنت پرسرعت و نصب اپلیکیشن استخراج ارزهای دیجیتال در آن است.

با‌وجود این‌که محبوبیت استخراج ارز دیجیتال با موبایل در حال افزایش است اما معایبی را نیز به‌همراه دارد که باعث دلسرد شدن ماینرها از این نوع استخراج می‌شود. در نظر بگیرید که استخراج ارزهای دیجیتال با موبایل علاوه‌بر این‌که به زمان و تلاشی که یک دستگاه تلفن همراه برای استخراج می‌کند پاداش معقولی نمی‌دهد، منجر به فرسودگی آن نیز می‌شود.

به‌علاوه قبل از شروع فرآیند استخراج حتما باید از قانونی بودن آن در محل اقامت خود مطمئن شوید.

سوال‌های متداول – استخراج ارز دیجیتال با موبایل

آیا پاداش دریافتی در استخراج ارز دیجیتال با موبایل با دیگر ماینرها متفاوت است؟

خیر. در استخراج ارز دیجیتال با موبایل، پاداش دریافتی تقریبا مساوی با مقداری است که دیگر ماینرها دریافت می‌کنند.

استخراج با موبایل به صرفه تر است یا تجهیزات قوی؟

به‌طور کلی سودآوری استخراج به دو عامل بستگی دارد: قدرت محاسباتی و سخت‌افزار قوی
بنابراین استفاده از تجهیزات پیشرفته‌تر نسبت به گوشی‌های هوشمند سود بیشتری به همراه خواهد داشت.

برای استخراج ارز دیجیتال با موبایل به چه تجهیزاتی نیاز داریم؟

برای شروع این فرآیند تنها به یک گوشی هوشمند، اینترنت پرسرعت و نصب اپلیکیشن مخصوص استخراج ارز دیجیتال نیاز دارید.

فهرست مطالب
تبلیغات

«ایران بروکر» نظری درباره محتوای تبلیغاتی ندارد.

بهترین بروکر فارکس برای ایرانیان

لوگو بروکر آلپاری
امتیاز کارشناس:
4.5/5
امتیاز کارشناس:
4.4/5
متاتریدر ارانته
امتیاز کارشناس:
4.3/5

ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاه خود را بنویسید

دنبال‌کردن
اطلاع از
guest

0 دیدگاه
بازخوردهای درون متنی
دیدن همه نظرات
کانال سیگنال طلا و جفت ارزها رایگان شد! 🔥